چهارشنبه, 02 خرداد 1397

هفته‌نامه شماره 513: 31 اردیبهشت 1397

گزارش پاسارگاد از کاهش حضور زنان در شوراهای شهر و روستا
شوراهایی مردانه
- گروه‌شهر
«415 زن به انتخابات شهر و روستای استان سیستان و بلوچستان راه پیدا کردند.» راهیابی این تعداد زن به شوراهای شهر و روستای استان سیستان و بلوچستان به عنوان شگفتی این دوره از انتخابات شوراها بود. این در حالی‌ست که طبق آمارها دربسیاری از استان‌ها و شهرستان‌ها میزان حضور زنان در شورای پنجم کاهش چشم‌گیری داشته است. از جمله شهرهایی که حضور زنان در شورای‌پنجم با کاهش روبه‌رو بوده است سیرجان است.
44 زن در شهرستان سیرجان به شورای پنجم راه پیدا کردند.
بررسی‌های«پاسارگاد» نشان می‌دهد در انتخابات این دوره شورای‌شهر سیرجان 81 نفر برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کردند که از این تعداد 15 نفر زن بودند. از میان 15 کاندیدای زن فقط یک کرسی به زنان در شورای پنجم تعلق گرفت این در حالی‌ست که در انتخابات شورای‌چهارم که 86 نفر ثبت‌نام کرده بودند 12 کاندیدای زن حضور داشتند و 3 زن به شورای‌چهارم راه پیدا کردند.
در شوراهای روستایی اما وضعیت حضور زنان امیدبخش‌ بوده است؛ حضور 43 زن در شوراهای شهر و روستا نشان می‌دهد نگاه جنسیتی در روستاها تا حدودی تعدیل شده است اما هنوز هم روستاهای زیادی در سیرجان وجود دارد که شورایی کاملا مردانه دارند. طبق آمارها  فقط مردم زیدآباد و خواجوشهر به زنان اعتماد کردند و این دو شهر از میان 5 کرسی  یک کرسی را به زنان اختصاص دادند. در نجف‌شهر،  بلورد، پاریز، هماشهر هیچ زنی موفق به راهیابی در شورا نشده است. در انتخابات شورای خواجوشهر سه زن ثبت‌نام کرده بودند که در نهایت خانم سعیده خواجویی به این شورا راه یافت. گفتنی‌ست دوره قبل در شورای خواجوشهر هیچ زنی حضور نداشته است. زیدآباد هم مانند خواجوشهر یکی از کرسی‌های خود را به زنان اختصاص داد. در این دوره 3 زن برای شورای زیدآباد نام‌نویسی کردند که از میان آن‌ها فقط خانم محمودی توانست به این شورا راه پیدا کند. پاریز هم 2 کاندیدای زن داشت اما هیچ‌کدام نتوانستند به این شورا راه پیدا کنند تا شورای پاریز مانند دوره‌های قبل ترکیبی کاملا مردانه داشته باشد.
 طبق بررسی‌ها در بخش مرکزی که شامل 42 روستاست 7 زن به شوراها راه یافتند. یعنی از هر 6 روستایی که در بخش مرکزی وجود دارد 1 زن موفق به حضور در شوراها شده است. در بخش بلورد که دارای 41 روستا وجود دارد 11 زن؛ یعنی تقریبا از هر 4 روستایی 1 زن، در بخش گلستان که  41 روستا دارد 8 زن یعنی تقریبا از هر 5 روستایی 1زن. در بخش پاریز  با وجود 42 روستا10 زن یعنی تقریبا از هر 4 روستایی 1 زن. در بخش زیدآباد با 34 روستا 5 زن یعنی تقریبا از هر 7 روستا 1 زن توانستند به شوراها راه یابند. مجموعا  44 زن در شهرستان سیرجان به شورای پنجم راه پیدا کردند.
کاهش حضور زنان در شورا ناشی از فضای حاکم بر انتخابات بود
فاطمه پورشهسواری عضو شورای دوم در مورد دلایل کاهش حضور زنان در شورای شهر سیرجان گفت: تا جایی که من می‌دانم آمار ثبت‌نام شدگان زن نسبت به دوره‌های قبل نه تنها کمتر نبوده بلکه افزایش هم داشته است. این خودش یک نقطه مثبت تلقی می‌شود. اینکه خانم‌ها هم احساس مسئولیت کردند و اعتمادبه‌نفس‌شان افزایش پیدا کرده است و آمدند داوطلب انتخابات شده‌اند. ولی از آن طرف وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم میزان ورود‌شان به شوراها کاهش پیدا کرده است که این تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. او با بیان اینکه صرفا دیگر اینجا بحث جنسیت مطرح نیست، گفت: این بحث مطرح است که ذائقه انتخاب‌کنندگان چه بوده است، دنبال چه توانایی‌هایی بودند. شاید اینجا دیگر بحث انتخاب اصلح مطرح بوده، انتخاب بین شایستگی‌ها و مهارت‌ها مطرح بوده است. ضمن اینکه یکی از متغیرها و عوامل تاثیرگذار در انتخاب افراد اتفاقاتی بود که در شهر سیرجان شاهد آن‌ها بودیم درواقع فضای انتخاباتی خاص حاکم بر سیرجان مثل برگزاری انواع مهمانی‌ها، لابی‌ها، هزینه‌کردن‌های بالا سبب شد خانم‌ها در این حوزه‌ها به لحاظ اینکه اخلاقی عمل می‌کنند کمتر وارد شوند و این می‌تواند یکی از عواملی باشد که خانم‌ها به شورا کمتر راه پیدا کردند.
