پنج شنبه, 16 مرداد 1399

هفته‌نامه شماره ۶۱۵ | ۱۳ مرداد ۱۳۹۹   

 

 

لزوم حفظ سرمایه اجتماعی «پاسارگاد»
- امین شول سیرجانی/روزنامه‌نگار
دوستان و همکارانم در نشریه پاسارگاد از من خواسته‌اند به مناسبت سالگرد تأسیس نشریه یادداشتی درباره پاسارگاد بنویسم. حضور قریب به 5 سال در تحریریه پاسارگاد بین سال‌های 90 تا 95 موجب شده فارغ از بحث‌های حرفه‌ای به این نشریه دلبستگی داشته باشم. اما اکنون به‌عنوان کسی که قرار است از بیرون به پاسارگاد نگاه کند و درباره‌اش یادداشت بنویسد، کوشش می‌کنم چند نکته را به اختصار یادآوری کنم. به این امید که مورد اقبال مدیران نشریه و مخاطبان ارجمند واقع شود.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پاسارگاد این است که طی سال‌های گذشته بروز برخی مشکلات و چالش‌ها موجب نشد این نشریه رو به تعطیلی برود. اگر به دقت به فعالیت‌های این نشریه نگاه کنیم می‌بینیم که پاسارگاد در ایامی موفق ظاهر شده و در ایامی با چالش‌های خصوصاً بیرونی روبرو بوده است. چالش‌هایی که شاید اگر برای هر نشریه دیگری رخ می‌داد منجر به تعطیلی آن می‌شد. بر اثر نگاه سیاست زده دولت‌های نهم و دهم نشریات محلی هم آسیب دیدند. پاسارگاد هم از این آسیب‌ها در امان نبود. اما اینکه توانست در مدت کوتاهی خودش را بازسازی کند را می‌توان یک ویژگی مثبت تلقی کرد. در واقع این سماجت و استمرار قابل تقدیر است. رویکرد حرفه‌ای به گرافیک مطبوعاتی، تلاش برای تحلیل وقایع به جای خبرنویسی محض و تولید محصولات  مطبوعاتی مثل ضمیمه طنز روزگردون موجب شده تا برند پاسارگاد نزد مخاطبان از هویت مستقل برخوردار باشد. این نقاط قوت برای یک رسانه محلی ارزشمند و قابل اعتنا است اما پاسارگاد به عنوان یکی از رسانه‌های محلی که حالا دیگر در سیرجان و کرمان مورد اعتماد بسیاری از مخاطبان قرار دارد، در ادامه راه چه راهبردی را باید پی بگیرد؟
به عقیده من مهم‌ترین راهبرد، شناخت «سرمایه اجتماعی» موجود و حفظ آن است. مهم‌ترین آفتی که رسانه‌ها و به‌خصوص رسانه‌های محلی را در ایران تهدید می‌کند؛ بی‌توجهی به سرمایه اجتماعی رسانه است. این نکته که رسانه از جایی به معنای واقعی کلمه متعلق به مخاطبانش است و مدیران رسانه باید این اعتماد را پاس بدارند و مراقبت کنند این اعتماد از دست نرود. این‌چنین است که می‌بینیم یک روزنامه بعد از چند سال کار و تازه در زمانی که قرار است ثمره کارش را ببیند با یک تغییر ساده در سطح سردبیری یا مدیرمسئولی و یا تغییر در سیاست‌های کاری هویتش به کلی تغییر می‌کند. در سطح محلی هم کم نبوده‌اند رسانه‌هایی که سرمایه اجتماعی‌شان را پاس نداشته‌اند. در مقابل می‌توان به رسانه‌های موفق هم اشاره کرد. در سطح سراسری مجله فیلم یکی از بهترین‌هاست. این مجله عملاً به مهم‌ترین رسانه مؤثر سینمایی کشور تبدیل شده و سیاست‌های اصولی‌اش طی سال‌های انتشار تغییر چندانی نکرده اما در عوض سعی کرده خودش را با تغییرات جدید همگام کند. به همین دلیل می‌بینیم این مجله در کنار نسخه کاغذی، نسخه اپلیکیشن را هم راه اندازی کرده و تمهیداتی دیگر هم اندیشیده تا مخاطبانش را راضی نگه دارد. امیدوارم مدیریت ارشد پاسارگاد با درک سرمایه اجتماعی این نشریه، تمهیدی بیندیشد که پاسارگاد به عنوان یک نهاد رسانه‌ای از لغزش‌های احتمالی مصون بماند و درعین‌حال توان همگامی با تغییرات غیرقابل‌انکار فضای رسانه‌ای را داشته باشد. در این صورت است که می‌توان همچنان به داشتن یک نشریه تحلیلی خوب در سطح محلی امیدوار بود.