پنج شنبه, 08 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

رایزنی‌ها و پیگیری‌ها برای تغییرات در گل‌گهر ادامه دارد

تقی‌زاده: استعفا نمی‌دهم

 گروه خبر

«از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند» این شرح حال این روزهای گروه‌ها و طیف‌هایی‌ست که دنبال مدیریت گل‌گهر هستند. چه آن‌ها که می‌خواهند تقی‌زاده بماند و چه آن‌ها که برای این سمت دندان تیز کرده‌اند. این که زور کدام گروه بچربد، به رایزنی‌ها و پیگیری‌های‌شان بستگی دارد. اما هرچه که هست، به نظر می‌رسد طولانی شدن این روند هم به افزایش شایعات دامن و هم به گل‌گهر ضربه می‌زند.

هفته گذشته پاسارگاد در گزارشی به تغییرات در گل‌گهر پرداخت. از هفته گذشته تا امروز اتفاقات دیگری هم رخ داده است اینکه نامه‌ای از سوی مجمع نمایندگان استان در حمایت از تقی‌زاده نوشته شده است و همه نمایندگان استان کرمان به جز شهباز حسن‌پور آن را امضا کردند. بعد از چند روز خبر رسید که برخی نمایندگان استان گفته‌اند؛ آقای تقی‌زاده از ما خواسته است که این نامه را امضا کنیم و قرار نبوده است این نامه رسانه‌ای شود. تماس پاسارگاد با نمایندگان استان باز هم بی‌نتیجه ماند.

در این یک هفته گروه‌های مخالف تقی‌زاده نیز بیکار ننشستند و چندین جلسه با شخصیت‌های مختلف برگزار کردند و درصدد نشاندن گزینه خود در این سمت هستند. در این روزها بیشتر نام آقای طیبی و عتیقی برای این سمت شنیده می‌شود. حتی گفته‌اند که آقای طیبی درصدد بازدید از گل‌گهر بوده است که آقای تقی‌زاده این اجازه را نداده است.

 از عتیقی حمایت می‌کنم

شهباز حسن‌پور در گزارش هفته گذشته پاسارگاد از تعیین  تکلیف گل‌گهر تا ده روز آینده خبر داده بود. او این هفته در گفت‌وگو با پاسارگاد با بیان اینکه بحث گل‌گهر یکی از بحث‌های داغ این روزهای استان کرمان و شهرستان سیرجان است، گفت: «عده‌ای به دنبال رایزنی برای ادامه حضور مهندس تقی‌زاده در این مسند هستند و عده‌ای هم پیگیری‌هایی برای انتخاب یک نیروی بومی از میان نیروهایی فعال در گل‌گهر هستند. عده‌ای هم بیرون از وزارتخانه از این آب گل‌آلود به دنبال ماهی مراد خودشان هستند و شاید در طول ده سال نمایندگی‌ام این اندازه ملاقات از اقصا نقاط کشور و رایزنی‌ برای حضور بعضی چهره‌ها در گل‌گهر نداشتم.» وی ادامه داد: «به جرات بگویم ده‌ها نفر از شخصیت‌های برجسته سیاسی، اقتصادی و صنعتی کشور  به دنبال این هستند که کرسی گل‌گهر را از آن خود و جناح خود کنند و رایزنی‌ها به طور منظم در راهروهای وزارت صنعت و معدن، بانک سپه و مجلس شورای اسلامی ادامه دارد. بنده هم به همه یک جمله را عرض کردم؛ اگر قرار است تغییر و تحولی صورت بگیرد ما  ده‌ها گزینه بومی، کاری و توانمند، کارشناس، متعهد و متخصص داریم اما اگر قرار است غیر از فرزندان سیرجانی فردی انتخاب شود آقای تقی‌زاده خود بهترین و کارشناس‌ترین و مجرب‌ترین فرد در بین ده‌ها چهره سیاسی، اقتصادی، اجتماعی است که نام‌شان مطرح می‌شود. به گفته حسن‌پور شنبه این هفته ملاقاتی با استاندار کرمان در خصوص تغییر و تحولات در گل‌گهر داشته است؛ «‌صبح دیروز هم با معاون پارلمانی وزیر صنعت و معدن جلسه داشتم و از ایشان خواستم وضعیت گل‌گهر را تعیین تکلیف نمایید تا این شایعات و بلاتکلیفی‌ها تمام شود. صبح دوشنبه با استاندار، مسئولان استان،  مجمع نمایندگان استان و بزرگان استان کرمان مثل آقای باهنر و مرعشی در تهران جلسه خواهیم داشت و آنجا هم به صراحت اعلام خواهم کرد هیچ‌کس حق دخالت در مجموعه‌ی گل‌گهر را که متعلق به نظام جمهوری اسلامی و شهرستان سیرجان است، ندارد. گل‌گهر امروز نیاز به آرامش دارد. ما الان پروژه بزرگی مثل انتقال آب را در دست اجرا داریم، و ده‌ها پروژه بزرگ دیگر. من ضمن احترام به همه‌ی نظرات از همه‌ی دوستان می‌خواهم که به آرامش گل‌گهر کمک کنند و اجازه دهند اگر قرار است تغییر و تحولی هم انجام شود از مبادی ذی‌ربط و جایگاه حقوقی و قانونی انجام شود».

