شنبه, 29 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

پاسارگاد از مشکلات مردم در جلسات ملاقات عمومی فرماندار گزارش می‌دهد

اشتغال و کمک مالی بیشترین درخواست مردم

- گروه جامعه

صبح دوشنبه است، ساعت 10 صبح  سالن اجتماعات فرمانداری مملو از مردمانی است که برای رفع مشکل‌شان دست به دامان فرماندار شده‌‌اند. همه‌ی صندلی‌ها پر هستند، عده‌ای نشسته و عده‌ای ایستاده منتظرند نوبت‌شان شود. سربازی جلو ایستاده است و نام افراد را می‌نویسد تا از روی نوبت درخواست‌شان را پیش فرماندار و سایر مسئولان ببرند. به جز فرماندار، رییس اداره کار، رییس بنیاد مسکن، رییس کمیته امداد، رییس هلال‌احمر و نماینده بهزیستی مسئولانی هستند که این دوشنبه در جلسه ملاقات عمومی فرماندار با مردم حضور دارند.

از سربازی که جلو ایستاده است و اسم‌ها را یادداشت می‌کند می‌پرسم امروز چند نفر مراجعه کننده داشتید؛«تا الان حدود 100 نفر، اما آمار بیشتر خواهد شد.» لحظه به لحظه به آمار مراجعه‌کنندگان اضافه و کنترل جمعیت از دست سرباز خارج می‌شود؛ لطفا بنشینید تا نوبت‌تان شود. هرکسی یک کاغذ و خودکار دستش بود تا درخواستی بنویسد؛ یکی از بیکار بودن فرزندان تحصیل‌کرده‌اش، دیگری از مستاجر بودنش، آن یکی از بی‌پولی‌اش و... هرکسی به فراخور مشکلی که دارد درخواست‌اش را می‌نویسد. جمعیت زیادی جلوی میز فرماندار و مسئولان ایستاده‌اند 

«خانم ببخشید کاغذ و قلم دارید» این را خانم میانسالی که کنارم نشسته، می‌گوید و نگاهش به دهان سرباز است که چه زمانی نامش را صدا می‌زند، او مشکل بیمه دارد و تحت پوشش کمیته امداد است؛«یک پسر و دو دختر دارم، شوهرم سال‌هاست بینایی‌اش را به دلیل کار سنگین از دست داده و تمام خرج خانه به دوش من افتاده است. پسرم عقد کرده است و خیلی تلاش کند بتواند خرج عروسی‌اش را در بیاورد و دخترم هم ازدواج کرده است و فقط یک دختر دیگر در خانه دارم. برای خرج زندگیم گلیم می‌بافمم اما بازار گلیم خراب است. حدود 7-8 ماه است که یک گلیم بافته‌ام اما هنوز به فروش نرسیده است.» او خودش تحت پوشش بیمه قالی‌بافی است اما شوهر و دخترش تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. فیش بیمه را نشان می‌دهد و با انگشت به مبلغ 310 هزار تومان اشاره می‌کند و می‌گوید؛«هر ماه باید 310 هزار تومان بابت دو نفر پرداخت کنم. اگر تعداد یک تا ده نفر هم باشد باز هم همین 310 هزار تومان را باید پرداخت کنیم. 23 سال بیمه پرداخت کردیم اما الان دیگر توان پرداخت این مبلغ را ندارم.» آن‌ها حدود یک سال است که تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند؛«تا قبل از این چون سن شوهرم کم بود نمی‌توانستیم تحت پوشش کمیته امداد باشیم. الان فقط از طریق قالی‌بافی و مستمری کمیته امداد خرج زندگی‌ام را در می‌آورم.» مشکلات زندگی خیلی به او فشار آورده است، نگاهم می‌کند و می‌گوید؛ به نظرت فرماندار می‌تواند مشکل من را حل کند؟ می‌گویم نمی‌دانم در همین موقع اسمش را صدا می‌زنند و او از سر جایش بلند می‌شود.

