یکشنبه, 24 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 518: 11 تیر 1397

گفت‌وگوی پاسارگاد با نسرین امینی‌زاده در دوران پساشورا
بدترین تصمیم شورای چهارم
انتخاب محبوبی‌زاده بود
- شورای چهارم از بی‌تجربگی لطمه خورد
- محبوبی زاده صد درصد با لابی انتخاب شد و اگر آن حمایت ها نبود شهردار نمی شد
- مخالف ایجاد کمیسیون بانوان نبودم بلکه مخالف مخالف ایجاد کمیسیون توسط افرادی بودم که از بدو ورود به شورا یک تیم بودند
- حضور بعضی اعضای شورای چهارم در رسانه‌ها یک حرکت پوپولیستی بود
- وامداری اعضای شورا استقلال رایشان را تحت تاثیر قرار می داد
- سارا پورمختار
مثل همیشه محافظه‌کار حرف می‌زند. در پاسخ به سوالات مدام از کلمه شاید استفاده می‌کند و حاضر نیست از کسی صریح نام ببرد چراکه معتقد است برایش بار حقوقی دارد. در طول گفت‌وگو وقتی بحث به اتفاقات شورای چهارم می‌رسد بغض می‌کند و از آن وقایع به عنوان شکست شورا یاد می‌کند. او انتخاب عبدالرضا محبوبی‌زاده به عنوان شهردار را بدترین تصمیم شورا می‌داند. قول و قرار مصاحبه با نسرین امینی‌زاده، عضو شورای چهارم را از زمانی که از شرکت در انتخابات پنجمین دوره شورا انصراف داد گذاشته شد و بعد از گذشت ما‌ه‌ها در صبح شنبه موفق به انجام گفت‌وگو شدیم.
- شما در انتخابات پنجمین دوره شورای‌شهر ثبت‌نام کردید اما انصراف دادید، چرا؟
هر فردی پا در هر راهی که می‌گذارد قطعا برای خودش یک هدف دارد من هم با توجه به هدفی که داشتم وارد عرصه شورا شدم، و در دوره چهارم تجربیاتی کسب کردم و دوست داشتم از این تجربیات در شورای پنجم استفاده بهینه کنم، اما فضای انتخابات را خیلی مسموم دیدم. رقابت در یک فضای مسموم کار سختی است و شاید نباید وارد این رقابت شد چرا که گروه‌های ثروت و قدرت با هم رقابت داشتند و شاید جایی برای من دانشگاهی نبود.
- در مورد مسموم بودن فضای انتخابات واضح‌تر توضیح دهید
معمولا گروهی که شاید توانایی، سابقه کاری، دانش، تجربه خاصی ندارند پا به عرصه می‌گذارند که یا صاحب ثروتند و یا به یک گروه خاص وابسته هستند. و برای اینکه در انتخابات موفق ‌شوند رای مردم را  با شیوه های خاص کسب می‌کنند که شاید این شیوه‌ها شیوه‌های چندان درستی نباشند مثل خرید رای و حتی شنیده می‌شد که فردی خانه‌اش را در معرض فروش گذاشته تا در انتخابات هزینه کند.
- در بیانیه‌تان به این نکته اشاره کردید که  شورا از مسیر اصلی خودش دور شده و به سمت ثروت اندوزی و کسب قدرت رفته است.
از نظر من افرادی که قصد ورود به شورا را دارند دو دسته‌اند، افرادی که خودشان را صاحب توانایی می‌بینند و قصد دارند توانایی‌هایشان را برای مردم شهر هزینه کنند و از طرفی افرادی هستند که هزینه می‌کنند تا توانا شوند و این کلمه توانا  بعد وسیعی دارد و شامل شهرت، ثروت، قدرت هم می‌شود و همه این موارد برای هر آدمی وسوسه کننده است و در شورا این امکان وجود دارد چون شما از طریق شورا می‌توانید به شهرداری وارد شوید جایی که به لحاظ مالی قدرت زیادی دارد.
