سالیانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دود سیگار می‌شود

 گروه حوادث
هموطنان ما سالیانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از درآمد خود را با خرید سیگار دود می کنند و این در حالی است که با این پول می‌توان ۱۳ هزار و ۷۵۰ کیلومتر بزرگراه، یک هزار و ۳۷۵ شغل، گازرسانی به سه هزار و ۶۰۰ خانواده ، ساخت سه هزار و ۷۰۰ متر منزل مسکونی و 11 هزار کیلومتر مسیر ریلی درست کنیم.
این موضوع را سیدوحید احمدی‌طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطرح کرد و گفت: بیش از هفت هزار مواد شیمیایی در دود سیگار است که بسیار خطرناک هستند. وی ادامه داد: تنباکو، فیلتر، چسب و کاغذ از مواد اصلی سیگار است که سوختن این مواد همه موجب پدید آمدن بیش از ۴ هزار ماده سمی و ۴۰۰ ماده سرطان زا می‌شود. احمدی طباطبایی عنوان کرد: هموطنان ما سالیانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از درآمد خود را با خرید سیگار دود می‌کنند. وی به هفت باور غلط درباره سیگار اشاره کرد وگفت: برخی بر این اعتقاد هستند که اگر سیکار را ترک کنند دچار استرس می‌شوند، یا با ترک سیگار دچار اضافه وزن می‌شوند، یا اینکه برای حفظ سلامت کافی است تعداد مصرف را کم کنند، دود سیگار و عوارض آن فقط گریبان‌گیر خودم می‌شود که این باورها باید کنار گذاشته شود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان با بیان اینکه جدیدا تنباکوهایی معطر به عسل وارد بازار شده است، تصریح کرد: افزودن مواد معطر و اسانس‌ها برای مصرف کنندگان جذابیت ایجاد می‌کند.
وی گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل یکصد نخ سیگار است و نیکوتین اعتیادآور است. طباطبایی عنوان کرد: نیکوتین در آب قابل حل نیست و آبی که در قلیان وجود دارد اثری در کاهش سرطان ندارد. وی بیان داشت: برخی از افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و مواد روانگردان، گراس و شیشه به قلیان اضافه می‌کنند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: افزایش مالیات بر دخانیات، اجرای ممنوعیت کامل تبلیغات، هشدار در خصوص مصرف دخانیات، کمک به ترک استعمال دخانیات، محافظت مردم از دود دخانیات و پایش مصرف دخانیات و مصرف پیشگیرانه، به کاهش مصرف دخانیات کمک می کند. احمدی طباطبایی همچنین سقف مجوز عوامل عرضه دخانیات، راه‌اندازی کد رهگیری و رهیابی، جرم‌انگاری و قاچاق، جایگزینی کشت توتون با سایر محصولات کشاورزی، ممنوعیت قاچاق دخانی، وضع مقررات بر مواد متشکله ومنتشره محصولات دخانیات از جمله شش استراتژی کاهش عرضه دخانیات هستند.