مطالبه گري دانشجويان جزو مطالبه طبيعي و به حق آن‌هاست

 پاسارگاد: به دنبال انتشار گزارش هفته گذشته پاسارگاد به نام «آزادی در حصار دانشگاه آزاد»، روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی طی یک جوابیه به این مطلب واکنش نشان داد.
هفته‌نامه پاسارگاد ضمن انتشار امانت‌دارانه این جوابیه تاکید می‌کند از سخنان روابط عمومی دانشگاه آزاد پیرامون لزوم نهادینه‌شدن فرهنگ پاسخگویی در جامعه استقبال نموده و امیدوار است بنابرهمین دیدگاه و وعده‌‌ها شرایطی فراهم شود که بین مسئولان این دانشگاه و رسانه‌ها ارتباطی حرفه‌ای، مستمر و مسئولانه شکل بگیرد و مسئولان این نهاد آموزشی پیشگام و الگوی اجرای فرهنگ پاسخگویی و پاسداری از ارزش‌های والا و مقدسی نظیر آزادی بیان باشند.
 جوابیه
گزارشی تامل برانگیز «گروه جامعه» نشریه وزین پاسارگاد نقدی به فرایند کار دانشگاه و گروه آموزشی روانشناسی وارد کرده، لذا در راستای وظیفه و لزوم پاسخگویی و از طرفی صیانت از هویت برند دانشگاه آزاد اسلامی به انتشار مطلب ذیل ملزم می‌گردیم:
1-واقعیت مطالب درج شده در شماره قبل، خلاف واقع بوده و در رسالت شماست که به اصالت آنها توجه نمایید و به دانشگاه مربوط نیست که مطلب بر مبنای گردآوری نادرست اطلاعات از سوی خبرنگار صورت گرفته یا اینکه وی برای تولید گزارش خود به منابع نادرست مراجعه کرده و یا از منابع شفاهی نادرستی نقل قول کرده است. با همه آنچه گزارش شده، دانشگاه هرگز اعتقادی ندارد که گزارش به صورت عمدی و بر اساس یک فرایند از پیش تعیین شده صورت گرفته تا نتیجه آن تبلیغی منفی برای دانشگاه باشد.زیرا به مسئولیت‌پذیری و قانونمندی پاسارگاد و میزان نگرش حرفه‌ای رسانه و خبرنگارش اعتقاد وافر داریم و بارها به این می‌اندیشیم که چه شده که موضوعی تا این حد سطحی به فضای رسانه‌ای کشیده شده لذا برای حل و فصل همین موضوع همین‌جا دعوت می‌کنیم از نشریه وزین پاسارگاد تا اطلاعات، داده‌ها، مستندات و روش کار ما را از نزدیک بررسی کرده، ضمن وارد شدن به فضایی صمیمانه و احساس نزدیکی، نسبت به انتشار داده‌های مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان و به لحاظ کردن اصلاحات مورد نظر اقدام فرمایید.
2-دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان از نیمسال دوم سال 68 (سی سال پیش) فعالیت خود را در رشته اقتصاد به همت بلند مسئولین وقت آغاز نمود. سیر رشد دانشگاه با یک رشته آن روز، امروز به بیش از شصت رشته کاردانی و کارشناسی بیش از سی رشته کارشناسی ارشد تا دکتری رسیده که مرهون مدیریت‌های قبلی است و جا دارد از خدمات آنها قدردانی شود. در بعد فیزیکی بیش از 70 هزار متر مربع ساختمان در 87 هکتار اراضی دانشگاه 89 نفر عضو هیات علمی (مربی تا استادتمام) و بیش از 300 نفر مدرس مدعو در کنار 114 نفر کارکنان وظیفه ارایه خدمات آموزشی را عهده دارند. در تمام ادوار دانشجویان همانند اساتید و کارکنان ملزم به رعایت قوانین و مقرراتی هستند که سازمان مصوب کرده و عدول از آنها تخطی محسوب شده و به کمیته انضباطی معرفی در صورت صدور رای کمیته به عنوان یک نهاد مستقل که شیوه‌نامه خاص خود را دارد و فقط در دانشگاه اعمال می‌شود، قابل اعتراض در کمیته تجدید نظر استانی است ولی طبق آئین‌نامه، صدور رای در کمیته بدوی انضباطی از همان لحظه قابل اجراست، ارتباطی به قوانین مدنی و جزایی ندارد. لازم به ذکر است رای صادر شده در کمیته انضباطی دانشجویی این دانشگاه در خصوص نامبرده ارتباطی به نقدهای وارد شده توسط ایشان به گروه روانشناسی ندارد و به لحاظ حفظ حرمت دانشجو به عنوان عضوی از خانواده بزرگ دانشگاه از بیان جزئیات تخلف وی و رای کمیته معذوریم و پیشنهاد می‌شود دانشجو هم از طریق مجاری رسمی دانشگاه در بالادست در قالب مطالبه‌گری، حق‌خواهی و پیگیری نسبت به روشنگری اتهام وارده گام بردارد نه از طریق نشریات و جراید.
