بنا نیست سنت پاسخگویی در مسئولان نهادینه شود

 محمد احمدزاده

 مطالعه این دو بریده از مصاحبه یک مسئول همشهری خالی از لطف نیست:

«در سیرجان چندین فراخوان غیر‌قانونی داشتیم (دی‌ماه 96) اما با رشد اجتماعی و آگاهی سیاسی که مردم سیرجان دارا هستند حتی یک نفر شرکت نکرد و حق هم همین است...» (نقل به مضمون از مصاحبه فرماندار سیرجان- نگارستان 23/10/96)

«در انتخابات باید به یک تفکر و خرد جمعی برسیم به یک فرهنگ برسیم که دست به «رفتار غیرمدنی» نزنیم مثلا اگر کسی در تهران بگوید خرید و فروش رای همه می‌خندند... ما باید تلاش کنیم مردم را به سمت «رفتار مدنی» و تحزب سوق دهیم. در سیرجان هم امیدواریم این اتفاق بیفتد. ما باید تلاش کنیم سطح فرهنگ مردم در این زمینه بالا رود...» (نقل از مصاحبه فرماندار سیرجان- پاسارگاد 12/09/97)

 

با مطالعه این بریده‌ها از دو مصاحبه نماینده عالی دولت در شهرستان به تناقضی آشکار برمی‌خوریم. اگر عدم بروز اغتشاش و اعتراض در وقایع سال 96 نشان از رشد اجتماعی و آگاهی مردم سیرجان است، پس اتهام «غیر‌مدنی بودن» بستن دروغی آشکار به مردم شهر است. اگر این تناقض در گفته فرماندار محترم که یک روز مردم را «‌دارای رشد و آگاهی بالای اجتماعی» می‌نامد و کمتر از 11 ماه بعد آن‌ها را به «رفتارهای غیر‌مدنی» متهم می‌سازد، چه عمد باشد و چه از سر سهو، نشان از عدم تسلط فرماندار بر اوضاع شهر است. در اینکه بر اثر انتخابات پرحرف و حدیث شورای پنجم سیرجان لکه تاریکی بر کارنامه مجریان انتخابات باقی مانده، شکی نیست اما آنچه قابل تاسف‌تر می‌نماید اینکه نماینده عالی دولت در شهر، رسما و تلویحا وجود «خرید و فروش» و «تخلف» در انتخابات شهر را نه تنها انکار نمی‌کند که به گردن «غیر‌مدنی بودن» رفتارهای مردم و «فرهنگ» آن‌ها می‌اندازد. چه شده همین مردمی که سال گذشته از بروز اعتراضات در شهر به سیاست‌های اقتصادی دولت که حتی از سوی مقام‌معظم‌رهبری از روزهای اول آن به عنوان «اعتراض به حق» یاد شد، خودداری می‌کنند یا در راهپیمایی‌ها حاضر می‌شوند، به عنوان «افرادی با آگاهی و رشد بالا» یاد می‌شوند اما وقتی که با ندانم‌کاری مسئولان و یا اهمال و کوتاه آمدن‌های آن‌ها رای مردم خرید و فروش می‌شود، به گردن «غیر‌مدنی بودن» همان مردم می‌اندازیم. انگار بنا نیست سنت پاسخگویی در مسئولان نهادینه گردد و هرازگاهی که پای مصاحبه‌ای می‌نشینند حرف‌های تناقض‌آمیز آن‌ها مدتی نقل محافل مردم می‌شود. تا چهار روز دیگر «یلدای گرم» خانواده‌های سیرجانی فرا می‌رسد و جدای از همه تصویرسازی‌های منفی یا اغراق‌آمیز که از مردم می‌شود، نجابت از خصوصیات ثابت و همیشگی مردم کویری این مرز و بوم است. بهتر است مسئولان با نظارت و کوشش در حل مشکلات معیشتی و اقتصادی، مردم را در فراهم آوردن یک زندگی رفاه‌مند و در خور شأن یاری دهند. کمتر از 420 روز تا انتخابات مجلس باقی است و همچنان مردم در دغدغه «رفع معضلات انتخاباتی» و نابودسازی «نقاط آلوده انتخاباتی» و «افراد مسئله‌دار» هستند که سه سال پیش از سوی فرماندار محترم قول داده شد و عمل به آن به افسانه‌ای بدل گردیده است. پس به‌جاست نخبگان شهر در اقدامی مدنی و مبتنی بر شعور و آگاهی اجتماعی، اگر تجربه تکرار وقایع انتخابات شورا را در انتخابات سال 98 محتمل می‌دانند با انعکاس آن به استاندار محترم راه را بر تکرار این وقایع ناگوار بسته تا با انتصاب فرماندار جدید مرحله دیگری از خدمت‌رسانی به مردم نجیب شهر آغاز شود.