جمعه, 03 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

نفرین سرطانی و باطل‌السحر ادراری

- رضا شریفی

موج سوم سرطان در راه است. این هشدار کارشناسان سلامت جامعه را اگر تاکنون جدی نگرفته‌ایم، از حالا باید جدی‌اش بگیریم. چرا که «نفرین» نیز بر عوامل موثر سابق افزوده شده است و بیش از همه خانواده داوران فوتبال را هدف گرفته است. افشای ویدیویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی که در آن مربی گل‌گهر، داور بازی گل‌گهر- مس رفسنجان را به سرطان همسر و فرزند نفرین می‌کند و با قطع امید از درمان شدن به 6 ماه دیگر حواله می‌دهد، باز هم گل‌گهر را برای اجرای حرکات نمایشی به صحنه افتضاح و ابتذال فرا‌می‌خواند. 

البته این نفرین سرطانی از ریشه‌دواندن سرطانی دیگر در اندام فوتبال کشور حکایت می‌کند. ورزشی که از آغاز شکل‌گیری‌اش در ایران به لمپنیزم مبتلا بوده است.مربیانی نام‌آشنا و بزرگی می‌شناسیم که با فحش‌خواهر و مادر تیم را ارنج و کوچینگ می‌کرده‌اند. پس از تزریق مبالغی سرشار از پول‌های باد‌آورده بخش‌های دولتی و شبه دولتی، فوتبال ایرانی بیش از آن که ما را به زیبایی‌ مستطیل سبز و جادوی توپ و شعبده‌بازی‌هایش فرا‌بخواند، پساپرده‌یی از زدوبند و فساد را به ذهن متبادر می‌کند. مربیان خارجی که بیخبر از خلقیات ملت شریف ایران به استخدام باشگاه‌ها در‌می‌آیند، پس از اقامتی چند در سرزمین شعر و طرب ،تمامی راه‌ورسم دلالی را فرا‌می‌گیرند و به افعی‌هایی تبدیل می‌شوند که انصاف حکم می‌کند ایشان را تا پایان عمرشان در کشورمان پذیرایی کنیم و از صدور این سوغات به کشورهای مبدأ جلوگیری به عمل آوریم. و‌گرنه معلوم نیست این سوغات ما با دست‌پخت‌ هاولانژ‌ها و سب‌بلا‌ترها که عجین شود چه بلایی بر سر ورزش پر‌هیجان فوتبال نازل خواهد آمد. 

«فوتبال پاک» که زمانی باشگاه گل‌گهر در سمت آن ایستاده بود، فقط یک افسانه است. اگر گل‌گهر روزگاری به لطف مربیان و بازیکنان بومی به همان لمپنیزم خوش‌خیم سنتی دچار و به حجب و حیایی شهرستانی درآمیخته بود، در سال‌های اخیر با حرفه‌یی‌تر شدن حیای سابق را  قی کرده است.  البته همان روزهای به ظاهر خوب گذشته را هم باید به حساب نبود شبکه‌های جسور اجتماعی گذاشت.«نفرین سرطانی» و «باطل‌السحر ادراری»  از مقدمات این تحول به شمار می‌روند.

تلخ‌تر از نفرین منصورخان احمدی دشنام‌های حمزه مظفری و برخورد فیزیکی با عکاس/ خبرنگاری در ورزشگاه است.  اتفاقی که نباید زیر سایه دیگری به طاق نسیان سپرده شود. اگر استاندار اصفهان فرماندار منصوب خویش را به دلیل توهین به یک خبرنگار عزل می‌کند، سزاست که حمزه مظفری هم از فوتبال سیرجان اخراج شود.