سه شنبه, 26 شهریور 1398

هفته‌نامه شماره ۵۷۳:  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

محسن امانی مدیرعامل شرکت کاریز مجری اجرای پروژه فاضلاب:
امسال کمتر مزاحم مردم می‌شویم

 حداکثر بازه زمانی بین حفاری تا ترمیم معابر یک ماه خواهد بود

 سارا پورمختار
حجم نارضایتی شهروندان از آسفالت، امسال با شروع حفاری‌های شرکت فاضلاب و عدم به موقع ترمیم‌ها و یا ترمیم‌های غیراستاندارد و عجولانه این نارضایتی‌ها دو چندان شد. در نتیجه بارندگی‌های اخیر، وجود گل‌ولای و همچنین نشست حفاری‌ها این نارضایتی‌ها به اوج خود رسید و بهانه‌ای شد تا با مدیرعامل شرکت کاریز به گفت‌وگو بنشینیم.
سال 95 طی توافقنامه‌ای با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، گل‌گهر سرمایه‌گذاری در پروژه فاضلاب را پذیرفت. در همان سال شرکت کاریز تاسیس شد که 51 درصد سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری گل‌گهر، 20 درصد شرکت آرمان‌گهر (جهاد نصر سابق)، 5 درصد شهرداری و بقیه سهام متعلق به شرکت‌های گهری است و قرار است 600 میلیارد تومان در این پروژه هزینه شود.
شرکت کاریز مجری پروژه فاضلاب شهری در شهریورماه سال 95 بعد از برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره و انتخاب محسن امانی به عنوان مدیرعامل، رسما کار خود را آغاز کرد. امانی دراین گفت‌وگو از روند کار پروژه می‌گوید و به گلایه‌های شهروندان پاسخ می‌دهد.
 کل مساحتی که پروژه فاضلاب قرار است در آن اجرا شود چقدر است؟
در مجموع دو فاز شبکه جمع‌آوری فاضلاب ، 625 کیلومتر در شهر سیرجان و نجف‌شهر باید اجرا شود که 388 کیلومتر آن در فاز 1 اجرا می‌شود.
 طبق برنامه زمانبندی فاز اول چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟
متعهد شده‌ایم طی 3 سال فاز اول را اجرا کنیم..
 تا الان چند کیلومتر از فاز اول اجرا شده است؟
140 کیلومتر.
 ساخت تصفیه‌خانه را هم همزمان پیش می‌برید؟
بله. تصفیه‌خانه حدودا 14 هزار مترمکعب بتن‌ریزی اصلی دارد که تاکنون 5 هزار و 200 متر مکعب آن انجام شده است. در کل، پروژه حدودا 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تقریبا منطبق با برنامه جلو می‌رویم.
 در نتیجه اجرای پروژه فاضلاب چه حجم آبی خروجی داریم؟
در تصفیه‌خانه 2 مودول دیده شده که در هر شبانه‌روز در هر کدام 26 هزار و 500 مترمکعب تصفیه فاضلاب بایستی انجام شود. طبق نقشه‌ای که شرکت مشاور ارایه داده است، خروجی فاز یک حدود 300 لیتر بر ثانیه پساب است که با اجرای فاز دو این عدد به 600 لیتر می‌رسد البته در یک افق 20 ساله که جمعیت تا 575 هزار نفر افزایش پیدا می‌کند و باید گفت با اجرای پروژه فاضلاب بدون هیچ نگرانی تا حدود 100 سال آینده شهر بیمه می‌شود.
 فاضلابی که قرار است جمع‌آوری شود همه فاضلاب مشترکان است؟ بعضی شهروندان تصور می‌کنند فقط فاضلاب حمام و آشپزخانه جمع‌آوری می‌شود.
در واقع دهانه چاه منازل باز و به شبکه فاضلاب شهری وصل می‌شود. در بعضی منازل حتی آب پشت‌بام و تراس از طریق لوله وارد چاه می‌شود که آن هم جمع‌آوری می‌شود. در مجموع هر آنچه که وارد چاه منزل می‌شود وارد سیستم فاضلاب شهری می‌شود.
