سه شنبه, 26 شهریور 1398

هفته‌نامه شماره ۵۷۳:  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

 رامین ضابطی
آنچه که من را بر آن داشت تا دست به قلم شوم اتفاقی بود که نه در پایان اردیبهشت بلکه در آغاز آن رخ داد؛ استعفای فرماندار به منظور شرکت در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی. منصور مکی‌آبادی پیام خداحافظی‌اش را این‌گونه آغاز نموده است: «زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ما‌ست/ هر‌کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود/ صحنه پیوسته به‌جاست/ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد»
به راستی نغمه‌ای که مردم از ایشان به یاد می‌سپارند، چیست؟ لازم است که باز هم به اردیبهشت 96 برگردیم. روزهایی پرتلاطم در عرصه سیاسی و انتخاباتی که مجری آن منصور مکی‌آبادی بود. او که به واسطه‌ی چرخش‌های نرم و حرفه‌ای در همه دولت‌ها سمت دارد، در 29 اردیبهشت از عهده برگزاری یک انتخابات سالم و حفاظت از امانت بزرگی که مردم به دستش سپرده بودند، برنیامد. هرچند که موضع‌گیری بحران انتخابات در قبال اتفاقات روز اخذ رای از جمله خرید و فروش آرا، توزیع سیم‌کارت و... در نوع خود عجیب و غریب و گاه با کم‌توجهی آن‌ها در برابر اعتراضات صورت‌ گرفته به خصوص از طرف کاندیداها همراه بود لکن داستان کلیپ معروف تغییر کد یکی از کاندیداها در نهایت بی‌تفاوتی آقایان، تخلف انتخاباتی را آشکار کرد.
درست یک هفته بعد از 29 اردیبهشت، در تاریخ 06/03/96 منصور مکی‌آبادی در مصاحبه با نگارستان اعلام کرد، کلیپ جعلی بوده و عوامل جعل آن بازداشت و در مرحله صدور حکم قرار دارند. صحبتی که چنان با جسارت از زبان وی مطرح شد که حتی خودش هم آن را باور کرد. در این بین پلیس فتا اعلام کرد که کلیپ جعلی نبوده است و طبیعتا اتهامی متوجه هیچ‌ شخصی نیست. اگر آن اطلاعیه ستاد انتخابات را در بعدازظهر روز اخذ رای تحت تاثیر جو ملتهب شهر و اقدامی عجولانه بدانیم اما مگر می‌شود اظهار‌نظر قاطع فرماندار آن هم یک هفته بعد از انتخابات را به همان شکل تلقی کرد؟ مگر قرار است نماینده دولت در موضوع مهمی مثل انتخابات تحت تاثیر جو و مسایل حاشیه‌ای قرار گیرد؟ مگر می‌شود پلیس فتا جعلی نبودن کلیپ را به وی اعلام نکرده باشد؟ و سئوالات بی‌شمار دیگری که باید پاسخ داده شود.
کلام آخر
حال که منصور مکی‌آبادی با آن کارنامه برگزاری انتخابات، خود شخصا وارد عرصه انتخاباتی مهم‌تر از شورا شده و خود را لایق پوشیدن ردای نمایندگی ملت دانسته، به‌جاست که با صداقت تمام پاسخگوی برخی ابهامات باشد. آقای مکی‌آبادی مردمی که شما چشم به حمایت آن‌ها برای رسیدن به خانه ملت را دارید، حق دارند که دلیل رفتار فرماندار سابق و شاید نماینده آینده‌شان را بدانند.