رییس بیمارستان امام‌رضا(ع)  در نشست خبری اعلام کرد:

اورژانس هوایی بیمارستان امام‌رضا(ع) به زودی به بهره‌برداری می‌رسد

 گروه خبر

دومین نشست رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) در سال 97 به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صبح چهارشنبه برگزار شد.

رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) با تشریح عملکرد خود، اقدامات و خدمات ارایه‌شده این بیمارستان را برشمرد و گفت: افزایش تخت‌های دیالیز، تجهیز بخش‌های بیمارستان، خرید تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های مورد نیاز من‌جمله دستگاه اکسیژن‌ساز، ساخت باند فرود هلی‌کوپتر جهت استفاده اورژانس هوایی،آماده کردن ساختمان زباله‌سوز، مرمت و تکمیل پانسیون ویژه پزشکان، تلاش برای توسعه زمین بیمارستان جهت طرح ارتقا و توسعه بیمارستان در آینده ازجمله اقداماتی صورت گرفته طی دو سال اخیردر حوزه خدمات درمانی بیمارستان امام‌رضا(ع) است.

دکتر حسن نصرالله‌پور عملکرد دو ساله بیمارستان امام‌رضای جدید را پس از افتتاح رضایت‌بخش خواند و گفت: «همکاران ما در یک سال گذشته خوب عمل کرده‌اند اما نارسایی‌هایی هم داشته‌ایم. وی افزود: بیمارستان به دلایلی از جمله استقلال دانشکده سیرجان از کرمان به صورت کامل آمادگی برای بهره‌برداری نداشت و مشکلات زیادی داشت. اکنون بسیاری از مشکلات از جمله پارکینگ مسقف نیز برای پزشکان، پرسنل و آمبولانس‌ها جداگانه در نظر گرفته شده است».

 کمبود پزشک متخصص نداریم

دکتر نصرالله‌پور ضمن اشاره به معدود پزشکان قدیم سیرجان توضیح داد؛ «در بحث متخصص و پزشک، نیروی کافی داریم و امسال 15 متخصص به کادر پزشکی‌مان اضافه شده است و در همه زمینه‌های پزشکی- درمانی کامل هستیم.» به گفته‌ی او؛ «از سال آینده دانشکده پزشکی 20 دانشجوی پزشکی خواهد گرفت. بنابراین پای فوق‌تخصص‌ها نیز به سیرجان باز خواهد شد. چون جایی که دانشجوی پزشکی باشد فوق تخصص برای تدریس نیاز است.» رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) به پیشرفت‌های پزشکی سیرجان اشاره کرد و افزود: «در خیلی از آیتم‌های پزشکی در منطقه حرف اول را می‌زنیم. اگر پیشرفتی حاصل شده، محصول کمک مسئولان خصوصا مسئولان دانشکده پزشکی بوده است.» رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) از پرداخت معوقه‌های کارانه پرسنل بیمارستان خبر داد و گفت: «بدترین سال مالی را داشتیم و ما هم مستثنی نبودیم. ده ماه عقب‌ماندگی مربوط به کارانه پزشکان و پرسنل الان به 6 ماه رسیده و 4 ماه کارانه را جبران کردیم». 

رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) نوید بهره‌برداری از اورژانس هوایی بیمارستان را در آینده‌ای نزدیک داد و گفت: «200 میلیون تومان برای آماده کردن باند هلی‌کوپتر هزینه کردیم که بهره‌برداری از اورژانس هوایی به‌زودی انجام خواهد شد.» وی در خصوص نبود دستگاه زباله‌سوز در بیمارستان جدید گفت: «ساختمان زباله‌سوز سال گذشته ساخته نشده بود اما اکنون آماده بهره‌برداری است. بخش زباله‌های عفونی را در بیمارستان قدیم گذاشتیم. با توجه به مشکل دفع زباله‌های عفونی می‌توانیم مشکل بهداشتی کلینیک‌های خصوصی و مطب‌ها و درمانگاه‌ها با بستن قرارداد پوشش ‌دهیم.» نصرالله‌پور از طرح توسعه بیمارستان امام‌رضا(ع) در آینده نیزخبر داد: «پیگیر هستیم بخشی از زمینی که در ضلع جنوبی بیمارستان  برای مدرسه‌سازی در نظر گرفته شده است به بیمارستان اضافه شود.» نصرالله‌پوربا بیان اینکه تعداد تخت‌های بیمارستان در قسمت دیالیز افزایش داشته است، گفت: «با کمک مجمع خیرین سلامت و آستان قدس رضوی تخت‌های این بخش از 13 تخت به 26 تخت افزایش داشته است. همچنین با کمک خیرین در بهار سال آینده شاهد راه‌اندازی بخش اعصاب و روان خواهیم بود.» به گفته‌ی حسن نصرالله‌پور تا‌کنون هزینه‌ای بالغ بر پنج و نیم میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های غربالگری و اکسیژن‌ساز هزینه شده است». 

