جمعه, 02 فروردين 1398

هفته‌نامه شماره 552:  20 اسفند 1397

جشنواره تئاتر استان در آبان ماه برگزار می‌شود

 از سیرجان دو تئاتر دراین جشنواره حضور دارد 

 گروه فرهنگ و هنر

 نتایج بررسی و انتخاب آثار متقاضی در سی‌امین جشنواره تئاتر استان کرمان اعلام شد.

دبیرخانه جشنواره تئاتر استان کرمان با صدور بیانیه‌ای اسامی هشت تئاتر برگزیده را اعلام کرد که در بین آنها نام‌های «دختر ایرونی» و «لالایی بر زمین سوخته» از سیرجان دیده می‌شود. 

در بیانیه این جشنواره آمده: تئاتر استان کرمان مدت‌هاست توجه خود را معطوف به اجراهای همگانی کرده و از آسیب جشنواره‌زدگی تا حدود زیادی خود را رها کرده است. اکنون اغلب گروه‌های نمایشی استان، تولیدات خود را در شهر خود روی صحنه می‌برند و حضور یا عدم حضور در جشنواره‌ها؛ نمی‌تواند مانع ارتباط آنها با مخاطبان‌شان باشد. این امر، حاصل یک رشد اندیشه‌ای در رابطه با کارکرد تئاتر و حوزه ارتباطی آن است. 

با این وجود، جشنواره‌ها به نوعی ویترین فعالیت‌های یک‌ساله‌ی گروه‌های نمایشی هستند. فرصتی برای تعامل گروه‌ها با یکدیگر، بحث و تبادل نظر پیرامون آثار و معرفی ظرفیت‌های تئاتر استان به نهادهای فرهنگی و همچنین به بدنه تئاتر کشور. بدیهی است که گاهی ملاک‌های حضور یک اثر در جشنواره با ملاک‌های تولید و اجرای همگانی آثار ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. این یک امر بدیهی است و در بزرگ‌ترین جشنواره‌های دنیا نیز وجود دارد.  تلاش برگزار کنندگان جشنواره تئاتر استان کرمان بر این است تا ضمن معرفی آثاری که شانس حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را داشته باشند، در سطح استان نیز به ظرفیت‌های موجود توجه نشان دهند و امکان شرکت و کسب تجربه برای گروه‌های مختلف در شهرهای مختلف استان را نیز فراهم کنند. 

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: آثار برگزیده بدون در نظر گرفتن اولویت و ارزش‌گذاری کیفی به ترتیب حروف الفبا عبارت‌اند از: دختر ایرونی به کارگردانی جواد خواجویی از سیرجان، دن کامیلوبه کارگردانی بهروز توحیدی از بم، رکوئیم به کارگردانی ابراهیم عرب‌نژاد از کرمان، زنان مهتابی به کارگردانی حمید سجادی از رفسنجان، صحنه به کارگردانی حسین ابوترابی از انار، کارنامه بندار بیدخش به کارگردانی مجتبی میرحسینی از کرمان، لالایی بر زمین سوخته به کارگردانی صابر سلطان احمدی از سیرجان و همه چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری به کارگردانی محمدرضا حیدری از کرمان.

جشنواره تئاتر استان کرمان همه‌ساله در دهه پایانی آبان‌ماه  برگزار می‌شود و هنوز زمان و مکان برگزاری این جشنواره اعلام نشده است.

اهدا 46 شی تاریخی به میراث فرهنگی

 گروه فرهنگ و هنر

    مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در راستای جلب مشارکتهای اجتماعی از ابتدای سال جاری تاکنون 46 قلم شی تاریخی به این اداره کل اهدا شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان غلامرضا فرخی با تاکید بر لزوم جلب مشارکت‌های اجتماعی و مردمی در صیانت از اموال و اماکن تاریخی و فرهنگی، افزود: باید با رویکرد جلب مشارکت های اجتماعی، حفاظت از میراث فرهنگی را در جامعه نهادینه کرد .

وی اظهار داشت: خوشبختانه امسال اشیایی که در راستای جلب مشارکت‌های اجتماعی بدست آمده نسبت به سال گذشته رشد 84 درصدی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: تعداد زیادی از اشیای بدست آمده از شهرستان‌های رابر، جیرفت، کهنوج و بافت بوده است. وی با بیان اینکه یگان حفاظت این اداره کل دارای 200 نیروی یگان حفاظت است افزود: این نیروها برای حفاظت هر چه بهتر از اماکن تاریخی و فرهنگی آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

استان کرمان با سابقه تمدنی کهن، دارای هفت اثر ثبت جهانی، 700 اثر ثبت ملی و هزاران جاذبه تاریخی و طبیعی است.