سه شنبه, 28 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 552:  20 اسفند 1397

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در نشست مطبوعاتی مطرح کرد:
 هرجا نماینده نظر درستی داشتند حمایت کردم
- راه‌اندازی بیمارستان مقرون به صرفه نیست
- دکتر میرزاده فردی متواضع، مدیری توانمند، پاکدست و درستکار بود
- گروه خبر
رییس دانشگاه آزاد واحد سیرجان در نشست مطبوعاتی خود راجع به انتقادش به نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی، شایعه رفتنش از دانشگاه آزاد‏، ماجرای وقف خانه شوکت سعیدی، ساخت بیمارستان و ... صحبت کرد. به گزارش پاسارگاد ابوالفضل جعفرقلیخانی به همراه دو معاونش عصر شنبه در نشست مطبوعاتی به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
تاکنون مدرکی بر وقف بودن خانه شوکت سعیدی  ارایه نشده است
وی در مورد مالکیت زمین خانه شوکت‌سعیدی گفت: اداره اوقاف مدعی این زمین نیست. برخی از اقوام خانواده شوکت‌سعیدی مدعی شده‌اند که این ملک وقف است. ما از آن‌ها خواستیم که مدرک ارایه کنند اما هیچ مدرکی ارایه نشده است. اگر مدرک یا سندی باشد یا این‌که اوقاف اثبات کند ما هیچ مشکلی نداریم. اما ما قبل از ساخت و ساز از اوقاف استعلام و بعد از آن هم پروانه ساختمانی گرفتیم. وی ادامه داد: اگر یک روز دلایلی قوی‌تر از دلایل عدم وقف ارایه کردند ما تسلیم قانون هستیم.
دانشگاه آزاد ورشکسته نیست
وی در پاسخ به یکی از سوال‌ها مبنی بر این‌که آیا دانشگاه آزاد ور‌شکسته است، گفت: دور از جون دانشگاه باشه! چرا ور‌شکسته شود؟ دانشگاه آزاد نزدیک 300 میلیارد دلار اموال دارد. با این همه اموال چرا ورشکسته شود. چنین چیزی واقعیت ندارد و قرار نیست چنین اتفاقی رخ دهد. این دانشگاه بدون بودجه دولت روی پای‌ خود ایستاده است.
طبیعی است رشته ها تعطیل شود
وی در مورد تعطیلی برخی رشته‌ها گفت: این طبیعی است که برخی رشته‌ها تعطیل شوند و یک‌سری رشته‌های جدید جای‌شان بیاید. برخی رشته‌ها دیگر محبوبیت ندارند و بازار کار برای برخی رشته‌ها اشباع شده است و افراد داوطلب نمی‌شوند و این به این معنا نیست که دانشگاه ورشکسته شده است.
سیاست زده نیستم
وی در پاسخ به این سئوال که شما یک چهره‌ی سیاسی هستید تا دانشگاهی؟ گفت: من عضو هیات‌علمی دانشگاه هستم و 15 سال در رشته‌ی علوم سیاسی تدریس کرده‌ام. علم سیاست را خوب می‌شناسم. در رده‌های مدیریتی هم بوده‌ام اما سیاست‌زده نیستم.
همیشه رتبه آورده‌ایم
وی در مورد ورزش دانشگاه آزاد سیرجان هم گفت: یکی از موفق‌ترین واحدهای استان کرمان در زمینه ورزش واحد سیرجان است و درمسابقات همیشه رتبه آورده. سالن چند منظوره ورزشی سال گذشته افتتاح شد و پیست دوو‌میدانی احداث کردیم و برای سال جاری نیز منتظر سیاست‌های ابلاغی جدید هستیم.
از همه‌ی تشکل‌های سیاسی حمایت کردیم
وی در پاسخ به سوالی در مورد گرایش‌های سیاسی‌اش گفت: ما احزاب سیاسی سازمان‌یافته نداریم و من هم جزو حزبی نیستم اما از همه‌ی تشکل‌های سیاسی حمایت کردیم و با همه‌ی آن‌ها چه موافق و چه مخالف همکاری داریم. من اعتقاد به مردم‌سالاری و احترام به رای مردم دارم. آزادی‌های عمومی باید وجود داشته باشد.
ساخت بیمارستان در دستور کار نیست
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سرجان در مورد تاسیس بیمارستان توسط دانشگاه آزاد هم گفت: ما مجوز بیمارستان را گرفتیم و زمینی برای این کاراختصاص دادیم.با تغییراتی که ایجاد شد، تاسیس بیمارستان مقرون به صرفه نیست. بیمارستان جدید در سیرجان راه‌اندازی شده. مجتمع صنعتی گل‌گهر نیز مجوز یک بیمارستان در منطقه‌ی ویژه اقتصادی را گرفته است. همین الان ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان‌ها صد‌در‌صد نیست و اگر برای ساخت بیمارستان هزینه کنیم پول‌مان را هدر داده‌ایم. مشاورین  ما تاسیس این بیمارستان را موثر نمی‌دانند.