- شورای چهارم در انتخاب شهردارها ضعیف عمل کرد، این را قبول دارید؟
این آفت همه شوراهاست که اعضای شورا وامدار یک گروه هستند یعنی برای اینکه وارد شورا شوند گاهی از آنها حمایت کرده‌اند و این وامداری استقلال رای اعضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از طرفی یک سیاست‌زدگی در رفتار همه دیده می‌شود که باید حتما از یک طیف یا جناح خاصی حمایت کنند بدون اینکه توانایی‌های فرد دیده شود، و تمام این موارد باعث می‌شود که یا یک شهردار ناکارآمد انتخاب شود و یا اگر یک شهرداری کارآمد انتخاب شد به خاطر همین اختلاف آرا هرروز باید پای میز محاکمه بیاید و استیضاح شود.
- به نظرم منظورتان از شهردار ناکارآمد محبوبی‌زاده است و شهرداری که باید پای میز محاکمه بیاید قاسمی‌نژاد است، شما جز مخالفان انتخاب آقای محبوبی‌زاده بودید، ایشان بر چه اساسی انتخاب شد؟
صد درصد با لابی‌گری انتخاب شد. فردی که خودش را در معرض انتخاب دیگران قرار می دهد یا خیلی تواناست و بر اساس  توانایی و تجربه و کارآمدی که دارد اظهار نظر می‌کند یا اینکه فردی نوآموز  و بدون تجربه است که باید کسی حمایتش کند و از زمین بلندش کند قطعا آقای محبوبی زاده جز افرادی بود که این حمایت را داشته و اگر آن حمایت‌ها نبود شهردار نمی شد.
- یعنی حمایت‌های آقای حسن‌پور را داشتند؟
بیشتر حمایت رییس شورا را داشتند تا حمایت آقای حسن‌پور. آنها با هم دوستی عمیقی داشتند که شاید به قبل از شورا برمی‌گشت و از ابتدا برنامه‌ریزی برای ریاست سیدمحمد ایران‌نژاد و شهردار شدن آقای محبوبی‌زاده بود.
- شما به ریاست سیدمحمد ایران نژاد رای دادید؟
بله سال اول به ایشان رای دادم.
- از این موضوع که قرار است از محبوبی‌زاده برای شهرداری حمایت شودهم خبر داشتید؟
نه نمی‌دانستم.
- در سال اول کاندیدای ریاست شورا بودید اما انصراف دادید اما در سال دوم تا آخر ادامه دادید
در سال اول همکارانم روز قبل از رای‌گیری تماس گرفتند به صراحت گفتند که به شما رای نمی‌دهیم و کاندیدا شدن من را دلیل دودستگی اعضا دانستند، من هم به احترام کسانی که بهم زنگ زده بودند کناره‌گیری کردم، بعد که متوجه شدم این قضایا از کجا آب می‌خورد سال بعد کاندید ریاست شدم و فقط برای اینکه مرزی باشم بین کسانی که هنوز سیدمحمد ایران نژاد را می‌پسندند و کسانی که نمی‌پذیرند تا آخر ادامه دادم.
- به لحاظ دسته بندی سیاسی شما جز افراد نزدیک به نماینده بودید، چرا وقتی آقای حسن‌پور از محبوبی‌زاده حمایت می‌کرد شما جز مخالفان بودید و بهش رای ندادید؟
لابی‌گری بیشتر از سوی دوستان و اطرافیان آقای حسن‌پور بود تا شخص ایشان و در این انتخاب لااقل برای من اینجور نبود که به طور مستقیم بخواهند که به محبوبی‌زاده رای بدهم ولی عدم استقلال رای اعضای شورای چهارم آفت آن بود و من تلاش کردم که تحت تاثیر افراد قرار نگیرم کما اینکه از همه مشورت می‌گرفتم.
- شما در پاسخگویی به رسانه‌ها محافظه‌کارانه عمل می‌کردید، دلیل این محافظه‌کاری چه بود؟
اگر با رسانه‌ها صحبت نمی‌کردم دلیل محافظه‌کاری نیست بلکه به نوعی مبارزه بود و این پیام را داشتم که حضور اعضای شورا در رسانه‌ها به معنای تلاش زیاد آنها نیست، بلکه برخواسته از یک نوع پوپولیست و بزرگنمایی فرد بود.