 یکی از نگرانی‌های شهروندان خصوصا ساکنان منطقه مکی‌آباد بوی حاصل از تصفیه‌خانه فاضلاب بعد از بهره‌برداری است.
در تصفیه‌خانه از مدرن‌ترین تجهیزات روز و جدیدترین روش‌های تصفیه استفاده می‌کنیم که سیستم بوگیر به روز داریم. در شهریار تهران دیوار منازل مسکونی با تصفیه خانه مشترک است چرا که با روش‌های جدید هیچ بویی وجود نخواهد داشت. از طرفی اخیرا که شرکت آب و فاضلاب به دنبال گرفتن سند زمین تصفیه خانه بود بایستی مجوزهای زیست‌محیطی را می‌گرفت که تایید شده است پس جای هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.
 فاز یک پروژه چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟
حدودا بهمن‌ماه امسال کار تصفیه‌خانه به پایان می‌رسد و پروژه عملیاتی می‌شود.
 اگرچه پروژه به لحاظ برنامه زمانبندی پیشرفت داشته اما در سال گذشته انتقادات و گلایه‌های زیادی از سوی شهروندان متوجه شرکت کاریز بود. بیشترین حجم نارضایتی هم به دلیل عدم ترمیم به موقع حفاری‌ها بود.
از آنجایی که پیمانکاران اجرای شبکه اصلی و ترمیم‌ها مجزا بودند یک سری مشکلاتی پیش آمد. کار اجرای شبکه را به صورت یک پکیج تعریف کردیم و به مناقصه گذاشتیم و شرکت آرمان گهر به عنوان پیمانکار انتخاب شد که کار اجرای شبکه‌های اصلی را انجام می‌داد. برای اجرای ترمیم‌ها در ابتدای کار با شهرداری رایزنی کردیم که به نتیجه نرسید و در نهایت مناقصه برگزار کردیم و شرکت منتخب کار ترمیم‌ها را شروع کرد. در مقطعی بحث افزایش قیمت قیر و مشکلاتی در قیمت و قرارداد پیش آمد و مجبور شدیم چند بار مناقصه را تکرار کنیم که همه این‌ها زمانبر بود و بخشی از کار را عقب ‌انداخت. در مقطعی شهرداری نوع قیر مصرفی را به لحاظ فنی تایید نمی‌کرد و خواست که قیر را آزمایش کند که این موضوع هم وقفه‌ای در کار ایجاد کرد. همچنین هر زمان که بارندگی داشتیم یک وقفه 5 روزه در کار به وجود می‌آمد. اگر چه در سال گذشته تمام تلاش‌مان این بود که کار تمام شود اما از 140 کیلومتر کار ترمیم فقط 7 کیلومتر باقی مانده است که بارندگی باعث وقفه در کار شد. به مجموعه شهری قول دادیم تا 10 اردیبهشت کار را تمام کنیم تا با شروع حفاری‌های جدید هیچ کار عقب مانده‌ای نداشته باشیم.
 ترمیم‌ها مخصوصا ترمیم‌هایی که قبل از سال انجام شد کیفیت اجرایی ندارند و کاملا با پستی و بلندی اجرا شده اند حتی در خیابان‌هایی که آسفالت بقیه خیابان مناسب بوده است.
بر ترمیم‌ها هم ما و هم شهرداری نظارت داشته‌ایم و سعی بر این است که کار با کیفیت اجرا شود. اگر جایی ببینیم به لحاظ کیفی کار دچار ایراد است حتما اصلاح می‌کنیم و برای سال جدید هم قطعا در بحث‌های کیفی نسبت به سال قبل شرایط بهتری خواهیم داشت
 تمام این مواردی که که به عنوان دلایل تاخیر در کار ترمیم ها عنوان کردید در ادامه کار برطرف می‌شوند؟
امسال از مشاور خواستیم در اسناد مناقصه 100 کیلومتر اجرای شبکه اصلی، اسناد بحث ترمیم را هم اضافه کند و هر شرکتی به عنوان برنده مناقصه انتخاب شود، کار ترمیم آسفالت را هم به عهده بگیرد و به یک پیمانکار کار داده می‌شود که این به ما کمک می‌کند مشکلات‌مان کمتر باشد چرا که در صورت تاخیر در انجام ترمیم‌ها به راحتی می‌توانیم جلوی حفاری‌ها را بگیریم.
