سه شنبه, 30 بهمن 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

گفت‌و‌گوی پاسارگاد با دکتر حسن نصرالله‌پور؛ رییس جدید بیمارستان امام‌رضا(ع)

قول می‌دهم معوقه‌ها را بپردازم

- در انتخاب من حاج‌آقای حسن‌پور هیچ دخالتی نداشتند. دلیل اصلی که من این سمت را پذیرفتم این بود که هیچ مسئول سیاسی با من تماس نگرفت

- من اولین پستم و مشهوریت و معروفیتم را از مردم گرفتم و بعد وارد پست‌های انتصابی شدم. در دولت اصولگرا پست معاونت سیاسی فرمانداری را داشتم

 و در این دولت هم ریاست بیمارستان امام رضا را پذیرفتم. این افتخار من است که ارتباطی به جریانات سیاسی نداشته‌ام و در هر دو دولت توانستم خدمتگزار مردم باشم زهرا خواجویی‌نژاد

خودش را از نظر سیاسی «مستقل»می‌داند و معتقد است نه پایبند اصولگرایان است نه اصلاح‌طلبان. اگرچه معتقد است محافظه‌کار نیست، اما هرکجا سئوالی می‌پرسم که نمی‌خواهد جواب دهد می‌پرسد؛ «ضبط‌صوتت خاموش است؟» و بعد پاسخ می‌دهد. او هم منتقد دولت قبل بوده و هم دولت فعلی، با این حال معتقد است به خاطر صداقت، تعهد و پاکدستی‌اش در هر دو دولت پست گرفته است. برای اثبات مستقل بودنش می‌گوید هم به بزرگان اصلاح‌طلب رای دادم و هم اصولگرایان.

«دکتر حسن نصرالله‌پور» در دوره‌ای از حامیان آبیار و حسینی بود و در این دوره به جرگه طرفداران حسن‌پور پیوست. او  به تازگی به عنوان رییس جدید بیمارستان امام‌رضا(ع) انتخاب شده است و معتقد است الان که پست گرفته است هرگز مسایل سیاسی را در کارش دخالت نمی‌دهد. او از انتقادهای واحد بازرسی فرمانداری گلایه‌مند است و می‌گوید بهتر است اول بیایند مشکلات را با او در میان بگذارند و بعد رسانه‌ای کنند. قرار گفت‌وگوی یک ساعته‌مان سر از دو ساعت‌ونیم در می‌آورد. زمانی که دارد خداحافظی می‌کند می‌گوید این صندلی و پست ذره‌ای برایش مهم نیست و اگر همین الان آن را بگیرند ناراحت نمی‌شود.

- چه شد بعد از سال‌ها دوری از سمت‌های اجرایی، سمت حساس ریاست بیمارستان امام‌رضا را پذیرفتید؟

من زمانی که از فرمانداری خداحافظی کردم تصمیم جدی داشتم که در عرصه سیاسی و اجرایی شهر به عنوان مسئول وارد نشوم. در این مدت مسئولیت‌های مختلفی به من پیشنهاد شد اما نپذیرفتم. از حدود دوماه پیش قرار بر این بود که تغییراتی در بیمارستان رخ دهد و با من صحبت شد و چون من بنا نداشتم وارد کارهای اجرایی شوم قبول نکردم اما با اصراری که دوستان کردند و بنا به دلایلی قانع شدم و این مسئولیت را بپذیرفتم. 

- چه دلایلی باعث شد شما قانع شوید؟

دوستان گفتند شما می‌توانید به ما کمک کنید و دلایلی آوردند. خوشبختانه محیط را که دیدم و با دوستان که صحبت کردم، دیدم خصوصیات اخلاقی‌ام به آن‌ها بسیار نزدیک است. دوست دارم همه در محیط بیمارستان دنبال کار و اصلاح باشند. از روزمرگی متنفرم. در پست‌های قبلی هم زمانی که احساس کردم به روزمرگی رسیدم، خداحافظی کردم. 

