گزارش پاسارگاد درباره چند کلیپ جنجالی از انتخابات شورای شهر سیرجان
وقتی شهروند رسانه می‌شود
- ابوذر زینلی: خرید رای این طوری که شما فکر می‌کنید نیست
- امین صادقی: سالم‌ترین انتخاباتی که من تا به حال دیدم و گذراندم این انتخابات بوده است، اگر بگویند یک دانه رای، نه من، نه دوستان من و نه هواداران من جابه‌جا نکردیم
- وحید جوان: من لحظه‌ای فیلم‌ها رو دیدم شوکه شدم
- ایراندخت رضایی: وقتی حدود 20-30 نفر مامور در شعبه وجود دارد یک نفر بیاید به راحتی آن فرم را بزند و برود؟
- دادستان سیرجان: در خصوص خرید و فروش رای حکم جلب فرد صادر شده و متهم دستگیر و پرونده‌اش در حال رسیدگی است / در مورد فیلم اشتباه کد یکی از کاندیداها این فیلم کاملا ساختگی بوده و دوستان پلیس فتا هم سرنخ‌های خوبی پیدا کردند و در حال شناسایی فرد هستند
- گروه شهر
هفته پیش قطار انتخابات به ایستگاه آخر رسید اما همچنان حواشی پیرامون آن در سیرجان ادامه دارد. از جمله حواشی که در هفته‌های اخیر باعث حرف و حدیث‌های فراوان شد پخش سه فیلم در فضای مجازی بود که با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد.
در فیلم اول که یک فیلم 34 ثانیه‌ای است یکی از بازیکنان تیم [...] کنار ایستگاه اتوبوس ایستاده است و درحالی که در دستش یک دسته کارت شارژ است به خانمی که این فیلم را می‌گیرد می‌گوید:«خدایی بهش رای بدهید» زن می‌گوید؛«به کی؟» کارت‌شارژهای‌تان چندی هستند؟«دیگه همینی که به ما دادند می‌دهیم.ایرانسل داری یا همراه اول؟» هم ایرانسل و هم همراه‌اول. مرد هم دست می‌کند از بین کارت‌شارژها دوتا کارت‌شارژایرانسل وسه تا کارت شارژ همراه اول در می‌آورد و به فرد می‌دهد. کارت‌شارژهایی که معلوم نیست چند تومانی هستند.
در فیلم دوم زنی در یک ماشین نشسته است و در حالی که خودش را عمه یکی از کاندیداها معرفی می‌کند با زن دیگری در مورد فروش رای صحبت می‌کند و تاکید دارد تا الان هنوز برای کاندیداش رای نخریده و او اولین نفر است.
«ابوذر زینلی» در جواب این سوال نظرتان در مورد فیلمی که در فضای مجازی در خصوص شما منتشر شده چیست، گفت: «من فعلا دارم پیگیری می‌کنم ببینم قضیه چه بوده است، هنوز دقیقا نرفتم پیگیری کنم. و 100 درصد از طریق رسانه‌ها نتیجه را اعلام می‌کنم.» یعنی معتقدید شایعه است؛«خودتان هم دارید می‌گویید شایعه است. واقعیت زمین تا آسمان فرق می‌کند. آقای دکتر طاهری که آمده از قلم و نشریه شما سواستفاده کرده 100 درصد از ایشان شکایت می‌شود.» یعنی  شما شایعه خرید رای را قبول ندارید؟ «شما خودتان دارید عرض می‌کنید شایعه است. خرید رای این طوری که شما فکر می‌کنید نیست، خرید رای این است طرف برود مثلا 500 تا شناسنامه بگیرد بگذارد در خانه‌ و روز رای‌گیری ببرد پای صندوق رای. اینکه یک کارت شارژ دو هزار تومانی  بگیرید و بگویند برو به فلانی رای بده، اصلا  شما می‌روید رای بدهید؟ با یک کارت شارژ دو هزار تومانی چطور یک نفر می‌تواند به سه نفر رای دهد، این را بهش نمی‌گویند خرید رای» یعنی ایشان می‌خواسته شما سه کاندیدا را تخریب کند؟ «حالا نمی‌توانیم بگوییم می‌خواسته تخریب کند شاید می‌خواسته تبلیغی هم بکند و فردی چنین تصمیمی گرفته باشد در کل خرید رای نبوده.» شما از ایشان شکایت کردید؟ «من فعلا می‌خواهم از آقای دکتر طاهری شکایت کنم.»
امین صادقی دیگر کاندیدایی‌ست که نامش در فیلم آورده شده است او در توضیح می‌گوید؛«چهارسال است در شورا بودم در این مدت سعی کردم دروغ نگویم اما به جان بچه‌ام قسم می‌خورم که روحم از این داستان خبر نداشته است. شما اگر توجه کنید در فیلم،  اول اسم آن دو نفر را می‌آورد بعد با کمی مکث اسم من را می‌گوید. نمی‌دانم شاید واقعا هم داشته به ما کمک می‌کرده اما آن کسی که یک کارت شارژ دو هزار تومانی بگیرد و به سه نفر رای دهد واقعا باید دستش را بوسید که نفری 700 تومان می‌گیرد و می‌رود رای می‌دهد.» او با بیان اینکه همه این‌ها شایعه است،گفت:« سالم‌ترین انتخاباتی که من تا به حال دیدم و گذراندم این انتخابات بوده است. اگر بگویند یک دانه رای، نه من، نه دوستان من و نه هوارداران من جابه‌جا نکردیم.» وی افزود:«شما خودتان می‌دانید در انتخابات کثیف‌ترین کارها انجام می‌شود، از دادن مشروب، پول، یه کارهایی انجام می‌دهند که من و اطرافیانم توانایی انجام آن کارها را ندارند. اینکه خیلی‌ها روی این فیلم مانور می‌دهند آدم‌های مغرضی هستند»
وحید جوان دیگر کاندیدایی‌ست که نامش در فیلم آمده است. او با بیان اینکه من لحظه‌ای فیلم‌ها رو دیدم شوکه شدم،گفت:«من کاملا این داستان‌ها را تکذیب می‌کنم و نمی‌دانم با چه قصد و غرضی این فیلم را گرفتند» او توضیحات بیشتر پیرامون این موضوع را به هفته آینده موکول کرد.
