چاپ

نظر اعضای شورای پنجم در مورد انتخاب شهردار و حواشی آن
کمدی انتخاب شهردار
- ساراپورمختار
رای‌های سفید معادلات انتخاب شهردار را به هم زد. رای‌هایی که تا روز چهارشنبه هفته قبل به نفع معتمدی‌زاده بودند در صبح شنبه رنگ باختند. ارایه لیستی 11 نفره و ارایه برنامه کاندیداها بازی بود که نتیجه نهایی‌اش از اول مشخص بود، محمد معتمدی‌زاده و رضا سروش‌نیا هر کدام 3 رای ثابت داشتند و هر دو در جذب رای محمدرضا عرب‌گویینی تلاش می‌کردند. هر دو کاندیدا به زعم خود توانسته بودند رای سرنوشت‌ساز را جذب کنند. چرا که هر دو دقیقا همین جمله را به کار بردند: «در روز قبل از رای‌گیری وی به شرافتش قسم خورده و قول داده که فردا به من رای می‌دهد». عرب‌گویینی اما این ادعا را کذب می‌شمرد و آن را نتیجه توهم و جو‌گیری کاندیدا می‌داند. ابوذر زینلی دیگر عضوی بود که در عین ناباوری رای سفید به گلدان شیشه‌ای انداخت تا در تغییر سرنوشت انتخاب شهردار سهیم باشد.
- ضربه سیاسی‌کاری‌ها را مردم می‌خورند
ناراحتی ناشی از انتخاب نشدنش چندان در لحنش مشخص نیست اما از بدقولی عضوی که رای سفید داده است دلگیر است: «‌از سه نفری که از اول تا آخر روی حرف و رایشان ماندند تشکر می‌کنم و متاسفم برای شخصی که شب قبل از رای‌گیری به شرافتش قسم خورد و قول داد اما روز رای‌گیری رای سفید داد، مردانگی آنها کجا و مردانگی این کجا؟». سروش‌نیا که خود را با توجه به توانایی‌هایش لایق احراز پست شهرداری می‌دانست، نتیجه انتخابات را حاصل برنامه‌ریزی‌های قبلی برشمرد: «‌اتفاقات امروز حاصل بازی‌های سیاسی بود، مسایل سیاسی امان شهر را بریده و ضربه این سیاست‌کاری‌ها را مردم می‌خورند. کاملا مشخص بود کل ماجرا برنامه‌ریزی شده بود و از همان کسی که به شرافتش قسم خورد و قول داد رو دست خوردم، متاسفانه شوراییان باز کم لطفی کردند و نخواستند یکی از بچه‌های شهرداری در راس باشد».
- این افراد بازیچه‌اند
شورای شهر را به کوفه تشبیه می‌کند و دلیل به تعویق افتادن جلسه انتخاب شهردار را وقت خریدن برای تغییر در آرای خود می‌داند: «4 رای داشتم و قرار بود صبح چهارشنبه موضوع انتخاب شهردار به نتیجه برسد، اما جلسه را به تعویق انداختند و در این چند روز هم برخی از سیاسیون این شهر پشت ماجرا ایستادند و دوتا از رای‌هایم را سفید کردند». وی جلسه‌ای را که‌ روز جمعه با حضور مسئولین شهر برگزار شده را دلیل این چرخش آرا می‌داند: «از روز چهارشنبه شورا دست خودش نبود، لابی‌ها و فشارهای سیاسی و حتی تهدیدها شروع می‌شود. در همین روزها یکی از سیاسیون شهر و یکی از اعضای شورا در  بلورد و بوجان با هم بودند، همان عضوی که امروز رایش را سفید می‌اندازد». معتمدی‌زاده در واکنش به رای سفید عرب‌گویینی گفت: «‌آقای عرب‌گویینی به شرافتش قسم خورد که به من رای می‌دهد، من که التماسش نکرده بودم، می‌توانست قول ندهد و قسم نخورد».
دیگر رای سفید را ابوذر زینلی به گلدان شیشه‌ای انداخته است، رایی که با توجه به هم‌طیف بودن آنها جزو رای‌های مسلم معتمدی‌زاده به حساب می‌آمد اما در لحظه‌ی آخر و در عین ناباوری تغییر کرد و سفید شد. معتمدی‌زاده در این باره گفت: «هر چند به این موضوع اعتقاد دارم که نباید منش و فکر سیاسی را در کار دخالت داد اما متاسفانه افراد بازیچه‌اند و افرادی فشارهایی را روی سرش می‌آورند که نمی‌دانند چکار کنند».