- در سمت جدیدتان هم اگر روزی احساس کنید به روزمرگی رسیدید، استعفا می‌دهید؟

زمانی که من می‌خواستم این سمت را بپذیرم دو سه تا شرط داشتم که اگر شروط انجام نشود فکر می‌کنم دیگر نشود کار انجام داد، اولین شرطم تا الان محقق شده وآن هم  بحث مالی بود که با تعاملات خوبی که دوستان با وزارت‌خانه دارند و خود من هم تعاملاتی با مدیران ارشد وزارتخانه دارم این مشکل حل‌شدنی است، دومین شرط بحث استقلال مالی بود که دکتر محمدی لطف کردند ماده 44 را به من تفویض کردند و اختیارات مالی کاملا به من سپرده شد. شرط بعدی‌ام این بود که دانشکده من را در کارها و تصمیمات حمایت کند. و آخرین شرطم این بود که در کارهایی که مربوط به بیمارستان است، دخالتی نشود و من پاسخگوی تمام مسئولیت‌هایم در قبال هیات‌رییسه و مسئولان ارشد شهری هستم. قطعا با شناختی که از دوستان دارم و دوستان از من دارند اتفاقی نخواهد افتاد که من بخواهم صحنه را ترک کنم و قول می‌دهم به تعهداتی که دادم عمل خواهم کرد.

- بسیاری بر این باورند چون شما در این دوره از حامیان آقای حسن‌پور بودید، ایشان در معرفی شما برای این سمت دخالت داشتند؟

در انتخاب من حاج‌آقای حسن‌پور هیچ دخالتی نداشتند. دلیل اصلی که من این سمت را پذیرفتم این بود که هیچ مسئول سیاسی با من تماس نگرفت بعد از اینکه این مسئولیت را قبول کردم برای تعامل بیشتر با مسئولان ارشد شهری نماینده، فرماندار و امام‌جمعه تماس گرفتم و از آن‌ها درخواست پشتیبانی کردم و هرسه بزرگوار قول همکاری دادند.

- در جلسه شورای اداری، فرماندار از نارضایتی مردم از بخش بهداشت و درمان و به خصوص بیمارستان امام رضا گفت. این نارضایتی‌ها را قبول دارید؟

به هرحال در همه ادارات یک سری کمبودها و نارضایتی‌ها قطعا وجود دارد اما در بخش بهداشت و درمان به ویژه بیمارستان چون مسائل درمانی بسیار لحظه‌ای و اورژانسی هستند قطعا کوچک‌ترین خللی که ایجاد شود بازتابش بسیار گسترده‌ است. یکی از علل را این می‌دانم. علت بعدی جابه‌جایی بیمارستان است، وقتی جابه‌جایی صورت گرفته یک سری کمبودها وجود دارد که نارضایتی به وجود می‌آورد.

- چه کمبودهایی؟

این بیمارستان 10 سال پیش و برای شهرستان 200 هزار نفری طراحی شده است ولی الان جمعیت شهر بیشتر شده و جمعیت تحت پوشش‌مان 5-6 برابر ظرفیت بیمارستان است و به جمعیت نزدیک به یک میلیون نفر خدمات تخصصی‌مان را می‌دهیم. درواقع ما یک مرکز ارجاعی هستیم و شهرستان‌های اطراف را تحت پوشش قرار می‌دهیم. از آن طرف بیمارستان متاسفانه بصورت کامل آمادگی تغییر و تحول را نداشته است ولی با توجه به شرایطی که بوده و به هر دلیلی این تغییر و تحول انجام شده است.

- یعنی معتقدید بیمارستان به خاطر مسایلی چون انتخابات زودتر از موعد افتتاح شده است؟

متاسفانه این اتفاق افتاده است و در بحث ساخت‌و‌ساز پیمانکار به تعهداتش عمل نکرده است. به اداره راه و شهرسازی نامه نوشتیم که بیایند به تعهدات‌شان عمل کنند. 