- پس بحث شفاف‌سازی چه می‌شود؟
خبرنگاران در جلسات شورا حضور دارند و شاهد همه چیز هستند.
- خبرنگاران فقط در جلسات علنی حضور دارند و از مسایل پشت پرده اطلاعی ندارند.
گاهی اوقات علنی شدن زود هنگام برخی مسایل اصل مطلب را خدشه دار می‌کند همان اتفاقی که درباره حسابرس و گزارش حسابرسی افتاد، فاش شدن مطالب زودتر از موعد کار حسابرس را تحت تاثیر قرار داد و به خاطر رفتار پوپولیستی برخی از اعضا که موضوع را سریع‌تر عنوان کردند آسیب بزرگی به حسابرسی زد خیلی از پرونده‌های شهرداری ناقص شدند، چرا که متخلفین هوشیار شدند، اگر در آن بازه‌ی زمانی موضوع مربوط به پرونده‌ها فاش نمی‌شد حسابرس فرصت پیدا می‌کرد که کارش را کامل کند و ما این فرصت را گرفتیم.
- به نوعی در به نتیجه نرسیدن موضوع حسابرسی اعضایی که صبوری به خرج ندادند را مقصر می‌دانید.
بله چون هیچ‌کس فکر نمی‌کرد حسابرس به چیزهای زیادی دست یافته باشد و علنی کردن این موضوع باعث شد در ادامه کار مانع‌تراشی شود.
- پس حسابرس کارش را خوب انجام می‌داد؟
بله
- در آخر پرونده گزارشات سازمان بازرسی به کجا رسید؟
تا جایی که ما پیگیر بودیم سازمان بازرسی به آن پرونده‌ها ورود پیدا کرده و دارند کارشان را انجام می دهند و به نتیجه هم رسیده‌اند.
- درباره احکام قضایی که برای متخلفان باید صادر می شد چطور؟
با توجه به سرو صدای زیادی که در کل کشور به پا شد ما هم علاقه‌مند بودیم که هرچه زودتر تکلیف آن پرونده‌ها مشخص شود تا مردم به آرامش ذهنی برسند ولی در مسایل قضایی کسی نمی‌تواند پیگیری خاصی انجام دهد و پرونده باید روال قانونی خودش را طی کند.
- و این اظهارنظر را هم داشتید که برخی از اعضا برای اینکه از خودشان یک چهره محبوب بسازند بقیه را خراب می کنند.
بله تخریب بود. وقتی شما در یک کار گروهی و تیمی پررنگ می‌شوید ممکن است این ذهنیت پیش بیاید که بقیه کاری انجام نمی‌دهند.
- راه‌اندازی طرح شورایاری جزو شعارهای انتخاباتی‌تان بود، اما به جایی نرسید.
متاسفانه در شورای چهارم نه فقط این مورد که خیلی از طرح‌ها به نتیجه نرسیدند، شاید تصور من از ابتدا واقعی نبود و خیلی ایده‌آل به جامعه‌ی اطرافم نگاه می‌کردم اما وقتی وارد شورا شدم نگاهم واقعی‌تر شد و رقابت را بر سر چیزهایی دیدم که فکرش را هم نمی‌کردم. من تصورم این بود که شورا جایی است که یک گروه از افراد تمام هم غم‌شان برنامه‌ریزی برای داشته‌های یک شهر است اما بعد متوجه شدم این همه داستان نیست.
- بقیه داستان چه بود؟
نبود یک برنامه راهبردی کار را سخت می‌کرد.
- شما در شورای چهارم مسئولیت کمیسیون بودجه و نظارت را بر عهده داشتید، یکی از مشکلات اصلی شهرداری هم کمبود بودجه بود. چرا در دوران مسوولیت‌تان به دنبال راهکارهایی برای خروج از این بحران نبودید؟
این یک ضعف ساختاری است که یک عضو شورا نمی‌تواند کار اجرایی‌کند. وظیفه عضو شورا نظارت و ارایه طرح و ایده است از طرفی یک نفر نمی‌تواند یک ساختار را تغییر دهد. برای مثال با رییس قسمت درآمد شهرداری جلسات زیادی را داشتم و راهکارهای زیادی را پیشنهاد کردم.
