توجیه شدن خوب است!

 علی عیوضی‌زاده
سلام دخترم، خوبی؟
نوشته‌ای که آن مرتیکه شوهر مادرت، به مادرت وعده داده که اگر حامله شود، می‌بردش کانادا تا بچه‌ را آنجا به دنیا بیاورد. واقعا که چقدر سطح وعده‌ها رفته بالا. من یادم هست که تو را با دادن وعده خرید یک پیتزای پپرونی به مادرت به دست آوردم! تازه چون پول نداشتم، در نهایت فقط یک بستنی قیفی برایش خریدم!
برای همین هم مادرت از من خوشش نمی‌آید! او تقریبا همان حسی را نسبت به من دارد که مردم نسبت به مسئولان دارند! چون هروقت مادرت من را می‌بیند، یادش می‌آید که چطور با دادن وعده گولش‌ زدم! فرقش این است که مادرت توانست از من طلاق بگیرد اما مردم هر کار می‌کنند نمی‌توانند از مسئولان طلاق بگیرند!
نوشته‌ای که شوهرمادرت عصبانی است چون مجبور است 45 روز موتور پمپ آبش را خاموش کند! به جهنم که عصبانی است! آب در سیرجان کم است و ما باید صرفه‌جویی کنیم. می‌دانی که من قصد دارم در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری شرکت کنم و اصلا شعار اصلی من «خاموشی 45 روزه دهان مسئولان» است! چون بجز آب، اعصاب هم توی مملکت ما کم است و ما باید در مصرف اعصاب مردم خیلی صرفه‌جویی کنیم!
نوشته‌ای که اخیرا توی آلبوم عکس عروسی دوم مادرت، عکس‌های من را پیدا کرده‌ای! پرسیده‌ای که دقیقا آن‌جا چه غلطی می‌کنم و چرا دارم از شوهر مادرت معذرت‌خواهی می‌کنم؟
راستش یک روز من و مادرت سوار ماشین شوهرمادرت که مسافرکش بود، شدیم. وسط اتوبان، شوهر مادرت گیر داد به لباس‌های من و از ماشین انداختم پایین. بعد هم مادرت را برد محضر! من اولش خیلی سر و صدا کردم اما بعد همان شب برادران شوهر مادرت آمدند جلوی در خانه و من را حسابی توجیه‌ کردند! توجیه شدن خیلی لذت‌بخش است چون آدم وقتی توجیه می‌شود، به یک درجه خاصی از عرفان می‌رسد که از همه چیز رضایت پیدا می‌کند. اسم این درجه‌ی عرفانی، «فنا فی ‌الرضا مع التوجیه» است! من به لطف برادران شوهر مادرت متوجه شدم آن روز شوهر مادرت، مادرت را ندزدیده بلکه با جانفشانی از دست من نجاتش داده! برای همین هم من توی عروسی مادرت شرکت کردم و از شوهر مادرت عذرخواهی کردم! خدا را شکر آنجا فضا کاملا دوستانه بود و برخورد شوهر مادرت با من خیلی خوب بود. حتا یادم هست به من کتاب چگونه توجیه شویم را که برادران شوهر مادرت نوشته بودند، هدیه داد! پس دخترم! همیشه توجیه بشو حتا اگر هیچ توجیهی وجود ندارد!
قربانت، پدر توجیه شده و دیوانه‌ات!