خرید و فروش اراضی کوی اساتید ممنوع است
- گروه خبر
در حالی که شهرداری سیرجان با چاپ آگهی عنوان کرد که اراضی بنیاد دانشگاهی با کاربری آموزشی بوده و نقل و انتقال آن‌ها غیر‌قانونی است، ابوالفضل جعفر‌قلیخانی مرجع قانونی معاملات را شهرداری نمی‌داند. شنبه‌ی هفته‌ی جاری شهرداری سیرجان آگهی‌ای در نشریه نگارستان با موضوع اراضی بنیاد دانشگاهی به چاپ رساند که در آن نوشته بود: «اجرای بند 9 صورتجلسه کار‌گروه ساماندهی حاشیه‌نشینی و مقابله با زمین‌خواری شهرستان سیرجان به مورخه 02/09/95 مبنی بر (اطلاع‌رسانی عمومی شهرداری و اداره راه و شهرسازی از طریق روزنامه‌ها نسبت به خرید و فروش زمین‌های کوی اساتید و نیز اقدامات قانونی صورت پذیرفته در خصوص آن‌ها) به اطلاع شهروندان محترم می‌رساند، اراضی بنیاد دانشگاهی واقع در شرق بلوار هجرت(رو‌به‌روی دانشگاه آزاد) دارای کاربری آموزشی و صرفا جهت توسعه فضای آموزشی بوده لذا هر‌گونه واگذاری و نقل و انتقال به اشخاص حقیقی یا حقوقی تحت هر عنوان اعم از بیع، اجاره و... غیر‌قانونی بوده و با متخلفین مطابق مقررات و ضوابط برخورد خواهد شد. روابط‌عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر سیرجان»
اما رییس دانشگاه آزاد سیرجان چاپ این آگهی را در حیطه‌ اختیارات شهرداری نمی‌داند و به پاسارگاد می‌گوید: در سال 68 منابع طبیعی ‌زمینی را به بنیاد دانشگاهی واگذار کرد و این با تایید مسئولان وقت به ساخت کوی اساتید دانشگاه‌های سیرجان اختصاص یافت. بنیاد بر همین اساس زمین را بین دانشگاه‌ها تقسیم کرد که منازل سازمانی ساخته شود تا اساتید برای حضور تشویق شوند و به سیرجان بیایند. راه و شهرسازی شکایتی را مطرح کرده که این زمین‌ها در حریم شهری هستند و منابع طبیعی نمی‌بایست زمین‌ها را واگذار کند. جعفر‌قلیخانی ادامه داد: ما هم عنوان کردیم که زمان واگذاری، این زمین‌ها در حریم شهری نبودند و این پرونده در حال رسیدگی است و تا زمان صادر شدن رای کسی نمی‌تواند نظری بدهد. اما این که شهرداری چنین مطلبی را نوشته جالب است؛ زیرا مرجع قانونی معاملات مالکیت، شهرداری نیست. به گفته‌ی وی شهرداری می‌تواند اگر زمین پروانه نداشته باشد، مانع ساخت و ساز شود و برای کاربری اراضی نیز باید شورای عالی شهرسازی نظر بدهد. دانشگاه آزاد سند مالکیت دارد و بقیه دانشگاه‌‌ها نیز سند دارند. خرید و فروش زمین‌های دانشگاه آزاد یک روال قانونی دارد و هیچ‌کس حق خرید و فروش آن را ندارد و ما نمی‌دانیم شهرداری با چه حسابی این آگهی را درج کرده است.
در همین رابطه داوود قاسمی شهردار سیرجان به پاسارگاد گفت: تنظیم این آگهی با اداره راه و شهرسازی بوده و همان‌طور که در بالای آن نوشته شده این آگهی با مشارکت اداره راه و شهرسازی بوده است.