پنج شنبه, 03 بهمن 1398

هفته‌نامه شماره 590:  23 دی ۱۳۹۸

چراغ روشن تئاتر ‏

 پاسارگاد: پلاتوی تئاتر شهرداری سیرجان هفته گذشته افتتاح شد. الیاس ساردویی فعال حوزه تئاتر گزارشی از افتتاح این  را برای دوستان غایب خود در یک گروه تلگرامی در مراسم نوشت که بخش‌هایی از آن در ذیل می‌آید: بعد از چند سال چشم‌انتظاری پروژه پلاتوی شهرداری که فعلا نامی هم ندارد، افتتاح شد. البته مراسم افتتاحیه با یک ساعت و ربع تاخیر شروع شد. قبل از قیچی خوردن روبان چند نکته حایز اهمیت بود؛ اول اینکه حمید موسوی به عنوان رییس انجمن نمایش شهرستان از ساعت شش‌و‌نیم در تکاپو بود که قابل تقدیر است. کیفیت کف پوش خیلی پایین است، فضای باکس داخلی پلاتو به جای سیاه‌بودن سفید یخچالی است و از داخل اتاق فرمان نیمی از کف پلاتو را نمی‌توان دید. 

نیمکت‌های پلاتو (صندلی‌های به هم پیوسته) نرم و راحت بودند اما پایداری و استقامت آنها و راه‌پله‌ها خیلی ضعیف بود که یک نیمکت با نشستن یکی از اعضای شورا شکست. رنگ راه‌پله‌های بین نیمکت‌ها مشکی بود و به شدت کثیف می‌شد، سیستم سرمایش و گرمایش هنوز آماده نبود که رامین یگانه (معاون شهردار) گفت؛ اسپلیت باید نصب شود. 

بر خلاف آنچه که در بازدید هنرمندان در مرحله قبل از اجرا گفته شده بود لوله‌گذاری زیر سقف و سیم‌کشی پنهان انجام نشده بود و فقط نیم متر زیر سقف داربست فلزی بسته شده بود که سیستم نوری بعدا روی آن سوار شود.

ساعت ده و چهل و پنج دقیقه شهردار با چهار نفر همراه آمدند محمود ستوده پیشنهاد داد پلاتو به  اسم محسن زیدآبادی باشد. یکی دو مورد پیشنهاد دیگر هم مطرح شد که قرار است مسئولان بعدا تصمیم گیری کنند.

روی نیمکت‌ها نشستیم و حمید موسوی در نطقی کوتاه توضیحی در مورد روند ساخت پلاتو توضیحاتی داد و از شهردار تشکر کرد. بعد هم نمایش کوتاهی توسط گروه باران اجرا شد. 

هوای داخل پلاتو به شدت گرم بود و چند نفری از دوستان بیرون رفتند. قرار بود پانتومیم با سیستم صوتی و موسیقی انجام شود که خبری از سیستم صوتی و... نبود و بیرون پلاتو محمد ستوده با پنج بازیگر خودشان را برای پانتومیم آماده کرده بودند که یکی از بچه‌های شهرداری گفت گوشه حیاط کار خودتون رو اجرا می‌کنید؟

محمد ستوده گفت من اینجا اجرا نمی‌کنم و گروه محمد ستوده با یک باند قرضی و موسیقی ضبط شده روی گوشی کارشان را اجرا کردند.

بعد حمید موسوی گفت دیوارها باید مشکی باشد و سقف باید اصلاح شود. 

شهردار گفت مگر این جزو همان 50 میلیون تعهد اداره ارشاد نیست؟ که حمید موسوی توضیح داد فقط تجهیز نور پلاتو برعهده ارشاد است. رامین یگانه معاون شهردار هم گفت ما بر طبق اصول معماری که خواندیم اجرا کردیم!  و دست به سقف نمی‌زنیم چون برای‌مان امکان ندارد.

ما انتظار خیلی بیشتری  داشتیم ولی از حق نگذریم همین که در این شرایط اسف‌بار اقتصادی  صاحب پلاتویی با حداقل  امکانات هم شده‌‌ایم، جای امیدواری دارد. جای رییس اداره ارشاد، مسئول هنری اداره و حداقل یکی از کارکنان ارشاد در این مراسم خالی بود.