معاون مالی اداری شهرداری تحلیلش از اتفاقات را این‌گونه عنوان می‌کند: «اینها سناریوهایی هستند که افرادی فاسد برای شهر می‌چینند و شهر را قربانی مسایل سیاسی می‌کنند. چند سال است این بازی‌ها شروع شده و از خدا می‌خواهم ریشه آنهایی را که شهر را به اینجا  رساندند بزند».
معتمدی‌زاده که اتفاقات پیش آمده در بحث انتخاب شهردار را نتیجه دخالت افراد سیاسی شهر در شورا می‌داند و پیش از این هم ضربه سیاسی‌کاری را خورده بود، به آن قضیه هم اشاره می‌کند: «سال 93 از 11 رای شورا با 8 رای به عنوان شهردار انتخاب شدم، اما حکمم از سوی استانداری به دلایل واهی و غیرقانونی ابلاغ نشد و به دلیل مسایل سیاسی کنار گذاشته شدم و از مسئولانی که از من در آن ماجرا حمایت نکردند دلخورم». وی همچنین به انتخابات شورای شهر هم گریزی می‌زند: «همیشه باید غبطه بخوریم که چرا نباید یک انتخاب سالم و بدون حاشیه و حرف و حدیث در شهر برگزار شود، از یک طرف خرید رای، از یک طرف تخلف در انتخابات این هم می‌شود نتیجه‌اش. با این شیوه انتخاب شهردار، ذهنیت مردم نسبت به شورای پنجم خراب شد و عملکرد چهار ساله‌شان هم زیر سئوال رفت و مردم نمی‌توانند به اعضایی که به قول و رای خود پایبند نیستند اعتماد کنند». معاون مالی و اداری شهرداری که از دخالت سیاسیون شهر در امور شورا و شهرداری به شدت عصبانی است ادامه می‌دهد: «من معتمدی‌زاده مشتی هستم نمونه خروار، جوانان این شهر می‌خواهند وارد کارهای سیاسی و اجتماعی شوند و رشد کنند، اما در این شهر هر کس بخواهد وارد عرصه‌های سیاسی و مجلس شود به زمین می‌کوبنش، مگر دلیلش غیر از این است که نمی‌خواهند برای خودشان رقیب درست کنند، اما من از صحنه بیرون نمی‌روم و در کارزار سیاست با شمشیر باقی می‌مانم و می‌جنگم».
- هیچ یک از کاندیدا را قبول نداشتم
از حامیان اصلی محمد معتمدی‌زاده به حساب می‌آمد اما در روز رای‌گیری با دادن رای سفید همه را شوکه کرد و در توجیه آن گفت: «رای سفید دادم چرا که به دنبال شهرداری قوی‌تر هستم، در بین کاندیدایی که معرفی شدند آقای معتمدی‌زاده را به دلیل همان دوستی دیرینه و خط مشی سیاسی ترجیح دادم ولی به عنوان کاندیدای نهایی شهرداری، نتوانستم به ایشان رای دهم چرا که قرار نیست بر اساس سلیقه سیاسی‌ام تصمیم بگیرم».
نایب رییس شورا اینکه در فاصله بین دو جلسه رای‌اش تحت تاثیر جلسه‌یی که روز جمعه در بوجان داشته چرخیده است را قبول ندارد: «روز چهارشنبه هم تقریبا تصمیم داشتم رای سفید بدهم، روز جمعه در روستای بوجان با حضور نماینده شهر جلسه‌ای بود که علاوه بر بنده مسئولین ادارات دیگر هم همه بودند و هیچ صحبتی درباره شهرداری نبود. نه آقای حسن‌پور که هیچ کدام از مسئولین شهر حق دخالت در عزل و نصب شهردار را ندارند». وی که تا‌کنون در جلسات شورا هیچ اظهارنظری نداشته است و در طول 11 جلسه ارایه برنامه کاندیدا از هیچ کدام از کاندیداها سوالی نپرسید و دلیلش را این‌گونه بازگو می‌کند: «‌چون انتخابم از اول مشخص بود و هیچ کدام از کاندیداها را قبول نداشتم، گزینه من آقای حسن رحیمی بود که ایشان قبول نکردند. ما هنوز داریم در نیروهای شهرداری به دنبال شهردار می‌گردیم و از اتاق‌های مختلف آن گزینه معرفی می‌کنیم». وی که معتقد است باید به دنبال یک گزینه قوی باشند ادامه داد: «باید از مسئولین شهر(نماینده، فرماندار، امام جمعه) کمک بخواهیم که یک شهردار خبره و کارکشته و توانمند به شهر معرفی کنند نه شهرداری که بله قربان‌گو و در مشت‌شان باشد، ولی اگر به دنبال این باشند که گزینه‌ای را به شورا تحمیل کنند باز هم رای سفید می‌دهم».
