جمعه, 01 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 516: 28 خرداد 1397

در نشست مطبوعاتی در مورد بیماری کریمه کنگو مطرح شد:
 کریمه کنگو در ایران قدمت 40 ساله دارد
- تا کنون چهار بیمار مشکوک به کریمه کنگو در سیرجان مشاهده شده است
- شهرداری هنوز دستگاه پیش‌سردکن کشتارگاه را خریداری نکرده است
- گروه خبر
پیش سرد کن در کشتارگاه سیرجان یک نیاز ضروری است و علیرغم پیگیری‌های زیاد هنوز نصب نشده است. این مطلب را دکترعلیرضا زنیلی‌پور رییس شبکه دامپزشکی در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس مرکز بهداشت سیرجان در مورد بیماری کریمه کنگو عنوان کرد و گفت: اگر پیش سرد‌کن نصب شود نیازی به نگهداری 24 ساعته گوشت در یخچال منزل نیست. ما از شش سال پیش نامه‌نگاری‌های‌مان را با شهرداری برای خرید پیش‌سرد‌کن آغاز کرده‌ایم اما متاسفانه تا کنون خریداری نشده است.
شنبه هفته جاری رییس مرکز بهداشت سیرجان به همراه رییس شبکه دامپزشکی سیرجان در نشست مطبوعاتی مشترک در مورد این بیماری توضیحاتی ارایه کردند.
این بیماری در دام‌ها علامتی ندارد
در ابتدای این نشست دکتر محمد موقری معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت سیرجان گفت: از اواخر بهار تا انتهای تابستان این بیماری در دام‌ها شایع است. به گفته‌ی‌ وی این بیماری در دام‌ها علایم خاصی ندارد ولی در صورت مبتلا شدن انسان علایم آن بروز پیدا می‌کند. این بیماری اولین بار در شهر کریمه اوکراین کشف شد و چند سال بعد در کشور کنگو مشاهده شد. به همین دلیل نام کریمه کنگو به خود گرفت.
افرادی که با دام سروکار دارند در معرض بیماری‌اند
قصاب‌ها، چوپانان، چوب‌دارها و به‌طور کلی کسانی که با دام سر و کار دارند، بیش‌تر در معرض این بیماری قرار دارند. وی در مورد راه‌های انتقال این بیماری گفت: گزش کنه، له کردن کنه، تماس با خون و ترشحات آلوده و در بعضی موارد تنفس هوای آلوده هم ممکن است باعث بیماری شود. علایم بیماری در مراحل اولیه شبیه بیماری‌های عمومی مثل سرماخوردگی ساده است. بدن‌درد، اسهال و استفراغ و بی‌حالی که کم‌تر کسی شک می‌کند که فرد مبتلا به کریمه کنگو شده است. اگر بیماری به موقع تشخیص  داده شود قطعا درمان می‌شود. داروهای این بیماری در کشور وجود دارد.
این بیماری هر سال وجود داشته است
 دکتر موقری ادامه داد: این بیماری هر سال با همین گستره در کشور وجود دارد و یک بیماری جدید نیست اما به علت افزایش شبکه‌های مجازی، حساسیت بیش‌تر شده و ما هم از این موضوع استقبال می‌کنیم. اما شبکه‌های مجازی یک شمشیر دو لبه است و اطلاع‌رسانی بیش از حد و بزرگ کردن موضوع می‌تواند باعث ترس و وحشت در بین مردم شده و حتی باعث می‌شود مردم گوشت نخرند.
گوشتی را که دامپزشکی تایید کرده بی‌خطر است
 به گفته‌ی دکتر موقری امسال آمارهای این بیماری بیش‌تر نشده و همه چیز مثل سال‌های قبل است. گوشتی که دام‌پزشکی آن را تایید کرده، مردم می‌توانند بدون هیچ مشکلی مصرف کنند. شهروندان اگر گوشت را از جاهای معتبر تهیه کنند هیچ مشکلی وجود ندارد.
ویروس کریمه کنگو بومی ایران شده است
دکتر علیرضا زینلی‌پور رییس شبکه دام‌پزشکی هم گفت: این بیماری با گزش کنه اتفاق می‌افتد. در دام علایمی ندارد اما در انسان با علایم همراه است. کریمه کنگو الان ویروس بومی ایران شده و 44-43 ساله است.
پختن گوشت ویروس را از بین می‌برد
این ویروس پایداری زیادی در طبیعت دارد و مبارزه با آن در طبیعت سخت است. پختن گوشت و یا جوشاندن شیر می‌تواند این ویروس را از بین ببرد. این کنه با جوندگان، موش و خرگوش، بز، شتر‌مرغ، پرندگان، روباه و... جا‌به‌جا می‌شود. تعداد بیماران مبتلا شده در سال 89 دو برابر بیماران در سال 95 بود و شهروندان باید بدانند جای هیچ نگرانی در رابطه با این بیماری وجود ندارد. انتقال این بیماری به صورت مستقیم و غیرمستقیم است. به گفته دکتر زینلی افرادی که با دام سر و کار دارند در معرض مستقیم این بیماری قرار دارند. گزش کنه و له‌کردن کنه با دست جزو مهم‌ترین دلایل انتقال مستقیم این بیماری هستند. تماس با ترشحات دام، خون دام، مصرف خام جگر دام و... از راه‌های انتقال این بیماری به صورت غیرمستقیم است. کشتار غیرمجاز دام در معابر، منازل و... به عنوان یک خطر بالقوه است. رعایت کشتار دام مهم‌ترین موضوعی است که باید رعایت شود.