- در بحث انتقاد از شهرداری همیشه بیشترین انتقاد را به مدیران شهرداری داشتید.
ما در بین مدیران شهرداری مدیرانی را داریم که ساعت 9 به محل کارشان می‌آیند ساعت 11 محل کارشان را ترک می‌کنند و در بین همکاران‌شان به شوخی 911 خطاب می‌شوند و خوشحالیم از مدیریت فقط یک میز را تصاحب کرده‌ایم.
- بیمار بودن ساختار شهرداری را در چه می‌دانید؟
در بحث مدیریت دو عامل مهم وجود دارد؛ منابع انسانی و منابع مالی که هر دو در کنار هم کمک می‌کنند که یک مجموعه به درستی کارش را انجام دهد. در بحث منابع انسانی شهرداری، یک حجم از نیروی انسانی که گاها تخصص خاصی هم ندارند و تعداد زیاد‌شان هم با رابطه وارد سیستم شده‌اند، با توجه به اینکه بیشترین کار شهرداری خدماتی است اگر بخواهید هرم مدیریتی شهرداری را رسم کنیم بدنه اصلی شهرداری باید بشود نیروی کارگری در حالی که این هرم در بخش کارمندی خیلی هجیم است در حالی که نیاز به این همه کارمند وجود ندارد از طرفی برنامه‌ریزی برای کار گرفتن از کارمندها هم وجود ندارد در صورتی که هزینه‌های زیادی بابت ایاب و ذهاب و حقوق‌شان و ... پرداخت می‌شود.
- شما به عنوان مسئول کمیسیون بودجه نمی‌توانستید راهکارهایی را ارایه بدهید که از این نیروی انسانی بیش‌تر استفاده شود؟
از سال اول شورا به دنبال اجرای طرح ساماندهی نیروی انسانی بودم ولی این طرح هیچ وقت به نتیجه نرسید که یا در قدرت شهردار نیست یا جز اهدافشان قرار ندارد.
- چرا در سال دوم و سوم ریاست کمیسیون بودجه را قبول نکردید؟
شاید مراعات حال همکارانم را کردم.
- یعنی همکارانتان می‌خواستند مسئول کمیسیون باشند؟
بله این احتمال هم وجود دارد، در سال اول شورا 11 کمیسیون داشتیم که در سال‌های بعد این تعداد به 7 کمیسیون تقلیل پیدا کرد و باید چند نفر کنار می‌رفتند.
- درباره ضعف شورای چهارم گفتید اگر تجربه بیش‌تری داشتیم شاید بهتر عمل می‌کردیم‌. این بی‌تجربگی اعضای شورا تا چه حد در اتفاقات آن نقش داشت؟
شورای چهارم از بی‌تجربگی لطمه خورد، در بدو ورود به شورا اولین اتفاقی که افتاد برداشتن آقای آبیار از سرپرستی بود و همچنین انتخاب دوباره‌ وی بی‌تجربگی یک تیم را نشان می‌دهد چراکه اگر آقای آبیار آدم مناسبی برای شهرداری نبود چرا دوباره رای آورد و اگر مناسب بود چرا اجازه ندادیم به عنوان سرپرست باقی بماند پس اگر تجربه وجود داشت اینقدر زمان شورا تلف نمی‌شد.
- اختلاف نظر و دودستگی در شورای چهارم بیش‌تر از هر دوره‌ای نمود داشت.
ماهیت شورا به همین است که یک سری افراد با نظرهای متفاوت در کنار هم جمع شوند و بهترین گزینه را انتخاب کنند و اختلاف نظرها باید باشد اما ما‌حصل این اختلاف باید یک میوه خوب و قابل استفاده باشد.
