پاسارگاد از آخرین وضعیت ورزشگاه امام علی سیرجان برای میزبانی لیگ برتر گزارش می‌دهد
32 ایراد

 سرپرست فرمانداری سیرجان: از هفته اول میزبان هستیم
 مسئول کمیته صدور مجوز: هیچ چیز مشخص نیست

 امین شول زیدآبادی
صعود تاریخی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان به لیگ برتر هر چند برای مردم سیرجان طعم شیرینی داشت و همه هواداران فوتبال را مسرور کرد اما با گذشت چند هفته این حال خوب تبدیل به نگرانی شده است. ورزشگاه امام علی سیرجان به اندازه کافی امکانات و ظرفیت میزبانی در لیگ برتر فوتبال را ندارد و ورزشگاه اختصاصی گل‌گهر هم فاقد چمن است.
شهری که این روزها با صعود گل‌گهر به لیگ برتر‏‏‏‏‎‏‏، آرمان‌گهر به لیگ دسته اول و حضور بانوان شهرداری در لیگ برتر بانوان به قطب فوتبال جنوب‌شرق کشور تبدیل شده اما هنوز در زیرساخت‌ها دچار مشکلات اساسی است و دستگاه‌های دولتی نتوانسته‌اند همگام با رشد و توسعه ورزش در بخش خصوصی جلو بیایند و این ناهمگونی حالا بیشتر نمایان شده است.
در اولین بازدید مسئولان سازمان لیگ از ورزشگاه امام علی، 32 ایراد از ورزشگاه گرفته شد و اعلام شد تا زمانی که این ایرادها برطرف نشود امکان میزبانی گل‌گهر در سیرجان وجود ندارد. نور ورزشگاه، جایگاه ویژه، جایگاه خبرنگاران، تجهیز رختکن‌ها، سالن کنفرانس مطبوعاتی، اتاق پزشک، نیمکت‌ها، اسکوربرد، ورودی و خروجی ورزشگاه در شمار این ایرادها قرار دارند.
در فاصله 40 روز تا شروع لیگ برتر هنوز ورزشگاه امام علی دچار مشکلات زیادی است و کار برای میزبانی سخت‌تر از همیشه است. این در حالی است که روز شنبه هیئت‌رییسه فدراسیون فوتبال پس از نشستی چند‌ساعته با صدور اطلاعیه‌ای که در رسانه‌های سراسری منتشر شده است، به اتفاقات فینال جام حذفی اشاره کرده و اینکه برای میزبانی در لیگ برتر تمامی ورزشگاه‌های میزبان باید دارای صندلی شماره‌گذاری‌شده باشند، بلیت‌فروشی به صورت الکترونیک صورت گیرد و دوربین‌های مدار بسته برای کنترل سکوها در ورزشگاه نصب شوند.
مسئولان شهرستان بی‌کار نبوده و با برگزاری جلسات متعدد و بازدید از ورزشگاه امام علی همواره بر میزبانی سیرجان در لیگ برتر تاکید کرده و قول آماده‌سازی این ورزشگاه را تا هفته اول مرداد داده‌اند.
قول می‌دهم از هفته اول میزبان باشیم
سرپرست فرمانداری سیرجان معتقد است؛ سیرجان از هفته اول میزبان رقابت‌های لیگ برتر خواهد بود. محمد محمودآبادی که در هفته‌های اخیر جلسات زیادی پیرامون آماده‌سازی ورزشگاه امام علی برگزار کرده در این باره می‌گوید: اولین مشکل ما نبود یک ورزشگاه مناسب و استاندارد بود و به همین دلیل جلسات متعددی تحت عنوان «جلسه شورای ورزش» با همراهی هیئت فوتبال تشکیل داده‌ایم. خروجی این جلسات تقسیم کار به دو بخش بود. بخشی از کار را شرکت گل‌گهر بر عهده گرفت که شامل رفع تمامی ایرادهای سازمان لیگ می‌شود و برای این کار با حمایت خوب مهندس ملارحمان 7 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که جا دارد از حمایت و همراهی ایشان با مسئولان شهرستان تشکر کنم.
محمودآبادی افزود: تنها بخشی که مربوط به اداره ورزش و جوانان و به نوعی دولت می‌شد روشنایی ورزشگاه و احداث سکوهای رو به روی جایگاه با ظرفیت 5 هزار نفر بود که عملیات آن آغاز شده است. البته در روزهای اخیر متوجه شدیم نور ورزشگاه که قرار است توسط وزارت ورزش تامین شود نور تمرینی است و از استانداردهای لازم برای میزبانی لیگ برتر برخوردار نیست. در آخرین اقدام نامه‌ای به گل‌گهر ارسال کرده‌ایم تا بودجه 4 میلیاردی نور ورزشگاه هم تامین شود.