- بیمارستان چه مشکلاتی داشته که آماده افتتاح نبوده است؟

محوطه‌سازی بیمارستان انجام نشده است. چند ساختمان پراکنده اطراف ساختمان اصلی می‌بینید که هنوز کار دارند. ساختمانی که روبه‌روی اورژانس قرار دارد و ما قصد داریم بخش اعصاب و روان را به آنجا منتقل کنیم، جدای از تجهیز آن، حداقل یک میلیارد تومان هزینه نیاز دارد. زباله‌سوز نداریم و الان زباله‌های‌مان را به بیمارستان قدیم منتقل می‌کنیم و آنجا کار امحای‌شان را انجام می‌دهیم. آسانسورهای بیمارستان مشکل دارد و شرکتی که می‌بایست تحویل دهد، تحویل نداده است. بخش NICU که یکی از معضلات شهر بوده در نظر گرفته نشده است. اورژانس ما الان مشکلات زیادی دارد. یک تریاژ مناسب نداریم. اتاق‌هایی برای وصل سرم بیمارانی که درمان سرپایی دارند، نداریم و قصد داریم حدود 500-600 متر فضای اورژانس را توسعه دهیم. در بحث مهدکودک برای بچه‌های پرسنل‌مان مشکل داریم، در بحث پانسیون برای پزشکان مقیم مشکل داریم؛ چون طرح تحول سلامت محور اصلی‌اش این است که پزشکان متخصص در زمینه‌های حساس مثل طب اورژانس، پزشک بیهوشی، زنان، داخلی باید در بیمارستان مقیم باشند. طبق توافقاتی که با شهرداری برای گرفتن مجوز انجام دادیم یک سری واحدهای تجاری در حاشیه بلوار ساخته شود که بتوانیم به عنوان داروخانه یا گل‌فروشی، لوازم بهداشتی و سایر واحدهای تجاری آنجا ساخته شود که متناسب با  مجموعه بیمارستان باشد و بتوانیم آن‌ها را به افراد واگذار کنیم و به یک درآمد پایدار در این زمینه برسیم. همچنین فرماندار در اولین قدم در دوسه روز گذشته یک زمین 5-6 هزار متری در ضلع جنوبی بیمارستان در مجاورت ساختمان ثبت به ما دادند، توافقاتش انجام شده که به بیمارستان ملحق شود که ما بتوانیم در اجرای طرح‌های توسعه‌ از آن استفاده کنیم. در همین چند روز با چند سرمایه‌گذار صحبت کردیم که می‌توانند در بخش پزشکی هسته‌ای، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی وارد شوند و کمک دهند. انشالله بتوانیم در سال 97 همه‌ی این کارها را انجام دهیم.

- غیر از این برنامه‌ها، برنامه خاص دیگری هم دارید؟

با همت مجمع خیرین و پیگیری‌هایی که حاج‌آقا قربانی کردند حدود یک و نیم تا دو میلیارد تومان تجهیزات خریداری شده است و تا چند روز آینده بخش فوق تخصصی چشم در سیرجان در مجموعه خیرساز مرحوم حاج سید ابراهیم حسینی در مجموعه بیمارستان سابق راه‌اندازی می‌شود و یکی از اتاق عمل‌های هفتگانه‌مان را در اختیار بخش فوق تخصصی چشم قرار خواهیم داد. قصد داریم به یک مرکز ارجاعی تبدیل شویم که از شهرستان‌ها و استان‌های هم‌جوار مردم مراجعه کنند و در اینجا خدمات فوق‌تخصصی دریافت کنند و اساتید بزرگ چشم مثل دکتر پویان، دکتر عالم‌زاده، دکتر شهریاری قول دادند که برای راه‌اندازی اتاق عمل حضور پیدا کنند و عمل‌های‌شان را انجام دهند همچنین قصد داریم  وزیر بهداشت را هر چندماهی بیاوریم که کمک کنند، هم بحث کمک تخصصی ایشان است و هم مهم‌تر این که ما بتوانیم با حضور ایشان مشکلات را حل کنیم. همچنین در بحث بیماری‌های مادرزادی مثل لب‌شکری یا اختلالات مادرزادی دیگر که به اختلالات 31 گانه معروف هستند، حاج‌آقا قربانی از دکتر دلشاد استاد دانشگاه تهران به سیرجان دعوت کردند و قرار است درمانگاهی در همان مجموعه خیرساز در بیمارستان سابق راه‌اندازی شود. انشالله بتوانیم با کمک دوستان بیماری‌های 31 گانه را رایگان درمان کنیم. 

