چاپ

گزارش پاسارگاد از وضعیت خیابان‌ها و معابر حفاری‌ شده در سیرجان 

مدیر پروژه فاضلاب: مردم حق دارند ناراحت باشند

 هدی رضوانی

خیابان ها و معابر اصلی شهر را که نگاه می‌کنی انگار شخ‌مشان زده و آماده بذرپاشی هستند. کوچه‌ها و پس‌کوچه‌ها هم دست کمی از خیابان‌های اصلی ندارند. تقریبا می‌توان گفت وضعیت آسفالت سیرجان اسفناک است. این را حتی مهمانان و مسافرانی هم که به شهر می‌آیند در نگاه اول متوجه می‌شوند. مشکل آسفالت سیرجان برمی‌گردد به قبل از پروژه فاضلاب و این شهر از دیرباز در حسرت خیابان‌هایی با آسفالت یکدست و مرغوب روزگار می‌گذراند. تقریباً اکثر مردم از وضعیت آسفالت موجود گلایه دارند. 

 گلایه‌های مردم

سلیمانی یکی از شهروندان می‌گوید: کانال فاضلاب را در کل خیابان‌ها حفر کردند و درست هم نکردند. کسی هم پاسخگو نیست تا از او سوال کنیم خیابان‌هایی که خودشان خراب بودند را چرا خراب‌تر کردید؟ حالا چرا درست‌شان نمی‌کنید؟ وی اضافه می‌کند: به شهرداری مراجعه کردیم می‌گوید کاری به ما ندارد، بروید با شرکتی که مسئول پروژه فاضلاب است صحبت کنید. کوچه ما را حفاری کردند بعد از 4-3 ماه آن هم با پیگیری اهالی آسفالتش کردند. می‌گوییم چرا آن‌قدر دیر؟ هر دفعه یک بهانه‌ای مثل بارندگی می‌آورند. هنوز هم تکه‌های آسفالت گوشه و کنار کوچه ریخته و کسی به فکر نیست. کوچه‌ای که تازه آسفالت شده بود را خراب کردند و پر از خاک است. 

 حفاری‌های پروژه فاضلاب از اول اسفند تعطیل شده است

رامین یگانه معاون فنی و شهرسازی شهرداری سیرجان می‌گوید: حفاری‌های پروژه فاضلاب تقریباً از اول اسفند تعطیل شده مگر جاهایی که قبلا حفاری انجام شده، دارند خاک‌برداری و لکه‌گیری آسفالت انجام می‌دهند. معمولاً عملیات عمرانی را هر ساله ۱۵ اسفند تمام می‌کردیم ولی چون آسفالت کمی عقب افتاده به مسئولان پروژه فاضلاب زمان دادیم، احتمالاً تا ۲۴ اسفند کار می‌کنند یعنی تا زمانی که بتوانند لکه‌گیری کلی را انجام دهند و خاک مزاحم مردم نباشد.

از نارضایتی مردم با یگانه صحبت می‌کنم، می‌گوید: بله مردم خیلی از حفاری‌ها شاکی بودند. خب آسفالت در این عمل تخریب می‌شود. حفاری چند روز طول می‌کشد و کوچه بسته می‌شود. مردم اذیت می‌شوند. ما هم این کار را تعطیل کردیم تا روزهای مانده به عید مردم بتوانند به کارهای‌شان برسند. الان فقط بحث لکه‌گیری است که سریع انجام می‌شود و کوچه و خیابان تمیز می‌شود. یگانه از سرعت دادن به مرمت آسفالت خبر می‌دهد و می‌گوید: در حال حاضر شرکت کاریز چند اکیپ پیمانکار در اختیار دارد و در حال لکه‌گیری آسفالت است. شهرداری معمولاً هر ساله تا ۲۹ اسفند خیابان را آسفالت می‌کند. پروژه فاضلاب الان بیشتر در کوچه‌ها مشغول به فعالیت است و این امر به نفع مردم است چون کوچه‌ها تمیز می‌شوند. معاون فنی و شهرسازی شهرداری به جمع‌آوری خاک از کوچه‌های حفاری شده اشاره می‌کند: به دنبال آن هستیم خاک موجود در کوچه‌ها و خیابان‌ها جمع‌آوری شود. علت تأخیر هم این است که متاسفانه بارندگی پیش می‌آید و برای انجام آسفالت باید زمین حتما خشک باشد. در حال حاضر داریم روی معابر اصلی کار می‌کنیم که مزاحمتی برای کسبه پیش نیاید. 

 آسفالت خراب، زیربندی ماشین را از بین می برد

قریشی راننده تاکسی است و از آسفالت خیابان ها گلایه‌مند است. او می‌گوید: وضعیت آسفالت خیلی بد است. من راننده تاکسی هستم و همیشه با خیابان‌های شهر سر و کار دارم. با این آسفالت خراب و پر از دست‌انداز همیشه باید برویم مکانیکی و کلی خرج ماشین کنیم. شهرداری هم همیشه کارهایش را می‌گذارد دم عید انجام می‌دهد. کوچه محل سکونت ما را حفاری و بعد هم آسفالت کردند ولی خیلی زمان برد. 

