چهارشنبه, 09 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۲ | ۷ مهر ۱۳۹۹

 

 

پاسارگاد منشا اثرات ارزنده‌ای در عرصه روزنامه‌نگاری نوین بوده است
- یونس‌فتحی
سال‌های آغازین دهه هشتاد، جوانی خوش‌فکر و خلاق در هفته‌نامه نگارستان مبدع یک صفحه‌آرایی زیبا و قشنگ بود. از آنجایی که در آن سال‌ها وقت بیشتری را در آن نشریه صرف می‌کردم، توفیق همصحبتی فراهم بود و به تناسب مناسبت‌ها و رخدادها بعضا کری‌خوانی سیاسی هم می‌کردیم. آخر او جوانی بود با تفکرات دوم خردادی آن روزها و من هم گرچه زیاد در وادی سیاست نبودم لکن خود را در اردوگاه سیاسی آنها  نیز نمی‌دیدم.
در سال 86 یک چهره سیاسی که در همان ایام سودای مجلس و نمایندگی در سر داشت، امتیاز نشریه پاسارگاد توسط را خرید. پاسارگاد هم مثل چند نشریه دیگر بدون تامل، اخذ مجوز شده بود و به امان خدا رها. تنها هدف همه آنها این بود که بشوند عینهو نگارستان! انتظار خوش‌بینانه از این خرید امتیاز این بود که پاسارگاد هم بشود یک بولتن خبری برای یک چهره سیاسی و بعد از مدتی فروکش کند و برود به محاق فراموشی. ولی این اتفاق نیفتاد.
در اینکه پاسارگاد نشریه‌ای با گفتمان اصلاح‌طلبی است جای هیچ شکی نیست، اما حسن انتخاب صاحب‌امتیاز جدید سبب شد، مهندس جوان و گرافیست خوش‌فکر طراح که پیش از آن  علاوه بر نگارستان، نشریات امید کرمان و فردوس کویر را نیز تجربه کرده بود،  با نگاهی حرفه‌ای و هنرمندانه‌، مدیریت نانوشته این نشریه را به دست گیرد.
 اکنون در ده سالگی پاسارگاد با کمی اغماض می‌توان گفت؛ پاسارگاد نه تنها دچار تنگ‌نظری‌های افراطی نشده بلکه منشا اثرات و برکات ارزنده‌ای در عرصه روزنامه‌نگاری نوین بوده است‌. گرچه فراز و فرودهایی داشته اما حداقل هیچ‌گاه از چشم مخاطب نیفتاده است.
 اشاره‌ای کوتاه به چند ویژگی پاسارگاد تا هدیه‌ای باشد برای دست‌اندرکارانش در دهمین سالگرد انتشار این نشریه:
1- نگاه حرفه‌ای به عرصه مطبوعات محلی در تولید محتوا با برنامه‌های از قبیل تشکیل پرونده‌های موضوعی، نگاه خاص به مقوله عکس خبری و یا همان فوتو‌ژورنالیسم، وجود سرویس‌های مجزا و مستقل، تهیه و تنظیم حرفه‌ای اخبار و مصاحبه‌ها. و ارج نهادن به تلاش‌های  خبرنگاران و نویسندگان بعضاً نوپا یکی از ویژگی‌های بارز پاسارگاد است.
2-  صادق بودن با مخاطبان؛ به گونه‌ای که در این وانفسایی که اوضاع اقتصادی نشریات اصلا مناسب نیست، تا به امروز ندیده‌ام مصاحبه‌ای سفارشی و رپرتاژی را در قالب یک کار تولیدی تحریریه به خورد خواننده بدهد. تلاش در جهت جدا کردن حریم مطالب تولیدی و تحریری از  آگهی و کار تبلیغاتی که مشتری بابت آن پول می‌پردازد از دیگر ویژگی‌های پاسارگاد است. کاری که خیلی از مطبوعات محلی استان به آن مقید نیستند.
3-  ویژگی دیگر پاسارگاد جذب صاحب‌قلمانی از طیف‌های مختلف فکری است به گونه‌ای که پاسارگاد این ظرفیت را داشته است که مجتبی احمد‌زاده  اصولگرا را در کنار رضا مسلمی اصلاح‌طلب با هم داشته باشد و جالب این که هر دو حرف‌های خود را می‌زنند نه حرف‌هایی که احیانا پاسارگاد می‌خواهد. این هم در یاداشت‌ها و مقالات بوده است و هم در میز‌گرد‌ها و گفت‌و‌گوها
4- انتشار ضمیمه‌های جذاب و پر‌مخاطبی همچون روز‌گردون در دوره‌های مختلف از دیگر ویژگی‌های پاسارگاد بوده که امید است به زودی شاهد انتشار دوباره آن باشیم.
5-  جذابیت بصری و طراحی زیبا و صاحب سبک بودن در این خصوص از دیگر ویژگی‌های بارز پاسارگاد است که او را  همیشه از هم‌قطارانش متمایز کرده است
اما با همه آنچه اشاره شد، باید گفت؛ پاسارگاد خیلی بهتر از اینها می‌توانست و می‌تواند ظاهر شود  و ایراداتی هم بر آن وارد است که آن را می‌گذاریم برای یک فرصت دیگر، فرصتی که از سالروز تولدش حداقل مدتی گذشته باشد.