 شرکت آرمان‌گهر خود یکی از سهام‌داران شرکت کاریز است و از طرفی به عنوان پیمانکار هم کار اجرای پروژه به این شرکت سپرده شده است. آیا سهامدار بودن این شرکت در سپردن کار به آن موثر بوده است؟
قطعا موثر بوده اما با رعایت شرایط قانون تجارت. فلسفه حضور شرکت آرمان‌گهر در جمع سهامداران این بوده که در ابتدای کار به عنوان مجری ورود پیدا کند. البته کل کار را واگذار نکردیم و با رعایت موارد قانونی قرار شد شرکت آرمان‌گهر 85 کیلومتر را در سال اول انجام دهد.
 مبنای قیمتی که کار به شرکت آرمان گهر واگذار شد بر چه اساسی بود؟
مناقصه‌ای در سطح پیمانکار دسته دوم و به صورت کشوری برگزار شد. یک شرکت یزدی به عنوان پیمانکار برنده انتخاب شد که مبنای قیمتی واگذاری کار شد و هیئت مدیره و مجمع هم پذیرفتند که شرکت آرمان گهر به عنوان پیمانکار باشد.
 پیمانکار اجرای بقیه کار در سال جدید هم شرکت آرمان‌گهر است؟
کار 100 کیلومتر امسال از طریق مناقصه واگذار می‌شود. هر شرکتی که در مناقصه برنده شود. شرکت آرمان‌گهر هم اطلاعات فنی‌اش را داده و در مناقصه شرکت کرده است.
 اولویت ترمیم حفاری‌ها بر چه اساسی است؟ معابری حدود 5 ماه از حفاری آنها می‌گذرد که هنوز ترمیم نشده‌اند اما معابری بلافاصله ترمیم می‌شوند. این شایبه پیش می‌آید که سفارش‌ افراد مختلف در تعیین اولویت‌ها نقش دارد.
سفارش که واقعا نداشتیم ولی چند جایی تغییر در برنامه داشتیم. از آنجایی که تردد کامیون‌ها در نیمه دوم اسفندماه در مراکز شهر ممنوع است مجبور شدیم کار را جا‌به‌جا کنیم و ترمیم خیابان‌های مرکزی را زودتر انجام دهیم و خیابان‌هایی را که کامیون‌ها راحت‌تر می‌توانستند از آنها دعبور کنند، در روزهای پایانی سال قرار دادیم که البته بارندگی باعث به تاخیر افتادن کار شد و مجبور شدیم در سال جدید کار را تمام کنیم.
 کیفیت بسیار پایین آسفالت و قیر و سهل‌انگاری بسیارزیاد در اجرا یکی دیگر از موارد است که انتقادات زیادی به آن وارد بود و حتی شنیده می‌شد در قیر مصرفی از گازوییل استفاده می‌شود.
در مقطعی شهرداری کار ما را به همین دلیل متوقف کرد. ما از قیر MC برای زیرساخت استفاده می‌کنیم. این نوع قیر به لحاظ ظاهری و میزان چسبندگی با آن تصوری که همه از قیر دارند متفاوت است و به همین دلیل این ذهنیت به وجود آمد که قیر به لحاظ کیفیت مشکل دارد. بعد از انجام آزمایش شهرداری هم پذیرفت که قیر مصرفی مشکلی ندارد. خیلی تلاش می‌کنیم از لحاظ کیفی و شکل ظاهری کاری که انجام می‌شود قابل قبول باشد. در تیم نظارتی که در زمینه حفاری و آسفالت نظارت دارند بالای 15 نفر مهندس داریم که در این حوزه کار کرده‌اند.
