جمعه, 29 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

یکی از اعضای شورا معتقد است زیرسازی آسفالت خیابان امام مناسب نیست
نمایش خیابانی آسفالت
- گروه خبر: آسفالت خیابان امام شمالی به چالش جدیدی بین یکی از اعضای شورای شهر و سرپرست شهرداری تبدیل شده و محمدرضا عرب‌گویینی معتقد است که زیرسازی آسفالت از کیفیت لازم برخوردار نیست.
مخابرات سیرجان در چند هفته اخیر کانالی را برای فیبر نوری در خیابان امام شمالی حفر کرده است، پس از چند هفته شهرداری سیرجان با پر کردن کانال، خیابان را روکش آسفالت کرد. روکش کردن این خیابان با سروصداهای زیادی همراه بود. یکی از معترضین جدی این پروژه محمدرضا عرب‌گویینی عضو شورای شهر است. او به پاسارگاد گفت: این کانال را اواخر مردادماه برای فیبر نوری حفر کردند و یکم شهریور ماه کار تمام شد. برای پر کردن کانال خاک دست‌ریز درون آن ریختند. به گفته‌ی محمد‌رضا عرب‌گویینی همان موقع با رییس شورا تماس گرفتم و از ایشان خواستم که با شهرداری مکاتبه کند و بگوید که روی کانال آسفالت نشود زیرا نشست می‌کند. عرب‌گویینی معتقد است متراکم‌سازی انجام نشده است. وی ادامه داد با هماهنگی با دیگر اعضای شورا موضوع را با آقای زیدآبادی و سروش‌نیا مطرح کردیم. چهار، پنج روز بعد متوجه شدم آسفالت رکلاژی(آسفالتی که برای پر کردن درزها با گریدر زیر آسفالت اصلی می‌پاشند) بر روی خیابان امام ریخته‌اند و قصد دارند خیابان را آسفالت کنند. از طریق شورا و همکاری همه‌ی اعضا به شهرداری نامه زدیم که به علت انجام غیرکارشناسی حفاری، از انجام آسفالت جلوگیری شود. عرب‌گویینی افزود: آقای سروش‌نیا مدعی شد که آقای زیدآبادی آسفالت را انجام داده و من در جریان امور نیستم و قرار شد مشکلات رفع شود. هفته‌‌ی قبل با‌خبر شدیم که می‌خواهند خیابان امام شمالی را آسفالت کنند. به اتفاق مسئولان شهرداری به محل رفتیم و آقای زیدآبادی پذیرفت که متراکم‌سازی انجام نشده است. قرار شد که گود‌برداری انجام و مخرو‌ط‌ریزی اجرا شود. این عضو شورا افزود: از لحاظ ضوابط شهر‌سازی کل روکش آسفالت به صلاح نبود و خیابان باید 20 تا 25 سانتی‌متر از سطح پیاده‌رو پایین‌تر باشد ولی خیابان تقریبا با جدول‌ها هم‌سطح شده است. عرب‌گویینی ادامه داد روز جمعه با من تماس گرفتند و گفتند برای آسفالت، خیابان امام را قیر پاشیدند. به محل رفتم. یک کامیون شخصی در حال خاک‌برداری از کوچه پشت بازار بود. وقتی برای عبور وارد خیابان امام شد از او خواستم که از روی کانال عبور کند. به محض این‌که از روی کانال عبور کرد، لاستیکش حدود 20 سانتی‌متر فرو رفت. در جلسه شورای تامین گفته بودند که من جلو پروژه‌های عمرانی را گرفته‌ام. به همین دلیل با فرماندار تماس گرفتم و از ایشان خواستم برای دیدن وضعیت آسفالت به خیابان امام بیایند. پس از نماز جمعه ایشان به همراه نماینده مردم سیرجان در مجلس به خیابان امام آمدند و وقتی وضعیت را مشاهده کردند، پذیرفتند که آسفالت روی کانال اشتباه است و بعدا فرو می‌رود. من همان‌جا پیشنهاد دادم 50 سانتی‌متر از روی کانال را بردارند و تراکم‌سازی استاندارد انجام شود. از چهار‌راه رضوی تا میانه‌های خیابان امام این کار انجام شد. اما روز بعد متوجه شدم بدون این که قسمت باقیمانده انجام شود خیابان را آسفالت کرده‌اند. وی ادامه داد: این خیابان نیاز به آسفالت کامل نداشت و حالا که آسفالت شده نباید پول بیت‌المال را هدر می‌دادند.
