چاپ

شهباز حسن‌پور در واکنش به افرادی که برای نمایندگی مجلس کاندیداتوریشان را زودهنگام اعلام کرده‌اند: 

این‌ها را رقیب جدی نمی‌دانم

 به نفع من است یکی دو دوره استراحت کنم و از صحنه نمایندگی کنار بروم، برای خدمت بهتر به مردم کارهای دیگری در ذهن دارم 

 

 به دنبال پیروزی در انتخابات هستم، چه خودم باشم چه کسی را معرفی کنم

 پاسارگاد

آرام و قرار ندارد. اگرچه به همه همراهانش گوشزد می‌کند که حدود یک ساعت و تا پایان گفت‌وگو به اتاق وارد نشوند اما خود چندباری برای پیگیری موضوعاتی از اتاق بیرون می‌رود. یا کسی را صدا می‌زند و مسئولیتی را به او محول می‌کند یا با تلفن صحبت ‌می‌کند. قبل از شروع گفت‌وگو گوشی‌اش را به یکی از همراهانش می‌سپارد تا به پیام‌هایی که از سوی شهروندان برایش ارسال شده پاسخ دهد. «هر کس به من پیام دهد مشکلش را پیگیری می‌کنم. برای امتحان یک بار با یک شماره ناشناس برایم پیام بفرستید تا نتیجه آن را ببینید.»

گفت‌و‌گو با فردی که زیرکی و باهوشی جزء مشخصه‌های ذاتی‌اش است کار ساده‌ای نیست. از هر فرصتی برای دفاع از عملکردش در این سال‌ها استفاده می‌کند. هر جای گفت‌و‌گو که نام از کسی برده می‌شود بلند می‌شود و قسم می‌دهد که با وی تماس بگیریم تا ثابت شود در گفته‌هایش صداقت دارد. شهباز حسن‌پور نماینده سه دوره مردم سیرجان و بردسیر اوج پیشرفت سیرجان را چند سال آینده می‌داند، زمانی که ثمره اقداماتش به ثمر می‌نشیند. اگرچه دغدغه‌اش را تمام مشکلات و مسایل شهروندان می‌داند اما «بالارفتن آمار اشتغال و مقابله با نرخ فزاینده بیکاری» را مهم‌ترین اقدام خود در این دوره برمی‌شمرد و پیشرفت سیرجان در حوزه صنعت و معدن را نمودی از پیگیری‌های خود می‌داند.

در ادامه حاصل گفت‌و‌گویی که به دلیل کمبود وقت در عجله انجام شده آمده است.

 با توجه به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری نمایندگانی که سه دوره در مجلس حضور داشته‌اند، موضع شما در این‌باره چیست؟

بعد از تصویب این طرح با شبکه خبر مصاحبه داشتم  و اعلام کردم که این تصمیم مجلس است و ما باید به عنوان قانونگذاران به قوانین مصوب احترام بگذاریم و از آنها استقبال کنیم. بنده سرباز نظام هستم. برای کسانی هم که بخواهند خدمت کنند کار فراوان است و تنها سنگر خدمت مجلس نیست. هر سنگر دیگری می‌تواند سنگر خدمت باشد. اگرچه در مجلس فرصت بیشتری بود. با تمام این توضیحات اگر این مصوبه مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت، جای دیگری فعالیت می‌کنم و اگر نگرفت باز در خدمت‌تان هستم..

 اگر به دلیل منع قانونی نتوانید در انتخابات مجلس کاندیدا شوید از فرد خاصی حمایت می‌کنید؟

به صراحت اعلام می‌کنم اگر خودم بنا به منع قانونی نتوانیم بیایم قطعا یکی از همفکران نزدیکم را قانع خواهم کرد که برای سیرجان اعلام کاندیداتوری کند. کسی که بتواند در زمان و مکان مناسب تصمیم مناسب بگیرد و خودم به عنوان رییس ستاد او فعالیت خواهم کرد و از مردم خواهش می‌کنم برای تداوم فعالیت‌هایی که شروع کردم به کسی رای بدهند که فارغ از مسایل سیاسی بتواند این پروژه‌ها را ادامه بدهد و اهل تعامل باشد.