- شما همیشه جزو مخالفان نامه‌های کمک‌های مردمی بودید چرا؟
 کلا با برنامه‌هایی که کمک‌محور بودند مشکل داشتم چون این نامه‌ها بیش‌تر برای یک عضو شورا نفع داشت تا برای صاحب نامه. چرا که که عضو شورا می‌توانست رای آن طرف را به نفع خودش جذب کند.
- یعنی مطرح شدن این نامه‌ها برای جذب رای بوده؟
گاها از سوی برخی از اعضا بود و برای آن‌ها نفع داشت و من همیشه در شورا می‌گفتم که این نامه قرار است برای چه کسی رای جمع کند و مستقیم اعتراض می‌کردم.
- شما که در صحبت‌هایتان چندین بار به قانون‌مداری اشاره کردید چرا در مقابل نامه‌های مربوط به دانشگاه صنعتی جبهه‌گیری داشتید، حتی یک بار جلسه را ترک کردید؟
در طول دوره شورای چهارم فقط یک نامه از دانشگاه صنعتی مطرح شد که آن هم درباره حصارکشی زمین‌های دانشگاه بود که آن حصارکشی هم قانونی بود. در آن جلسه به بنده توهین شد و به اینکه کار خلاف قانون می‌خواهم انجام دهم متهم شدم و مجبور شدم از خودم دفاع کنم در صورتی که من می‌خواستم کار روال قانونی‌اش را طی کند وگرنه هنوز دیوار دانشگاه صنعتی در کش و قوس کارهای اداری است و هیچ اتفاقی هم نیفتاده است.
- چرا جلسه را ترک کردید؟
جلسه را ترک نکردم برای یک تماس تلفنی از جلسه بیرون رفتم و دوباره برگشتم.
- اما شما در آن جلسه گفتید از حق خودم استفاده میکنم و جلسه را ترک می‌کنم.
اون لحظه جلسه خیلی به آشوب کشیده شد و خواستم جلسه را ترک کنم، اما وقتی جلسه آروم تر شد برای یک تماس تلفنی بیرون رفتم و زمانی جلسه از آن فضای توهین آمیز خارج شد دوباره برگشتم.
- شما نماینده شورا در سازمان اتوبوسرانی بودید از طرفی این سازمان در بحث  بازرسی جز سازمان‌هایی بود که تخلفات زیادی در آن رخ داده بود.
در یک دوره‌ای شهرداری به یک باره با توجه به بحث ارزش افزوده با افزایش چشمگیر بودجه روبرو می‌شود و یکی از دلایل آن خطاها هم وجود آن همه پول بود و عمده تخلفات این سازمان‌ها مربوط به قبل  دوره شورای چهارم بود.
- در رابطه با تخفیف 70 درصدی که به دانشجویان دانشگاه صنعتی برای استفاده از اتوبوس داده شد توضیح دهید؟
اولا آن سرویس فقط مربوط به دانشگاه صنعتی نیست در مسیر دانشجویان دانشگاه پیام‌نور، علمی کاربردی، دانشگاه کرانی هم از آن استفاده می‌کنند و تخفیف برای همه است. مگر وقتی دانشجو می‌خواهد سوار اتوبوس شود پرسیده می‌شود دانشجو کدام دانشگاه هستید؟
- کمیسیون بانوان هم یکی از کمیسیون‌هایی بود که شما مخالف آن بودید و حذف شد، چرا؟
مخالف ایجاد کمیسیون بانوان نبودم مخالف ایجاد این کمیسیون توسط بعضی از افراد بودم، افرادی که از بدو ورود به شورا یک تیم بودند.
- واضح‌تر توضیح دهید؟
بانوان نصفی از جمعیت جامعه و به شدت در خانواده تاثیرگذارند آیا واقعا کاری که برای جامعه بانوان انجام می‌شد مورد نیاز آنها بود یا مورد نیاز من عضو شورا؟چون قرار بود هدفمند کار انجام شود و در انتهای هدف یک من وجود داشت. من با آن مخالف بودم و پیشنهاد دادم کمیسیون بانوان به عنوان یک کمیته زیر مجموعه کمیسیون فرهنگی به کار خود ادامه دهد چون می‌خواستم رییس کمیسیون فرد دیگری باشد و کار توسط یک سیستم دیگر هدایت شود که از کارهای خودمحوری پرهیز شود.