تکذیب می‌کنم
رضا سروش‌نیا سرپرست شهرداری سیرجان دراین رابطه گفت: آسفالت این خیابان در طرح ما بود، ابتدا خواستیم آسفالت را جمع کنیم اما ماسه آسفالت ریختیم و قرار شد روی آن آسفالت کنیم. سروش‌نیا افزود: یکی از اعضای شورا اعلام کرد که شما کانال را اصولی پر نکردید. چند روز پیش یک کامیون با 30 ، 40 تن وزن را آورد و روی کانال حرکت کرد. یک بخش کانال نزدیک چهارراه رضوی پایین رفت زیرا زیر این قسمت حفره‌ای به وجود آمده بود. ما هم مجبور شدیم زیرسازی را دوباره انجام دهیم و آسفالت کنیم. وی در مورد این‌که شهرداری زیرسازی از جلو بازار تا میدان شهرداری را انجام نداده، گفت: نیاز به این کار نبود. همه چیز اصولی است فقط همان قسمت مشکل داشت که اصلاح شد. وی در پاسخ به این سوال که شما می‌خواستید این قسمت را که مشکل داشت و فروکش کرد آسفالت کنید اما به صورت اتفاقی عضو شورا متوجه شد و جلو آن را گرفت، گفت: خیابان امام محل تردد کامیون نیست و مطمئن باشید تحت هیچ شرایطی مشکلی برای آسفالت پیش نمی‌آید و اگر به وجود آمد من جوابگو هستم. وی در پاسخ به این سوال که زیر آسفالت قیر زیادی ریخته شده و آسفالت قیر‌زده می‌شود، گفت: نه چنین چیزی نیست این کار فنی انجام شده است. سروش‌نیا در پاسخ به این سوال که فاصله جدول تا آسفالت خیابان به کم‌تر از 10 سانتی‌متر رسیده و این خلاف ضوابط شهرداری است، گفت: خیابان امام برای پیاده‌رو‌سازی آماده می‌شود و به علت این‌که این خیابان برای معلولان آماده‌سازی نشده این فاصله کم می‌تواند به آن‌ها کمک کند. سروش‌نیا در پاسخ به این سوال که شما گفته بودید معاون فنی این کار را بدون هماهنگی انجام داده، گفت: چنین چیزی صحت ندارد. من موضوع را تکذیب می‌کنم. ما با همکارن‌مان تعامل داریم.
آقای سروش‌نیا معتقد بود خیابان باید آسفالت شود
حسن زیدآبادی معاون فنی شهرداری سیرجان هم گفت: شهر محل تردد با بار کم‌تر از 20 تن است و آسفالت جدید خیابان امام می‌تواند جوابگوی این وزن باشد. وی ادامه داد: بخشی از کانال مشکل داشت که رفع نقص شد و مشکلی به وجود نمی‌آید. وی در پاسخ به این سوال که آیا این خیابان نیاز به آسفالت داشت، گفت: عمر آسفالت در سیرجان کم است و شبکه‌ی فاضلاب هم در دست اقدام است اما آقای سروش‌نیا معتقد بود که خیابان باید آسفالت شود ما هم اجرا کردیم.
می‌خواهند کاری انجام دهند که همه ببینند
محمد رحیمی رییس کارگاه شرکت محور‌گستر پیمانکار آسفالت شهرداری به پاسارگاد گفت: ما پیمانکار رو‌سازی و آسفالت هستیم و زیرسازی به شرکت ما مربوط نیست. وی ادامه داد: زیرسازی به عهده شهرداری است و پس از پایان زیرسازی شهرداری با ما تماس می‌گیرد و ما برای آسفالت مراجعه می‌کنیم.
علی نژاد‌بیگلری رییس گروه ‌عمران و برنامه‌ریزی فرمانداری سیرجان هم گفت: در بازدیدهایی که داشتیم متوجه شدیم بخش‌هایی از کانال خیابان امام با خاک دستی پر شده و به همین دلیل اعلام کردیم قسمت‌هایی که با خاک دستی پر شده‌اند باید تخلیه و متراکم‌سازی شود. وی ادامه داد: شهرداری به ما اعلام کرده این کار انجام شده و جاهایی که با خاک دستی پر شده بود، اصلاح شده است.
یکی از کارشناسان که نخواست نامش فاش شود به پاسارگاد گفت: با توجه به پروژه فاضلاب اصلا نیازی به آسفالت کامل نبود. چند تن از مدیران شهرداری کاندیدای سمت شهرداری هستند و می‌خواهند کاری انجام دهند که همه ببینند. این کار باعث شده بودجه شهر و شهرداری به هدر برود. وی ادامه داد: این آسفالت اصولی نیست و پس از مدتی قیر می‌زند و قسمت‌هایی که کانال حفر شده فروکش می‌کند. وی گفت: این‌که می‌گویند خیابان امام جای تردد کامیون نیست، درست اما مگر در این خیابان ساخت و ساز انجام نمی‌شود، مگر تریلی دارو و گوشت عبور نمی‌کند؟ مگر کسی تیرآهن و میل‌گرد نمی‌آورد، نخاله‌های ساختمانی چگونه تخلیه می‌شود؟ مراسم رژه با خودروهای سنگین آن‌جا برگزار نمی‌‌شود؟ وی گفت: این فرافکنی مسئولان شهرداری است وگرنه شهر مشکلات بسیار بزرگتری نسبت به آسفالت خیابان امام دارد.