از ابتدای سال 20 مورد حیات وحش تحویل محیط زیست سیرجان شده است:
تحویل هوبره و دلیجه به محیط زیست

 گروه حوادث
دوست‌داران طبیعت مجتبی و عباس خواجویی یک قطعه هوبره و امیر محمودآبادی یک بهله دلیجه را که هر دو آسیب‌دیده بودند تحویل اداره محیط زیست سیرجان دادند.
صادق خزیمه مسئول روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیرجان در این رابطه گفت: این افراد هنگام گردش با این پرندگان روبه‌رو شدند که هر دوی آنها آسیب دیده بودند. به گفته‌ی خزیمه آنها را به محیط زیست تحویل دادند. این پرندگان وحشی پس از معاینه از سوی دامپزشک حیات وحش و گذراندن مراحل درمان در زیستگاه‌شان رها می‌شوند.
هوبره از پرندگان بسیار‎ ‎زیبا و باشکوه کویرهاست‎. طول بدنش از نوک منقار تا انتهای‎‎ دم، حداکثر به ۶۵ سانتی‌متر می‌رسد عمدتا در بیابان‌ها و دشت‌های نیمه‌بیابانی و خشک زندگی می‌کند و در دو فصل بهار و پاییز به سرزمین‌هایی بسیار دور دست مهاجرت می‌کند. گیاهان کوچک، حشرات، قورباغه‌ها، کرم‌ها، خزندگان را می‌خورد.
دلیجه در میان کوچک‌ترین پرندگان شکاری جای دارد. طول بدنش حدود ۳۲ تا ۳۸ سانتی متر است سرعت عمل این پرنده مثال زدنی است حتی توانایی شکار قمری‌ها و مرغان در حال پرواز را دارد.
صادق خزیمه در پایان ضمن تشکر از این دوستداران محیط زیست برای همکاری در این زمینه، از مردم خواست تا در مواجهه با چنین رخدادهایی یا تخلفات حیات وحش در ساعات اداری با شماره 42302100 اداره حفاظت محیط زیست تماس بگیرند.
وی با اعلام اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از بیست مورد تحویل حیات وحش آسیب‌دیده به محیط زیست را داشته‌ایم، عنوان کرد خوشبختانه همکاری جوامع محلی رو به افزایش است و موثرترین راه‌کار در حوزه حفاظت از محیط زیست، مشارکت مردم است؛ در سال‌های اخیر حساسیت مردم به محیط زیست افزایش یافته و باید گفت میان سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها می‌توانند مهم‌ترین یاری دهنده جهت اصلاح رفتار زیست‌محیطی بوده و بیش از هر دستگاه اجرایی کمک کننده به محیط زیست باشند. وی در رابطه با نقش مردم افزود: از زمانی که مردم و ان‌جی‌اوها به کمک محیط زیست آمده‌اند تغییر محسوسی در حفاظت از محیط زیست به وجود آمده است. وی گفت: مردم باید از اهمیت محیط زیست کاملا مطلع شوند و بدانند محیط زیست ارتباط مستقیم با زندگی آنها دارد و تخریب محیط زیست و حیات وحش می‌تواند زندگی خودشان را به خطر بیاندازد. حتی محیط زیست و حیات وحش می‌تواند یک منبع پایدار درآمد باشد و برخی از کشورها از این راه تعداد قابل‌توجهی توریست جذب می‌کنند. حیات‌وحش، تامین‌کننده‌ تفریحات سالم برای اهل هنر، عکاسان، گردشگران طبیعت و... است. حیات‌وحش همچنین از نظر علمی، فلسفی، آموزشی و پژوهشی بسیار پر اهمیت است و نتایج حاصل از مطالعه روی حیات‌وحش پایه و اساس سایر مطالعات است. به گفته‌ی وی حیات‌وحش از نظر اجتماعی و فرهنگی‏ هم پر اهمیت است.