-  منظورتان خانم عوض‌پور است که مسوولیت این کمیسیون را بر عهده داشتند؟
نه فقط شخص ایشان بلکه افرادی که موافق تشکیل این کمیسیون بودند.
- در کمیسیون بانوان کارهای خود محوری انجام می‌شد؟
حتی قبل از تشکیل این کمیسیون  من پیش بینی می‌کردم این کمیسیون هدفمند تشکیل شده است یعنی جمع‌آوری طیف بانوان در جهت جمع کردن رای برای دور بعد.
- احساس می‌کنم گفتگو به سمتی پیش می‌رود که شما  به عنوان یک چهره بدون خطا و قانونمدار معرفی شوید، آیا شما هیچ اشتباهی در طول فعالیتان در شورا انجام نداده‌اید؟
مگر می‌شود انسان خطا نکند که اگر خطا نکند معصوم است، قطعا من هم خطا داشته‌ام ولی نه اینکه این خطاها عمدی بوده تنها چیزی را که بعد از 4 سال می‌توانم به آن افتخار کنم این است که همه رای‌هایی را که دادم بدون تاثیر از بیرون بوده است.
- هیچ وقت احساس نکردید رای‌تان اشتباه بوده و پشیمان شوید؟
من برای اینکه آقای محبوبی زاده شهردار نشود خیلی تلاش کردم ولی اگر تجربه امروز را داشتم اجازه می‌دادم کار مسیر خودش را طی کند و اجازه می‌دادم بقیه هم خودشان باشند و رای خودشان را بدهند، به برخی از اعضا اصرار نمی‌کردم که به او رای ندهند تا مشخص شود لابی محبوبی‌زاده چقدر قوی بوده که توانسته رای همه را جذب کند چراکه تنها مخالفان واقعی محبوبی‌زاده من و محسن اسدی بودیم.شاید اگر گذاشته بودم همه رای واقعی‌شان را بدهند عمق فاجعه بیشتر دیده می‌شد و این ضعف شوراها را بهتر نشان می‌داد که یک عضو تا چه حد می‌تواند استقلال رای نداشته باشد.
- اگر به چهار سال قبل برگردید باز در انتخابات شرکت می کنید؟
بله. فکر نمی‌کنم کاندیدا شدنم مشکل داشته باشد.
- با همه اتفاقاتی که در شورای چهارم افتاد در سخنرانی روز تکریم، از همکارانتان دفاع کردید.
هنوز هم دفاع می‌کنم، ما تجربه شورایی نداشتیم هدف همه ما این بود که برای شهر کاری انجام دهیم اما شاید استراتژدی مناسب نبوده است.
در لابی‌های انتخاب شهردار هم این عنوان می‌شود که این آدم اگر به عرصه شهرداری ورود پیدا کند فلانی کمکش می‌کند، این آدم می‌تواند رشد کند و حرف‌هایی گفته می‌شود که ناخودآگاه محرک است.
- چقدر لابی‌گری در انتخاب‌ها و رای‌ها تاثیر داشت؟
خیلی زیاد
- مهم‌ترین آفت شورا‌ها را در چه می‌دانید؟
دخالت مستقیم و بیجای برخی اعضای شورا در امور داخلی شهرداری  در حالی که در قانون دیده نشده است، مثلا اگر قرار است کوچه‌ای آسفالت شود و بر اساس نوبت باشد نه دخالت اعضای شورا چرا که اینها به خاطر رای جمع کردن برای دور بعد است و یا وامداری از قبل به مردم یک محله. مورد بعد تصویب بیش از حد نامه‌های کمک محور به اشخاص حقیقی و حقوقی و حیف و میل کردن بودجه. بحث بعدی خودمحوری اعضا و اختلافات درونی شورا بود، که این اختلاف نظرها یکی از اشکالات شورای 11 نفره بود، بی‌اعتمادی اعضا نسبت به هم زیاد دیده می‌شد. سیاست زدگی شورا و اینکه تصمیمات به جای اینکه عقلانی باشند فردی بود یعنی به نفع گروه و جناح یا فرد دیگری بود. نبود تجربه مدیریتی در شورای چهارم بیشتر دیده می‌شد. وامداری اعضا، چون اعضا وامدار طیف یا گروهی بودند روی تصمیم و رایشان تاثیر می‌گذاشت و این به عنوان یک پارامتر خیلی مهم و آفت بزرگ بود.
