گزارش پاسارگاد از میزان بارش‌های نوروزی در سیرجان

 هنوز70 درصد ظرفیت سد خالی است

 گروه خبر

«مردم سیرجان خیلی خوشبین نباشند چون بارندگی آنچنانی نداشتیم که خشکسالی را رفع کرده باشد» این را محسن اسدی اداره آبیاری سیرجان می‌گوید.

محسن اسدی می‌گوید اینکه مردم فکر می‌کنند با وقوع بارش‌ها وضعیت بهتر شده است اشتباه است؛ «چون بارش کجا بوده؟ اینجا که نبوده است. البته باید گفت بارش‌ها در نوروز خوب بوده‌اند. بارش‌های سیرجان در حد نرمال بود یعنی مثل پارسال نبود چون در طول یکسال 80 میلیمتر بارندگی داشتیم اما امسال 120 میلیمتر بارندگی داشتیم در حالی که متوسط‌ بارندگی‌مان هم باید حدود 115 میلیمتر باشد، بنابراین در حد نرمال بارندگی داشتیم». 

اسدی در پاسخ به این سوال که چندسال باید بارندگی این چنینی داشته باشیم که وضعیت‌مان بهتر شود، گفت؛«نمی‌شود گفت دقیقا چندسال، برداشت‌های ما از سفره‌های آب زیرزمینی خیلی زیاد است و با چنین بارندگی‌هایی جبران نمی‌شود، ما باید تمام فکرمان را روی برداشت‌های‌مان متمرکز کنیم. و در حال حاضر کارهای خوبی در زمینه کاهش برداشت‌ها انجام شده است، مثل: هوشمندسازی کنتورها، خاموشی موتورپمپ‌ها، تعدیل پروانه‌ها اما تا این‌ها بخواهند تاثیر خودش را روی آبخوان بگذارد زمان می‌برد. ممکن است چهارسال طول بکشد تا ما تاثیرش را روی سفره‌های آب زیرزمینی مشاهده کنیم. کم‌کم باید افت‌مان را کم کنیم، الان در طول سال 80 سانت افت‌مان است، امسال افت‌مان کمتر شد، سال بعد کمتر می‌شود تا افت‌مان به صفر برسد. تا وضعیت‌مان یکسان شود و بدتر نشود. این اتفاق چندسال طول می‌کشد. تا وضعیت سفره‌ها را یک مقدار متعادل‌تر کنیم».

او با بیان اینکه امسال در سیرجان سیل و تخریب ناشی از سیل نداشتیم، گفت:« چون بارندگی‌های مان آنچنان نبود. دوسال پیش با امسال خیلی فرق می‌کرد، دوسال پیش دبی ورودی سدمان به 220 هزار لیتر در ثانیه رسیده بود امسال نهایتا به 5 هزار لیتر در ثانیه رسید. الان ظرفیت خالی سد تنگوییه 30 میلیون متر مکعب است. و بارندگی‌ها تاثیر آنچنانی بر روی سد نگذاشت، دبی رودخانه‌ها را یک مقدار بالا برد ولی برای سد باید سیلاب آنچنانی رخ بدهد مثل دوسال پیش که باران آمد بندهایی که بالادست سد بودند و منابع‌طبیعی ساخته است آن‌ها را پر کرد و آن‌ها سرریز شدند، زمین تغذیه و اشباع از آب شد و هرچه سیلاب آمد وارد سد ‌شد. الان با این بارندگی‌ها زمین هنوز تشنه است و اول آب می‌کشد. الان حدود 70 درصد ظرفیت سد خالی است». 

او در پاسخ به این سوال که در خبرها داشتیم خیلی از قنات‌ها که سال‌ها خشک بودند پرآب شدند، گفت؛«فقط قنات‌هایی که در مناطق کوهستانی هستند پر شدند مثل قنات‌های مناطق چهارگنبد، پاریز این قنات‌ها عمق‌شان کم است و به همین خاطر بارندگی زود روی‌شان تاثیر می‌گذارد و خشکسالی هم زود تاثیر می‌گذارد. به این‌ها قنات‌های هوابین می‌گویند، قنات‌هایی که نگاه‌شان به آسمان است. تا قنات‌هایی که در دشت هشتند آن قنات‌ها عمق‌شان بیشتر است و بارندگی‌ها به سرعت روی‌شان تاثیر ندارد».