 چرا روی «گرفتن تصمیم در زمان و مکان مناسب» تاکید زیادی دارید؟ 

برخی کارهای خوبی که در شهرستان سیرجان انجام شده نتیجه این است که سعی کردم از زمان و مکان حداکثر استفاده را به نفع شهرستان ببرم و با مسئولان کشور و نظام تعامل داشته باشم. گاهی با یک وزیر مخالف بودم ولی به خاطر منافع مردم سعی کردم مخالفتم را علنی نگویم.

 گفتید سنگر خدمت فقط مجلس نیست و جای دیگر مشغول به کار می‌شوید. جای خاصی مد نظرتان است ؟

چه نماینده باشم و چه نباشم به دنبال جایی هستم که بتوانم به مردم سیرجان و بردسیر دینم را ادا کنم. 

 اگر این مصوبه تصویب نشود و شما بتوانید باز هم کاندیدا شوید، به نظر خودتان این اقبال را دارید که باز رای بیاورید؟

قطعا این دوره از سه دوره قبل موفق‌تر هستم.

 دلیل این قطعیت چیست؟

در دور دوم تخریب‌ها خیلی گسترده بود. دور سوم مشخص شد که تخریب‌ها نتیجه ندارد و خیلی از تخریب‌کنندگان هم رسما در میتینگ‌ها عذرخواهی کردند. در این دوره، پروژه‌های 10 سال گذشته به نتیجه رسیده است. هر چند نیم‌نگاهی به کرمان دارم تا برای نمایندگی مجلس از آن حوزه ثبت‌نام کنم. ولی مطمئنا زمینه را برای رقبای قسم‌خورده خودمان واگذار نخواهم کرد. برخی از دوستان که اعلام کاندیداتوری زود‌هنگام نموده‌اند بلافاصله استقبال کردم و نگاه به بداخلاقی در تیترهایی که زدند نکردم. خوشحالم که سیرجانی‌ها به این رشد و بلوغ سیاسی رسیده‌اند و تنور انتخابات در حال گرم شدن است.

 پس شما بیشتر به دنبال طرح استانی شدن انتخابات هستید..

در مصاحبه‌های قبلی با نشریات شهرستان عنوان کردم که به دنبال راه‌اندازی حزبی تحت نام «مستقلین عملگرا»  هستم تا بحث کارآیی بالاتر از مسایل سیاسی قرار گیرد. با این حزب قطعا در انتخابات استان و انتخابات کشور نقش خواهم داشت.

 گویی همین مصوبه اخیر مجلس، در سال آخر منتهی به انتخابات هم به نوعی گرم کردن بازار انتخابات است؟

نه. صادقانه بگویم از آقای تابش که از بزرگان کشور و نظام و از چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب هستند و پیگیر این مصوبه بودند، در خلوت پرسیدم که این مصوبه شامل حال شما هم می‌شود چرا پیگیر بودید؟ گفتند که بعضی از هواداران آن‌قدر به آدم اصرار می‌کنند و تا آدم را ضایع نکنند دست‌بردار نیستند. هر کار کردم که از گیر دوستان هوادارم فرار کنم نشد و این بهترین راه گریز از این مسئولیت بود. آقای دکتر امیری هم که خودشان مصوبه را مطرح کردند، دور قبل هم به هیچ عنوان قصد ثبت‌نام نداشتند و تا دقیقه نود با ریش‌سفیدی برخی از بزرگان استان در انتخابات حضور پیدا کردند. 

 دلیل این عدم تمایل عنوان نشده است؟

کار نمایندگی بسیار سخت و دشوار شده است. مخصوصا با این وضع معیشتی که برای مردم پیش آمده است. مطالبات مردم و مسایلی که در مجلس و کشور شاهد هستیم، از طرفی بد‌اخلاقی‌هایی که در میتینگ‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری سعی کردند که مطالبات مردم را بی‌جهت افزایش دهند، بداخلاقی‌هایی که در کشور از خودشان برجای گذاشتند باعث شده خیلی‌ از دوستان، حتی آنهایی که این مصوبه شامل حال‌شان نمی‌شود قطعا  برای دور بعد  ثبت‌نام نکنند.

 سال گذشته در گفت‌وگوی با پاسارگاد اعلام کردید «شاید دیگر نیازی به حضور بنده در انتخابات نباشد». هفته گذشته هم قاطعانه از طرحی که در مجلس مصوب شده بود حمایت کردید و گفتید همان‌طوری که ما برای دیگران تصمیم می گیریم که بازنشسته‌ها نتوانند به کار برگردند باید چنین مصوبه‌ای هم برای خودمان باشد. فکر نمی‌کنید در صورت رد شدن این مصوبه توسط شورای نگهبان، کاندیدا ‌شدن شما با اظهارات‌تان در تضاد باشد؟ و نوعی سیاست‌ورزی در این قضیه دیده می‌شود.

