چهارشنبه, 02 خرداد 1397

هفته‌نامه شماره 513: 31 اردیبهشت 1397

انجمن مهرورزان طبیعت در جشن یکسالگی‌اش
کمپین«نه به پلاستیک» را کلید زد
- پاسارگاد
جشن یکسالگی انجمن مهرورزان طبیعت پنج‌شنبه هفته گذشته در محوطه‌باز شبدیز برگزار شد. در این مراسم که با حضور روسای محیط‌زیست و منابع‌طبیعی و مدیرعامل رسانه زیست‌محیطی استان هرمزگان برگزار شد زهره رضا‌زاده مدیرعامل رسانه زیست‌محیطی استان هرمزگان در مورد علت نامگذاری انجمن‌اش گفت: «ما در بندرعباس چند روزنامه در اختیار داریم و سعی می‌کنیم رسانا باشیم. و سعی داریم در شهرهای مختلف آموزش را نهادینه کنیم انجمن ما یک تفاوتی با سیرجان دارد این است ما به جای انجمن سازمان ثبت کردیم. چون معتقد بودیم می‌توانیم مثل سازمان هلال‌احمر در کل کشور ریشه بداوانیم. برخلاف اینکه همه سازمان‌ها کار خود را از تهران شروع می‌کنند ما کار سازمان خود را از بندرعباس شروع کردیم، و 30 شعبه در استان هرمزگان داریم» او گفت: «من یک خواهش از انجمن مهرورزان طبیعت سیرجان دارم، اقدامات بسیار زیبایی انجام می‌دهند اما آموزش را در کنار کارهای عملی فراموش نکنند، امیدوارم این مساله از سمت سیرجان شروع شود و شعبات زیادی در سیرجان دایر شود، و به یک سازمان تبدیل شود. » او با بیان اینکه دریای خلیج‌فارس متعلق به همه ایرانیان است. گفت: متاسفانه بارها شاهد انداختن نایلون در دریا هستیم که این کار  به اکوسیستم لطمه می‌زند، درواقع ما با ضربه‌زدن به اکوسیستم به خودمان ضربه می‌زنیم. و متاسفانه آمار خیلی بالایی از بیماری‌هایی که دقیقا بازخوردی از همین چرخه است داریم، خیلی از ما بیماری‌های مادرزادیی بچه‌های‌مان را می‌بینیم اما درکش برای‌مان دشوار است که  دلیل آن به همان زباله‌ای برمی‌گردد که رها می‌کنیم.
محمود علیرضایی رییس اداره محیط‌زیست سیرجان هم با بیان اینکه مسائل زیست‌محیطی فارغ از اینکه کجای دنیا زندگی می‌کنیم از ما جدا نیست، گفت: ما به اجبار باید با این مسائل کنار بیاییم و برای رفع مشکلات زیست‌محیطی اقدام کنیم. خوشبختانه صاحبان صنایع که امشب در حضورشان هستیم واقعا دِین‌شان را نسبت به محیط‌زیست ادا کردند و الان صنایع در جهت حفظ محیط‌زیست و رفع آلایندگی صنایع پیش‌قدم هستند. او با تشکر از انجمن‌ها و سمن‌های زیست‌محیطی غیردولتی که با دل و جان تلاش می‌کنند، گفت: در سیرجان 8 انجمن زیست محیطی وجود دارد، که همه فعال و کنارهم هستند. از همه تشکر می‌کنم مخصوصا محیط‌بانان که بار زحمت حراست از انفال الهی به دوش‌شان است. و بارها شاهد جان‌فشانی‌های این عزیزان بودیم.
پخش کلیپی از عملکرد یکساله انجمن مهرورزان طبیعت، اجرای موسیقی سنتی و پاپ، تجلیل از جوان‌ترین و مسن‌ترین محیط‌بان و پاکبان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. در انتهای مراسم انجمن مهرورزان طبیهت کمپین «نه به پلاستیک» را کلید زد و اعضای انجمن و حاضران در مراسم قول دادند در خریدهای‌شان از پلاستیک کمتر استفاده کنند.

ضایعات بازیافتی که صندلی چرخدار شدند

- پاسارگاد:  برنامه 66انجمن رفتگران طبیعت سیرجان 20 خرداد ماه مصادف با ولادت امام حسن(ع) به تحویل ویلچر های خریداری شده از محل فروش ضایعات بازیافتی، تخم مرغ های رنگی عید و کمک خیرین، اختصاص داده شد. در این برنامه که همزمان باافطاری ساده  بود ویلچرها به صاحبان‌شان تحویل داده شد. شایان ذکر است این انجمن سال گذشته دو ویلچر کودک و 5 ویلچر به بیمارستان امام رضا اهد ا نموده است در این برنامه 15 ویلچر با هماهنگی بهزیستی و تعداد ویلچر دیگری نیز در آینده ای نزدیک به  نیازمندان معرفی شده،  اهدا خواهد کرد. هدف از برگزاری این گونه برنامه ها  حفاظت از محیط زیست در راستای مسئولیت اجتماعی و حمایت از اقشار نیازمندجامعه است