گلیم سیرجان جهانی شد
- گروه خبر: پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان بالاخره سیرجان جهانی شد. گلیم منحصر‌به‌فرد سیرجانی توانست بازرسان یونسکو را مجاب کند تا این دستباف منحصر به فرد را حایز ارزش دانسته و نامش را در لیست آثار با ارزش ثبت شده قرار بدهند. این موضوع دیروز از سوی رسانه‌ها اعلام شد. جعفری رییس میراث فرهنگی سیرجان گفت: ثبت‌جهانی یک شهر یا روستا سه مرحله دارد که در مرحله اول پرونده تهیه و به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال می‌شود، در مرحله دوم ارزیاب‌ها به شهرهای نامزدشده سفر می‌کنند و در مرحله سوم رای‌گیری برای ثبت‌جهانی این مکان‌ها انجام می‌شود.
به گفته وی شورای جهانی ‌صنایع‌دستی نیز بعد از بررسی گزارش ارزیابان اعزامی به ایران، با ثبت سیرجان و مریوان به‌عنوان شهرهای جهانی گلیم و کلاش و روستای کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال موافقت کرد.
وی ادامه داد 17هزار بافنده گلیم در شهر سیرجان فعالیت می‌کنند که چهار هزار نفر از آنها تحت پوشش بیمه قرار دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان هم به ایرنا گفت: سالانه 50 هزار متر مربع به ارزش 50 میلیارد تومان گلیم در سیرجان تولید داریم که 20 درصد آن به مصرف داخلی می‌رسد و 80 درصد آن به خارج از کشور صادر می‌شود.
وفایی با بیان اینکه مراحل ثبت جهانی گلیم سیرجان 2 سال به طول انجامید تصریح کرد: به‌زودی شاهد جشن ثبت جهانی گلیم سیرجان خواهیم بود و همچنین برای ثبت جهانی شهر کرمان به عنوان شهر جهانی پته آمادگی خود را اعلام می‌کنیم.
ناظران و داوران بین ‌المللی شورای جهانی صنایع‌ دستی 31 مرداد به ‌منظور ارزیابی پروژه جهانی شدن سیرجان به ‌عنوان شهر جهانی گلیم و در سفری 2 روزه موضوعاتی چون آموزش، تولید و تجارت گلیم شیریکی‌پیچ سیرجان را مورد بررسی قرار دادند.