 کاش مسئولان فکری می کردند

گوئینی یکی دیگر از همشهریان هم گلایه‌مند است و می‌گوید: بلوار هجرت از سمت چهارراه دانشگاه تا خیابان وحید بدترین آسفالت شهر را دارد. زمان بارندگی خیابان گلسرخ سمت شهرک مشتاق آن‌قدر آب جمع می‌شود که ساکنان نمی‌توانند رفت‌و‌آمد کنند. جلوی بیمارستان امام رضا هم که دیگر قابل گفتن نیست. بیمارستان جایی است که افراد زیادی مراجعه می‌کنند و آنجا با مشکل روبرو می‌شوند. آسفالت آن قسمت در شأن شهر نیست. وی اضافه می‌کند: چندین ماه است خیابان سیداحمد خمینی به سمت هجرت را حفاری کردند، لوله کار گذاشتند ولی برای آسفالت نیامده‌اند. خیابان وحید و عباسپور هم از بس چاله و دست انداز دارد شلوغی زیادی ایجاد می‌کند به ویژه وقتی مدارس تعطیل می‌شود. اگر آسفالت این قسمت درست شود ۲۰ تا ۳۰ درصد ترافیک این خیابان حل می شود. 

 مرمت آسفالت قبل از عید انجام می‌شود

امانی مدیر پروژه فاضلاب شهرستان مژده می‌دهد که مرمت آسفالت تا قبل از عید انجام می‌شود. وی در خصوص جزییات حفاری و آسفالت پروژه فاضلاب می‌گوید: از سال گذشته تا الان ۱۳۵ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بخش لوله‌گذاری انجام شده و حفاری به جهت رفاه حال همشهریان و آماده شدن آن‌ها برای عید نوروز از اول اسفند تعطیل شده است. امسال کار را زودتر تعطیل کردیم تا بتوانیم زودتر به وضعیت آسفالت برسیم. وی اضافه می‌کند: ۲۶ کیلومتر از کل حفاری‌ها هنوز ترمیم نشده. از این ۲۶ کیلومتر حدود ۱۵ کیلومتر دوره نشست را پشت سر گذاشته. به نوعی ما ۱۵ کیلومتر از برنامه‌ای که داشتیم عقبیم که آن هم به دلیل بارندگی روزهای اخیر است که نتوانستیم کار آسفالت را شروع کنیم. کار زیر‌سازی ۱۱ کیلومتر از این ۱۵ کیلومتر انجام شده و یکی دو روز آینده کار ترمیم آسفالت آن آغاز خواهد شد. مابقی را هم باید طبق برنامه زمانبندی انجام دهیم. امانی تصریح می‌کند: تا پایان سال جاری کل ترمیم آسفالت معابر اصلی شهر انجام می شود. مدیر پروژه فاضلاب در پاسخ به این سؤال که عملیات ترمیم آسفالت تا چه تاریخی از اسفند ماه انجام خواهد شد؟ می‌گوید: تا ۲۵ اسفند در مرکز شهر و هر جایی که تردد کامیون‌ها ترافیک شهر را دچار مشکل می‌کند در برنامه‌ریزی ما قرار دارد و حواشی شهر مثل انتهای بلوار قاآنی و فاز دوم شریعتی را هم گذاشته‌ایم برای بعد. اما در حالت کلی برنامه داریم تا ۲۵ اسفند کل کار جمع شود. 

 در سال جدید به این شکل حفاری نداریم 

از امانی می‌پرسم مردم از بسته شدن معابر اصلی شهر و ایجاد مشکل در تردد ماشین‌ها در خیابان گلایه‌مند هستند، برای این مشکل چه کرده‌اید؟ پاسخ می‌دهد: ما همه خیابان‌های اصلی شهر را باز کردیم. حفاری ما تمام شده. بلوار سردار جنگل هم اگر بسته است به خاطر این است که شهرداری آنجا مشغول به کار است. خیابان‌های خیام و ۱۵ خرداد هم شهرداری در حال کار است و این مشکل مربوط به ما نیست. ما در بحث ترمیم دیگر هیچ خیابانی را مسدود نمی‌کنیم. وی خاطرنشان می‌کند: اگر هوا آفتابی باشد و مشکل بارندگی نداشته باشیم منظم و طبق برنامه جلو می‌رویم و گرنه ممکن است آسفالت متوقف شود و باید بعد از بارندگی مجدد شروع کنیم. در سال جدید هم از ۲۰ فروردین کار را شروع خواهیم کرد. البته در سال جدید به این شکل حفاری نداریم. مردم نگران نباشند چرا که وارد سایزهای بزرگتر می شویم. امسال در مرکز شهر کار کردیم چون شهرداری می خواست خیابان ها را آسفالت کند. سال آینده از مرکز شهر و خیابان‌های اصلی جاهایی مثل بلوار سید‌احمد خمینی و شهرک ولایت را در برنامه داریم. اما عمده کار ما دیگر در محدوده اصلی شهر نخواهد بود. مردم واقعاً حق دارند ناراحت باشند و در این مدت با حفاری‌ها دچار مشکل شده‌اند اما امیدواریم هر چه سریع‌تر ترمیم آسفالت انجام شود و مردم دیگر با بحث حفاری و ترمیم آسفالت مشکل نداشته باشند. 

 

مردم گلایه دارند و مسئولان از انجام سریع کارها خبر می‌دهند. بحث آسفالت بحث امروز و دیروز و فردا نیست. چندین سال است که مردم سیرجان با مشکل خرابی آسفالت معابر اصلی و حتی کوچه‌های شهر رو‌به‌رو هستند و در حال حاضر هم باید منتظر بمانند تا پروژه فاضلاب اجرایی شود.