یکشنبه, 11 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

تلخی صف شکر

 پاسارگاد
بازار شکر از چند ماه قبل از آغاز سال 98 حال و روز خوبی ندارد. مردم هر روز با قیمت‌های متفاوتی از سوی فروشندگان روبه‌رو می‌شوند. قیمت شکر از کیلویی 8 تا 10 هزار تومان متغیر است. بالارفتن قیمت شکر باعث شده است در بعضی فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها شکر با قیمت دولتی عرضه شود و صف‌های طولانی مردم در مقابل فروشگاه‌ها تشکیل شود اما مشکل اینجا است که مردم نمی‌دانند دقیقا چه روز و چه ساعتی شکر در این مکان‌ها عرضه می‌شود. محدودیت مراکز توزیع هم باعث شده که مردم بارها به یک فروشگاه برای خرید شکر مراجعه کنند. یکی از شهروندان می‌گوید: شکر دولتی یافت نمی‌شود و هر بار که به جاهایی که شکر به قیمت دولتی می‌دهند مراجعه می‌کنم، می‌گویند «نداریم».
 عرضه شکر به نرخ دولتی در نمایشگاه ضیافت
ساعت 5/8 صبح است. غرفه‌داران نمایشگاه ضیافت هنوز پرده‌ها و گونی‌های آویزان جلوی غرفه‌ها را باز نکرده‌اند. تا شروع به کار نمایشگاه نیم ساعت باقی است. اما مردم برای خرید شکر صف کشیده‌اند. در قسمت پشت نمایشگاه دری که رو به فضای سبز باز می‌شود، غوغایی برپاست. بیش از هزار زن و مرد و کودک و نوجوان در چندین ردیف طولانی ایستاده‌اند. صدای همهمه مردم بالا است. خانمی با بچه دو ساله زیر سایه درختی نشسته است و در حالی که پستانک شیر را در دهان بچه‌اش می‌گذارد، می‌گوید: «از همسایه‌ها شنیدم که اینجا شکر دولتی می‌دهند. ساعت 7 صبح بچه‌ام را آماده کردم تا به نمایشگاه ضیافت بیایم». پسر جوانی عنوان کرد: «از طریق پیامک متوجه شدم که در نمایشگاه ضیافت شکر و گوشت می‌دهند. ساعت 5 و نیم صبح از نجف‌شهر آمدم اما 15نفر زودتر از من آمده بودند».
زن با دستش چادرش را محکم نگه داشته است. خانه‌اش شهرک رزمندگان است و از جمعیت زیاد تعجب کرده است؛ «وقتی با این وضعیت شکر می‌دهند بهتر است که نگیریم. کمتر مصرف می‌کنیم.» می‌پرسم توان خرید شکر کیلویی 9- 10 هزار تومان را دارید، با مکث می‌گوید: «مگر شکر به قیمت آزاد کیلویی 9 هزار تومان است؟»
خانم دیگری ادامه داد: «فروشندگان می‌گویند که به هر نفر تنها 3 کیلوگرم شکر می‌دهند و اگر نیاز بیشتری داشته باشیم باید روز دیگر مراجعه کنیم که این کار وقت ما را تلف می‌کند».
«مگر شکر هم جزو اقلام تحریم شده است که برای تهیه آن باید راهی این مغازه و آن مغازه شویم» این سئوالی است که زن‌ها در صف از همدیگر می‌پرسند و هیچ‌کس جوابی برای آن ندارد.
 شکر به قیمت دولتی می‌دهند که دهان ما را ببندند
گلایه‌های مردم و دلخوری آن‌ها از گرانی شکر به گوش می‌رسد. یکی از شهروندان می‌گوید: «مسئولان می‌خواهند شکر دولتی توزیع شود تا مردم اعتراض نکنند و به اصلاح دهان ما را ببندند».
خانم جوانی که از ایستادن در نوبت خسته شده است با بیان اینکه هنوز برای ناهار ظهر بچه‌هایش چیزی تهیه نکرده است، گفت: «مسئولان دل‌شان خوش است که نمایشگاه برای ماه رمضان برپا می‌کنند و به مردم می‌گویند شکر و گوشت را به نرخ دولتی بگیرید اما آن‌ها نمی‌دانند نحوه توزیع به چه شکل است و ما برای گرفتن تنها 2-3 کیلو شکر باید از صبح تا ظهر معطل بمانیم». فردی که از جمعیت زیاد به وجد آمده بود با گوشی موبایلش شروع به فیلمبرداری کرد. خانم جوانی فریاد زد، فیلم نگیر. بدبختی مردم که نشان دادن ندارد. برای چی می‌خواهی از بیچارگی ما فیلم بگیری. زن کنارش گفت: «مسئولان به مردم اهمیت نمی‌دهند. آیا مسئولان هم خودشان از طریق صف، شکر می‌گیرند؟ کسی به فکر ما نیست. حتی اگر تلویزیون هم نشان‌مان بدهد فایده‌ای ندارد». ساعت 10 صبح است. پیرزن یک پلاستیک شکر و گوشت گرفته و از نمایشگاه خارج می‌شود؛ «بچه‌هایم خواب بودند؛ نماز صبح را خواندم و آمدم داخل صف. او برای فروشندگان دعا کرد: خدا پدرشان را بیامرزد که شکرها را جلوتر وزن کردند و ما را بیشتر معطل نکردند». رییس اداره صنعت و معدن می‌گوید:«در سیرجان یکسری مغازه‌ها شکر به قیمت دولتی توزیع می‌کنند. هفته گذشته فروشگاه فرهنگیان، فروشگاه جهاد، تعاونی عشایری، اتکا، فروشگاه صحت شکر دولتی توزیع کردند.» شهبا گفت:« علاوه بر این به هر بخشی هم 5 تن شکر دادیم یعنی به 5 تا بخش 25 تن شکر دادیم. به نرخ همان 3500 تومان می‌فروشند. فروشگاه‌های کوروش هم مستقیم سهمیه‌شان را از خود سازمان می‌گیرند». او ادامه داد:«به همه تاکید کردیم شکر را بسته‌بندی کنند و به همه مردم بدهند، 20 تن شکر هم در نمایشگاه ضیافت توزیع کردیم. علاوه بر شکر گوشت هم در نمایشگاه توزیع ‌شد. گوشت گوساله منجمد به قیمت 32 هزار و 500 تومان البته یک روز درمیان.