- بهترین و بدترین تصمیمی که شورای چهارم گرفت از نظر شما چه بود؟
بدترین تصمیم انتخاب محبوبی‌زاده بود و بهترین تصمیم انتخاب آقای قاسمی در آن برهه بود. در طول دوره شورا من 2 بار سخت گریه کردم یک بار وقتی آقای محبوبی زاده انتخاب شد من ساعت‌ها گریه کردم یک بار هم وقتی که دستگیر شدند.خیلی سخت بود این موضوع شکست بزرگی برای شورا بود.
- با توجه به اینکه انتقادهای زیادی از سوی شورای چهارم به آقای قاسمی وارد بود شما همیشه از وی حمایت کردید آیا ایرادی در مدیریت ایشان نبود؟
چرا بود. آقای قاسمی مدیریت مشارکتی نداشت و مدیریتشان فرد محور بود شاید یکی از دلایلش تجربه زیادشان بود که به دانش‌شان خیلی متکی بودند اما اگر از نظر اطرافیانشان هم استفاده می‌کردند و بقیه را هم مشارکت می‌دانند بیشتر متوجه نقاط ضعف خودشان می‌شدند.
- از نظر شما شورای چهارم شورای ضعیفی بود؟
شورا چهارم نتوانست آنچه را در ذهن داشت پیاده کند.
- چرا؟
به دلیل کم بود تجربه مدیریتی افراد چرا که وقتی تجربه نیست لابی‌گری قوی می‌شود.
- فکر می‌کنید اعضای شورای چهارم که الان وارد شورای پنجم شدند کمتر وارد این لابی‌گری‌ها می‌شوند؟
قطعا  نه.
- لیست کاندیدای شهرداری شورای پنجم را دیده‌اید؟ آیا اینکه باز دوباره یک لیست بالابلند برای شهرداری مطرح شد نقطه ضعف محسوب نمی‌شود؟
اینکه اجازه دادند هر کسی که در خودش توانایی می‌بیند ورود کند یک نقطه مثبت است ولی در انتخاب افراد با رای‌گیری باز بحث لابی مطرح می‌شود، همان چیزی که برای شورا آفت است، من نمی‌گویم این افراد توانا نیستند ولی این احتمال وجود دارد که فردی که توانایی ندارد به خاطر لابی‌گری بتواند در راس بنشیند.
- از نظر شما شورای پنجم می تواند نسبت به شورای چهارم موفق‌تر باشد؟
اگر از تجربیات شورای چهارم درس بگیرد قطعا. شورای پنجم با توجه به اینکه کاهش اعضا داشته اشکالاتش کمتر دیده می‌شود و 3 نفری که تجربه شورای چهارم را دارند می‌توانند تاثیرگذار باشند مگر اینکه هرکدام از این افراد دچار دودستگی شوند.
- چرا اصرارداشتید شورای چهارم تمام شود و بعد گفتگو کنید؟
آن زمان خیلی دلگیر بودم و می‌خواستم حرف‌هایی بزنم که نگاه مردم به انتخابات عوض شود اما از طرفی نمی‌خواستم مردم را ناامید کنم.
- بالاخره  بحث شفاف سازی هم یکی از وظایف شما بود.
 بله، نشریات می‌نوشتند و لازم به توضیح اضافه نبود.
- شاید اگر در روزهای انتخابات حرف‌هایی را که باید، می‌زدید روی رای مردم تاثیر داشت.
مردمی که رای‌شان  را می‌فروشند آیا حرف من رویشان تاثیر داشت؟ ولی اگر آن حرف‌ها را می‌زدم روی رای همکاران شورای چهارم تاثیر می‌گذاشت.