بیچاره شهر
- رضامسلمی‌زاده
بازی ظاهرا پیچیده‌ایی در جریان است اما ذات این بازی جز یک بازی کودکانه و منفعت‌طلبانه چیز دیگری نیست. پروژه‌ی آزموده شده و از پیش شکست خورده انتخاب شهردار شورای پنجم را  از قبل هم بی‌اعتبارتر می‌کند.
متاسفانه شوراهای شهر در آغاز کار خویش بزرگ‌ترین آزمون و مهم‌ترین کار خود را انجام می‌دهند و پس از آن اگر در 4 سال بعد اتفاق غیرمنتظره‌یی نیفتد، به امور روزمره‌ می‌پردازند و به وضعیتی شبه‌اداری مبتلا می‌شوند.
انتخاب شهردار مهم‌ترین کاری‌است که شوراهای شهر  انجام می‌دهند. در شهرهایی که اعضای شورا بدون تجربه و سابقه‌ی لازم، وارد شورا می‌شوند، انتخاب شهردار کار دشواری‌ است و این افراد کم‌تجربه معمولا تحت تاثیر افراد دیگر چه در داخل و چه خارج از شورا قرار می‌گیرند.سیرجان در شورای چهارم و پنجم وضعیتی شبیه به هم را تجربه می‌کند. در این دوره هم اعضای جوان و فاقد تجربه در انتخاب شهردار با مشکلاتی دست به گریبانند که شاید تصوری از مواجهه با آن را نداشتند. این بی‌تجربگی در باره محمد عسکری و امین صادقی هم صادق است. آنها هم فاقد تجربه لازم هستند و حضورشان در شورای چهارم متضمن تجربه کافی نیست. شرح این کم‌تجربگی بماند برای وقتی دیگر.
تغییر نظر اعضای شورا از چهارشنبه تا شنبه هفته‌‌ی بعد، بیش از آن که نشان‌دهنده‌ی تغییری در فکر و رویکرد آدم‌های عضو شورا باشد، نشانه نارضایتی افراد و نیروهای خارج از شورا از تصمیم روز چهارشنبه ایشان به حساب می‌آید.
سفر غیرمنتظره اسماعیل خواجویی تاکتیکی موفق بود و توانست فرصت لازم را برای فشار بیشتر بر موافقان معتمدی فراهم آورد تا رای موافق‌شان به سفید تغییر کند. سفر غیرمنتظره خواجویی را  البته نباید زیرکی دانست. گاهی خوشنامی و نام نیک ارزشش بیش از این‌هاست. سفر غیرمنتظره باتجربه‌ترین عضو شورا لکه‌ی سیاهی است در شروع به کار شورای پنجم که البته از باقی اعضا سلب مسئولیت  نمی‌کند.
حالا بازی از نو آغاز شده است؛ باز هم باید شاهد گزینه‌های جدید، ارایه برنامه و انتخابی حاصل لابی‌گری‌ها بمانیم. همه چیز مهیاست تا شورا پروژه بی‌اعتبار کردن و بدنامی خویش را گامی جلوتر ببرد. اینکه عرب‌گویینی نه گزینه معرفی می‌کند و نه به گزینه‌ی دیگران رای می‌دهد، گره کوری است که شاید با انتخاب خود او به عنوان شهردار باز شود. آیا این تاکتیک حساسیت و مقاومت 6 عضو دیگر را برمی‌انگیزد یا آنها را راغب به همراهی خواهد کرد؟
البته تازه بازی دیگری از نو شروع شده و معلوم نیست گزینه‌های جدید چه کسانی باشند و بازی را چگونه پیش ببرند. آیا برای شهر و شهروندان راه خلاصی هست؟