در حال فکر کردن به حرف‌هایش هستم که پیرمرد و پیرزنی به سمتم می‌آیند و می‌خواهند برای‌شان درخواستی بنویسم؛ «دخترم پسرم لیسانس کامپیوتر دارد و یک سال است از سربازی برگشته است و هنوز نتوانسته برای خودش کاری پیدا کند، یک نامه‌ای به فرماندار بنویس شاید امید خدا فرجی شود» زن نگاهی به شوهرش می‌کند و می‌گوید برای پسر کوچکی هم یک نامه بنویس خدا رو چه دیدی شاید برای او هم کاری پیدا شد. زن نگاهی به من می‌کند و می‌گوید: «دخترم این نامه را از سمت من بنویس؛ پسرم دیپلم است و یکی دوسالی است از سربازی برگشته اما هنوز نتوانسته کاری برای خودش دست و پا کند» نامه‌ها را می‌گیرند و تشکر می‌کنند و از کنارم دور می‌شوند. اشتغال یکی از مشکلاتی‌ست که در این دوساعتی که آنجا نشسته‌ام موارد زیادی به خاطرش مراجعه می‌کنند، این در حالی‌ست که همین امسال سیرجان رتبه برتر ایجاد اشتغال در استان را کسب کرده است رتبه‌ای که در نتیجه ایجاد 8116 فرصت شغلی بوده است، با این حال هنوز سیرجان در بحث اشتغال لنگ می‌زند.

سربازی که جلو ایستاده است بلند بلند از پیرزنی می‌خواهد سالن را ترک کند، جلو می‌روم از پیرزن می‌پرسم برای چه مشکلی آمدی؛«همین جوری اومدم، ببینم هیچی می‌دهند دیدم نه نمی‌دهند» هنوز حرف زدن با این پیرزن تمام نشده که زن میانسالی گوشه سالن بلند بلند گریه می‌کند. روی زمین نشسته است و شیون می‌زند، می‌پرسم مادر چه شده است؛«پسرم معلول ذهنی است، با چند تا از دوستانش چندباری می‌رفت بیرون، دوستانش سرقت می‌کردند و او را می‌گذاشتند تا نگهبانی بدهد، یک بار پلیس می‌ریزد و همه دوستانش فرار می‌کنند و او که نمی‌دانسته داستان از چه قرار است همان جا می‌ماند و دستگیر می‌شود، حالا تمام سرقت‌ها به گردن پسرم افتاده و چندین میلیون تومان باید بپردازیم، از کجا بیاورم؟» برای اینکه حرف‌هایش را ثابت کند نامه‌های بهزیستی را نشانم می‌دهد که بگوید پسرش مشکل داشته است. بعد هم می‌پرسد می‌توانی کاری برایم انجام بدهی؟ می‌گویم من هم مثل شما هستم، درخواستی به فرماندار بنویسید ببینید چه می‌شود. 

زن دیگری که دوسه تا بچه همراهش است جلو می‌آید و به من می‌گوید سواد ندارم می‌توانی برای من یک درخواست بنویسی«من 6 تا بچه دارم، شوهرم از کار افتاده است نمی‌توانم شکم بچه‌هایم را سیر کنم بنویس یک سبد کالا به من بدهند، به خدا تو این چند سال که سبد کالا دادند من حتی یک بار هم نگرفتم».

ساعت از 11 گذشته است در را می‌بندند تا دیگر کسی وارد نشود تعداد مراجعه‌کنندگان به حدود 200 نفر رسیده است، خیلی‌ها پشت در هستند و سرباز می‌گوید در را ببند آقای فرماندار می‌خواهد برود. 

پایین همه‌ی نامه‌ها یا توسط فرماندار و یا توسط مسئولان دیگر پاراف شده است و مردم خوشحال از اینکه جوابی گرفته‌اند از در خارج می‌شوند اما اینکه در ادامه مسیر چقدر این نامه‌ها به سرانجام برسد، خدا می‌داند.