 در بارندگی‌های اخیر جاهای مختلفی از شهر که کار ترمیم آسفالت بعد از حفاری هم انجام شده بود نشست داشتند که این نشان دهنده نواقص زیاد به لحاظ رعایت اصول فنی در اجرای کار است.
بهرحال در این حجم کار یک جایی هم از دست خارج می‌شود. ولی دلیل تمام این نشست‌هایی که در بارندگی اخیر دیدیم ناشی از ضعف اجرا نیست. دلیل اصلی که ما با آن درگیر هستیم این است که هنوز به شبکه اصلی وصل نیستیم به همین دلیل موقع بارندگی خیلی جاها آب از طریق دریچه‌ها وارد شبکه فاضلاب می‌شود. اگرچه روز بعد از بارندگی بلافاصله آب داخل خط‌ها را با پمپ از داخل شبکه خالی می‌کنیم اما همین چند ساعت کافی است تا آب در شبکه خاک محل نفوذ کند. که این نفوذ در جاهایی که کوبش کمتر بوده خودش را نشان می‌دهد. ممکن است آب در کانال از مسیری به داخل شبکه‌هایی که اجرا کردیم نفوذ پیدا کند و به زیر آسفالت برود که به تبع نشست پیدا می‌کند. البته یک بخشی از نشست‌ها هم به نحوه اجرای کار برمی‌گردد که اگر در اجرای کار دقت بیشتری می‌شد به تبع کمتر نشست پیدا می‌کرد. همچنین یک بخش نشست‌ها مربوط به مسیرهایی بود که هنوز ترمیم آسفالتش را انجام نداده بودیم که آن نشست‌ها طبیعی است.
 چقدر از این نشست‌ها به دلیل رعایت نشدن اصول فنی بوده است؟ در تعدادی از این نشست‌ها زمان زیادی از ترمیم نگذشته بود و در برخی چند ماه از زمان ترمیم گذشته بود.
روش اجرای کار روش غرقابی است و بسته به عمق یک یا دو مرحله باید غرقاب کنیم. در غرقاب اگر زیاد آب استفاده کنیم ممکن است مسیر لوله عوض شود و یا محل قرارگیری لوله تغییر کند و به لحاظ فنی مشکل درست کند. اگر هم آب کم استفاده شود در این‌گونه مواقع خودش را نشان می‌دهد. نمی‌توان گفت ما در اجرا صد‌در‌صد بی‌نقص هستیم و هر نشستی به وجود آمده به ما ارتباطی ندارد. اگر در اجرا دقت بیشتری شود این‌گونه مسایل را هم نخواهیم داشت و قاعدتا آن بخشی از نشست‌ها که ناشی از مسایل فنی است کمتر می‌شود. به نسبت حجم کاری که انجام شده، میزان نشست‌هایی که اتفاق افتاده نگران‌کننده نیست و در کل مسیرهایی که نشست داشتیم به سرعت کار را اصلاح خواهیم کرد و در آینده مشکل خاصی پیش نمی‌آید.
 امسال هم برنامه حفاری‌ها هماهنگ با شهرداری و در معابری که شهرداری قصد آسفالت آنها را دارد انجام می‌شود؟
بهتر است که این اتفاق بیافتد و هر جا شهرداری قصد دارد معبری را آسفالت کند اول شبکه فاضلابش را اجرا کنیم که حداقل خیالمان راحت باشد که بعد از چند سال کسی حفاری در منطقه انجام ندهد. این کار را در سال گذشته انجام دادیم و از آنجایی که شهرداری هدف بزرگی را برای خودش مشخص کرده بود و خیابان‌های زیادی را در برنامه‌اش دیده بود، بخشی از کار ما را دچار ریسک می‌کرد. اما امسال تداخل کاریمان با شهرداری کمتر است.