3-مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان به عنوان اولین و بزرگ‌ترین مجموعه آموزش عالی شهرستان اعتقاد دارد؛ آرمان‌گرايي و مطالبه‌گري دانشجويان جزو مطالبه طبيعي و به حق آنها است. به تعبیر مقام معظم رهبری؛ دانشجویان افسران جوان جنگ نرم هستند و همانگونه که معظم‌له بارها از دانشجویان خواسته‌اند تا فعالیت‌های خود را بر محور عدالت‌طلبی، مطالبه‌گری، پرسشگری، تبیین و روشنگری سوق دهند ما هم با تاسی از فرمایشات معظم‌له اعتقاد داریم دانشجو باید فریاد بزند و صدایش را بلند کند اما در مجرا و کانال خودش به مصداق هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد و این مهم با توهین، تهدید، افترا، ارعاب و نشر اکاذیب که مصداق جرم محسوب می‌شوند متفاوت است. دانشگاه باید به جریان‌های آزادی‌خواه دانشجویی اهمیت ویژه‌ای دهد تا مطالبه‌گری در جامعه رونق بگیرد، کما اینکه در سالیان متمادی تاثیرات رفتاری متقابل دانشجویان و متولیان دانشگاهی بلافاصله در بدنه جامعه ایرانی خودش را نشان داده است. هرچند که متأسفانه تیغ جریان دانشجویی چند صباحی کُند شده است و آن‌طور که باید، نمی‌برّد و عده‌ای بسیار قلیل به دنبال خط‌دهی و القائات خواسته شخصی، مفسده در دانشگاه به جای خواسته و خرد جمعی هستند.
4-نوک پیکان انتقاد گروه جامعه نشریه به سمت مدیرگروه روانشناسی نشانه رفته که همگان اعتقاد دارند گل سر سبد دانشگاه است. دکتر سیما کریمی اولین عضو بانوی هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان، فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران، دکتری مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی خارج کشور، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی فارغ التحصیل از دانشگاه شیراز است که در آخرین سال‌های خدمت همچنان به فراگیری دانش مشغول و دانشجوی دکتری روانشناسی عمومی واحد تهران در مرحله دفاع از رساله می‌باشند. نامبرده علاوه بر سوابق روشن مدیر بخشی در مراکز درمانی سیرجان، مدیریت گروهای آموزشی پرستاری و روانشناسی بالینی، روانشناسی درمقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد را در مدت 22 سال گذشته این دانشگاه بر عهده داشته‌اند. وی عضو شورای آموزشی به مدت 7 سال، عضو کمیته انضباطی دانشجویی به مدت 10 سال، مسئول هسته پژوهشی زنان هیات علمی منطقه هفت (استان‌های کرمان، سیستان‌و بلوچستان و هرمزگان) عضو شورای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان به مدت 4 سال، پژوهشگر برتر در اولین جشنواره فرهیختگان و پژوهشگران برتر واحدهای منطقه هفت دانشگاه آزاد اسلامی سال1390، استاد برگزیده دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان که مراسم تقدیر ایشان در منطقه هفت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد (اردیبهشت 1391) و همچنین پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در 4 سال متوالی و فرهیخته برگزیده ازسوی شورای اسلامی شهر سیرجان سال 1387 و در حال حاضر عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت سیرجان می‌باشد. توجه داشته باشیم موارد فوق به علاوه رعایت نظم، انضباط، رعایت سرفصل دروس و جدیت در امور آموزشی به مصداق «چوب استاد به ز مهر پدر» جزو فضایل اخلاقی این استاد محسوب می‌شود نه رذایل وی.
5-بدون شک حراست در هر سازمانی حافظ ارزش‌ها، اصول و دیده‌بانی ثابت بر امور جاری سازمان است. مدیر حراست این واحد دانشگاهی با 15 سال سابقه درخشان همواره حامی منافع دانشجویان بوده و تلاش شبانه‌روزی خود را معطوف امنیت فیزیکی، ذهنی و روانی این قشر فرهیخته و همکاران نموده است. صدور و ابلاغ حکم برای دانشجوی منتقد از سوی کمیته انضباطی و دبیرخانه محرمانه بوده که از حراست دانشگاه مستقل می‌باشد.
مجددا ضمن سپاس از بذل توجه نشریه پاسارگاد به مسایل دانشگاه و نگاه حرفه‌ای خبرنگاران محترم، راه نقد و انتقاد از دانشگاه باز بوده و پذیرای نگاه و نگرش سازنده افراد فعال در حوزه رسانه و اجتماع برای پویایی و پایایی هستیم.
روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
واحد سیرجان