فاطمه پورشهسواری معتقد است کاهش حضور زنان در بخش‌های تصمیم‌گیری و مدیریتی یک آسیب جدی است؛ «در جایگاه‌هایی که زنان بیشتر حضور دارند مسائل اخلاقی‌تر و نظامند‌تر می‌شود. چون معمولا زنان بیشتر دنبال مسایل عام‌المنفعه هستند که خیر و نفع عمومی دارد و کمتر دنبال مسایل شخصی خودشان هستند، بنابراین در جایگاه‌هایی که کمتر زنان وارد می‌شوند از این حیث به اعتقاد من آسیب می‌بینیم و شهرداری هم یکی از نقاط بسیار آسیب‌پذیرست چون زنان این پتانسیل را دارند که فراتر از منافع و بحث‌های شخصی خودشان به بحث‌های اجتماعی و منافع جمعی بپردازند.» او با اشاره به حضور زنان در شوراهای روستایی گفت؛ « همین که ما در روستاها و بخش‌ها خانم‌ها را در بین انتخاب‌شدگان می‌بینیم باعث خوشحالی‌ و نشان‌دهنده‌ی پیشرفت جامعه است. دیگر زن یا مرد بودن مهم نیست و توانایی مهم است. با توجه به اینکه در روستا‌ها فضا مردسالارانه است اینکه مردان می‌روند و به یک خانم رای می‌دهند این نشان‌دهنده‌ی رشد جامعه است».
استقلال رای ربطی به جنسیت ندارد
نسرین امینی‌زاده عضو شورای شهر سیرجان در مورد دلایل کاهش سهمیه زنان در شورا گفت: من پاسخ شما را زمانی می‌توانم بدهم که در یک فضای رقابتی سالم و استاندارد گزینش اتفاق می‌افتاد. افراد شایسته ورود پیدا می‌کردند، فارغ از هر نوع نگاه جنسیتی. شاید در این شرایط گفتن هر حرفی درست نباشد. من فکر نمی‌کنم در رای دادن مردم جنسیت‌ها مهم بوده و مردم بیشتر بر اساس شایسته‌سالاری رای دادند البته نه اینکه زنان شایسته نبودند بلکه اگر بخواهیم به افراد نمره دهیم شاید بعضی افراد نمره بالاتری کسب کرده‌اند». او در جواب این سوال که کاهش حضور زنان در شورا به مسائل حوزه بانوان ضربه نمی‌زند، گفت: «زنان قشر خارج از جامعه نیستند که در صورن نداشتن نماینده زن ضربه بخورند به نظر من اگر همه کارها روی روال باشد مشکلات بانوان هم کمتر خواهد بود». امینی‌زاده در مورد استقلال رای زنان در تصمیم‌گیری‌ها گفت؛ «من فکر می‌کنم این موضوع بیشتر به شخصیت فرد بستگی دارد مهم نیست جنسیت‌اش چیست و فارغ از آن به تربیت و شخصیت فرد بستگی دارد. نمی‌توانیم بگوییم که همه آقایان استقلال رای دارند. یعنی همان‌طور که تعدادی از خانم‌ها استقلال‌رای ندارند آقایانی هم وجود دارند که استقلال رای ندارند. و ربطی به جنسیت ندارد. چون ما آقایانی را داشتیم که در تصمیمات‌شان استقلال رای نداشتند.»
رای من ناشی از اعتماد مردم بود
سعیده خواجویی برای اولین بار وارد شورای خواجوشهر شده است. او که با 377 رای نفر چهارم شورای خواجوشهر شده، در مورد دلیل رای آوردن‌اش گفت: «من 28 سال در خواجوشهر زندگی کردم با تمام مشکلات آن بزرگ شدم. از طرفی رابطه‌ام با مردم شهرم خیلی خوب است مردم وقتی دیدند کسی از بین خودشان بلند شده، بزرگ شده، وقتی مردم دیدند تحصیلات دارم و می‌توانم کاری کنم باعث شد که مردم به من اعتماد کنند، من ارشد برنامه‌ریزی شهری دارم و مدرس دانشگاه پیام‌نور هستم و درواقع رای‌ام فقط ناشی از اطمینان و اعتماد مردم بود». او با بیان اینکه دیگر بحث جنسیتی در روستا مطرح نیست، گفت: «اگرچه تا قبل از این شورای خواجوشهر کاملا مردانه بود و چون مشکلات حل نشد، تازه مردم متوجه شدند فرقی بین زن و مرد نیست و زن هم اگر توانایی داشته باشد چه بسا بیشتر از مردان می‌تواند کاری برای شهر انجام دهد.» او با تاکید به داشتن استقلال در تصمیم‌گیری‌هایش گفت: «من هرچه خودم، عقلم، منطقم، علمم بگوید همان کار را انجام می‌دهم و برایم بقیه مهم نیستند که چه می‌گویند. و براساس تعهدی که به مردمم دادم کار انجام می‌دهم.» عضو منتخب شورای خواجوشهر با اشاره به اتفاقاتی که در شهرداری این شهر افتاد گفت: «یکی از اهداف من مقابله با تخلفات است و در برابرش قد علم می‌کنم و اجازه نخواهم داد که چنین اتفاقاتی در خواجوشهر رخ دهد.» او در جواب این سوال که فکر می‌کردی رای بیاوری گفت: «مطمئن بودم رای می‌آورم. 11 نفر کاندیدا داشتیم که سه نفرشان خانم بودند و از بین سه خانم من به شورا راه پیدا کردم.»