بعد از مصاحبه‌ای که در سال گذشته داشتم تا الان ده‌ها جلسه با اتاق فکرم برگزار کردم که به دنبال افرادی باشند که بتوانم این مسئولیت را به آنها بسپارم. تا این لحظه  هنوز به فرد واحدی نرسیده‌ایم. شاید این موضع‌گیری‌ها را به نوعی فریب مردم بنامید اما اولا تلاش می‌کنیم انتخابات استانی شود. چرا که با استانی شدن انتخابات افراد شناخته‌شده راحت‌تر و سریع‌تر رای می‌آورند تا چهره‌های ناشناخته. از طرفی وضعیت کنونی کشور خیلی روی ریل اصلی‌اش نیست و به افراد باتجربه نیاز است.  به هر حال دنبال پیروزی در انتخابات هستم،  چه خودم باشم چه کسی را معرفی کنم.

 پس شما فعلا خبر خوشحال‌کننده‌ای برای رقبای‌تان ندارید؟

قطعا رقبا باید بدانند که اگر از تیم ما باشند قطعا این توضیحات خوشحال‌کننده خواهد بود. به نفع من است یکی دو دوره استراحت کنم و از صحنه نمایندگی کنار بروم، برای خدمت بهتر به مردم کارهای دیگری در ذهن دارم.

 اما از صحبت‌های‌تان واضح است که اگر انتخابات استانی شود می‌مانید؟

قطعا..

 چهره‌هایی همچون ابوذر زینلی، محمد معتمدی‌زاده و محمدرضا عرب‌گوینی از مجموعه شورا و شهرداری تا حدودی فعالیت‌های انتخاباتی خود را شروع کرده‌اند.

ضمن استقبال از حضور هر چه بشتر افراد، اما تا الان هیچ کدام از این افراد را رقیب جدی برای اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقلین نمی‌دانم. همین اعلام حضور زود‌هنگام‌شان نشان می‌دهد که این کاره نیستند. 

 انتقادی که بر عملکرد شما وارد است اینکه بیشتر از آنکه عمل کنید وعده می‌دهید. دایره وعده‌های‌تان را خیلی گسترده کرده‌اید و در بسیاری مسایل کلان‌نگری ندارید و به مسایل کوچک توجه می‌کنید و اگر شهروندی به شما مراجعه کند درگیر جزیی‌ترین مسایل هم می‌شوید.

صد درصد حرف شما را تایید می‌کنم. نماینده را پاسخگو می‌دانم. این ایراد را در مجلس هم به من می‌گیرند. اما این جزو روحیات و ذات من است و برخلاف برداشت دیگران این خصلت را مثبت می‌بینم.

 دیگر انتقاد بر عملکرد شما که مخصوصا از سوی جناح اصولگرا مطرح می‌شود این است که هر اتفاق مثبتی که در شهرستان رقم می‌خورد شما آن را به نام خودتان  اعلام می‌کنید.

 نمی‌خواهم بگویم من تنها بودم. در ده سال گذشته شایسته‌سالاری در سیرجان حاکم شده است. زمانی که دولت صددرصد اصولگرا بود از مسئولان اصلاح‌طلب شهرستانم دفاع کردم،  امروز هم که دولت اصلاح‌طلب است افراد اصولگرای شناسنامه‌دار در شهرستان مسئولیت دارند که از آنها  هم حمایت می‌کنم.

 آیا همچون گذشته در سال انتخابات احتمال فعالیت‌هایی همچون نام‌نویسی زمین را باز هم شاهد خواهیم بود؟

از هر فرصتی استفاده خواهم کرد و نمی‌خواهم چیزی را تکذیب کنم. اما من با رنگ و لعاب خدایی کار کردم. دور قبل مشخص نبود رای می‌آورم اما مردم مشکل داشتند. در حالی که آقای آخوندی رسما اعلام کردند مسکن مهر طرح مزخرفی است و در روز تودیع‌شان گفتند که افتخارم این است که یک وجب زمین به کسی واگذار نکردم اما من همین اقای آخوندی را آوردم سیرجان و مجوز 10 هزار واحد مسکونی را گرفتم که هفته گذشته وزیر همین دولت، آقای اسلامی را آوردم اینجا افتتاح کردند. 

