جمعه, 03 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

رییس اداره استاندارد سیرجان:

  به دنبال حذف بی‌کیفیت‌ها هستیم

- پاسارگاد

در قانون جدید استاندارد مردم در محوریت قرار گرفته‌اند و قدرت استاندارد تحول چشمگیری داشته است. مردم باید بیشتر با وظایف استاندارد آشنا شوند و مطالبه‌گری را افزایش دهند، سیدمحمد یزدی میرمخلصونی در مورد قانون جدید استاندارد و نقش مردم در این قانون توضیحاتی ارایه کرد. وی به پاسارگاد گفت: با توجه به ضرورتی که برای توسعه پایدار، راهیابی به بازار‌های جهانی، حفظ ایمنی و سلامت مردم  حس شده بود قانون جدید استاندارد  تدوین و به تصویب مجلس رسید ولی ایراداتی از طرف شورای نگهبان مطرح شد و در فرایند قانونی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در مهر ماه به تصویب رسید و رییس‌جمهور قانون را ماه پیش ابلاغ کرد.

- تبلیغات باید با تایید استاندارد باشد

به گفته یزدی در سه ماه آینده آیین‌نامه اجرایی آن نیز ابلاغ می‌شود. در قانون جدید کلیه بخش‌نامه‌ها و ابلاغیه‌ها نباید با استاندارد مغایرت داشته باشند. استاندارد به عنوان ضابط قوه‌ی قضاییه تعیین شده است. حتی جوایزی که برای کیفیت تعیین می‌شود باید با تایید استاندارد باشد. تبلیغات و سمینارهایی که می‌خواهند برگزار کنند باید با هماهنگی استاندارد باشد. 

- نقش شهروندان در قانون جدید

وی در پاسخ به این سئوال که چه بخش از این قانون جدید را مردم باید در جریان قرار بگیرند گفت: در قانون جدید نظارت مردمی پیش‌بینی شده است که مردم بتوانند نظارت را افزایش دهند. تقریبا سیاست سازمان از بگیر و ببند و کنترل‌های دولتی تغییر کرده است. ما نظارت عالیه را خواهیم داشت اما از گروه‌های مردم‌نهاد برای نظارت استفاده می‌کنیم. مثلا  از مجامع امور صنفی، اتاق اصناف و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان استفاده می شود. وی گفت ما برای نظارت محدودیت‌های پرسنلی و مالی داریم که این نظارت برعهده مردم قرار می‌گیرد. یزدی ادامه داد: بحث رقابت در این قانون پیش‌ آمد. یعنی این که مردم و بازار هدایت شوند که کسی کالای بی‌کیفیت تولید می‌کند از نظر تجاری نتواند ادامه دهد. خیلی از امکانات دولتی از تولیدکنندگان کالای بی‌کیفیت گرفته می‌شود، پیش‌بینی شده بانک‌ها اعتبار را براساس کیفیت محصول بدهند.

- محصولی علامت استاندارد داشته باشد ماندگار شود

 به راحتی مشخص شود محصولی که از علامت استاندارد استفاده می‌کند در بازار ماندگار باشد و کسی استفاده نمی‌کند، حذف شود. در کشورهای پیشرفته نظارت دولتی بخش بسیار کوچک و کم است. مردم و نهادهای مردم‌نهاد چنان نظارت دقیقی دارند که هیچ تولید‌کننده‌ای جرات تولید کالای بی‌کیفیت ندارد. هم بد‌نام می‌شود هم نهادها برخورد می‌کنند. سازمان استاندارد هم به این سمت و سو پیش می‌رود. نظارت‌ها را به مردم بدهد.

- نظارت می‌کنیم مجوزها صادر نشود

ما نظارت می‌کنیم که مجوزها صادر نشود و اگر مجوزی صادر شد و کسی به این مجوز عمل نکرد مردم آن را حذف کنند. ما به دنبال حذف بی‌کیفیت‌ها هستیم. امروز کسی شکایت دارد باید به سیستم ما مراجعه کند و کلی وقت بگذارد ولی در قانون جدید کانال‌هایی باز می‌شود و آنقدر با کالای بی‌کیفیت برخورد تبلیغاتی و مردمی خواهد شد که ورود به بازار خیلی مشکل می‌شود.

- گرفتن مجوزها جزیره‌ای بود

 در قانون جدید استاندارد به عنوان دستگاه حاکمیتی کشور در بخش سلامت کالا به عنوان فصل‌الخطاب شناخته شده است. در قانون قبلی یک واحد تولیدی برای گرفتن مجوز کاملا به صورت جزیره‌ای عمل می‌شد. شرکت شهرک‌های صنعتی زمین را واگذار می‌کرد، اداره صنعت، معدن یا اداره جهادکشاورزی پروانه را صادر می‌کرد. تولیدکننده به مرحله‌ی تولید می‌رسید و می‌دید کالا مشمول استاندارد اجباری است و شرایط گرفتن استاندارد را ندارد در قانون جدید نظارت از همان ابتدا اتفاق می‌افتد. ما همکاری‌های خیلی خوبی با اداره‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی داشتیم که کاملا داوطلبانه و سلیقه‌ای بین دو مسئول بود اما حالا قانونی شده. هر دستگاهی که بخواهد مجوز تولید و خدمات صادر کند اول باید رضایت استاندارد را بگیرد. 

- مشکل آسانسورها هم رفع می‌شود

وی در پاسخ به این سئوال که این موضوع مربوط به آسانسورها هم می‌شود، گفت: بلی قطعا این موضوع شامل آسانسورها هم می‌شود. البته پیش‌بینی می‌شود سوءبرداشت‌ها و مقاومت‌هایی صورت بگیرد که گذشت زمان و عملکرد ما این را حل می‌کند.

- نهادهایی که همراه نشوند را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم

 اگر حمایت قانونی شود ما می‌توانیم نهادهایی را که همراه نشدند را به دستگاه قضایی معرفی کنیم. در این شهر سه باسکول فعال استاندارد ندارند که یکی مواد غذایی وزن می‌کند. چقدر حق‌الناس می‌شود؟ با بی‌پروایی پلمب‌های استاندارد باسکول را باز کرده‌اند  و فعالیت می‌کنند. اگر دستگاه‌های دولتی مکلف به رعایت استاندارد باشیم این اتفاق نمی‌افتد.  وی در پاسخ به این سئوال که چرا از آنها شکایت نمی‌کنید، گفت: در حال تنظیم شکایت هستیم. ما جدیدا متوجه موضوع شدیم. موضوع را کتبا به صنعت و معدن اطلاع دادیم. اگر لازم باشد اسم باسکول‌ها را نیز از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کنیم.