یکشنبه, 24 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 518: 11 تیر 1397

نمایشگاه صنایع دستی در مهمانسرای جهانگردی
- گروه خبر: نمایشگاه صنایع دستی «گالریخانه مانوک» تا 29 مهرماه در مهمانسرای جهانگردی برپاست. سامره امیری در مورد این نمایشگاهش به پاسارگاد گفت: در این نمایشگاه تابلوهای دیجیتال، رانر، رومیزی،پاف، ماگ، جعبه‌های چوبی، د فترچه یادداشت و ... که همگی از کارهای دستی خودم هستند در معرض دید و فروش قرار گرفته است. امیری ادامه داد من به کارهایم لقب دست ساخته‌های هنری داده‌ام. هم جنبه ی دکوراتیو دارد و هم کاربردی است. و من سعی کردم آنها را به عنوان یک وسیله‌ی کاربردی به فروش برسانم. امیری ارشد پژوهش هنر از دانشگاه اصفهان دارد و در مورد شروع کار صنایع دستی می‌گوید: کارصنایع دستی از سال 90شروع شد. زمانی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به  اصفهان رفتم و هم اتاقی بودن با بچه‌های صنایع‌دستی به صنایع‌دستی علاقه‌مند شدم. وی گفت: کار مجموعه‌های من از شهریور 95آغاز شد و یک‌سال در منزل پدرم فعالیت می‌کردم و تعداد محدودی بازدید کننده داشتم. بنابراین تصمیم گرفتم که کارم را گسترده‌تر و بیشتر معرفی کنم.
یک بخش از کارهای من مربوط به تابلوهای دیجیتال ارت و همچنین تابلوهای کولاژ هست. این کارها به صورت محدود تولید می‌شوند. وی در رابطه با گستردگی کارهایش هم گفت: من اعتقاد دارم یک‌بار متولد می‌شوم و در این یکبار باید به کارهایی که به آنها علاقه‌مندم بپردازم. من در زمینه‌ی هنر آدم تنوع‌طلبی هستم  و دوست دارم زمینه‌های مختلف را تجربه کنم و خودم را محدود به یک زمینه نکنم. وی ادامه داد در این نمایشگاه زمان کم بود که کارهای بیشتری را انجام بدهم. شاید تنوع کارها در نمایشگاه‌های بعدی‌ام بیشتر شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیاه همه آثار تولید خودتان هستند گفت: نه، در مجموعه‌ی من؛ ظروف سفالی و فرش‌ها تولید من نیست. سعی بر این شد که به غیر از دست ساخته‌های خودم. آثار هنری دیگر را هم وارد مجموعه‌ام بکنم.
وی در پاسخ به این سوال که در سیرجان شما را به عنوان هنرمند نقاش می‌شناسند و به نظر می‌رسد کار نقاشی را کنار گذاشته‌اید گفت:  من هنوز هم عاشق نقاشی هستم، اما زمان زیادی می‌گذرد که نقاشی نمی‌کنم و دلیل اصلی آن بخاطر این بود که رشته کارشناسی ارشدم پژوهشی بود و این موضوع بین من و نقاشی فاصله انداخت. زیرا تمام وقتم صرف مطالعه می‌شد. دوم اینکه من اصفهان درس خواندم، در قلب صنایع دستی کشور و به صنایع دستی علاقه‌مند شدم. بخصوص وقتی که دوستان نزدیکم صنایع دستی می‌خواندند. موضوع بعد اقتصاد است. فروش صنایع دستی نسبت به تابلوهای نقاشی بهتر هست. اما هنوز هم درک درستی از هنر در این شهر نیست و فروش آثار صنایع دستی هم پایین هست. در پایان جا دارد از از آقای فرزین رییس هتل جهانگردی که این مکان را در اختیار من قرار دادند تشکر کنم.
علاقه‌مندان برای بازدید این نمایشگاه می‌توانند از ساعت 19تا 21.30 به مهمانسرای جهانگردی در خیابان خیام مراجعه کنند..