پنج شنبه, 16 مرداد 1399

هفته‌نامه شماره ۶۱۵ | ۱۳ مرداد ۱۳۹۹   

 

 

رییس اداره استاندارد و یک کارشناس گیاه‌پزشکی نسبت به مصرف کود و سم هشدار دادند:
 کود و سم در کشاورزی‌ به اندازه آرسنیک آب شرب مهم است
- گروه خبر
اداره استاندارد نظارت بر محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای را آغاز کرده و گلخانه‌هایی که معیارهای لازم را داشته باشند، استاندارد تشویقی دریافت می‌کنند. رییس اداره استاندارد سیرجان گفت: نظارت سلامت غذایی در دنیا از تولید محصول آغاز می‌شود. محصولات کشاورزی پایه تولید غذا هستند و باید مورد نظارت جدی قرار بگیرند. به گفته‌ی سید‌محمد یزدی‌میرمخلصونی کود و سم جزو لوازم تولید انبوه محصولات کشاورزی هستند. امروز کودهای شیمیایی به کمک افزایش محصولات آمده است. استفاده بی‌رویه از سم‌ها و کودها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. یزدی ادامه داد: ضرر استفاده از برخی کودها و سم‌ها بسیار بیش‌تر از منفعت است و باید شهروندان محصولات ارگانیک را جایگزین کنند.
کودهای نیترات سرطان‌زا هستند
وی به یک نوع از کودهای مضر اشاره کرد و گفت: کودهای نیترات در افزایش محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی استفاده می‌شود. در دنیا ثابت شده که نیترات می‌تواند سرطان‌زا باشد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته استفاده از کودهای نیترات به کلی ممنوع شده است. وی گفت: در ایران نیز چند سالی است حساسیت نسبت به محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی آغاز شده اما هنوز بسیاری از مردم در جریان موضوع نیستند. شهروندان باید بدانند محصولی که غیرمعمول و از حد طبیعی بزرگ‌تر است برای رشد آن از نیترات استفاده شده است. مثلا سیب‌زمینی و یا گوجه‌ای که خیلی بزرگ و آب‌دار است، نیترات دارد و می‌تواند خطرناک باشد.
باقیمانده سموم در برخی محصولات زیاد است
وی گفت: در بحث سموم کشاورزی نیز موضوع مهم باقیمانده سم در محصول است. امروز در اتحادیه اروپا باقیمانده سموم یکی از شرایط اساسی برای خرید محصولات کشاورزی است در حالی که ما در ایران مصرف غیراصولی سم را شاهد هستیم. سم‌هایی که بعضی از آن‌ها از کانال‌های کنترلی نیز رد نمی‌شوند و اثرات زیست‌محیطی مخربی دارند. وی ادامه داد: استاندارد سم در حال تدوین است و برخی نیز تدوین شده است اما تا مرحله ایده‌آل فاصله زیاد است. به گفته‌ی رییس اداره استاندارد سیرجان اخیرا سازمان ملی استاندارد موضوع ورود به مسئله ترویج محصولات بدون استفاده از کودها و سم‌های شیمیایی را مصوب کرده است. این محصولات را اصطلاحا ارگانیک می‌شناسند.
شناسایی محصولات سالم
در سیرجان نیز به تازگی شروع به شناسایی، ارتباط، تشویق و توسعه محصولات سالم کشاورزی و گلخانه‌ای کرده‌ایم و مدیریت جهاد کشاورزی نیز همکاری خوبی داشته است. در جلسه‌ای که روز یک‌شنبه با گلخانه‌داران داشتیم، آن‌ها را تشویق به تولید محصولات سالم کردیم. وی گفت: اداره استاندارد محصول را مورد آزمایش قرار می‌دهد و اگر این محصول عاری از سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی بود، به عنوان تشویقی به گلخانه پروانه استاندارد می‌دهد. این پروانه در فروش محصول موثر است و می‌تواند برند‌سازی کند. پیش‌بینی ما این است که در سال‌های آینده تبدیل به استاندارد اجباری شود و کسانی که داوطلبانه اقدام کنند، کار راحتی در پیش دارند.
