چاپ

از حق و حقوق خود کوتاه نمی‌آییم
- دکتر جواد عباسلو
 باید برویم جایی که آب‌هایش جاری و دل مردمانش از کینه خالی است. همشهریان عزیز انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم برگ زرینی به تاریخ پر‌شکوه کشور و شهر عزیزمان افزود و شما با انتخابی از روی درایت، کشور را از یک پیچ بزرگ تاریخی به سلامت گذراندید. اما انتخابات امسال یک روی دیگر هم داشت. آیا انتخابات شورای شهر هم همچون انتخابات ریاست‌جمهوری افتخارآفرین است؟ این‌که برخی از مسئولان به تقلب و خرید آرا به‌طور گسترده در این انتخاب اذعان دارند و نماینده‌ی محترم مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با هیات مرکزی نظارت و وزیر محترم کشور درباره‌ی آن مکاتبه می‌کند و یا فرمانده نیروی محترم انتظامی در جلسه‌ی 31/03/96 که با حضور حدود سی تن از نامزدها و مسئولان برگزار شد صریحا فرمود که همه‌ی نامزدها به صورت وسیع و گسترده خرید و فروش آرا داشتند و...
این اظهارات روشن توسط مسئولان که در خفا و آشکار به آن اذعان دارند خود دلیلی است بر رویه نادرستی که در چند سال گذشته در انتخابات محلی و شهرستانی رخ می‌دهد. مسئولانی که خود بایستی آن‌ها را رصد و پیگیری کنند و بر‌طبق قانون همه‌ی مراحل اعم از نظارت، پیگیری، جمع‌آوری ادله و اثبات جرم از وظایف آن‌هاست، فقط لطف می‌فرمایند و مرتب معترضان را تهدید می‌کنند که شما کلی‌گویی می‌کنید و چرا اقدام به دستگیری و مستند‌سازی نکرده‌اید؟ آقایان ما وظیفه درگیری و ایجاد تشنج و اقدامات انتظامی و قضایی در حین انتخابات را نداریم و این کار خود موجب دخالت در امور دستگاه‌ها و وظایف شماست و باعث ایجاد اخلال در اخذ آرای مردم می‌شود. ما نباید وظایف شما را انجام دهیم. اگر انجام می‌دادیم سیرجان به صحنه‌ی جنگ درگیری قومی و قبیله‌ای بدل شده بود. آیا به شما قبل از انتخابات و شروع تبلیغات تذکر ندادیم که باید از تخلف پیشگیری کنید؟ در روز رای‌گیری از ساعت 8 صبح تا 7 عصر چند بار آمدم و گزارش دادم و عاجزانه درخواست رسیدگی کردم اما شما که برای ما معترضان خط و نشان می‌کشید، به‌جای قاطعیت و قانون‌مداری چه کردید؟ نشستید تا با رای مردم آن کردند که همه‌ی مردم حتی مسئولان بر آن شاکی‌اند. امروز هم به‌جای اعمال قانون به تهدیدات وسیع، روشن، آشکار و پنهان معترضانی می‌پردازید که حق و حقوق قانونی مردم و خود را طلب می‌کنند.
ما قانون‌مند و از مسیر قانون و بر طبق نظر رهبر معظم انقلاب به پیگیری حق‌الناس ادامه خواهیم داد و از حق و حقوق خود کوتاه نمی‌آییم. چون در قبال خون شهدا که عزیزترین‌های‌مان بودند و رفتن وظیفه داریم. امروز حدود چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است. این شجره‌ی طیبه میوه‌ی بسیار داده است چون با خون بهترین‌های ملت آبیاری شده است و مسئولان شهرمان که بر مسند نشسته‌اند و مرتب از بهترین‌های آن تناول می‌کنند، بایستی که بیش‌ترین تلاش را در حفظ حیثیت و آبروی آن بنمایند. حق ندارند که اگر خلاف و کم‌کاری کردند با سر‌پوش گذاشتن بر آن موجب اسائه ادب به این شجره‌ی طیبه شوند. حق ندارند از آبروی نظام خرج کنند و خلافی آشکار و واضح را که در معرض دید مردم شهر رخ داده را پنهان کنند و برای حفظ مسند خود از آبروی جمهوری اسلامی هزینه می‌کنند. بعضی از مسئولان از خانواده محترم شهدا هستند و چطور می‌خواهند فردای قیامت جواب شهیدان‌شان را بدهند؟
و اما چرا بنده ایستاده‌ام؟ بنده نمی‌توانم جواب خدا را بدهم وقتی که حقی به این واضحی تضییع شده است. «تو وسط معرکه بودی چرا از حق‌الناس دفاع نکردی؟ چرا کوتاهی نمودی؟» جوابی نه برای دوستان شهیدم دارم و نه برای خدا.
سخنی هم با برخی از منتخبان اعلام شده شورا دارم؛ پیروزی به هر قیمت افتخارآفرین نیست و موجب موفقیت نه برای خودتان می‌شود نه برای شهرمان. سخنم با شماست که با اکثرتان در روز رای‌گیری تماس گرفتم و تذکر دادم که این عمل منکر را انجام ندهید و شما هر‌کدام حرف‌‌های مختلفی زدید. اگر می‌خواهید جلوی باطلی را بگیرید و حقی را با عمل خود بازگردانید، بدانید که این ره که می‌روید به ترکستان است. هیچ‌گاه نمی‌توان از مسیر باطل رفت و به حق رسید. بدانید خرید حتی یک رای شما را بر ریل باطل نشانده است. شما هرگز با عبور از مسیر باطل نمی‌توانید حقی را باز گردانید و هرگز برای شهر و دیار ما مثمر‌الثمر نخواهید بود. مواظب باشید که متاع چند روزه‌ی دنیا شما را نفریبد. بنده که از آن به خدا پناه می‌برم.