 اما در مورد اقداماتی مانند واگذاری زمین‌های بنیاد مسکن اعتقاد این است که این کار کارشناسی نیست و با واگذاری زمین به این شکل بدون برنامه‌ریزی، روستاها و شهرها  بزرگ می‌شوند و در پی آن خدمت‌رسانی با مشکل مواجه می‌شود.

کار کارشناسی مربوط به بدنه دولت است و ربطی به نماینده ندارد. آیا دولت باید در مقابل نماینده یک شهرستان عاجز شود؟

 این نشان می‌دهد که دولت‌ها اقتدار ندارند و عاجزند.

اگر دولت اقتدار ندارد خوش به حال مردمی که نماینده‌شان این‌قدر اقتدار دارد که دولت را سر جای خودش می‌نشاند و حق و حقوق مردمش را می‌گیرد. از طرفی این کار کارشناسی است. من این جمله را در حضور آقای جهانگیری، آقای اژه‌ای دادستان کل کشور و وزرای اطلاعات و جهاد کشاورزی و رییس بنیاد مسکن و مسئول بازرسی کل کشور در جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور عنوان کردم؛ آقای جهانگیری، از افتخارات دولت شما این است که یک متر زمین واگذار نکردید، آقای وزیر جهاد اگر یکی برود در باغش یک ساختمان نگهبانی بسازد، تخریب می‌کنید. پدر مردم را در می‌آورید پس بفرمایید مردم از دست شما چه خاکی بر سرشان کنند. ما در شهر بلورد 300 متقاضی داریم، شما می‌فرمایید کار کارشناسی نیست، من 300 نفر را از بلورد ببرم در سیرجان یا کرمان جا بدهم‌؟ اگر کار کارشناسی نشده بود چرا حق را به بنده دادند و اراضی عرب‌آباد را جهاد واگذار کرد. از یک طرف زمین و کرایه مسکن در سیرجان گران شده از طرفی نمی‌شود جلوی  راه توسعه سیرجان را بست و باید به موازات پیشرفت و توسعه شهر مشکل مسکن را حل کرد.

 واگذاری زمین در سال انتخابات را مصداق خرید رای نمی‌دانید؟

به هیچ عنوان نمی‌دانم. نماینده تا سه ماه بعد از رای‌گیری نماینده مردم است و باید از تمام لحظات و فرصت‌ها به نفع مردمش استفاده کند. چه طور ثابت کنم کسانی که نامه گرفتند نارضایتی‌شان بیشتر نشده و به من رای نداده و نمی‌دهند. چه طور ثابت کنم سیل این افراد به طرف دفتر من از طرف مخالفان و رقبای من نبود که بخواهند ناکارآمدی من را ثابت کنند ولی خدا نخواست. در همان زمانی که اینها را می‌فرستادند مدیر مسکن و شهرسازی توجیه شده بود که این نامه‌ها را پاسخ ندهد. 

 بارها از اصل عدم مداخله نماینده در عزل و نصب‌ها حمایت کردید اما این حمایت شما در عمل نمود پیدا نکرده است.

علی‌رغم اینکه همیشه صاحب‌نظر بودم و هستم، وقتی از من مشورت خواسته شده نظرم را گفته‌ام. بارها هم خلاف نظرم فردی منصوب شده است اما سعی کردم از ظرفیت‌های نیروی انسانی شهرستان و استان به بهترین وجه ممکن استفاده شود. از فرماندار و استاندارتان بپرسید اگر گفتند که حسن‌پور  در جایی یک نفر را به ما تحمیل کرده رسما اعلام می‌کنم مقصرم.

 بازدارنده هم نبودید؟

قطعا بازدارنده بوده‌ام و اگر بعضی از افراد ضعیف را مطرح کردند اعلام کردم این فرد ضعیف است. 