- در بعضی از بیماری‌ها با کمبود دارو مواجه هستیم.

متاسفانه در بعضی از داروها با کمبود مواجه هستیم که کمبود کشوری است. در همین چند روز به شهرهای هم‌جوار متوسل شدیم که به صورت امانت از آنها دارو بگیریم و این تعامل را داریم که گاهی اوقات کمبود دارویی را از این طریق حل کنیم. یک مشکل مهم هم داریم اینکه یکسری قراردادها با شرکت دارویی «فردای روشن» داریم. متاسفانه این شرکت به تعهداتش عمل نکرده و دست ما نیست که بخواهیم با یک شرکت قرارداد ببندیم یا فسخ کنیم. اگر دست ما بود با یک داروخانه شخصی قرارداد می‌بستیم. در همین ده روز گذشته دو نامه عدم رضایت به معاونت درمان ارایه دادم که این شرکت به تعهدات‌شان عمل نکرده است. از مجموعه معاونت توسعه و درمان درخواست کردم تا زمانی من رضایت ندادم به این شرکت پول نپردازند. این شرکت قراردادش در اسفند تمام می‌شود و در تلاشیم با شرکت بعدی که قرارداد بسته می‌شود بندهایی را در قرارداد بیاوریم که این مشکلات به وجود نیاید.

- در حال حاضر بیمارستان حدود 27 میلیارد تومان بدهی دارد، با این همه بدهی چه می‌کنید؟

بدهی‌های بیمارستان عموما معوقات پرسنل‌مان است ولی پرسنل‌مان واقعا دارند بی‌ریا خدمات‌شان را ارایه می‌دهند. من این قول را می‌دهم که بدهی‌های ما از این عددی که هست بالاتر نرود و به طور قطع در همین 3-4 ماه پیش رو مقدار زیادی از این معوقات را پرداخت خواهیم کرد. 

- در جلسه‌ای که که با حضور مدیرکل بیمه سلامت یک ماه پیش برگزار شد یکی از پزشکان گفته بود حدود 800 میلیون از بیمارستان طلب دارد، یا 400 نفر در نوبت تعویض مفصل‌اند و پزشکان به دلیل هزینه بالا زیر بار این عمل‌ها نمی‌روند یا سه‌تا از عمل‌های اصلی ارتوپدی یک ماه است در بیمارستان انجام نشده است، با چنین مشکلاتی چه می‌کنید؟

بحث‌هایی که شخص مطرح می‌کند خیلی قابل استناد نیست. بعضی از عمل‌ها واجب نیستند و ما باید این‌ها را بررسی می‌کنیم که کدام عمل‌ها اورژانسی هستند و کدام نیمه‌اورژانسی، بعضی از عمل‌ها خیلی ممکن است ضرورتی نداشته باشد. اینکه 400 عمل انجام نشده، عدد و رقمش را من خاطرم نیست. در بیمارانی که نیاز واجب به عمل دارند مشکلی نداریم. عمل‌هایی مثل تعویض مفصل که بیمار محدودیت‌های حرکتی دارد و سال‌ها این مشکل را دارد، عمل‌هایی ضروری نیستند. 

- قبول ندارید پزشکی به خاطر اینکه پرکیس‌اش را 15 ماه نگرفته زیر بار عمل نرود؟

نه! پزشکی به خاطر اینکه پولش را ندادند بخواهد عملی را انجام ندهد، از لحاظ اخلاقی چنین کاری نمی‌کنند. پزشک می‌داند که پولش به هر حال سوخت نمی‌شود و دلیلی ندارد که بخواهد عمل انجام ندهد. آن پزشکانی که این حرف را زدند مطب‌دار هستند و درآمدشان وابسته به بیمارستان نیست. هیچ روزی نیست که اتاق عمل‌مان خالی باشد. حرف شما زمانی مصداق دارد که اتاق‌ عمل‌مان خالی باشد و مریض هم در نوبت باشد.