از نظر او این حجم از رایزنی‌ها برای گل‌گهر نشان از اهمیت آن دارد؛ «گل‌گهر یکی از 5 شرکت بزرگ بورسی کشور است و نقش و جایگاه گل‌گهر از چند وزارتخانه در جمهوری اسلامی مهم‌تر و حساس‌تر است.»

او در پاسخ به این سؤال که مجمع نمایندگان استان هفته گذشته نامه‌ای در حمایت از آقای تقی‌زاده نوشتند و زیر آن را امضا کرده بودند، گفت؛ «بنده ضمن احترام به نظرات نمایندگان، صادقانه و شخصا اعلام می‌کنم در روز تهیه این نامه بنده در مجلس حضور نداشتم و همه اسناد و مدارک موجود است. آن روز با وزیر اقتصاد و معاونان وزیر اقتصاد در حال رایزنی برای تعیین تکلیف مدیریت گل‌گهر بودم». هفته گذشته گفتید تا ده روز آینده جلسه هیئت‌مدیره گل‌گهر تشکیل و تکلیف گل‌گهر مشخص می‌شود، چرا اتفاقی نیفتاد؟ «ظاهرا هیئت‌مدیره به توافق نرسیدند و جلسه تشکیل نشده است». 

این روزها نام چند گزینه خیلی مطرح است؛  آقای عتیقی و آقای طیبی و چند نفر دیگر. نظرتان نسبت به این گزینه‌ها چیست؟ «بنده ضمن احترام به همه کسانی که نام‌شان مطرح شده است، اعتقادم این است اگر دولت تصمیم به تغییری دارد و چنانچه گل‌گهر به دنبال تغییر است تنها گزینه پیشنهادی بنده بعد از آقای تقی‌زاده، آقای عتیقی است و‌لا‌غیر. هیچ گزینه دیگری را نه پیشنهاد خواهم داد و نه می‌پذیرم. در این ده روز گذشته به جز این دو نفر، ده گزینه به بنده مراجعه کردند که همه در کشور شناخته شده هستند.» آن گزینه‌ها همه غیربومی بودند؟«بله همه غیربومی بودند تنها گزینه بومی روی میز آقای عتیقی است و در نشستی که 90 درصد مدیران گل‌گهر با من هفته گذشته داشتند یکپارچه از آقای عتیقی حمایت کردند و گفتند ما حامی ایشان هستیم. بنده هم در جمع آن عزیزان اعلام کردم بنده به دنبال دخالت در مجموعه گل‌گهر نیستم. گل‌گهر سهامدار و هیئت‌مدیره دارد و فقط قصدم همکاری است.» آقای عتیقی در انتخابات دور قبل مجلس شورای اسلامی در ستاد آقای جهانگیری بودند، این اختلاف سیاسی برای‌تان مهم نیست؟ «بنده بارها اعلام کردم از عملکرد آقای تقی‌زاده راضی هستم به هیچ عنوان به دنبال تغییرشان نبوده و نیستم اما وقتی بحث تغییر مطرح شد برخلاف میل باطنی، بنده آقای عتیقی را پیشنهاد دادم و ایشان را کاندیدای این سمت کردم. برخلاف اینکه بعضی‌ها در بعضی از محافل اسم آقای عتیقی را بر سر زبان‌ها جاری کردند، آقای عتیقی ده‌ها بار به بنده فرمودند؛ من نه دنبال مسئولیت بوده و نه هستم. بنده یک کارشناس هستم