تمام دستگاه‌ها کمک کنند
وی ضمن تشکر از هفته‌نامه پاسارگاد که به مسایل مربوط به سلامت مردم اهمیت می‌دهد، گفت: تمام دستگاه‌ها باید نهایت تلاش خود را بکنند که امنیت  سلامت غذایی مردم حفظ شود. وی ادامه داد: تاکنون از شش گلخانه در سیرجان بازدید کردیم و آزمایش‌ها انجام شده‌اند، که فکر می‌کنم به دو مورد بتوان استاندارد تشویقی داد.
نیترات یکی از عوامل شیوع سرطان
در همین رابطه عباس صمدی کارشناس گیاه‌پزشکی گفت: نیترات واقعا خطرناک است. یکی از عوامل شیوع سرطان نیترات است. خیار، سیب‌زمینی، هندوانه و... درشت می‌تواند اثرات کود نیترات داشته باشد. اگر کود نیترات بدون نظر کارشناس، بدون آنالیز  خاک و... استفاده شود، خطرآفرین است. کشاورز کود را در اختیار کارگرش قرار می‌دهد و او هم بدون حساب و کتاب کود می‌دهد که به افزایش تجمع نیترات در محصول دامن زده است. بیماری‌های معده، انواع سرطان، نارسایی قلبی در کودکان و... از عوامل تجمع نیترات هستند.
شهروندان رابه سمت زندگی سالم سوق دهیم
صمدی در ادامه گفت:شهروندان باید بدانند هر‌چه میوه‌ها کوچک‌تر و زشت‌تر باشند، سالم‌ترند. مثلا سی سال پیش از چهار خیاری که می‌خوردیم، سه تای آن کرمو بود ولی در کل خانواده یک نفر سرطانی نداشتیم. اما در چند سال اخیر بر‌عکس شده است. ما باید انسان‌ها را به سمت زندگی طبیعی سوق بدهیم. ما با مصرف کودهای شیمیایی میخ به تابوت اطرافیان و خودمان می‌زنیم. باید مصرف درست به یک فرهنگ تبدیل شود. باید همه بدانند پرتقال درشت، گیلاس درشت می‌تواند فرد را مریض کند.
بعضی از سم‌ها شش ماه ماندگاری دارند
صمدی در مورد استفاده از سموم کشاورزی نیز گفت: سم‌ها نیز وضعیت بهتری نسبت به کودها ندارند. سم‌هایی که استفاده می‌شوند باید بیس گیاهی داشته باشند. یک‌سری از این سموم در بازار هست که هم گران هستند و هم ناشناخته. تاثیرات این نوع سموم آنی نیست اما استفاده از آن‌ها در طبیعت خطری ایجاد نمی‌کند و محصول سالم تولید می‌شود. اما ما مشاهده می‌کنیم، سمومی استفاده می‌شود که بسیار خطرناک هستند و بعضا شش ماه در محیط ماندگاری دارند. صمدی ادامه داد سیب‌زمینی بیش‌ترین مصرف را در سفره‌ غذایی ایرانی‌ها دارد. برای کشتن آفات این محصول خیلی‌ها از سمومی استفاده می‌کنند که ماندگاری زیادی در محصول دارد، این بسیار خطرناک است. در کشورهای پیشرفته اتحادیه‌ اروپا نهادهایی وجود دارد که با کار تخصصی باقیمانده سموم را در محصولات اندازه‌گیری می‌کند و اگر باقیمانده سموم بیش از حد مجاز باشد، اجازه ورود محصول به بازار را نمی‌دهند.
نظارت در ایران بیشتر در حد حرف است
وی در مورد نظارت بر محصولات در ایران گفت: نظارت بیش‌تر در حد حرف است. این یک کار ضروری است باید همه به کمک بیایند. مگر قضیه آرسنیک آب شرب را پیگیری نکردند؛ این موضوع هم به همان اندازه مهم است و باید پیگیری شود.
از ورود سم‌ها و کودهای خطرناک جلوگیری می‌کنیم
اکبر محمودآبادی رییس اداره جهاد کشاورزی سیرجان هم در این رابطه گفت: ما از ورود خیلی از انواع سم‌ها و کودهایی که خطرناک بود و با معیار‌های ما همخوانی نداشت، جلوگیری کردیم. به گفته‌ی محمودآبادی الان استانداردهایی که در کشورهای اروپایی رعایت می‌شود، ما هم رعایت می‌کنیم. وی در مورد نظارت بر روی محصولات هم گفت: ما نظارتی بر روی محصولات انجام نمی‌دهیم. اخیرا اداره استاندارد به این قضیه ورود پیدا کرده و ما هم با آن‌ها همکاری لازم را داریم.