فعلا نظری ندارم
وی در مورد تغییر و تحولات در مدیریت دانشگاه آزاد کشور گفت: فعلا نظری ندارم. چون اطلاعات کافی ندارم. دکتر میرزاده فردی متواضع، مدیری توانمند، پاک‌دست و درستکار بود اما با رییس جدید هنوز کار نکرده‌ام. شناخت ندارم و نمی‌توانم قضاوت کنم. من با دکتر جاسبی، دکتر دانشجو و دکتر میرزاده کار کردم. متواضع‌ترین رییسی که دیدم دکتر میرزاده بودند.
زمین معارض مانع از طرح گردشگری
دانشگاه آزاد طرحی داشت که خانه شوکت‌سعیدی و یخدان‌های دو‌قلو در یک مجموعه احیا و به یک مکان گردشگری تبدیل شود. جعفر‌قلیخانی در مورد این پروژه گفت: ابتدا قرار بود ما در خانه‌باغچه شوکت‌سعیدی دانشکده هنر و معماری تاسیس کنیم که این کار انجام شد و ما به تعهدمان عمل کردیم. مسئولان شهر با آقای دکتر میرزاده صحبت کردند که این فعالیت توسعه پیدا کند و یخدان‌های دو‌قلو هم در اختیار ما قرار بگیرد. دوست داریم این اتفاق بیافتد اما یک‌سری زمین معارض وجود دارد که ما توان خرید آن‌ها را نداریم و صاحبان آن‌ها هم فروشنده نیستند اما اگر این معارض رفع شود و یخدان‌ها در اختیار ما قرار بگیرد این کار را انجام می‌دهیم. همین الان هم اگر کسی می‌خواهد از دانشکده هنر و معماری بازدید کند، می‌تواند آن‌جا برود و با نگهبان صحبت کرده و وراد شود.
امیدواریم انتخابات شورا به بهترین نحو رسیدگی شود
جعفرقلیخانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر فروش رای در انتخابات شورای شهر سیرجان، گفت: این موضوع باید در کانال‌های خودش رسیدگی شود. هیات نظارت استان رسیدگی کرده و موضوع را به هیات نظارت کشور ارجاع داده‌اند. امیدواریم به بهترین وجه رسیدگی شود و اگر حقی از همه‌ی مردم ضایع شده، موضوع رفع شود.
ماجرای انتقاد از نماینده
وی در پاسخ به این سوال که شما در جلسه‌ی شورای اداری ماه گذشته از حسن‌پور انتقاد کردید و عصر همان روز از ایشان عذر‌خواهی کردید، دلیل این موضوع چیست؟ گفت: من در جلسه شورای اداری از نماینده انتقاد کردم. این عجیب و غریب نیست که به برخی رفتارها معترض باشیم. ارتباطات انسانی وجود دارد اما ما بنده نیستیم. بندگی در مقابل خداوند است. ما اختلاف‌نظری داشتیم اعتراض کردم؛ انتقاد کردم. اولین بار هم نبود. ایشان اگر جایی نظر درستی دادند ما تایید کردیم. جایی هم که اشتباه کردیم عذر‌خواهی می‌کنیم. باید بگویم اشتباه را تایید نکنیم. روابط انسانی سیاه و سفید نیستند. بارها من از آقای حسن‌پور حمایت کردم این حق را دارم که اگر اشتباه کردند، آن را بگویم. شایسته جامعه سالم هم همین است. کار درست باید تایید شود. کار نادرست نباید تایید شود. ما نباید دنبال انسان کامل باشیم. هر انسان نقاط ضعفی دارد. یک‌سری صحبت‌ها فرمودند که اشتباه بود. مورد تایید ما نبود، انتقاد کردیم. اگر هم جایی لازم بوده عذر‌خواهی کردم.
تغییر مدیریت شایعه است
وی در مورد شایعه‌ی تغییر در مدیریت دانشگاه آزاد سیرجان هم گفت: شایعه همیشه وجود داشته است. مسئولیت برای ما به ارث نرسیده است. یکی از پارامترهای جامعه سالم و مردم‌سالار محدود بودن دوران مدیریت است. اگر خودم احساس کنم که حرف و برنامه جدیدی ندارم، می‌روم اما فعلا این حرف در حد شایعه است.
رشد صنعتی سیرجان توسعه نیست
 یکی دیگر از خبرنگاران در مورد توسعه صنعت و کارهای انجام شده توسط دانشگاه آزاد پرسید که جعفرقلیخانی گفت: توسعه یعنی رشد همه‌جانبه‌ و پایدار. ما رشد صنعتی سیرجان را توسعه نمی‌بینیم. دانشگاه آزاد با توسعه هماهنگ است. ما همان‌قدر که در بخش صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنیم در بخش محیط‌زیست هم سرمایه‌گذاری می‌کنیم. شما نمی‌توانید صنعت را بدون محیط‌زیست ببینید. رییس دانشگاه آزاد واحد سیرجان به همراه معاونانش در پایان توضیحاتی در مورد رشته‌های حذف شده دانشگاه آزاد سیرجان، وضعیت اقتصادی این دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه کردند.