 این بازدارندگی را نمود دخالت در عزل و نصب‌ها نمی‌دانید؟

خیر. دخالت نکردم بلکه نظر کارشناسی دادم.  نماینده مجلس طرف مشورت است. همین الان در سیرجان و بردسیر چندین مدیر مخالف بنده در حال کار هستند. نظر من هم نبوده  و با آنها مخالف بودم. از طرفی  با بدنه 90 درصدی مدیران دو  شهرستان موافق هستم حالا بگویند این‌ها آدم‌های حسن‌پور هستند در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست. اگر می‌خواستم بعد از انتخابات در عزل و نصب‌ها دخالت کنم خیلی از کسانی که حتی روز انتخابات رسما مخالف من بودند را تغییر می‌دادم. نه تنها تغییر ندادم بلکه تا دقیقه نود ازشان حمایت کردم. شب انتخابات نزدیک‌ترین افراد به بنده عزل شدند و مخالفان 100 درصد بنده منصوب شدند.

 در تغییر و تحولات گل‌گهر هم از شما مشورت خواسته شد؟

آقای مهندس رحیمی چهره نام‌آشنا و توانمند که نزدیک‌ترین فرد به بنده بوده را در اوج نمایندگی و قدرت اینجانب عوض کردند که حق را به مدیر‌عامل گل‌گهر می‌دهم.  زمانی گفته شد مدیر‌عامل گل‌گهر چنین تصمیمی دارد ممانعت نکردم.

 برداشتن ایشان را از مدیریت منابع انسانی گل‌گهر لازم دانستید که ممانعت نکردید؟

 همیشه حامی آقای رحیمی بودم و هستم. قطعا در آینده جایگاه بهتری را برای ایشان در نظر می‌گیرم. حتی اگر نماینده مجلس هم نباشم این‌قدر توانایی و ظرفیت دارم که از این سرمایه‌ها استفاده کنم. 

 تاکید می‌کنید که جایگاهی برای اعمال نظر دارید؟

خیر. بنده نماینده شهر هستم. ظرفیت افراد را می‌شناسم و معرفی می‌کنم. خیلی‌ها در کشور به دنبال افراد سالم و پاکدست هستند. آقای رحیمی از افراد سالم توانمند و پاکدست اما در مسایل کاری است و شاید اختلاف سلیقه هم با هم داشته باشیم 

 آقای تقی‌زاده برای جابه‌جایی ایشان با شما مشورت کردند؟

روزی که آقای تقی‌زاده در گل‌گهر مشغول به کار شدند اعلام کردم سه نفر از مدیران گل‌گهر خط قرمز بنده هستند. آقای مهندس حسن رحیمی ضمن اینکه ایشان از اصلاح‌طلبان هستند. دیگری آقای مهندس ایمان عتیقی که ایشان جزو مخالفان و از اعضای ستاد رقیب بنده در انتخابات بودند حتی به پرسنل گل‌گهر هم تاکید می‌کردند که دور و بر ستاد حسن‌پور پیدای‌شان نشود. نفر سوم آقای جواهری هستند.

 در طول این سه سال آقای رحیمی هیچ همکاری با بنده نداشته بلکه کارشکنی هم کرده اما چون می‌دانم دیدگاه ایشان کارشناسی است و بر دیدگاه شخصی خودم ارجحیت دارد از ایشان استفاده کردم. آقای جواهری هم خیلی از مواردی که مد‌نظرم بوده را پیاده نکرده و خیلی از اعضای تیم را خارج از شهرستان آورده که من مخالف بودم اما حمایت کردم.

 سئوالم را تکرار می‌کنم؛ برای برداشتن آقای مهندس رحیمی از معاونت منابع انسانی گل‌گهر با شما مشورت کردند؟

بله مشورت شد و اعلام کردم اقای رحیمی توانش از این بحث‌ها بیشتر است. اما در بحث معاونت نیروی انسانی با ایشان اختلاف‌نظر پیش آمده بود. دوازده نفر که سال‌ها در باشگاه گل‌گهر کار می‌کنند و باید تعیین تکلیف می‌شدند. به من گفتند آقای رحیمی همراهی نمی‌کند و پشتیبان آقای رحیمی شما هستید. وقتی دیدم حق بچه‌های مردم است رضایت دادم مهندس رحیمی جابه‌جا شود اما رضایت ندادم مشاور بشود. اعتقادم این است که آقای رحیمی لیاقت و شایستگی‌اش از خیلی از افراد برجسته‌ای که امروز در کشور مسئولیت دارند خیلی بالاتر است.