اسدی با بیان اینکه مردم سیرجان خیلی خوشبین نباشند چون بارندگی آنچنانی نداشتیم، گفت:« حتی استان کرمان جز سه استانی هست که میزان بارندگی‌اش همچنان منفی است. تازه سیرجان نسبت به سایر جاهای استان وضعیت بهتری دارد. در سیرجان ایستگاه‌ها خیلی باهم تفاوتی ندارند و همیشه این شکلی است که بارندگی‌ها معمولا سمت چهارگنبد، پاریز، سمت پوزه خون بهتر است.» در تابستان امسال با مشکل آب مواجه می‌شویم یا نه؛«ایشالا که با مشکل مواجه نمی‌شویم و امیدواریم که این بارندگی‌ها هنوز ادامه داشته باشد و یک مقدار روی سد تاثیر بگذارد. و الان دیگر زمین‌ها یک مقدار اشباع شدند و اگر بارندگی بیاید دبی سدمان بیشتر می‌شود. و بتوانیم امسال را عبور دهیم. چون آب سد تنگویبه دارد به مصرف شرب مردم می‌رسد.» با این وضعیت که ممکن است آب سد تمام شود، لوله‌کشی از چاه‌ها به سمت سد کی  تمام می‌شود؛«این پروژه را اداره آب و فاضلاب دارد اجرا می‌کند و از آن‌ها باید بپرسید. آن‌ها هم به مشکل گرانی بر خوردند، یک بخشی را اجرا کردند و یک بخش هنوز اجرا نشده است و امیدواریم آن بخش هم به زودی انجام شود». 

اسدی تاکید می‌کند:«اجرای طرح‌هایی چون تعدیل پروانه‌ها و هوشمند کردن کنتورها به قوت خود باقی است و قطعا باید اجرا شوند. مثلا تعدیل پروانه‌ها یک طرح دائمی است. و زمانی پروانه طرف 30 لیتر بوده من بعد به 20 لیتر برسد دیگر تغییر نمی‌کند». 

رییس اداره هواشناسی هم با بیان اینکه از اول سال تا الان کلا 26 میلیمتر بارندگی داشتیم، گفت:« این میزان بارش نتوانسته خشکسالی را برطرف کند. درواقع میزان بارندگی‌مان نسبت به پارسال -سال 96 -خوب بوده است اما نسبت به میانگین بلندمدت‌ بارندگی نزدیک 22 درصد کاهش بارندگی داشتیم. میانگین بلندمدت 135 میلیمتر است.  و این میزان بارش خوب نبوده است و چیزی نیست که بخواهد جبران کند. شاید در سایر شهرها میزان بارش‌ها خوب بوده است اما در سیرجان و استان کرمان خوب نبوده است.» ستوده گفت:« ما دوتا باران را اندازه می‌گیریم؛ باران شمسی، و باران زراعی. باران زراعی‌مان را که تا مهرماه جمع‌آوری می‌شود که 116 میلیمتر بوده است، و بارش‌های شمسی تا الان 26 میلیمتر بوده است.» او افزود؛«فقط نسبت به سال گذشته وضعیت‌مان بهتر بوده است. سال 96 بارندگی‌مان 82 میلیمتر، و سال 97 میزان بارندگی‌مان 107 میلیمتر بوده است». به گفته‌ی ستوده احتمال بارندگی هنوز وجود دارد؛« احتمالا از دوشنبه-امروز- تا پایان هفته و تا پایان فروردین‌ماه بصورت رگباری احتمال بارش داریم، ناپایداری‌ها معمولا در این فصل خیلی زیاد هستند».