 قول می‌دهید که در سال آینده حجم نارضایتی مردم کمتر شود؟
قطعا این اطمینان را می‌دهیم که سال جدید به گونه‌ای عمل ‌کنیم که مردم دچار زحمت کمتری شوند. امسال تداخل کاری‌مان هم با شهرداری کمتر است و این باعث می‌شود که کمتر باعث مزاحمت برای شهروندان شویم. خواهشم این است که در سال جدید هم شهروندان همراهی‌شان را از ما دریغ نکنند و این قول را می‌دهیم که کار را بهتر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر جلو ببریم. در سال گذشته تلاش بر این بود که حفاری‌ها به سرعت بالایی انجام شود که مردم دچار مشکل نباشند که فکر می‌کنم موفق هم بودیم هر آنچه که مشکل داشتیم در ترمیم‌ها بود امسال این قول را می‌دهیم ترمیم‌ها به موقع انجام شود. با توجه به بازه زمانی که برای نشست‌ها در روش غرقابی نیاز است به محض اینکه که وارد هر کوچه ای می‌شویم و کاتر شروع به کار می‌کند، یک ماه بعد آن کوچه باید آسفالت شده باشد و این یک ماه مردم باید تحمل کنند.
 بخش اصلی کار که به طور مستقیم شهروندان درگیر آن می‌شوند زمان اتصال اشتراک‌ها به شبکه اصلی است. آن زمان باز هم حفاری دارید؟
الان حفاری‌های اصلی را انجام دادیم و شبکه فرعی یا همان سیفون‌گذاری‌ها را هنوز شروع نکردیم. طبق قرارداد آن بخش کار با هزینه شرکت آب و فاضلاب انجام می‌شود و ما فقط مجری هستیم.
 اتصال مشترکین برای مردم هزینه دارد؟
قطعا هزینه دارد ولی به گونه‌ای عمل می‌شود که مردم دچار کمترین مشکل شوند و خیلی نگران بحث‌های مالی کار نباشند. آن بخشی که داخل منازل است به عهده مشترک است و بسته به نوع ساختمان‌سازی و موقعیت قرار گرفتن لوله‌های فاضلاب متفاوت است.
 این بحث هم پیش آمد که بعد از اتصال به شبکه فاضلاب، مشترکان موظف به پرداخت فاضلاب بها هستند.
تمام موضوعات مربوط به اشتراک و فاضلاب‌بها و مشترکان مربوط به شرکت آب و فاضلاب به عنوان سرمایه‌پذیر ما هیچ نقشی در این بخش کار نداریم. روال بر این این است که مبلغی را بابت انشعابات روی قبض‌ها می‌گیرند البته باید این موضوع را مدنظر داشت که هر مبلغی هم پرداخت شود دوباره برمی‌گردد و در شهر هزینه می‌شود.
 از چه زمانی اتصال مشترکان به شبکه آغاز می‌شود؟
در کمیته راهبری مسایل پروژه را دنبال می‌شود و قرار است هفته آینده روی موضوع انشعاب‌پذیری‌ها تصمیم‌گیری شود. قطعا از یکی دو ماه آینده به سمت برگزاری مناقصه‌ای با محوریت شرکت آب و فاضلاب می‌رویم. بعد از آن شرکت آب و فاضلاب فراخوان می‌دهد و مشترکانی که امکان اتصال دارند در مناطقی که اعلام می‌شود باید مراجعه کنند و پرونده تشکیل دهند. پیش‌بینی این است از شهریور و یا مهرماه در یک بازه 2 تا 3 ماهه نزدیک به 5هزار مشترک به شبکه متصل شوند.
 برای وصل شدن مشترکان به شبکه اجبار وجود دارد؟
طبق قانونی که به شرکت‌های آب و فاضلاب تکلیف شده افرادی که اشتراک آب می‌گیرند، موظفند فاضلاب را هم وصل کنند و قانون دست آب و فاضلاب را باز گذاشته است که اگر مشترکی با فراخوانی که اداره آب و فاضلاب می‌دهد برای اتصال به شبکه فاضلاب مراجعه نکند، امتیاز آبش را قطع کند ولی در عمل فقط از مردم خواهش می‌کنیم که این کار را انجام دهند چون فوایدش از لحاظ بهداشتی متوجه خود مردم است که از این امکان استفاده کنند و قاعدتا نمی‌توانیم بگوییم مردم مجبورند. به هرحال دیر یا زود خیلی از بناهای قدیمی تبدیل به واحدهای جدید می‌شوند و راحت می‌توانند به شبکه وصل شوند و در یک بازه زمانی همه به شبکه فاضلاب وصل می‌شوند.
