سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

مدیر جدید غذا و داروی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هشدار دارد 

تعطیلی داروخانه‌ها در صورت فروش بدون نسخه آنتی‌بیوتیک

 پاسارگاد

روز جهانی غذا بهانه‌ای شد برای آشنایی با رییس جدید واحد غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی سیرجان. عباس فخریان که دو هفته است که مدیریت غذا و داروی دانشکده پزشکی را متقبل شده است در پاسخ سوال خبرنگار نشریه سخن تازه درباره مشکلات داروهای بیماران خاص گفت: مسئله‌ی عدم پرداخت بیمه‌ها خصوصا بیمه تامین اجتماعی یکی از دلایل است. پیگیر هستیم که داروهای بیماران خاص را بیاوریم. بیمه تامین اجتماعی 7 ماه به داروخانه‌ها معوقه پرداخت دارد و بیمه خدمات درمانی 4-3 ماه.. خیلی از شرکت‌های دارویی سوء‌استفاده کردند و داروخانه‌هایی را که توان پرداخت نقدی را ندارند، بِلاک کرده‌اند. مریض‌ها به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند اما داروخانه‌ها دارو ندارند. به گفته فخریان دارو هست اما مشکلاتی در زمینه پرداخت و تهیه دارو وجود دارد؛« یکسری از داروها به وفور هست ولی به هر داروخانه‌ای مراجعه می‌کنی، دارو ندارند و به دلیل بحث مالی، تقاضایی برای وارد کردن برخی داروها ندارند. شرکت‌های دارویی از این آشفته‌بازار استفاده کرده و داروها را دپو می‌کنند تا قیمت‌ها بالاتر برود.» داروهای بیماران خاص، داروی بیماران آلزایمری، بیمارن نخاعی، بیماران قلبی و ... از جمله اقلام کمبود دارو هستند که وی نام آن‌ها را جزو کمبودهای دارویی آورد؛« به عنوان مثال لیدوکائین نخاعی، آمپول نالوکسان، آمپول رگال و... را از جمله کمبودهای دارویی بیمارستان‌ها است. که این داروها به صورت سهمیه‌ای داده می‌شوند.» فخریان در پاسخ خبرنگار دیگری درباره‌ی کسری‌های مربوط به داروهای خارجی است یا داروهای داخلی، گفت: «کمبودها بیش‌تر مربوط به داروهایی است که در داخل کشور تولید می‌شوند و ماده اولیه این داروها وارداتی است.» وی توضیح داد: «دارو جزو تحریم‌ها نیست اما به صورت غیر مستقیم تحریم می‌شویم.»

«مکمل‌های رژیمی که بدون مجوز دارویی و خارج از داروخانه فروخته می‌شوند، غیر قانونی هستند» این جواب رییس غذا و داروی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان به خبرنگار نشریه نسیم بود در پاسخ سئوالی مبنی بر نظارت بر فروش داروهای مکمل و انرژی‌زا که در مغازه‌ها و جاهایی خارج از داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. فخریان در مورد کمبود دارویی در بیمارستان‌ها توضیح داد: «وزارتخانه در جریان هست و دارو را سهمیه‌بندی کرده. تنها کاری در این زمینه شده است برخی عمل‌های جراحی غیر اورژانسی مثل عمل‌های زیبایی انجام نمی‌شود». 

