پنج شنبه, 08 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

حرف‌های مردی که کد ملی‌اش ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱ است

 گروه حوادث

خراسان نوشت: برای خیلی‌ها حتما داشتن چنین شماره ملی رُند، حکم خوش‌شانسی است اما برای عبدالرضا، این شماره عجیب و جالب، تا به امروز اسباب دردسرهای زیادی بوده است. او می‌گوید: بابت این شماره ملی کلی دردسر کشیدم، هر جا مراجعه می کنم، سیستم های اداری این کدملی را نمی‌پذیرند. تا یک سال بعد از دریافت کارت، متوجه رندی آن نشده بوده اما وقتی برای دریافت گواهی‌نامه رانندگی گذرش به پلیس راهنمایی و رانندگی می افتد، تازه دردسرهایش آغاز می شود؛ «آن جا از من خواستند تا از ثبت‌احوال استعلامی بگیرم. از دیگر متقاضیان این موضوع را نمی‌خواستند. یکی از آن ها چشمش به کدملی من افتاد و گفت: پسر! عجب کد ملی رندی داری! لابد همین کار دستت داده...»

اما دردسرهای این شهروند فلاورجانی به همین جا خلاصه نمی‌شود. او گفت: برای باز کردن حساب و واریز حقوقم، حسابی دوندگی کردم. هرچند وقت یک بار حساب از تهران بسته می‌شد و کارمندان بانک می‌گفتند که سیستم مرکزی کد ملی من را تشخیص نداده یا رد کرده است. آخر کار مجبور شدم حساب بانکی را که حقوقم به آن واریز می شود به نام همسرم باز کنم.

 

وی می افزاید: حتی به همین خاطر چندین ماه از دریافت یارانه نیز محروم شدم. تا به حال چهار بار یارانه من و خانواده چهارنفره‌مان قطع شده و بهانه آن هم همیشه همین شماره ملی بوده است. یک بار گفتند کسی با کد ملی شما وارد سیستم شده و از دریافت یارانه انصراف داده، یک بار هم بهانه آوردند که تو مقیم آلمان شده‌ای و... . کد ملی را خودشان داده‌اند و خودشان هم با آن مشکل دارند!او می گوید: اما همه‌اش این نیست. دریافت گذرنامه‌ام نیز با هزار دردسر و معطلی انجام شد؛ سال ۹۱ عازم حج بودم که در فرودگاه مانع عبور من از گیت شدند و باز هم مشکل همین شماره ملی بود. در نهایت در تماس شبانه با مسئول ثبت احوال شهرستان، گره کارم باز شد اما کلی نگرانی و استرس به ما وارد آمد.