افشای فرمول اشتغالزایی معاون فرماندار در سیرجان 

افزایش اشتغال از طریق کاهش اشتغال!

 ناصرصبحی

همان‌طور که می‌دانید در دنیای ما دو چیز وجود دارد که به سختی می‌زایند! اولی، موجودی به نام پاندا است که ما با آن کاری نداریم چون نمی‌خواهیم از طرف کشور چین متهم به دخالت در امور داخلی ایشان شویم و دومین مورد، اشتغال در ایران است که از پاندا هم سخت‌تر می‌زاید تا حدی که در چین به پانداهایی که نمی‌زایند، «اشتغال ایرانی» می‌گویند!

افزایش زایش اشتغال یا همان اشتغالزایی از این لحاظ اهمیت دارد که با توجه به افزایش مصرف مواد مخدر و نیاز قاچاقچیان به خُرده‌فروش، در حال حاضر رقابت تنگاتنگی میان قاچاقچیان و مسئولان شهرستان در بحث اشتغالزایی به وجود آمده و صدر جدول بین این دو دست به دست می‌شود!

خوشبختانه در چند ماه اخیر با تلاش مستمر و شبانه‌روزی مسئولان سیرجانی، اشتغال همین‌طور فِرت و فِرت دارد می‌زاید؛ به نحوی که «سازمان ملی نظارت بر زایش اشتغال، شاخه‌ی کرمان زایش» سیرجان را به عنوان زایشگاه برتر استان انتخاب کرده است!

در این میان مردم به مسئولان می‌گفتند که ما یک دقیقه آمده بودیم خودتان را ببینیم، شما که همش توی آشپزخانه داشتید آمار اشتغال را بالا می‌بردید! سهراب بهالدینی؛ معاون سیاسی فرماندار در پاسخی غیرمستقیم که مربوط به مشکلات کارگران معدن مس تخت گنبد بود، افشا کرد که مسئولان شهرستان با کشف یک فرمول استثنایی و کن فیکون کردن مفاهیم منطق، موفق شده‌اند «از طریق کاهش میزان اشتغال، میزان اشتغال را افزایش دهند»!

با افشای این فرمول حیرت‌انگیز، موجی مکزیکی مردم را در برگرفت! یعنی مردم از شادی شروع کردند به موج مکزیکی رفتن! البته برخی از مردم همان‌طور که موج مکزیکی می‌رفتند، سعی کردند بفهمند چطور چنین چیزی ممکن است اما به دلیل پیچیدگی فرمول دچار مشکل مغزی شدند. بنا بر اعلام پزشکی قانونی تاکنون بالغ بر 7496 نفر از همشهریان در حالی‌که لبخند بر لب داشتند، به علت ایست مغزی درگذشتند!

اما به راستی چگونه می‌شود از طریق کاهش میزان اشتغال به افزایش میزان اشتغال رسید؟ سهراب بهاالدینی؛ تئوریسین نام‌آشنای فرمانداری می‌گوید: از طریق کاهش ساعات کاری کارگران و استخدام کارگران جدید برای پر کردن ساعات کاری کارگران قبلی!

یعنی فرض کنید جناب بهالدینی هر روز از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر کار می‌کند. بعد فرماندار دستور می‌دهد، از این به بعد آقای بهاالدینی از 8 صبح تا 11 معاون است و در راستای زایش بیشتر اشتغال از ساعت 11 تا 2، یک نفر دیگر به عنوان معاون استخدام می‌شود! به این ترتیب فرماندار با دادن یک حقوق، هم دو تا معاون خواهد داشت و هم آمار اشتغال را بالا می‌برد! در ضمن می‌تواند بالاخره «معاونت سیاسی-امنیتی» فرمانداری را تفکیک کند. یعنی مثلا آقای بهاالدینی می‌شود معاون امنیتی و نفر دوم می‌شود معاون سیاسی! تنها مشکل این است که مثلا اگر فردی ساعت 12 برود دفتر معاونت فرماندار تا از نداشتن «امنیت شغلی» گلایه کند، می‌گویند: «فعلا امنیت نداریم، فقط سیاست داریم»

البته به نظر من مسئولان ما زیادی مهربان هستند. چون از طریق اعدام کارگران قبلی و استخدام کارگران جدید هم می‌شود آمار اشتغال‌زایی مسئولان را بالا برد! در بیان مهربانی مسئولان همین بس که طبق گفته‌ی جناب بهاالدینی، بابت کاهش ساعات کاری کارگران، آن‌ها تنها پانصد هزار تومان متضرر خواهند شد! یعنی در حالی‌که خط فقر مطلق در ایران سه میلیون و خرده‌ای است و در حالی‌که حقوق این کارگران حدود دو میلیون تومان، یعنی یک میلیون و خرده‌ای زیر خط فقر است، مسئولان شهرستان با ابتکار خود موفق شدند پانصد هزار تومان دیگر، کارگران را زیر خط فقر مطلق ببرند! رسیدن این خبر به رییس‌جمهور فرانسه که اخیرا 100 یورو (بر اساس یوروی 14000 تومانی؛ معادل یک میلیون و چهارصد هزار تومان) حداقل حقوق کارگران فرانسوی را بالا برد، موجب پاره شدن رباط صلیبی مغز وی گشت و نامبرده با بیان این جمله خطاب به مسئولان سیرجانی که «مسئول واقعی شما هستید، ماها اداتون رو در میاریم»، جان به جان آفرین تسلیم کرد!

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و معاون فرماندار با ارایه‌ی یک راهکار، مشکل کاهش حقوق کارگران را حل کرد: «در ساعات بیکاری دنبال کار بگردند.» وی در پاسخ به این سؤال که مگر در سیرجان موقعیت کاری وجود دارد که کارگران دنبال کار باشند و اگر وجود دارد چرا ساعات کاری کارگران قدیم را کم کرده‌اند تا کارگر جدید استخدام کنند، گفت: اوا، راست میگی‌ها! چرا به فکر خودمون نرسیده بود؟ الان درست‌ش می‌کنم.

وی سپس ضمن تماس با مدیران معادن از آن‌ها خواست تا با کم کردن ساعات کاری کارگران جدید، دوباره کارگران قبلی را استخدام کنند و بعد از مدتی از ساعات کاری کارگران قدیم کم کرده تا کارگران جدید را استخدام کنند و این پروسه را تا اطلاع‌ ثانوی ادامه دهند.

پی‌نوشت اول: ابتکار مسئولان ما برای اشتغالزایی را برای هر سفارتخانه‌ای که تعریف کنید، به شما پناهندگی خواهند داد.

پی‌نوشت دوم: حقیقت این است که ما بی‌انصافیم و آمار اشتغال در این شهر حتا از تعداد جمعیت‌ش نیز بیشتر است چون همه‌ی ما مدت‌هاست از طرف مسئولان سر کار هستیم.