 مقامات کشوری بارها در مورد مسئله فساد صحبت و مصاحبه کرده‌اند. در سیرجان به دلیل وجود معادن و رونق اقتصادی رد پای فساد کاملا مشهود است اما موردی در راستای مبارزه با فساد در کارنامه شما دیده نمی‌شود، در صورتی که  این وظیفه یک نماینده مجلس است. در مواردی هم این مبارزه با فساد قربانیانی داشته است از جمله رفتن آقای زابلی(رییس سابق اداره راه و شهرسازی) که عنوان می‌شود به دلیل مبارزه ایشان با  زمین‌خواری و تخلفات حوزه زمین و مسکن بوده است که جابه‌جایی ایشان را به حساب شما می‌گذارند. 

اتفاقا عکس این موضوع صدق می کند.

 شما خیلی جاها مواردی را قربانی تسامح و تساهل کرده‌اید ؟

نخیر بنده جزو سه نفری در کشور هستم که از طرف شخص رییس مجلس برای مبارزه با فساد انتخاب شده‌ام و به خاطر پاکدستی، سلامت و صداقتم اعتماد رییس و هئیت‌رییسه مجلس را که از طیف‌های مختلفی هستند به دست آورده‌ام و در بالاترین درجه برای مبارزه با فساد کشور باشم. برای اینکه برای شما و مردم شفاف شود، در این مصاحبه امانتداری کنید و از آقای زابلی بپرسید تا آخرین لحظه چه کسی حامی‌اش بوده و چه کسانی عامل رفتنش بودند. بنده جزو طرفداران پروپا قرص آقای زابلی بودم و از ایشان حمایت کردم. نه تنها با عزلش مخالف بودم بلکه مدیر استانی که آقای زابلی را عزل کرد را عزل کردم. آقای زابلی انسان پاکدستی بود و مبارزه با زمین‌خواری را در سیرجان شروع کرده بود. اگر آقای زابلی گفتند که حسن‌پور باعث عزلم شده، من همه فساد و مشکلاتی که بوده به گردن می‌گیرم اما اگر گفتند که حسن‌پور ده‌ها جلسه من را صدا زده و برای مبارزه با فساد از من حمایت جدی کرده از شما می‌خواهم تیتر بزنید مبارز واقعی با فساد، حسن‌پور بود.

 به اینجای گفت‌وگو که می‌رسیم، آقای نماینده گوشی تلفنش را برمی‌دارد و با آقای زابلی رییس سابق اداره راه‌و‌شهرسازی سیرجان تماس می‌گیرد. بعد از سلام و احواپرسی درحالی که صدا روی آیفون است می‌پرسد: «آیا حسن‌پور در عوض کردن شما پیگیری کرد و نقش داشت به این دلیل که شما با فساد و زمین‌خواری مبارزه کردید یا جزو طرفداران پروپا قرص شما بود و از شما حمایت کرد؟» آقای زابلی در پاسخ می‌گوید: «انصافا جز اینکه پشت من بودید و حمایت کردید چیز دیگری ندیدم. من از شما راضی هستم و هیچ کوتاهی از طرف شما بر من نبوده است.» شهباز حسن‌پور بلافاصله دوباره می‌پرسد: «وقتی می‌خواستند شما را عزل کنند بنده موافق بودم و یا مخالف عزل شما؟» و باز هم در پاسخ می‌شنویم: «شما با من تماس گرفتید و گفتید اول شما، دوم شما، سوم شما.  حتی به خاطر من پیش وزیر هم رفتید.» پس برای دوستان هفته‌نامه پاسارگاد هم توضیح دهید.

 رییس سابق اداره راه و شهرسازی سیرجان باز هم بر حمایت‌های همه جانبه شهباز حسن‌پور تاکید دارد و به سئوالات پاسخ می‌دهند:

 آقای زابلی از آنجایی که در سیرجان تخلفاتی در حوزه زمین و مسکن صورت گرفته بود و شما نقش مبارز با این معضل را داشتید، چرا از سیرجان رفتید و کارتان را ادامه ندادید؟ آیا امکان ادامه فعالیت شما در سیرجان وجود نداشت ؟

سوال سختی است که اینجا نمی شود به آن پاسخ داد. من در سیرجان از صفر شروع کردم و تنهایی جلو رفتم. خیلی چیزها را دیدم و جلو خیلی چیزها را گرفتم اما پشت سرم را که نگاه کردم دیدم که نباشم بهتر است.

 فشارها آنقدر زیاد شده بود که تصمیم گرفتید پستتان را ترک کنید ؟

بله دیدم نباشم برای خودم خیلی بهتر است.