- باید  فکر اساسی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شود

رییس اداره تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی با بیان اینکه من هر دوشنبه حضور دارم، گفت«حداقل 60 تا 70 درصد درخواست‌های روزهای دوشنبه مربوط به اداره کار و به خصوص درخواست اشتغال است.» درخواست اشتغال بیشتر مربوط به قشر تحصیلکرده است یا دیپلم«متاسفانه آمار بیکاری‌مان در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌ بیشتر از دیپلم و مقاطع پایین‌تر است. بازار کار دیپلم‌ها بهتر است و سطح توقعات آن‌ها پایین‌تر است. معمولا راحت‌تر مشغول به کار می‌شوند، تا مقاطع بالاتر.» از نظر او باید یک فکر اساسی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شود. 

حامد هادیان با بیان اینکه خیلی از این افراد برای گرفتن تسهیلات می‌آیند، گفت:«ما مرتب داریم تسهیلات معرفی می‌کنیم، هم در قالب مشاغل خرد و خانگی و هم در قالب تسهیلاتی که بخواهند یک واحد تولیدی راه بیاندازند، هم تسهیلات تبصره 18، هم از محل صندوق توسعه ملی، و هم تسهیلات روستایی». هادیان در جواب این سئوال که واقعا مشکل افرادی که دوشنبه‌ها برای کار و تسهیلات مراجعه می‌کنند حل می‌شود، گفت؛«سعی خودمان را می‌کنیم بالاخره ما وظیفه‌مان این است مشکلات مردم را رفع کنیم، قسمتی از مراجعین ما مربوط به فرمانداری شهرستان است، قسمتی مربوط به دفتر آقای حسن‌پور است، قسمتی هم خودشان به اداره کار مراجعه می‌کنند. بنابراین از طریق کاریابی‌ها یا ارتباط‌هایی که با کارفرماها داریم سعی می‌کنیم به طریقی مشکل‌شان را حل کنیم».

- این جلسات برای کاهش فاصله بین مردم و مسئولان است

فرماندار سیرجان با بیان اینکه روزهای دوشنبه اغلب اوقات ملاقات عمومی با مردم دارد، گفت؛«از آنجایی که بنده اعتقاد دارم نظام جمهوری اسلامی ایران نظام مردمسالاری و مردمی است و باید فاصله بین مردم و مسئولان به حداقل برسد، و فاصله‌ای وجود نداشته باشد، و اینکه نمایندگان دولت از مشکلات مردم باخبر باشند و آن‌ها را لمس کنند و نظارتی بر دستگاه‌های اجرایی داشته باشند، از این حیث ما هر روز دوشنبه حدود 200 تا 300 نفر از مردم را می‌بینیم و در آنجا مباحث بسیار متفاوتی مطرح می‌شود، از جمله مسایل و مشکلات اشتغال، مسکن، نارضایتی از ادارات دولتی و...» منصور مکی‌آبادی گفت:«امروز مشاهده کردید دوسه تا از ارباب‌رجوع‌ها از دهیاران شکایت داشتند حتی از خود مجموعه فرمانداری انتقاد داشتند، آمدند موارد را مطرح کردند و به گوش ما رساندند و ما هم به حراست گفتیم که برخوردهای لازم را انجام دهد». او ادامه داد؛«خیلی جالب بود کسی آمده بود اینجا مطرح می‌کرد که زمین‌های فرمانداری را دارند در بلورد خرید و فروش می‌کنند، در حالی که اصلا فرمانداری زمین ندارد اما عده‌ای سودجو به این نام مردم را فریب می‌دادند که این را ما بررسی کردیم،  چنین مواردی مرتب هفتگی مطرح می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد و خیلی از موارد هم حل می‌شود». به گفته‌ی مکی‌آبادی در این جلسه رییس خیلی از ادارات حضور دارند، اگر هم نباشند متناسب با مشکلی که مردم دارند رییس اداره را صدا می‌زنیم که بیاید مشکل را حل کند. همان طور هم خودتان ملاحظه کردید 90 درصد مردم با رضایت از در بیرون می‌روند. 