 با توجه به اینکه عمق کار گذاشتن لوله‌ها از عمق منازل دارای زیرزمین بالاتر است آیا اتصال به شبکه برای این منازل دچار مشکل نیست؟
جمع‌آوری آب زیرزمین‌ها در طرح ما دیده نشده چون که هزینه اجرای پروژه به نسبت زیرزمین‌های مسکونی در شهر 60 تا 70 درصد بالا می‌رود. همچنین از لحاظ فنی هم مورد تایید نیست. در این ساختمان‌ها فاضلاب طبقات بالا وصل می‌شود و برای زیرزمین باید از چاه موجود استفاده کنند.
 آیا آب‌های سطحی شهر هم به سیستم فاضلاب وارد می‌شوند؟
آب‌های سطحی در طراحی پروژه‌های فاضلاب دیده نمی‌شوند چون حجم زیادی از آب در یک بازه زمانی کوتاهی وارد سیستم می‌شود از آنجایی که در تصفیه فاضلاب از روش بیولوژیکی استفاده می‌شود، موجودات ریزی کار تصفیه فاضلاب را انجام می‌دهند و باید ورودی و خروجی منظمی‌داشته باشد. اگر یک دفعه چند برابر ورودی تعریف‌شده آب اضافه شود کل پروسه دچار مشکل می‌شود و ممکن است هم حیات این موجودات را به خطر بیندازد. یا در مقطعی که آب وارد می‌شود، در چند روز پساب تصفیه‌خانه کیفیت لازم را ندارد. اما بخشی از آب‌های سطحی ناگزیر وارد شبکه می‌شوند ولی اینکه کل آب جمع شود امکان‌پذیر نیست.
 آب حاصل از تصفیه فاضلاب تماما در صنعت مصرف می‌شود؟
شرکت کاریز در آینده این پساب را به شرکت‌های منطقه می‌فروشد. شرکت‌های سهام‌دار هم به نسبت سهم‌شان یا آب می‌برند و یا سود فروش آن را دریافت می‌کنند. مثلا شهرداری می‌تواندبه نسبت 5 درصد سهامش آب برای مصرف فضای سبز ببرد و یا سود 5 درصدش را از محل فروش آب تامین کند.
 بعد از اجرایی شدن پروژه انتقال آب خلیج فارس آیا صنعت باز هم به آب فاضلاب نیاز دارد؟
اجرای فاضلاب به نوعی یکی از شاخصه‌های پیشرفت هر شهری به حساب می‌آید که در شهر ما کمک می‌کند بخشی از نیاز صنعت به آب برطرف شود. آب خلیج‌فارس به تنهایی پاسخگوی نیاز گل‌گهر به آب هست، منتها گل‌گهر نگاهش وسیع‌تر است. هم از آن لحاظ که اجرای پروژه فاضلاب به لحاظ بهداشتی و زیست‌محیطی به نفع شهر است و هم می‌توان از آبی که به نوعی هدر رفته است را در صنعت دوباره استفاده کرد. طبیعی است که گل‌گهر هم به قدر نیازش به آب نیاز دارد و وقتی این آب از جای دیگری تامین شود از آب چاه‌ها استفاده نمی‌کند و این آب برای نسل‌های آینده باقی می‌ماند.
 راه ارتباطی برای شهروندن وجود دارد که مشکلات و گلایه‌هایشان را به گوش شما برسانند؟
شهروندان می‌توانند با شماره 09137894001 از طریق تماس تلفنی، پیامک و یا واتس‌آپ با ما و تیم اجرا در ارتباط باشند.