جمعه, 29 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

شورای‌شهر برنامه‌های کاندیداهای شهرداری را بررسی می‌کند
چهارشنبه شهردار سیرجان مشخص می‌شود
- مصطفی بروجردی: با نهضت آسفالت که بدون کارشناسی همه خیابان‌ها باید آسفالت شوند مخالفم چرا که  این‌کار چسباندن پول روی زمین است
- پاسارگاد
روز چهارشنبه هفته گذشته شورای پنجم دو میهمان غیربومی داشت. مصطفی بروجردی و سیدرضا حسینی دو کاندیدای پشت شهرداری بودند که در نخستین  جلسه دفاعیه، برنامه‌هایشان را ارایه و توضیحاتی پیرامون آن دادند.
بروجردی ایستاده به دفاع از برنامه‌هایش پرداخت. او اولویت اصلی‌اش را رساندن سیرجان به اشل کشوری عنوان کرد: «تمرکز را بر روی پروژه‌های نیمه کاره قرار می‌دهم چرا که باید اول شهرداری چه در زمینه پروژه‌ها و چه در زمینه بدهی‌ها به نقطه صفر برسد.» مشاور حمل و نقل شورای شهر تهران در ادامه از اولویت‌هایی همچون توجه ویژه به استفاده از دوچرخه و اتوبوس اشاره کرد: «استفاده از دوچرخه یکی از اولویت‌های بنده است و چنانچه به عنوان شهردار انتخاب شوم خودم از دوچرخه استفاده می‌کنم و پرسنل شهرداری را به این کار ترغیب خواهم کرد». وی در ادامه از تعامل بین شورا و شهرداری سخن گفت: « به دنبال شورای پرسشگر و شهردار پاسخگو هستم و اگر شهردار شوم در هر موضوعی به شورا پاسخ خواهم داد و تلاش می‌کنم در شهرداری اعتمادسازی کنم». بروجردی در بحث بودجه هم قول داد در سال 97 بودجه را بین 5 تا 10 درصد افزایش دهد. این کاندیدای غیر بومی در بحث معضل آسفالت راهکار پیشگیری از تخریب آسفالت، بازسازی آسفالت را ارایه داد.
محمدرضا عرب‌گویینی یکی از مخالفان برنامه مصطفی بروجردی بود: «کلیات را گفتید، بیشتر به رویا شبیه بود و با واقعیت خیلی فاصله دارید. طرح استفاده از دوچرخه سال‌هاست در پایتخت مطرح شده اما موفق نبوده شما چطور می‌خواهید در یک بازه زمانی چهارساله آن را در سیرجان اجرا کنید؟ از طرفی در بحث آسفالت به پیشگیری جهت جلوگیری از تخریب آسفالت اشاره کردید، اما واقعیت شهر سیرجان این است که وضعیت آسفالت سیرجان اسفناک است. شما از تخریب چه چیزی می‌خواهید پیشگیری کنید؟ بهتر بود برای وضعیت آسفالت برنامه بهتری ارایه می‌دادید».
مصطفی بروجردی در پاسخ به سوالات و انتقادات عضو شورا گفت: «در بحث دوچرخه اگر نخواهیم از یک جا شروع کنیم هیچ وقت این کار انجام نمی‌شود، من همان بخش خصوصی که طرح اجاره دوچرخه را در یکی از مناطق تهران به صورت پایلوت اجرا کرده به سیرجان می‌آورم، با سپردن کار به بخش خصوصی این کار قابل اجرا است خصوصا در مجموعه داخلی شهر سیرجان». وی در ادامه افزود: «در حوزه آسفالت تاکید کردم که نگهداری پیش‌گیرانه برای خیابان‌هایی که به تازگی آسفالت شده‌اند در اولویت است. من با آسفالت غیرکارشناسی موافق نیستم، با آسفالتی که شناسایی شود که چرا خراب شده و دلیل آن پیدا شود موافقم، بعضی خیابان‌ها نیاز به زیرسازی دارند، ولی با نهضت آسفالت که بدون کارشناسی همه خیابان‌ها باید آسفالت شوند مخالفم چرا که  این‌کار چسباندن پول روی زمین است».
در ادامه نوبت به کاندیدای دیگر پست شهرداری رسید.خود را سیدرضا خطاب کرد و ارایه برنامه‌اش شبیه خطابه خوانی بود. بیشتر از اینکه از برنامه‌ها و اهدافی که برای سیرجان دارد حرف بزند از کارهایی که در قلعه گنج انجام داده گفت: «شهرداری قلعه گنج را با اعتبار یک میلیارد و خورده‌ای تحویل گرفتم، اما 30 میلیارد به بالا کار کردم، که حتی استانداری مرا خواست و گفتند شما بر اساس بودجه جلو نرفته‌ای، که در جواب گفتم کار کردن که جرم نیست». حسینی در ادامه به ساخت میدان غدیر قلعه‌گنج اشاره کرد: «با وجود تمام مخالفت‌های دولتی و محلی، به مدت دو سال شب و روز برای ساخت بزرگترین میدان جهان اسلام در حوزه مذهبی و با موضوعیت غدیر کوه را شکافتیم و ساختیم اما در سیرجان شما که به دارالحسین معروف است یک المان با این موضوع در شهر دیده نمی‌شود».
مصطفی اسفندیارپور در انتقاد از شیوه ارایه برنامه شهردار سابق قلعه‌گنج گفت: «ما هر چه شنیدیم درباره قلعه‌گنج توضیح دادید و درباره مشکلات شهری سیرجان چیزی را مطرح نکردید، یکی از مشکلات اصلی سیرجان آسفالت است برای این موضوع چه برنامه‌ای دارید؟» سیدرضا حسینی در پاسخ گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم در سیرجان 2 کارخانه آسفالت وجود دارد، ماشین‌آلات هم که دارید، شن خدا هم که فراوان است، مهندس هم که زیاد است پس چرا کار نشود؟ شب و روز باید کار شود».
قرار است دوشنبه و سه‌شنبه این هفته سایر کاندیداهای شهرداری برنامه‌های خود را ارایه دهند و در نهایت در جلسه علنی روز چهارشنبه شورای‌شهر تکلیف شهردار سیرجان مشخص شود.