او در جواب اینکه خیلی از این نامه‌نگاری‌ها که انجام می‌شود، شما دستوری روی نامه می‌دهید آیا واقعا با این دستور آن مشکل حل می‌شود، گفت؛«ببینید مثلا مشکل اشتغال یک مشکل اصلی و اساسی است، با یک نامه حل نمی‌شود، ضمن اینکه در گذشته خیلی از شرکت‌ها بی‌ضابطه نیرو می‌گرفتند، و متاسفانه اقوام و خویشان خودشان را می‌گرفتند اما ما تاکید کردیم که نیرویی که می‌گیرند حتما با ضابطه باشد، با آزمون باشد، باید معیارهایی داشته باشند که بر اساس آن معیارها نیرو بگیرند و نیروی بومی هم بگیرند، اینکه ما بخواهیم یک نامه به یک فرد بدهیم این خوب نیست، ولی در نهایت به دوستان توصیه می‌کنیم تا جایی می‌توانند مشکل مردم را حل کنند».

مورد دیگری که خیلی شاهد آن بودیم درخواست کمک مالی یا سبد کالا بود؛«تمامی این موارد به کمیته امداد ارجاع داده می‌شوند و اغلب اوقات نماینده کمیته امداد یا بهزیستی یا هلال‌احمر  حضور دارد و در آنجا افراد معرفی می‌شوند و مشکلات‌شان حل می‌شود.» او گفت:«ما چند نفر از کارآفرینان را به این جلسه دعوت کردیم مثلا یک فرد بود می‌خواست پرواربندی راه بیاندازد که دستور دادم سریع کارشان را انجام دهند، و از کارآفرینان حمایت می‌کنیم» از نظر فرماندار خیلی از افراد درخواست کمک مالی دارند، که این شاید زیاد جالب نباشد، ولی کمیته امداد از مبادی خودش این کار را انجام می‌دهد.

- کمیته امداد هم محدودیت‌های خاص خودش را دارد

رییس کمیته امداد با بیان اینکه که بیشتر درخواست‌های روزهای دوشنبه به کمیته امداد ختم می‌شود، گفت: «کمیته امداد هم محدودیت‌های خاص خودش را دارد و نمی‌توانیم به همه افرادی که مراجعه می‌کنند کمک کنیم، ما علاوه بر مددجویان خودمان فقط می‌توانیم به افرادی که شرایط خاص را داشته باشند کمک کنیم.» یزدان‌خواه در مورد سبدکالا هم گفت: ما سبد کالا را با کمک‌هایی که از مردم می‌گیریم تهیه می‌کنیم و ابتدا خانواده‌‌هایی در اولویت‌اند که مددجوی کمیته امداد باشند و اگر موردی باقی ماند به سایرین داده می‌شود. از نظر او در حا‌ل حاضر هدف اصلی کمیته امداد توانمندسازی است؛«کمیته امداد دیگر پارکینگ نیست که افراد بیایند تحت پوشش آن و سال‌ها همان جا باشند بلکه کمیته امداد تعمیرگاه است از در ورود که آمدند بعد از توانمندسازی باید از در دیگر خارج شوند به همین منظور از سال 92 تعداد مددجویان‌مان افزایش آنچنانی نداشته است» او در جواب این سئوال که رییس کمیته امداد کشور چندی پیش گفته بود می‌خواهیم فقر مطلق را ریشه‌کن کنیم، آیا این شدنی‌ست، گفت: نمی‌دانم، شاید آن‌ها برنامه‌هایی برای اجرای آن داشته باشند، اما به هر حال با این تورم و حقوق یک میلیون و 100 هزار تومانی که اداره کار برای کارگران در نظر گرفته یک خانواده اگر سه فرزند داشته باشد و در یک خانه اجاره‌ای زندگی کنند، دیگر چیزی برای خوردن‌شان باقی نمی‌ماند»