شنبه, 24 آذر 1397

هفته‌نامه شماره 540:  19 آذر 1397

ساخت بیمارستان فوق‌تخصصی توسط مجمع خیرین سلامت
- پاسارگاد: «مجمع خیرین سلامت سال 1388 در سیرجان شکل گرفت و با ساختمانی که یک خیر در اختیار مجمع قرار داد، کارش را آغاز کرد. ساخت بخش دیالیز در بیمارستان امام رضا(ع) اولین قدم مجمع خیرین سلامت بود. این مجمع هم‌اکنون متشکل از 14 کمیته است و بیش از 300 عضو دارد. این مجمع کمک‌های خیرین را جمع‌آوری و به بخش دولتی می‌دهد و کمبودهای مراکز درمانی را مرتفع می‌کند اما در کار اجرایی وارد نمی‌شود. مجمع خیرین سلامت فعلا بیمار تحت پوشش ندارد چون بیش‌تر تمرکز آن بر روی زیرساخت‌ها و خرید تجهیزات است». این‌ها را یدالله قربانی مدیرعامل مجمع خیرین سلامت در نشست خبری‌اش گفت نشستی که شنبه این هفته برگزار شد.
 قربانی مجمع خیرین سلامت را مجمعی مردم‌نهاد و غیرسیاسی برشمرد که به همه اقشار تعلق دارد. او گفت: «با همکاری، هماهنگی و نیت خیر مردم بسیاری از مشکلات رفع می‌شود. چهره‌های بزرگی در کشور سیرجانی هستند. حتی سیرجانی‌های خارج از کشور می‌توانندکمک کنند». او از رسانه‌ها خواست کمبودهای مراکز درمانی را به مردم اطلاع‌رسانی کنند.
 قربانی اظهار امیدواری کرد در آینده مرکز اداری مجمع خیرین سلامت در سیرجان ساخته ‌شود تا ان‌جی‌او‌های مرتبط با سلامت در آن‌ جمع شوند. وی اهداف مجمع خیرین سلامت سیرجان را  کوتاه‌مدت، میان‌مدت و دراز‌مدت عنوان کرد و از خرید تجهیزات بیمارستان‌ها و کمبودهای بخش درمان به عنوان اهداف کوتاه‌مدت نام برد. ساخت درمانگاه‌ها، خانه‌های بهداشت و اورژانس جزو اهداف میان‌مدت مجمع است که با کمک خیرین در شهرهای اقماری چون زیدآباد، بلورد، نجف‌شهر، نصرت‌آباد، محمودآباد اقداماتی برای برطرف کردن مشکلات بهداشتی درمانی در حال انجام است. با توجه به این‌که مردم سیرجان برای درمان به شهرهای اطراف می‌روند، مجمع خیرین سلامت رفع این دغدغه را جزو اهداف بلند‌مدت خود قرار داده است. قربانی در این باره گفت: «برای ساخت بیمارستان 64 تخت‌خوابی فوق‌تخصصی، زمین بنیاد خیریه فاطمیه را گرفتیم و با همکاری شورای شهر اکنون در مرحله صدور پروانه ساختمانی بیمارستان هستیم». وی از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با سیرجانی‌های مقیم تهران خبر داد و گفت:«کمک 5 میلیارد تومانی برای آغاز کار عملیات ساخت بیمارستان و جمع‌آوری 20 میلیارد تومان توسط دو سیرجانی از نتایج این هم‌اندیشی و کمک فکری آن‌ها بوده است». قربانی از مشارکت خیرین، سرمایه‌گذاران و پزشکان فوق‌تخصص خارج از شهرستان در پروژه ساخت بیمارستان خبر داد و اظهار امیدواری کرد؛ «در آینده نزدیک پزشکان فوق تخصص را‌ ماهانه یا هفتگی یکی، دو روز به سیرجان می‌آوریم تا بیماران به شهرهای دیگر نروند». علاوه بر این قربانی از سیرجان به عنوان اولین شهر در کشور یاد کرد که طرح غربال‌گری سرطان پستان را با  بیش از دو میلیارد تومان انجام داده و گفت:«برای شهرهای اقماری هم برنامه غربال‌گری داریم». وی همچنین از طرح درمان کودکان لب‌شکری خبر داد و گفت: «قرار است یک تیم 25 نفره پزشکی برای درمان بیماران لب‌شکری به سیرجان بیاید تا این بیماران در سطح استان، شهرها و استان‌های همجوار تحت درمان و عمل قرار بگیرند که برای این کار بیماران باید در مجمع ثبت‌نام کنند».
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت سیرجان از برگزاری پنجمین همایش دیابت در 23 آذر ماه در سالن دار‌القرآن خبر داد.