چاپ

استاندار کرمان در سفر به سیرجان:

سیرجان پتانسیل بالایی برای توسعه و پیشرفت دارد

 گروه خبر

در یازدهمین روز از سال ۱۳۹۸ استاندار کرمان با سفر به شهرستان سیرجان در کارگروه رفع موانع و رونق تولید این شهرستان شرکت کرد و از نزدیک با مشکلات واحدهای تولیدی سیرجان آشنا شد.

استاندار کرمان در بدو ورود خود به شهرستان سیرجان از واحد تولیدی رنگدانه، شرکت بسته بندی خشکبار رنگین کمان سمنگان و واحد تولیدی کاویان گهر (تولید آهن اسفنجی) در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان بازدید به عمل آورد و پس از آن از روند بهسازی و مرمت قلعه درویش زیدآباد و به دنبال آن از کمپ استقبال از مسافران نوروزی واقع در ابتدای محور سیرجان شهربابک بازدید کرد. افتتاح باند دوم و روشنایی بلوار شاهد با اعتبار ۸۵ میلیارد ریال بخش دیگری از برنامه‌های سفر استاندار به شهرستان سیرجان بود. استاندار در ادامه در جلسه کارگروه رفع موانع و رونق تولید در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان شرکت کرد.

 معین‌های اقتصادی یک ضلع مثلث توسعه در شهر سیرجان هستند

فرماندار سیرجان در این جلسه با اشاره به اینکه در سال ۹۷ توانستیم بسیاری از وعده‌ها را محقق کنیم گفت: در سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در راستای عمل به تعهدات مسئولان شهرستان در سیرجان انجام شد. به ویژه شاهد رشد ۲۸۱ درصدی ایجاد اشتغال بودیم که در همین راستا ۸هزار و 80 نفر مشغول به کار شدند. وی اضافه کرد: برای هر یک از بخش‌های شهرستان معین اقتصادی تعیین کردیم و اقدامات بسیار خوبی در این بخش‌ها انجام و تشکیل خانه‌های توسعه صنعتی و کشاورزی همراه با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در بخش‌های پنج‌گانه شهرستان سیرجان با جدیت پیگیری شد. معاون استاندار خاطرنشان کرد: معین‌های اقتصادی یک ضلع مثلث توسعه ما در شهر سیرجان بودند. ضلع دیگر بانک ها هستند که تسهیلات و اعتبارات روستایی را به خوبی در اختیار متقاضیان قرار دادند تا آنجا که حدود هزار میلیارد تومان در امر سرمایه‌گذاری از محل اعتبارات داخلی خود هزینه کردند. همت و همراهی مدیران ضلع سوم این مثلث بود که در قالب جلسات اقتصاد مقاومتی به پیشبرد اهداف سیرجان کمک کرد. مکی آبادی خاطرنشان کرد: در سال جدید با توجه به تدابیر مقام معظم رهبری در رابطه با گام دوم انقلاب و نامگذاری امسال با عنوان رونق تولید ما نیز رونق تولید و اشتغال را در شهرستان سیرجان در دستور کار قرار می دهیم امید است به نتایج خوبی تا پایان سال برسیم.

 تنها از ۵۰ درصد ظرفیت و پتانسیل شهرستان استفاده شده است

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از سخنان خود گفت: تاکنون تنها از ۵۰ درصد ظرفیت و پتانسیل شهرستان استفاده شده است و هنوز جای کار بسیاری در این شهرستان وجود دارد. کارآفرین و سرمایه گذار را باید حمایت کرد تا بتواند به توسعه شهرستان کمک نماید. وی افزود: همه واقفیم که تنها با کار اداری نمی‌توان شهرستان را اداره کرد؛ نیاز به یک روحیه جهادی، پویا و بالنده داریم که بتوانیم اهداف شهرستان را به پیش ببریم. امروزه تولیدکننده به حمایت و تدبیر مسئولان نیاز دارد. حسن‌پور خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت این است که هیچ یک از شرکت‌های شهرستان پیوست فرهنگی و اجتماعی ندارند. بایستی این شرکت‌ها در قالب مسئولیت‌های اجتماعی، مشکلات شهرستان را مرتفع نمایند. نماینده مردم سیرجان خاطرنشان کرد: با اینکه ۵۰ درصد از فعالیت های اقتصادی استان در سیرجان و بردسیر انجام می‌شود اما هنوز ۱۲ هزار نفر در لیست انتظار دریافت زمین هستند که بایستی برای رفع مشکلات آن ها اقدام کرد. 

 رتبه پایین کشور و استان در ایجاد فضای کسب و کار

استاندار کرمان اهمیت رونق تولید را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: سال جدید از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده و این به دلیل اهمیت تولید است لذا بایستی شاخص‌هایی را برای رونق تولید در ابتدای سال جدید تعریف کرده و در انتهای سال میزان پیشرفت آن‌ها را سنجید تا نشان دهیم برای رونق تولید، اقدام عملی مهم است. وی افزود: در بازدیدهای امروز از شرکت‌های تولیدی و صنعتی شهرستان سیرجان مطمئن شدم ظرفیت زیادی در سیرجان برای توسعه و پیشرفت وجود دارد و انتظار ما از این شهرستان خیلی بیشتر از قبل شد.

فدایی خاطرنشان کرد: می‌توان با افزایش ظرفیت واحدهای قبلی و ایجاد واحدهای جدید به توسعه شهرستان کمک کرد. استاندار با اشاره به رتبه پایین کشور و استان در ایجاد فضای کسب و کار افزود: فضای کسب و کار هم در کشور و هم در استان کرمان نیازمند توجه بیشتری است. سرمایه‌گذار اقتصادی به دنبال جای مناسب برای سرمایه‌گذاری است، اگر به دنبال رونق تولید و جذب سرمایه گذار خارجی هستیم بایستی فضای کسب و کار را در کشور فراهم کنیم. استاندار گفت: کرمان از حیث ایجاد فضای کسب و کار در کشور در رتبه هجدهم قرار دارد که باید آن را ارتقا داد. وی ادامه داد: پنجره واحد به شدت فضای کسب و کار را بهبود می بخشد و می تواند رتبه استان را ارتقا دهد لذا تمامی دستگاهها باید در قالب پنجره واحد اقدام کنند.

در بخش پایانی این جلسه، مشکلات تعدادی از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان مطرح و با حضور مدیران مربوطه مصوباتی جهت حل آنها اتخاذ شد.