و در سمت کارشناسی هم بهتر می‌توانم به سیرجان خدمت کنم اما بحث آقای عتیقی به عنوان مدیرعامل خواست بیش از 90درصد مدیران  گل‌گهر و مسئولان شهرستان و دلسوزان شهرستان بوده است. امروز بهترین وحدت و ارتباط بین آقای تقی‌زاده و عتیقی حکمفرماست. همان‌طور که گفتید آقای عتیقی از نظر خط سیاسی هیچ ارتباطی با بنده ندارد. در ستاد رقیب بنده فعالیت می‌کرده است اما من باید امروز منافع شهرستان، پرسنل و کارگران را ببینیم. هرکس به بنده مراجعه کرده گفتم بنده به دنبال گزینه بومی هستم و اگر آقای تقی‌زاده روزی خودشان تصمیم به رفتن گرفتند، بهترین گزینه آقای عتیقی است که از لحاظ علمی ایشان لیسانس و فوق‌لیسانس معدن دارند. در نهایت امیدوارم کسی مسئولیت گل‌گهر را قبول کند که بتواند پاسخگوی 12 هزار جوان بیکار سیرجانی باشد که چشم‌انتظار استخدام در گل‌گهر هستند». 

 من استعفا نمی‌دهم

 

با همه این‌ها ناصر تقی‌زاده به صراحت می‌گوید به کارش ادامه می‌دهد و استعفا نمی‌دهد. پس از هفته‌ها پیگیری مداوم پاسارگاد، وی بالاخره روز گذشته در گفت‌و‌گو با پاسارگاد گفت: «من استعفا نمی‌دهم. چرا باید استعفا بدهم؟ اینکه نام افرادی تا امروز برای این سمت مطرح شده نظر خودشان هست. من دارم کارم را انجام می‌دهم. خداوند به من یک توفیق داده است که خدمت بکنم و فارغ از پستی که دارم توفیق خدمت را بر خودم نعمت الهی می‌دانم. هر موقع مقامات، مسئولان ذی‌ربط و سهامداران به من تکلیف کنند و بگویند برو می‌گویم چشم. هر موقع نخواستند خب تا آخر هستیم. مگر یک معلمی که می‌رود سرکلاس تا حکم بهش ندهند کارش را ول می‌کند؟ من کارمندم و کارم را دارم انجام می‌دهم.» او در جواب این سؤال که این همه رایزنی با مسئولان استان برای چیست؟ گفت:«من وارد حاشیه نمی‌شوم و هر زمان مسئولان صلاح دانستند می‌روم. این را از کسانی که رفتند نوشتند بروید سؤال کنید. من در همین سمت هستم و تا زمانی خدواند من را قابل بداند به عنوان خدمتگزار در خدمت نظام و مملکت هستم.» مسئولان سیرجانی از عملکرد گل‌گهر راضی هستند و به عملکرد فرد انتقاد دارند؟ «خب خداروشکر، گل‌گهر یعنی عملکرد شخص، هرکس هرجور دوست دارد فکر کند. من چه بگویم؟ شما می‌توانید یک طور فکر کنید و من می‌توانم یک‌جور فکر کنم.» او همچنین در مورد کمک مالی گل‌گهر به استان گفت؛ «گل‌گهر مال همه کشور است نه فقط سیرجان. ما به استان کمک کنیم اشکالی ندارد و در چهارچوب مقررات شرکت کمک کردیم».