سه شنبه, 06 اسفند 1398

هفته‌نامه شماره 596:  5 اسفند ۱۳۹۸

مردم به گرفتن شهریه توسط مدارس دولتی و هیئت امنایی اعتراض کردند
اصرار مدیران، اعتراض والدین
- بتول بلالی
هفته‌ی گذشته جمع کثیری از اولیای دانش‌آموزان در اعتراض به پرداخت هزینه به مدارس دولتی نامه‌ای را به اداره آموزش و پرورش بردند. در این نامه آمده است: «باتوجه به بیانات رهبری و اصل سی‌ام قانون اساسی جای سوال است که مدیریت آموزش و پرورش سیرجان چه نوع وسایل آموزشی و پرورش و تحصیلات رایگان را در اختیار مردم سیرجان قرار داده که مردم بی‌خبرند؟» آن‌ها همچنین در این نامه خواستار برگرداندن مدارس هیئت‌امنایی به مدارس دولتی قبل شدند.
یکی از این معترضین با حضور در پاسارگاد گفت؛ «مدارس دولتی همه پول می‌گیرند. با هزینه‌ای که بابت لباس، کتاب و... می‌دهیم مدارس دولتی مثل غیر‌انتفاعی شده‌اند». او گفت اگر مدیر آموزش‌‌و‌پرورش در مورد این موضوع واکنشی نشان ندهد از طریق وزارت آموزش‌و‌پرورش اقدام خواهند کرد و پای وزیر را به سیرجان می‌کشانند.
- گلایه اولیای دانش‌آموزان
والدین معتقدند در قبال وجهی که مدارس می‌گیرند، کیفیت آموزش پایین است. اکثر آن‌ها نمی‌دانند در قبال چه خدمتی باید هزینه بدهند. یکی از معترضان گفت: «سال گذشته به اسم کمک به مدرسه تا پول از ما نگرفتند، ثبت‌نام نکردند. امسال هم می‌گویند مدرسه‌ هیئت‌امنایی است و خدمات بیش‌تری ارایه می‌دهد».
یکی از معترضان بابت شهریه دخترش در راهنمایی هیئت‌امنایی 400 هزار تومان پول داده است؛ «گفتند تا شهریه را نپردازید ثبت‌نام نمی‌کنیم. تخفیف هم ندادند. پارسال سقف مدرسه در اثر بارندگی ریخت و اصلا آن را درست نکردند». مادر یکی دیگر از دانش‌آموزان که 110 هزار تومان به دبستان دولتی در محلات پایین شهر برای ثبت‌نام دخترش داده است، گفت؛ «مدرسه گفت آموزش و پرورش دستور داده، خودمان این پول را نمی‌گیریم». او معتقد است«مدیر اگر زورش برسد پول می‌گیرد». او دو دختر مدرسه‌ای دارد که برای ثبت‌نام هر یک از آن‌ها در دبستان و راهنمایی دولتی، 200 هزار تومان پول داده است؛ «شوهرم کارگر است، مستاجریم. گفتند حتما باید پول یکی را بدهی و بقیه‌اش را چند وقت بعد، قسطی هم قبول نکردند».
گرفتن شهریه در مدارس روستایی هم وجود دارد؛  دبستان دولتی در یک روستا 150 هزار تومان برای هر دانش‌آموز پیشنهاد داده است؛ «مدیر می‌گوید هر جا بروی باید این مبلغ را بپردازی. مجبوریم قبول کنیم. تا دو قسط هم قبول می‌کنند. هزینه‌هامون زیاده، هنوز باید لوازم‌التحریر هم بخریم».
- مدیران مدارس دولتی چه گفتند
برای روشن شدن قضیه با چند مدرسه تماس گرفتم، همه گفتند باید هزینه‌ی پیشنهادی را هنگام ثبت‌نام بپردازید یا اگر ندارید مقداری پرداخت کنید و در نهایت در دو قسط بپردازید. مدیر یک دبستان دولتی دلیل‌اش را برای گرفتن هزینه، خراب بودن سرویس بهداشتی مدرسه عنوان کرد؛ «هزینه 200 هزار تومان است. اما هر‌چه می‌توانید، بپردازید. بالاخره به مدرسه کمک کنید. کسانی که وضع مالی‌شان خراب است 100 هزار تومان می‌دهند». مدیر دبستان دولتی در یک روستا کمک هزینه را 100 هزار تومان اعلام کرد؛ «چه الان بپردازید چه قسطی فرقی نمی‌کند. در طول 9 ماه فکر نکنم هزینه‌ی زیادی باشد. مخارج مدرسه بالا است. اداره از یک طرف به ما می‌گوید پول نگیرید و دوباره می‌گوید والدین را توجیه کنید و مخارج مدرسه را توضیح دهید. اگر خانواده‌ها همکاری نکنند کار مدرسه لنگ می‌ماند. وقتی رنگ دستگاه کپی تمام می‌شود باید 160 هزار تومان هزینه کنیم».
- اجباری در پرداخت پول نیست
آقای نصرت‌آبادی مدیر دبستان خداکرم‌پور گفت: «اجباری در پرداخت پول نیست. اما باید همکاری بین والدین و مدارس باشد. برای مدرسه دولتی نرخ نمی‌دهیم، آزاد است. والدین هر‌چه دل‌شان خواست پول بدهند اصلا فقط پول کتاب و بیمه را بدهند. به یکی از اولیا گفتیم، می‌خواهیم کاری برای مدرسه انجام دهیم، دست کرد توی جیبش هر‌چه پول داشت گذاشت روی میز؛ 500 هزار تومان بود». او ادامه داد: «سرانه‌ی سالیانه مدارس 500 هزار تومان است. در صورتی که قبض آب مدرسه 750 هزار تومان است. اگر این هزینه‌ها توسط اولیا پرداخت نشود، مدارس اداره نمی‌شوند اما باید با رضایت باشد». او مدرسه‌اش امسال به هیئت‌امنایی تبدیل شده است؛ «وجهی که مدارس هیئت‌ امنایی‌ می‌گیرند، شهریه نیست، مردم به آن شهریه می‌گویند. طبق لیست آموزش و پرورش پول می‌گیریم اما می‌توانیم تخفیف بدهیم».