- می‌خواستم یک تنه سرنوشت شهر را تغییر دهم
از روز اول احساس می‌شد به عنوان کاندیدای شهرداری اعلام آمادگی کند اما این اتفاق نیفتاد و این گمانه پیش آمد که  قصد دارد با حذف رقبا و نبود وقت، همکارانش به او پیشنهاد دهند که شهردار شود، اما اعضای شورای شهر همگی با شهردار شدن او مخالف‌اند. محمدرضا عرب‌گویینی که بر تاثیرگذاری رایش در انتخاب شهردار واقف است درباره دلیل سفید بودن رایش گفت: «من از روز اول اعلام کردم که به هیچ کدام از کاندیدا رای نمی‌دهم و در جلسات ارایه برنامه‌های‌شان هم گفتم که نسبت به مدیریت این افراد در این سالها، تخلفات، سهل‌انگاری و کم‌کاری‌هایی که بوده اعتراض داشتم».  در جلسه روز چهارشنبه به نظر می‌رسید که عرب‌گویینی به حامیان معتمدی‌زاده پیوسته، در پاسخ به این سئوال که آیا روز چهارشنبه هم رای سفید می‌دادید؟ با تردید گفت: «‌روز چهارشنبه نه!... شاید!... ولی نه باز هم رای سفید می‌دادم، من به دنبال 3 به 3 شدن کاندیدا بودم اگر آقای زینلی رای سفید نداده بود وضعیت خیلی فرق می‌کرد و عرب گویینی یک‌تنه سرنوشت شهر را تغییر می‌داد اما الان آنقدر ارزش ندارد». وی از تغییر رای ابوذر زینلی ابراز بی‌اطلاعی کرد: «وقتی  آرا را اعلام کردند رای‌های سفید 2 نفر شد، متوجه شدم که آقای زینلی هم رای سفید دادند».  عرب‌گویینی درباره اینکه آیا در این دور کاندیدا می‌شود گفت: «هنوز هم روی حرف خودم هستم که باید از من بخواهند تا شهردار شوم، به همکارانم هم گفتم اگر فکر می‌کنید من توانمند و باانگیزه‌ام قبول می‌کنم که شهردار شوم، با این حال اگر شهردار توانمندی بیاید که بتواند این شهر ویران شده را آباد کند من در شورا می‌مانم و همه‌جوره کمک می‌کنم. اما من نه خودم کاندیدا می‌شوم و نه گزینه‌ای معرفی می‌کنم».
- بی‌خبری از چرخش آرا
محمد عسگری و طاهره جهانشاهی که امیدوار بودند کاندیدای‌شان به منسب شهرداری برسد از چرخش آرا در آخرین لحظه ابراز بی‌اطلاعی و تعجب می‌کنند.
جهانشاهی در این باره گفت: «روز چهارشنبه رای‌های آقای معتمدی‌زاده کامل بود و من از این چرخش آرا در فاصله دوروزه تا جلسه شنبه اطلاعی نداشتم و وقتی رای‌ها خوانده شدند تعجب کردم.» وی با به تعویق افتادن جلسه مخالف بود و اعتراض داشت: «چون پیش‌بینی می‌کردم اگر به تعویق بیفتد در رای‌ها تغییر ایجاد می‌شود».
در حالی که در انتخاب شهردار تنها موردی که به چشم نیامد وجود هماهنگی بین اعضای شورا بود اما طاهره جهانشاهی معتقد است: «در روز انتخاب شهردار اعضا طبق تحلیل خودشان تصمیم گرفتند که رای سفید بدهند، اما دوست ندارم از بچه‌های شورا کسی شهردار شود. به نوعی هماهنگی بین اعضا وجود دارد که نمی‌خواهم از بین برود».  رییس شورا دیگر عضو جبهه حامیان معتمدی‌زاده درباره چرخش آرا در روز آخر گفت: «‌نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاد چرا که به این نتیجه رسیده بودیم که قطعا شهردار را انتخاب کنیم و بیشتر هم تاکید روی آقای معتمدی‌زاده بود ولی اینکه دوستان لحظه آخر چه فکری کردند را نمی‌دانم».