 انتقاد باعث رشد خواهد شد

دکتر حسن نصرالله‌پور پیرو حواشی به وجود آمده در فضای مجازی پیرامون این بیمارستان اعلام کرد: «جزو معدود مدیرانی‌ام که معتقد به پاسخگویی هستم و در عمل ثابت کردم. در فضای مجازی اینستاگرام و تلگرام در مقابل انتقادات پاسخ می‌دهم. اگر مردم قانع نشدند، تشکر کردم و احترام گذاشتم.» وی ادامه داد: «برای جامعه خبری و مردم احترام قائلم. چون دانستن حق مردم است و باید بدانند چه خدماتی برای‌شان صورت می‌گیرد و چه مشکلات و نارسایی‌هایی وجود دارد. جامعه باید پرسشگر باشد و این باعث می‌شود  متوجه مشکلات و نارسایی‌های‌مان شویم. انتقاد باعث رشد خواهد شد. ممکن است به صورت موقتی تنش‌هایی ایجاد شود ولی این برخوردها و سؤال و جواب‌ها مثبت و برای پیشرفت شهرستان و جامعه مؤثر خواهد بود.» وی در رابطه با شکایات و اعتراضات بعضی بیماران و همراهان آن‌ها توضیح داد: «مدیریت داخلی بیمارستان به صورت شبانه‌روز سرکشی می‌کند. پزشکان و کلیه همکاران زحمت می‌کشند اما مردم احساساتی عمل می‌کنند. نامهربانی‌هایی در فضای مجازی می‌شود که باعث دلسردی می‌شود اما همکاران ما این‌ رفتارها را طبیعی قلمداد می‌کنند. در بازدید‌های معاونت‌های کرمان و مسئولان شهرستان از بیمارستان، هیچ اعتراضی از سوی پرسنل و بیماران نداشتیم که این نشان‌دهنده تلاش مثبت و خوب کارکنان بوده است».

وی در مورد اعتراضات بیماران و همراهان آن‌ها توضیح داد: «شاید مردم از نحوه برخوردهای ما ناراضی باشند. صندوق شکایات و بازرسی داریم. یک‌سری نارضایتی‌ها به دلیل مسایل علمی و یک‌سری هم به دلیل نا‌آگاهی و برخوردها است. از نظر او 9 الی 10 درصد نارضایتی وجود دارد و شکایات دلیل بر ضعیف بودن خدمات نیست و به دلیل استنباط مردم است. وی همچنین از فعالیت سامانه 190 برای رسیدگی به شکایات مردمی خبر داد.

 مشکل کمبود دارو را برطرف کردیم

 

رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) خدمات ارایه شده بیمارستان را در سال گذشته چنین تشریح کرد: «61 هزار نفر مراجعه‌کننده به اورژانس و5540 عمل جراحی در 9 ماه گذشته داشتیم.» وی در پاسخ به سؤال خبرنگار پاسارگاد مبنی بر مشکل کمبود دارو گفت: «علی‌رغم شعارهای بشردوستانه ما را تحریم دارویی کردند، مشکل تجهیزات پزشکی داریم ولی به بن‌بست نرسیدیم. عمل‌های زیبایی را به همین منظور انجام نمی‌دهیم. رایزنی کردیم و کمبود‌های دارویی را جبران می‌کنیم.» دکتر نصرالله‌پور در پاسخ سؤال یکی از خبرنگاران درباره نوبت‌های سونوگرافی در بیمارستان اعلام کرد: «سونوگرافی‌های اورژانسی در اولویت هستند.» وی در مورد شلوغی سونوگرافی‌های سطح شهر و مشکلات نوبت‌دهی طولانی افزود: «اکنون این مشکل برطرف شده و همکاران سونوگرافی نوبت‌دهی طولانی ندارند. مشکل نوبت‌دهی در یک برهه زمانی خاص روی داد و اکنون مشکلی در این زمینه نداریم».