سرپرست فرمانداری سیرجان تصریح کرد: در قبال هزینه‌ای که گل‌گهر برای این ورزشگاه در نظر گرفته است قرار است ورزشگاه امام علی به مدت 15 تا 20 سال در اختیار باشگاه گل‌گهر قرار گیرد. وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اطلاعیه فدراسیون فوتبال مبنی بر صندلی‌گذاری در ورزشگاه چه نظری دارید، گفت: با صحبت‌هایی که داشته‌ایم سازمان لیگ پذیرفته که روی سکوهای فعلی شماره‌گذاری انجام گیرد و امیدواریم ورزشگاه امام علی از اولین بازی میزبان لیگ برتر باشد. محمودآبادی تصریح کرد: تاکنون در چند مرحله یگان ویژه استان از ورزشگاه بازدید کرده و قرار است هفته آینده نیز یک بازدید صورت گیرد تا آخرین تمهیدات برای میزبانی لیگ برتر انجام شود و من به مردم قول می‌دهم سیرجان از هفته اول میزبان لیگ برتر باشد.
شهباز حسن‌پور نیز در این باره گفت: از مجموعه گل‌گهر از مدیرعامل تا هیئت‌مدیره بابت همراهی در این اتفاق بزرگ تشکر می‌کنم و امیدوارم مسئولان اجرایی شهرستان، مردم و هوداران فوتبال، خود را به بهترین نحو برای میزبانی از میهمانان لیگ برتر آماده کنند و به نحوی شایسته وارد لیگ برتر شویم.
زیرساخت‌های سیرجان آمادگی لازم را برای این سطح از مسابقات ندارد
ناصر گل‌محمدی رییس اداره ورزش و جوانان نیز که متولی احداث سکوهای روبه‌روی ورزشگاه است، گفت: با قراردادی که دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان استان با پیمانکار مربوطه بسته است ظرف 6 ماه باید سکوها آماده شود و به نظر می‌رسد در مهر‌ماه سکوهای رو‌به‌رو با ظرفیت 5 هزار نفر به ظرفیت 8 هزار نفری فعلی اضافه شود. وی افزود: زیرساخت‌های سیرجان آمادگی لازم را برای این سطح از مسابقات ندارد و با بودجه‌های دولتی هرگز نمی‌توان پاسخگوی نیاز ورزش شهرستان بود و بخش‌های اقتصادی منطقه باید به کمک ورزش بیایند.
موارد امنیتی ورزشگاه را اعلام کرده‌ایم
سرهنگ نخعی فرمانده یگان ویژه استان نیز با بیان اینکه مسئولان سیرجان قول داده‌اند ورزشگاه را تا یک ماه آینده آماده کنند گفت: با بازدیدهایی که داشته‌ایم موارد امنیتی ورزشگاه را اعلام کرده‌ایم و اگر مسئولان سیرجان به قول‌شان عمل کنند، برای میزبانی از نظر ما مشکلی نخواهد بود.
امیدواریم که برای هفته دهم به بعد ورزشگاه گل‌گهر آماده میزبانی از مسابقات باشد
محمد جواهری مدیر‌عامل باشگاه گل‌گهر نیز در این باره گفت: با جدیت و پشتكاري که از سوی مسولان شهرستان و شركت گل‌گهر برای آمادگی شهرستان جهت میزبانی می‌بینم بسیار امید‌وارم که تا مهلت مقرر شرایط ورزشگاه امام علی برای میزبانی از مسابقات لیگ برتر مهیا شود. مجموعه ورزشی گل‌گهر تقریبا مشکلات کمتری دارد؛ کاشت چمن طبیعی، افزایش ظرفیت جایگاه تماشاچیان و نصب اسکور‌بورد در دستور کار قرار دارد و امیدواریم که برای هفته دهم به بعد ورزشگاه گل‌گهر آماده میزبانی از مسابقات باشد.
او گفت: فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای برگزاری مسابقات امسال دیگر به وجود حداقل‌ها در ورزشگاه اکتفا نمی‌کنند و شرایط و قوانین بسیار مهمی را برای میزبانی مد‌نظر دارند. اراده مسولان ارشد شهرستان و شرکت گل‌گهر به ويژه مديرعامل محترم شركت بر این است که تا مهلت مقرر تمامی خواسته‌های فدراسیون و شورای تامین استان و شهرستان لحاظ شود. تا‌کنون ده‌ها جلسه با حضور این عزیزان برگزار شده است
هفته آینده از امکانات ورزشگاه امام علی بازدید می‌کنم
سهیل مهدی مسئول کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ نیز با بیان اینکه همه چیز منوط به بازدید ما از ورزشگاه است گفت: هفته آینده به سیرجان می‌آیم تا از آخرین وضعیت ورزشگاه امام علی بازدید کنم. آنچه که مدنظر ماست امکانات مناسب‌، امنیت استادیوم‌، وجود صندلی و دوربین و در مجموع امنیت و رفاه لازم در محوطه ورزشگاه است. باشگاه گل‌گهر باید سیستم بلیت‌فروشی را به صورت الکترونیک راه‌اندازی کند و همه چیز طبق استانداردهای حرفه‌ای سازمان لیگ باشد. وی افزود: هنوز نمی‌توان گفت سیرجان می تواند میزبان باشد یا خیر و همه چیز به بازدید هفته آینده ما از ورزشگاه بستگی دارد.