اگر چه شنیده می‌شود محمد عسگری و ابوذر زینلی در نیمه‌شب جمعه در جلسه‌ای حضور داشته‌اند، اما خود عسگری نسبت به چرخش رای زینلی ابراز بی‌اطلاعی می‌کند: «من کل آخر هفته رفسنجان بودم آقای حسن‌پور هم با من تماس گرفتند که برویم بلورد و بوجان که من نبودم و نرفتم. از رایی هم که دادم مشخص است که تاثیری نگرفته‌ام».  رییس شورا درباره دلیل این چرخش رای می‌گوید: «بعد از جلسه که با دوستان صحبت کردم گفتند به این نتیجه رسیدیم یک گزینه خارج از مجموعه را انتخاب کنیم».
- رای‌هایی که تغییر نکردند
حامیان سروش‌نیا نسبت به معتمدی‌زاده وفادارتر بودند. محمداسماعیل خواجویی، امین صادقی و مصطفی اسفندیارپور از روز اول رای‌شان مشخص بود و تا آخر باقی ماند. اسفندیارپور از رایی که به رضا سروش‌نیا داده است دفاع می‌کند و کسی را لایق‌تر از او برای شهرداری نمی‌داند.  وی که از رای سفید همکارانش دلگیر است، گفت: «دوستان این توجیه را داشتند که با رای سفید خواستند به شهر خیانت نکنند اما این اتلاف وقت و بلاتکلیفی شهرداری بیشتر به شهر ضربه می‌زند». اسفندیارپور اتفاقات روز رای‌گیری را نتیجه بازی‌های پشت پرده می‌داند و  با انتخاب شهردار از بین اعضای شورا مخالف است.
امین صادقی بیشترین انتقاد را به نحوه مدیریت رییس شورا دارد و اتفاقات را در جهت پیش بردن یک برنامه از قبل تعیین شده می‌داند: «روز به روز احتمالات بیشتر به یقین تبدیل می‌شود که انتخاب هیئت رییسه و انتخاب شهردار از روز اول یک برنامه مدیریت شده بوده است». وی در ادامه افزود: «از روز اول در شورای پنجم تیم اکثریتی تشکیل شد، همان تیمی که رییس شورا را انتخاب کردند و قصد داشتند دیگر عضو شورا را شهردار کنند و برنامه به سمت و سوی رسیدن به این اهداف هدایت شد». وی اتفاقات روز انتخاب شهردار را نقطه اوج برنامه می‌داند: «شنبه نقطه اوج کار بود، وقتی تا لحظه آخر آرا به نفع معتمدی‌زاده بود اما نه فقط آقای عرب‌گویینی که یک رای سفید دیگر هم پیدا می‌شود، وقتی این اتفاقات کنار هم گذاشته می‌شود باید احساس خطر کرد». صادقی معرفی 11 کاندیدا و ارایه برنامه توسط آنها را صوری دانست و گفت: «معتقدم باید گزینه‌ای معرفی شود که نام و عملکردش یک برند باشد. از روز اول با ارایه برنامه توسط تعداد زیادی کاندیدا معترض بودم چرا که یک سری برنامه‌های روتین و اینترنتی که هیچ ضمانت اجرایی و راهکار دقیقی برایشان وجود ندارد، حتی به رییس شورا هم گفتم که فقط همان افرادی را که مد نظرتان است، معرفی کنید و شان دیگر افراد را پایین نیاورید و حتی اگر قرار است آقای عرب‌گویینی شهرارشود همین الان مطرح کنید».
متاسفانه تلاش‌ برای انجام گفت‌وگو با خواجویی بی‌نتیجه ماند.
اگرچه بعضی از اعضای شورا از جمله امین صادقی به شیوه مدیریتی رییس شورا انتقاد دارند و این شیوه معرفی تعداد زیاد کاندیدا را در حالی که 2 کاندیدای نهایی از اول مشخص بودند را کاری بیهوده و تلف کردن وقت می‌دانند، اما محمد عسگری معتقد است: «‌همه دوستان از مدیریتم راضی بودند، پیشنهادات زیادی وجود داشت و همه می‌خواستند گزینه معرفی کنند من هم نمی‌توانستم محدودشان کنم و نظر همه جمع این بود اما برای این دور به دنبال گزینه‌های قوی هستیم تا وقت شورا تلف نشود».
 قرار است در جلسه علنی روز دوشنبه کاندیدا‌های جدید معرفی شوند. همه اعضای شورا از گزینه‌های قوی و تاثیرگذار صحبت می‌کنند اما هنوز از هیچ کدام نامی به میان نیامده است.