پنج شنبه, 03 بهمن 1398

هفته‌نامه شماره 590:  23 دی ۱۳۹۸

نگاهی به سنت وقف

واقف باشیم 

 پاسارگاد

با شنیدن کلماتی مثل وقف، واقف، موقوفه و...، تصویری از افراد ثروتمند و نیکوکار در ذهن‌مان ترسیم می‌شود که بخشی از اموال خود را برای خدمت به دیگران می‌بخشند. 

اما ممکن است هیچ‌گاه تصور نکنیم که ما هم می‌توانیم یکی از همین واقفین باشیم. 

از خود می‌پرسید چگونه؟ 

تصوری غلط که در ذهن اکثر ما نقش‌بسته این است که فکر می‌کنیم که وقف نمودن تنها از دست ثروتمندان برمی‌آید و ما که دارایی آنچنانی نداریم، نمی‌توانیم واقف باشیم. اما بهتر است بدانیم که موقوفات حتما نباید ساختمان و زمین و چیزهایی از این قبیل که از عهده‌ی خیلی از افراد خارج است، باشد.

 بلکه می‌شود با درآمد و حقوقی اندک به بزرگان دین اقتدا کرد و مانند آن‌ها به خیل واقفان پیوست. به عنوان مثال یکی از کارهایی که ثواب و پاداش بسیار بزرگی دارد، تشنه‌ای را سیراب کردن است تا جایی که پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله فرمودند: بالاترین و بهترین صدقه، صدقه‌ی روی آب است و یا در جایی دیگر فرمودند: نخستین چیزی که در روز قیامت رسیدگی می‌شود، صدقه‌ی آب دادن است. 

آری ما می‌توانیم با وقف‌نمودن یک دستگاه آب‌سرد‌کن، پاداش سیراب نمودن صدها نفر را از آن خود کنیم. 

علاوه بر اینکه ثواب ذکر«سلام بر حسین» تشنه‌لبانی که از آن می‌نوشند نیز شریک شویم. حتی اگر به تنهایی نیز قادر به این کار نیستیم، می‌توانیم با همکاری و مشارکت دوستان و آشنایان این کار را انجام دهیم.

 از سوی دیگر می‌توانیم با انجام این کار پر‌اجر، ثوابی عظیم تقدیم اموات و گذشتگان نماییم. باور کنید این کار کوچکی نیست. امیر المومنان علی علیه‌السلام چاه‌های فراوانی را با دست خود حفر نمودند و برای استفاده‌ی دیگران آن را وقف نمودند. حال که این‌‌چنین است برخیزیم و با گفتن یک یا‌علی به مولایمان اقتدا کنیم و از واقفان شویم. 

روابط‌عمومی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سیرجان