 فروش آزاد آنتی‌بیوتیک، توجیه درمانی ندارد

 دکتر فخریان بحث فروش داروهای بدون نسخه و تجویز پزشک به فروش بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها اشاره‌ کرد؛«داروهای آنتی‌بیوتیک معضلی شده‌اند برای آینده سلامت مردم و باعث شده مقاومت میکروبی بالا برود و داروهای آنتی‌‌بیوتیک روی برخی بیماران اثر نکند. کسی که بدون مجوز و نسخه داروی آنتی‌بیوتیک دست مردم بدهد یعنی قتل عام گستره مردم. خیلی از گلودرد‌ها ویروسی است و نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارند. این کار هیچ توجیه درمانی ندارد. بدون مجوز به مریض دارو دادن، باعث پخش شدن مقاومت میکروبی در جامعه می‌شود و دارو روی بقیه بیماران که ایمنی‌شان ضعیف است مثل کودکان و سالمندان تاثیر نمی‌گذارد. این فاجعه‌ای است برای نسل آینده.» وی افزود: در جلساتی که برای داروخانه‌ها گذاشتیم گفتم برای مقابله با این کار تا حد تعطیلی داروخانه پیش می‌روم. فخریان این موضوع را که پزشک داروخانه‌ در جریان فروش داروهای آنتی‌بیوتیک نیست و فروشنده‌ها اقدام به فروش دارو بدون نسخه می‌کنند را انکار کرد: «این مورد را قبول ندارم. تا مسئول فنی موافق نباشد، فروشنده دارو را نمی‌دهد. یکسری داروهای OTC را می‌توان بدون نسخه داد ولی روی این داروها(آنتی‌بیوتیک‌ها) نوشته شده فروش بدون نسخه پزشک ممنوع می‌باشد. برای جلوگیری از فروش آزاد آنتی‌بیوتیک‌ها راهکار داریم. اول اخطارهای کتبی و در مرحله‌‌ی بعد اگر اجرا نشد، مجوز داروخانه را لغو می‌کنیم ». 

 مشکلات داروهای خاص در اولویت است

او از ساماندهی دارو‌های خاص به عنوان یکی از برنامه‌هایش یاد کرد و گفت: رفع مشکلات داروهای خاص در اولویت است. داروخانه‌ها نیز باید ساماندهی شوند. او با بیان اینکه در بحث حجامت، طب سنتی، داروهای گیاهی، زالو‌درمانی، دخالت‌ در کار پزشکان نظیر بیطار‌ها و... برنامه داریم، گفت: برخی مکان‌ها را پلمب کردیم. یک مورد پزشک قلابی را نیز دستگیر کردیم که خودش را متخصص زنان جا زده بود. دست‌هایی در کار است و می‌گویند بگذارید این مراکز کارشان را ادامه دهند ولی ما کار خودمان را انجام می‌دهیم. باید فرهنگ‌سازی شود که مردم از هر‌کس که به عنوان پزشک یا درمانگر کار می‌کند، احراز هویت کنند و پروانه مطب و کار را مطالبه کنند. 

 برخورد با بازار داروهای مخدر و سقط جنین

رییس غذا و داروی سیرجان در بحث فروش داروهای مخدر و غیر مجاز نظیر متادون، ترامادول، قرص‌ها و داروهای سقط جنین و... که در بازار آزاد به وفور فروخته می‌شود، گفت: «در آینده با شدت بیش‌تری برخورد می‌کنیم. در همه‌ی شهرها بازار آزاد دارو هست. الان تمام وقت‌مان را در بحث کمبود دارو گذاشته‌ایم و باید پاسخگوی مشکلات مردم باشیم تا از این برهه‌ی مشکل کمبود دارو عبور کنیم. ممکن است بگویند مدیران کم کار هستند اما کارهای جانبی انرژی زیادی از ما می‌گیرد. اگر بحث دارو اینقدر بحرانی نبود، وقت‌مان را روی برنامه‌های دیگر می‌گذاشتیم. همیشه توپ را در زمین ما می‌اندازند. نیاز به همکاری اداره اطلاعات نیز هست تا سرشاخه‌های فروش را که در بازار فروش آزاد دارو دخالت دارند، شناسایی شوند. بازار آزاد بیش‌تر از کلینیک‌های مجاز داروهای مخدر را می‌فروشند. وقتی ماده‌ای درآمد‌زا باشد، فروش هم بیش‌تر است». 

او در پایان نشست از مردم و رسانه‌ها کمک خواست که در بحث اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی به یاری آن‌ها بشتابند. وی همچنین سامانه 190 را برای مطرح کردن شکایات حوزه بهداشت، درمان و دارو اعلام کرد.