- اما همین عامل باعث بی‌انگیزگی خیلی از پزشکان و پرسنل می‌شود؟ 

قطعا این اتفاق می‌افتد اما این موضوع دست ما نیست و بحث کشوری است. هیچ شهرستان و استانی نیست که معوقه نداشته باشد. ما نمی‌توانیم بپذیریم که پزشکان و پرسنل‌مان 15 تا 20 ماه معوقه داشته باشند و ما هم توقعاتی از آن‌ها داشته باشیم و جوابگوی معوقات‌شان نباشیم. برای همین ما درصدد رفع این مشکل هستیم.

- وجود این همه بدهی و معوقات به اجرای طرح تحول سلامت برمی‌گردد؟

در کشور ما عموما اینجوری‌ست که طرح‌ها پختگی لازم را نداشته و جامع نیستند و در طول اجرا مشکلاتش مشخص می‌شود. اولین مشکل طرح تحول سلامت این بود که ناگهان پرداختی‌های بیمه‌ها و تعرفه‌ها دو سه برابر و در بعضی موارد تا چهار برابر هم شد و بیمه‌ها با مشکل مواجه شدند. دولت می‌بایست هم تامین اعتبار کند و هم بیمه‌ها را موظف کند که تعرفه مصوب را قبول کنند و تعهدات را به موقع بپردازند. 

- پس به این طرح نقد دارید؟

نقد که طبیعتا هست. خود دولت هم پذیرفته و این اجازه داده شده که به بیمه‌ها اعلام کنند دفترچه‌های بیمه سلامت و بیمه همگانی را در مطب‌های خصوصی که تا دیروز قبول می‌کردند حالا نمی‌پذیرند. مجلس و بازرسی هم پذیرفتند که این نقص بوده و باید یک تدبیری شود تا بتوانند مشکلات اصلی را حل کنند. خیلی هم منطقی نبوده که ما بیاییم دفترچه‌ای را در اختیار مردم بگذاریم و بگوییم همه خدمات رایگان است. اول می‌بایست فرهنگ‌سازی شود. با  بازنگری‌هایی که انجام شد یک مقدار تعدیل شد تا اصل طرح آسیب نبیند. 

- به نظر می‌رسد خیلی اهل نقد هستید

شخصیت من یک شخصیت انتقادی است. هر نقدی که کردم دلیلش را هم آوردم. برای همین هیچ‌کس از دست من مکدر نشده و الان بهترین ارتباطم با دوستانی است که قبلا نقدشان کردم. مثل حاج‌آقا حسینی و حاج ‌آقا حسن‌پور اما الان با هر دو ارتباط خوبی دارم و سخنرانی امام جمعه را در جلسه معارفه‌ام داشتم و حاج‌آقا حسن‌پور هم که طبیعی است که این دوره با ایشان بودم و ارتباط خوبی دارم.  انتقادپذیر هم هستم و توقع دارم انتقاد منصفانه باشد. مرز بین انتقاد و تخریب یک مقدار ضعیف است. خواهشی که دارم این است؛ قبل از اینکه انتقادی کنند و در بوق و کرنا کنند و در نشریات مطرح کنند، مشکلات را با من در میان بگذارند. من فکر می‌کنم افرادی که نقد غیرمنصفانه می‌کنند هدفی غیر از خدمت دارند چون بیمارستان و سلامت مردم جای مشهور شدن و سکوی پرتاب نیست. در بحث سیاسی اشکالی ندارد چون شخص ضربه می‌خورد اما در بحث سلامت مخصوصا بیمارستان کوچک‌ترین تنشی که ایجاد شود، سلامت مردم ضربه می‌خورد. 

- شما از منتقدهای دولت فعلی هم هستید

من منتقد دولت قبلی بودم و منتقد دولت فعلی هم هستم. در دوران‌های مختلف چه در بحث ریاست‌جمهوری و چه در بحث انتخابات مجلس هم به بزرگان اصلاح‌طلب رای دادم و هم بزرگان اصولگرا.

