دوشنبه, 23 تیر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۱۰ | ۹ تیر ۱۳۹۹   

 

 

روی حرفی که زده‌اید بایستید
- ساراپورمختار
 همیشه از بقیه همکارانم شنیده بودم که بسیاری از مسئولان این شجاعت و جسارت را ندارند که پای حرف‌هایی که می‌زنند بایستند و برای اینکه خودشان را مبرا جلوه دهند دیواری کوتاه‌تر از روزنامه‌نگاران نمی‌بینند و توپ را به زمین آنها می‌اندازند.
همیشه ما روزنامه‌نگاران باید جور بی‌اخلاقی مسئولان را بکشیم و متهم ‌شویم که امانت‌دار نیستیم و نگاه مغرضانه داریم‌. حالا نوبت به من رسید تا این بی‌اخلاقی را تجربه کنم.
نسرین امینی‌زاده عضو شورای چهارم که از شرکت در انتخابات دور پنجم انصراف داد. در همان روزهای پس از انصراف مدعی شد که حرف‌های بسیاری درباره اتفاقات پشت پرده شورای چهارم و همچنین دلایل انصرافش دارد. پیشنهاد مصاحبه با ایشان را در همان روزهای انصرافش دادم که پذیرفت البته تاریخ آن را به بعد از شورای چهارم موکول کرد چرا که ممکن بود حرف‌هایش باعث رنجش همکارانش شود.
در هفته‌های گذشته خانم امینی‌زاده طی تماسی با بنده تمایل به گفت‌وگو داشتند چرا که از سوی نشریه نگارستان هم به وی پیشنهاد گفت‌وگو داده شده بود ولی وی قول این گفت‌وگو را به پاسارگاد داده بود. شنبه هفته گذشته که مصاحبه انجام شد،خانم امینی‌زاده  از افراد زیادی نام برد و هرجا که تمایلی نداشتند تاکید می‌کردند که نام فرد ذکر نشود و حتی درخواست خاموش کردن دستگاه ضبط صدا را داشتند. وظیفه حرفه‌ای و اخلاقی من حکم می‌کرد این خواسته را رعایت کنم، اما در طول مصاحبه چندین و چندبار با صراحت و بی‌پرده از بعضی افراد نام برده شد واز آن اصرار و تاکید خبری نبود.
مصاحبه که چاپ شد، خانم امینی‌زاده تنها نسبت به تیتر اعتراض داشتند و طی یک گفت‌وگوی تلگرامی ابراز ناراحتی کردند: «امروز روز بدی داشتم، خیلی‌ها رنجیدن، خدا از من بگذرد».
صبح روز شنبه اظهارنظرهای تازه‌یی از خانم امینی‌زاده را در نگارستان در باره‌ی آن مصاحبه خواندم. حالا نوبت من است تا رنجیده‌خاطر و متعجب از سخنانی که از ایشان نقل شده روی به ایشان چنین گلایه کنم؛ شما که مدعی هستید رسانه‌ها باید امانت‌دار باشند تا ازآنها سلب اعتماد نشود، چرا خود امانت‌دار نبودید و حیثیت‌کاری و شخصیت مرا زیر سئوال برده‌اید آن هم به این دلیل که شجاعت و جسارت ندارید. روی حرفی که زده‌اید بایستید و از موضع خودتان دفاع کنید. شاید نباید به شما خرده گرفت. چون کم پیش آمده گذارتان به مطبوعات و رسانه‌ها بیفتد و اطلاع داشته باشید که اگر نسبت به مطلبی اعتراض دارید باید آن را کتبا به دفتر همان نشریه بفرستید.
خانم امینی‌زاده خوشحال می‌شوم اگر به من یادآوری کنید کی و کجا راجع به سردبیر و اظهار‌نظر ایشان درباره مصاحبه با شما صحبت کرده‌ام؟ فایل صوتی سخنان‌تان و همچنین گفت‌وگوهای بعد از چاپ مصاحبه نزد  من محفوظ است، مایلید یک بار آن‌ها را با هم مرور کنیم؟
حق اعتراض و پاسخگویی‌تان در پاسارگاد همیشه محفوظ است.