راه‌های کنترل بیماری
وی در مورد راه‌های کنترل این بیماری گفت: جلوگیری تغذیه کنه از انسان یکی از موارد ضروری برای جلوگیری از این بیماری است. افرادی که با گوسفندان تماس دارند باید لباس مناسب بپوشند. شهروندانی که برای تفریح به روستاهای خوش آب و هوا می‌روند باید مراقب باشند از له کردن و کندن کنه‌ها با دست جدا خودداری کنند.
دام را در کشتارگاه بکشید
وی از همه‌ی شهروندان خواست دام را در کشتارگاه بکشند و شهروندان هم گوشتی را تهیه کنند که دارای مهر سلامت باشد. وی از شهروندان خواست قبل از مصرف، گوشت را به مدت 24 ساعت و جگر و دیگر آلایش‌های دامی را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری کنند. دکتر زینلی در مورد نصب پیش‌سردکن در کشتارگاه هم گفت: این یک نیاز ضروری است اگر یک پیش‌سرد‌کن نصب شود نیازی به نگهداری 24 ساعته گوشت در یخچال منزل نیست.
نیازمند  فرهنگسازی هستیم
دکتر زینلی افزود: اما آموزش و فرهنگ‌سازی مهم‌ترین موضوع است. ما باید یاد بگیریم جلوی ماشین‌مان گوسفند نکشیم. به هر دلیل و به هر عنوانی که می‌خواهیم دام ذبح کنیم باید در کشتارگاه ذبح کنیم. شایع‌ترین راه انتقال این بیماری ذبح غیرمجاز است.
بیمار قطعی نداشتیم
اکبر اسدی مسئول واحد بیماری‌های مرکز بهداشت سیرجان هم که در این نشست حضور داشت گفت: هنوز بیمار قطعی کریمه کنگو در سیرجان مشاهده نشده است. چهار مورد بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو داشتیم که با انجام آزمایش‌ها، بیماری دو مورد منفی اعلام شده و هنوز نتیجه آزمایش دو مورد دیگری مشخص نشده است.
بیماری کریمه کنگو سه مرحله دارد
وی در مورد علایم این بیماری گفت: این بیماری سه مرحله دارد: در مرحله اول تب شدید، سردرد و درد شدید عضلانی به همراه دارد. در مرحله‌ی دومشاهده خونریزی زیر‌پوستی، لکه‌های بنفش، خونریزی لثه هستیم و در مرحله‌ی سوم فرد به اغما رفته و می‌میرد. وی گفت: در سال گذشته 5 مورد مشکوک به بیماری کریمه کنگو در سیرجان داشتیم که آزمایش دو نفر مثبت و آزمایش سه نفر منفی اعلام شد.
نگهداری دام ها در  حاشیه شهر خطرناک است
در ادامه جلسه دکتر موقری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: در زمان مشاهده فرد مشکوک درمان آغاز و ایزولاسیون انجام می‌شود. درمان بین پنج روز تا یک هفته زمان می‌برد. دکتر زینلی هم در پاسخ به خبرنگاران گفت: نمی‌توان گفت که کدام نقطه‌ی سیرجان بیش‌تر در معرض خطر آلودگی این بیماری هست. هر‌جایی که دام بیش‌تر باشد، چون عامل انتقال کنه هست احتمال این بیماری بیش‌تر وجود دارد. وی در مورد دام‌هایی که در حاشیه شهر نگهداری می‌شوند، گفت: این موضوع را در کارگروه‌های بهداشتی سیرجان تذکر و در مورد خطرات آن‌ها هشدار داده‌ایم. واکسیناسیون آن‌ها را انجام می‌دهیم اما خطرناک است و باید تعیین تکلیف شوند. وی در مورد کشتار شتر‌مرغ هم گفت: شتر‌مرغ در کشتارگاه دام کشتار می‌شود و سالن مجزایی برای این کار اختصاص یافته است. شهروندانی که قصد خرید گوشت شتر‌مرغ را دارند این گوشت را از مکان‌های معتبر تهیه کنند. وی در مورد سم‌پاشی دام‌ها نیز گفت: سم‌پاشی انجام می‌شود. در سیرجان بیش از یک میلیون راس گوسفند داریم اما امکانات و بودجه ما به حدی نیست که بتوانیم تمام شهرستان را پوشش دهیم. ضمنا سم‌پاشی باید مداوم باشد. دامداران باید نسبت به این موضوع حساس باشند و سم‌پاشی مداوم انجام دهند.