- یعنی مستقل هستید؟

شاید مستقل بودن تعریف کلیشه‌ای باشد، تعریف خودم این است که بر اساس قانون عمل می‌کنیم و دنبال حل مشکلات مردم هستم، و در چارچوب سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری و نظام و قانون تعریف می‌کند حرکت می‌کنم. این را اصولگرا می‌گذارید اصول‌گرا هستم و اگر اصلاح‌طلب می‌گذارید اصلاح‌طلبم. من چیزی به عنوان اصلاح‌طلب و اصولگرا در ایران نمی‌شناسم. در همین دوره ما بزرگ‌ترین نمودهای وابستگی کاندیداهای جریانات خاص را به جریان مقابل داشتیم و وقتی اینجوری هست ما اصولگرایی و اصلاح‌طلبی نداریم.

- اما در همین دولتی که به آن انتقاد دارید آمدید پست گرفتید؟

من اولین پستم و مشهوریت و معروفیتم را از مردم گرفتم و بعد وارد پست‌های انتصابی شدم. در دولت اصولگرا پست معاونت سیاسی فرمانداری را داشتم و در این دولت هم ریاست بیمارستان امام رضا را پذیرفتم. این افتخار من است که ارتباطی به جریانات سیاسی نداشته‌ام و در هر دو دولت توانستم خدمتگزار مردم باشم.

- مشکلات به وجود آمده در بیمارستان  به نظرتان  چقدر به ضعف مدیران قبلی بر می‌گردد؟

مشکلات ما سیستماتیک است و بحث شخص نیست.  برای ما مهم این است که ما می‌خواهیم چیکار کنیم و برداشت ما از سیستم چیست. ما قصد داریم دو تا کار انجام دهیم؛ یکی همکاری و دیگر هماهنگی است. تلاش می‌کنم به عنوان یک هماهنگ‌کننده یا پدر معنوی مجموعه آن نقش را ایفا کنم آن مجموعه قطعا درست خواهد شد. دنبال هیچ منفعت شخصی نیستم و تلاشم این است که عدالت و احترام را در بین همکارانم رعایت کنم اگر این اتفاقات بیفتد مشکلات حل خواهد شد ما مشکلی از نظر نیروی انسانی و شرایط همکاری نداریم فقط هماهنگی‌اش را سعی می‌کنم خوب انجام بدهم.

- برنامه شما برای رفع این مشکلات چیست؟

یک فضای منفی نسبت به بهداشت و درمان به وجود آمده که کاری به درست و غلط آن نداریم. اولین کاری که کردم نظم و انضباط است. سعی کردم خودم به موقع در محل بیمارستان حاضر و تا آخر وقت حضور داشته باشم. موضوع دیگر حفظ حرمت و کرامت انسان‌هاست که برایم ارزشمند است و تلاشم بر این است که اول احترام مریض حفظ شود. یک کار خیلی مهمی هم که مدنظرم است در چهارچوب خردجمعی یک کمیته مشورتی تشکیل خواهیم داد و از همه مدیرانی که سابقه مدیریت در بخش بهداشت و درمان داشتند دعوت می‌کنیم. تلاش‌مان این است ماهانه بتوانیم این جلسات را داشته باشیم و مشکلات را به این عزیران منتقل کنیم و نظرات‌شان را جمع‌بندی کنیم و از این نظرات استفاده کنیم.

- خودتان افراد حاضر در این کمیته را انتخاب می‌کنید؟

بله خود من انتخاب می‌کنم اما این آمادگی را داریم که اگر کسی از قلم ‌افتاد، مردم یا نشریات  معرفی کنند تا بتوانیم از توانایی هرکسی که بتواند در این زمینه‌ها به ما کمک کند، استفاده کنیم.

- افراد حاضر در این کمیته مشخص شدند؟

بله دکتر ابنا، دکتر کارآموز، دکتر زارع، دکتر بلوردی، دکتر مسعودی، دکتر شفیعی، دکتر امیری‌مقدم و دوستان دیگری که الان ممکن است در ذهن من نباشد، در این کمیته حضور دارند.