سه شنبه, 30 بهمن 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

دکتر حسن‌نصرالله‌پور در مراسم معارفه‌اش

دوست نداشتم مسئولیت بیمارستان را بپذیرم

- پاسارگاد: چهارشنبه هفته گذشته دکتر محمدی حکم ریاست بیمارستان امام‌رضا(ع) را تقدیم دکتر حسن نصر‌الله‌پور کرد. این مراسم با حضور مسئولان و پرسنل دانشکده پزشکی، روسای ادارات، امام‌جمعه و... در سالن حکیم برگزار شد. در این مراسم رییس دانشکده پزشکی گفت: «همه‌ی ما ممکن است عهده‌دار مسئولیتی باشیم و آن را به فرد دیگری واگذار کنیم. آنچه باقی می‌ماند یاد و خاطره در ذهن همکاران و مردم است». دکتر محمدی مسئولیت بیمارستان در حوزه‌ی بهداشت و درمان را از سخت‌ترین مسئولیت‌ها دانست و به طرح تحول سلامت و تاثیر آن هم اشاره کرد؛ «کمبود بودجه‌ی طرح تحول سلامت در جای‌جای کشور خودش را نشان داد. وی درباره مسئولیت دکتر بختیاری در بیمارستان امام‌رضا(ع) گفت: «او با تلاش و دلسوزی تمام وظایف‌اش را انجام داد اما طبیعی است در بیمارستانی که صدها مراجعه در روز دارد، نارضایتی هم باشد. خیلی موارد هم بی‌انصافی است. قصد ندارم تک‌تک موارد را بررسی کنم. امیدوارم با ریاست جدید بیمارستان هم این همکاری ادامه داشته باشد». 

- مسئله‌ی وقف را جدی بگیریم

امام جمعه سیرجان در سخنان خود از بخش درمان و سلامت تقاضا کرد تا کارها سهل‌الوصول‌تر باشد و مشکلات با جلسات و رایزنی‌ها حل شود. حسینی بر باقی‌ماندن بیمارستان امام رضای قبلی به صورت بیمارستان و موقوفه بودن تاکید کرد؛ «مکان قدیم وقف شرعی است و باید به عنوان بیمارستان باقی بماند. اگر تجهیزات و امکانات جابه‌جاشده، مانعی ندارد اما مسئله‌ی وقف را جدی بگیریم و آن‌جا هم به نوعی احیا شود». 

- در دوره‌ی مسئولیت من اتفاقات خاصی افتاد

دکتر محمد بختیاری خودش را به عنوان خدمت‌گزار امام‌‌رضا(ع) طی مدت 20 ماه دانست؛ «تمام زحماتم روی دوش پرسنل بود که با وجود معوقات زحمت کشیدند و با یاری آن‌ها توانستم کار کنم». وی از پرسنل بیمارستان این‌گونه عذرخواهی کرد؛ «شاید برای عده‌ای کم گذاشتم. بیش از این در توانم نبود. بابت معوقات هم عذر‌خواهی می‌کنم. از این به بعد مستقل از استان هستیم و اوضاع بهتر خواهد شد». او مشکلات زمان مدیریتش را هم چنین برشمرد: «مسئولیت اتاق عمل و بیمارستان را با هم داشتم. بیمارستان نیز در حال جا‌به‌جایی بود. در دوره‌ی 20 ماهه مسئولیت من اتفاقات خاصی افتاد. هر روز بحرانی می‌رسید مثلا مسمومیت با متانول، مسمومیت معلولان ملک‌آباد و... سه روز بود مسئولیت را قبول کرده بودم که از آن‌ور دنیا سر در‌آوردم. شبکه‌ی «من و تو» من را خواست. تازه از اتاق عمل خسته بیرون آمده بودم که بیست و سی زنگ زد که بیماری را از بیمارستان بیرون انداختید. در بحث جابه‌جایی جسدها نمی‌دانستم بخندم یا گریه کنم. دایم به دکتر محمدی از جاهای مختلف زنگ می‌زدند این چه مسئولی است که گذاشتی. بیمارش از روی تخت افتاده، بختیاری باید بیاید بیمار را به تخت ببندد که نیفتد. صبح‌ها که از خواب پا می‌شدم، می‌گفتم یا امام‌رضا امروز دیگر اتفاق دیگری نیفتد». وی ادامه داد: «ما بیمه‌ی امام‌رضا بوده و هستیم. این را به دکتر نصر‌الله‌پور تبریک می‌گویم. در مدت مسئولیتم خیلی تجربه‌ها کسب کردم و پخته‌تر شدم. صاف و ساده آمدم و الان هم ساده کنار می‌روم. بیمارستان امام‌رضا(ع) آینه‌ی تمام‌نمای درمان و دانشکده پزشکی است». 

- دکتر نصرالله‌پور تنها نمی‌تواند کاری انجام دهد

دکتر حسن نصر‌الله‌پور ابتدا به سوابق کاری‌اش اشاره کرد: «با مسئولین اصلی شهرستان کار کردم و تعامل خوبی با همه به ویژه با نشریات داشتم. جزو معدود مدیرانی هستم که تقریبا هیچ نکته منفی در زمان مدیریتم در نشریات ثبت نشده و ان‌شاالله‌ همین تعامل را با نشریات داشته باشم. در شورای شهر هم جلسه تعامل با ادارات شهرستان را برگزار کردم. در عرصه‌ی امنیت و سلامت افتخار فعالیت داشتم». نصر‌الله‌پور دلیل قبول مسئولیت بیمارستان را مجموعه‌ی هیئت‌رییسه‌ی بهداشت و درمان سیرجان به علت توانمندی و همدلی آن‌ها عنوان کرد و و از رسانه‌ها خواست تا کارشان را نقد کنند. وی به مشکلات بیمارستان امام‌رضا(ع) اشاره کرد: «روزانه تعداد زیادی افغانی مراجعه‌ می‌کنند. ظرفیت خدمات بیمارستان برای 200 هزار نفر است نه برای یک میلیون و 200 هزار نفر. به شهرهای بافت، ارزوئیه، حاجی‌آباد، قطروئیه، شهربابک و سیرجان خدمات می‌دهیم. بیمارستان جدید هنوز مشکلات زیادی حتی از نظر ساختمانی دارد. قصد اضافه کردن 15 تخت به بخش عفونی و داخلی برای رفع برخی مشکلات را داریم. ساختمان بخش اعصاب و روان نیاز به یک میلیارد تومان دارد».

او اذعان کرد: «دکتر نصرالله‌پور تنها نمی‌تواند کاری انجام دهد و صرفا به دلیل وجود پزشکان و پرسنل توانمند می‌گوید من می‌توانم. دوست نداشتم مسئولیت بپذیرم. پست نمی‌خواهم ولی تاج افتخار می‌خواهم. افتخارم تاجی است که بر سر من گذاشته شده و نامش تاجی است که امام رضا به من داده است».