کلیپ گرفته شده در شعبه اخذ رای جعلی بوده است
در فیلم دیگری خانمی در یکی از شعب اخذ رای کد 214 را وارد می‌کند که اسم و عکس محمود رجبی‌پور می‌آید بعد به پشت سرش برمی‌گردد و به لیست اسامی کاندیداها که بر روی شیشه چسبانده شده است نگاه می‌کند و با انگشت کد 214 را که متعلق به ایراندخت رضایی است نشان می‌دهد.
یکی دو روز پس از انتشار این فیلم ستاد انتخابات شهرستان سیرجان اطلاعیه‌ای را منتشر کرد«اخیرا کلیپی کوتاه مبنی بر مغایرت کد تعدادی از نامزدها انتخابات شورای شهر در فضای مجازی منتشر شده که باعث تشویش افکار عمومی شده است. به اطلاع شهروندان محترم می‌رساند این کلیپ جعلی بوده و موضوع از سوی مراجع قضایی در حال پیگیری است و با افراد خاطی برخورد جدی صورت می گیرد.» پس از پخش این اطلاعیه این سوال پیش می‌آید چگونه فردی توانسته به راحتی در مقابل چشمان ماموران شعب اخذ رای برگه اسامی کاندیداها را بر روی دیوار بچسباند و بعد فیلم بگیرد و کسی هم متوجه نشود؟
ایراندخت رضایی که در این فیلم نامش آورده شده است، گفت: این مشکل فقط برای من نبوده و خیلی از کاندیداها این مشکل را داشتند.  او با اشاره به اطلاعیه فرمانداری گفت:  من فکر نمی‌کنم همچین چیزی نبوده باشد. مگر می‌شود یک نفر به قصد تخریب این کار را کرده باشد. وقتی حدود 20-30 نفر مامور در شعبه وجود دارد یک نفر بیاید به راحتی آن فرم را بزند و برود؟ او با بیان اینکه روز جمعه چندین نفر به من پیام دادند گفت: بسیاری همان روز به من گفتند ما رفتیم حوزه روبروی تامین اجتماعی رای بدهیم هرچه خواستیم نام شما را بنویسیم نتوانستیم و زمانی کد شما را می‌زدیم نام یک آقا بالا آمده است و چون دیدیم نمی‌توانیم رفتیم به افرادی که در شعبه بودند اطلاع دادیم.  احتمالا چهارتا شعبه تا ساعت 11 صبح این مشکل را داشته‌اند.
مجازات خرید و فروش رای زندان است
دادستان سیرجان در گفت‌و‌گو با پاسارگاد گفت:«آنچه از فیلم‌های تخلف انتخاباتی به دست ما رسید صرفا یک فیلم مستند در خصوص خرید و فروش رای بود که بلافاصله حکم جلب فرد صادر شد و متهم دستگیر شد و پرونده‌اش در حال رسیدگی است و انشالله به دادگاه جهت صدور حکم فرستاده می‌شود» او در جواب این سوال مجازات خرید و فروش رای چیست، گفت:«اگر خرید و فروش رای ثابت شود مجازات حبس برایش پیش‌بینی شده است که البته میزانش بسته به نظر دادگاه است.» محسن نیک‌ورز درباره فیلمی که در آن خانمی خود را عمه یکی از کاندیداها معرفی می‌کند،گفت: «در آن فیلم بحث خرید و فروش رای مطرح نبوده و صرفا صحبت می‌کردند. یکی دوتا فیلم دیگر هم بودند که این‌ها بنا به صحبتی که دوستان‌مان در فرمانداری کردند فیلم‌های جعلی و ساختگی بودند که پلیس فتا دارد تلاش می‌کند دستگیرشان کند.» منظورتان همان فیلمی است که در یکی از شعب اخذ رای گرفته شده است؛«بله این فیلم کاملا ساختگی بوده و دوستان پلیس فتا هم سرنخ‌های خوبی پیدا کردند و در حال شناسایی فرد هستند چون ردگیری این فیلم که چطور ساخته شده و بارگذاری شده در فضای مجازی شاید یک مقدار زمان ببرد.» او در جواب این سوال اگر این فیلم ساختگی بوده چطور توانستند بیاید در شعبه و در حضور ماموران حاضر در ستاد چنین کاری کنند، گفت: «اظهارنظر نهایی در این زمینه با خود فرمانداری است منتهی زمانی دوربین را از روی صندوق می‌گیرند و می‌برند روی کاغذ خوب که دقت کنید اصلا چنین کاغذی از سوی ستاد انتخابات تعبیه نشده و کاغذهایی که موجودبودند همه در قطع A3 بوده و با نرم‌افزارهای خاصی این فیلم را تهیه کردند.»