- هزینه مدارس هیئت‌امنایی، بابت کلاس‌های فوق برنامه است
طبق بررسی‌های پاسارگاد اغلب مدارس دولتی مرکز شهر هیئت‌امنایی شده‌اند. والدین مجبورند برای این که مدرسه نزدیک خانه باشد و هزینه سرویس ندهند، فرزندشان را در این مدارس ثبت‌نام کنند. سرافراز صفی‌پورکارشناس مسئول مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش گفت: «همه‌ی مدارس مرکز شهر هیئت‌امنایی نیستند. سال گذشته 7 مدرسه هیئت‌امنایی بود که امسال 6-7 مدرسه دیگر هم اضافه شده است. 9 دبستان، 6 راهنمایی و یک دبیرستان هیئت‌امنایی وجود دارد. کیفیت این مدارس از مدارس دولتی بالاتر است. برخی والدین از پرداخت هزینه ناراضی هستند ولی در مدارس دولتی هم بالاخره هزینه‌ای برای مدرسه می‌گیرند». او در پاسخ به سئوالی که آیا مدارس هیئت امنایی، شبیه غیرانتفاعی هستند، گفت: «نه. ما حتی روی نرخ‌نامه کلمه‌ی شهریه را نمی‌نویسیم». او هزینه مدارس هیئت‌امنایی را در مقطع دبستان 300 هزار تومان، متوسطه اول 350 هزار تومان و متوسطه دوم 450 هزار تومان اعلام کرد.
- وجه دریافتی مدارس دولتی، کمک‌های مردمی است
به گفته‌ی غلامعباس افضلی بازرس آموزش و پرورش مدارس دولتی شهریه ندارند؛ «هزینه‌ی دریافتی فقط کمک‌های مردمی به مدرسه است که از قدیم‌الایام وجود داشته است. چون هزینه‌های آب، برق و گاز سنگین است اگر والدین دوست داشتند، کمک کنند». او هزینه‌هایی را که مدیران مدارس دولتی به اجبار از والدین دریافت می‌کنند را قبول ندارد؛ «به عنوان ناشناس بروید و ببینید مدارس چه می‌گویند؟ امتحان کنید؟ می‌گویند اگر دوست دارید، بپردازید. اجباری نیست. اگر ولی دانش‌آموز شاکی بود به بازرسی بیاید، پولش را می‌دهیم و اگر ثابت شود به اجبار پول از او گرفته شده است پول را برمی‌گردانیم».
افضلی ادامه داد: «در جلسه مدیران، آقای محیاپور اعلام کرد که مدارس حق گرفتن هیچ‌گونه هزینه‌ای را ندارند مگر به دلخواه اولیا. این رقمی نیست که مردم بخواهند اعتراض کنند. آدرس شکایت و شماره تلفن اداره کل در تمامی مدارس زده شده، اگر مردم شکایتی داشتند در خدمت‌شان هستیم». او در جواب این که طبق بررسی‌های پاسارگاد مدارس 100 تا 200 هزار تومان برای ثبت‌نام می‌گیرند، گفت:« این را قبول ندارم آموزش و پرورش هیچ هزینه‌ای‌ معین نمی‌کند. شاید از 50 هزار دانش‌آموز یک نفر برای هزینه اعتراض کرده و بقیه اعتراضی ندارند».
- گرفتن وجه به صورت اجباری در مدارس دولتی ممنوع است
اکبر محیا‌پور رییس آموزش‌و‌پرورش حاضر به مصاحبه‌ی حضوری نشد و در گفت‌وگوی کوتاه تلفنی گفت: «به‌ جز مدارس هیئت‌امنایی، شاهد، غیر‌دولتی و تیزهوشان بقیه مدارس شهریه ندارند. مدارس دولتی حق ندارند به جز پول کتاب و بیمه حتی یک ریال از مردم بگیرند. این موارد قابل پیگیری است. به شدت با مدیر مدرسه برخورد می‌کنیم. مردم به بازرسی مراجعه کنند». او ادامه داد: «میزان شکایات امسال کم‌تر و رضایت‌مندی بیش‌تر است». محیاپور گفت: «گرفتن هر‌گونه وجه نقد به صورت اجباری ممنوع است». محیاپور ادامه داد: «اعتبارات دولتی ناچیز است. کل سرانه سال گذشته پول آب مدارس هم نمی‌شود. اگر مردم کمک نکنند مدرسه نمی‌تواند خدمات خوبی ارایه دهد. به مدیران گفتیم مشکلات مدارس را با مردم مطرح کنند».
کمک‌های اختیاری از طرف والدین به مدارس کم‌کم به وظیفه تبدیل شده است. عامل اصلی، کمبود بودجه است. آیا باید کسری بودجه آموزش و پرورش با دریافت وجه از والدین جبران شود؟ وقتی مدارس بودجه ندارند، چطور باید اداره ‌شوند؟ ظاهرا این مسئله مغایر با اصل 30 قانون اساسی است و نیاز به فکر اساسی و حل ریشه‌ای دارد.