گفت‌وگوی پاسارگاد با حسن زیدآبادی معاون فنی و عمرانی شهرداری سیرجان
شهرداری که شب‌ها در خانه این و آن انتخاب شود
 نمی‌تواند موفق باشد
- اگر فضای شهرداری برای کار کردن مساعد نباشد صلاح می‌دانم دیگر نباشم
- مهم‌ترین مشکلات شهرداری کمبود منابع درآمدی و بی‌انگیزگی نیروهای شهرداری است
- محمد عسکری بنده را به عنوان کاندیدای شهرداری پیشنهاد داد خودش هم باعث حذف من شد
- در 10 سالی که بنده معاون عمرانی بودم 400 پروژه اجرا شد و نمره 18-19 می‌گیرم
- در درون شهرداری مافیای قدرت وجود دارد و به گونه‌ای سمت و سوی اتفاقات شهرداری را تعیین می‌کنند
- ابوذر خواجویی‌نسب
بیش از ده سال است که در شهرداری سیرجان حضور دارد. بارها نامزد پست شهرداری شده اما هر بار در دقیقه نود ناکام مانده است. حسن زید‌آبادی با حضور در پست معاون عمرانی شهرداری، بیشترین حجم انتقادها متوجه اوست. با وجود این، از عملکرد خود دفاع می‌کند و معتقد است کاستی‌های موجود به دلیل کمبود اعتبارات شهرداری است. در طول مصاحبه به صراحت به سیستم بیمار شهرداری اشاره می‌کند و از مافیایی صحبت می‌کند که شهرداری سیرجان را از درون خرد کرده است. هر چند که از شخص خاصی اسم نمی‌برد و شفاف‌سازی‌هایش، ابهام‌های جدیدی می‌آفریند. در خلال مصاحبه از شورای شهر نیز انتقاد می‌کند و معتقد است که تنش‌های بین شورا و شهرداری و همچنین اتفاقات مربوط به اختلاس در این نهاد مدیریتی، انگیزه را از نیروهای شهرداری گرفته است. آنچه خواهد آمد، بخشی از گفت‌وگوی سه ساعته ما با حسن زیدآبادی در روزی است که شورای شهر به هیچ کدام از هفت گزینه پیشنهادی خود رای نداد.
- شنیده شده که قصد استعفا از معاونت عمرنی شهرداری را دارید، این موضوع را تایید می‌کنید؟
قصد کناره‌گیری از شهرداری را دارم. یعنی اگر این روال ادامه داشته باشد و فضا برای کار کردن مساعد نباشد، صلاح می‌دانم که دیگر در شهرداری نباشم.
- این کناره‌گیری ربطی به انتخاب نشدن‌تان به عنوان شهردار ندارد؟
نه. اتفاقا از انتخاب نشدن به عنوان شهردار خوشحال هم هستم. در سال‌های اخیر هر بار که اعضای شورا از من دعوت کردند، بنا بر وظیفه‌ای که احساس کردم، برنامه‌هایم را ارایه دادم. فقط نمی‌دانم چرا برخی از اعضای شورا که با اصرار من را دعوت می‌کنند، در دقیقه آخر با یک چرخش 180 درجه‌ای به من رای نمی‌دهند.
- مشکل اصلی شهرداری سیرجان از دیدگاه حسن‌ زیدآبادی که بیش از ده سال در این نهاد مهم شهری مشغول به کار بوده، چیست؟
مهم‌ترین مشکل این است که هیچ منبع پایداری در شهرداری وجود ندارد. با توجه به کثرت نیرویی که داریم، شهرداری حتی در پرداخت هزینه‌های جاری هم با مشکل مواجه است. شهرداری نزدیک به 1200نفر نیروی کار دارد که حدود 4 میلیارد تومان حقوق ماهیانه این نیروهاست.
- شهرداری با این حجم نیروی کار چرا حتی در انجام امورات پیش ‌پاافتاده خود ناموفق است؟
متاسفانه یک بی‌انگیزگی شدید در بین پرسنل شهرداری وجود دارد. شهرداری با توجه به تغییر و تحولات دایمی یک سیستم خسته و بیمار شده است.
- شهرداری از گل‌گهر عوارض دریافت نمی‌کند؟
شهرداری مطالباتی از گل‌گهر داشت که در این چندماه تقریبا عمده مطالبات جمع شدند. اما با توجه به افت قیمتی که آهن‌الات داشتند، منابع درآمدی ما از سمت گل‌گهر کمتر شد. در کنار این، بحث تجمیع مالیات بر ارزش افزوده که به صورت استانی شد نیز یک مقدار به ضرر شهرداری شد و در کاهش درآمدها تاثیرگذار بود.
- علی‌رغم این معضلات، برای شهردار شدن اعلام آمادگی کردید، آیا این توانایی را در خود دیدید که نامزد شدید؟
اگر نمی‌دیدم به هیچ وجه نامزد چنین پست مهمی نمی‌شدم. ضمن این‌که قبل از کاندیدا شدن بنده، جمعی از مدیران ارشد شهرداری هم قسم شدند که کمک کنند تا یک نفر از بدنه همین سیستم، شهردار شود. در نهایت هم به این اجماع رسیدند که من و آقایان معتمدی و سروش‌نیا را معرفی کنند.
- کدام یک از اعضای شورا از شما برای ارایه برنامه دعوت کرد؟
محمد عسکری بنده را پیشنهاد داد و خود ایشان باعث حذف من از لیست نهایی شد.
* افکار عمومی معتقدند که معمولا هر شهرداری که می‌آید اختیار برکناری معاونان به خصوص شما را ندارد، آیا از طرف فرد یا گروه سیاسی خاصی حمایت می‌شوید؟
تخصص من در حوزه عمرانی است و با توجه به سوابقی که در این حوزه داشتم و بیش از سه سال شهردار زیدآباد بودم، در سال 86 با پیشنهاد داوود قاسمی وارد شهرداری شدم و در این مدت نیز از حمایت هیچ گروه سیاسی برخوردار نبوده‌ام.
- سیرجان به لحاظ شاخصه‌های عمرانی وضعیت خوبی ندارد و طبیعی است که بیشترین حجم انتقادها متوجه شخص شما باشد. در این مورد چه توضیحی دارید؟
در دوره 10 ساله‌ای که بنده در معاونت عمرانی شهرداری بوده‌ام، تقریبا 400 پروژه ریز و درشت را اجرا کرده‌ایم. از این 400 پروژه حتی اگر 20 پروژه هم ایراد داشته باشد، باز هم نمره 18 یا 19، نمره‌ای است که به حوزه کاری بنده تعلق می‌گیرد.
- ولی گفته شما با وضعیت فعلی شهر در تناقض است.
ببینید شما 10 سال گذشته را نگاه کنید. مگر بودجه شهرداری چقدر بود. زمانی من آمدم بودجه شهرداری 13 میلیارد تومان بود. امروز بودجه شهرداری به 120 میلیارد تومان رسیده است. سال 86 مگر از بودجه 13 میلیاردی شهرداری، چقدر آن صرف هزینه‌های عمرانی می‌شد؟ ما در این ده سال و با همین بودجه کم پروژه‌هایی نظیرِکشتارگاه، آرامستان، پارک بانوان، پارک ملت، بوستان سعدی، پل شهید کرم فتحی، شهدای غواص، اجرای زیرگذر شیخ فضل‌الله نوری و زیرگذر مکی‌آباد را اجرا کردیم. بیش از 2 و نیم میلیون متر مربع آسفالت معابر را انجام دادیم. ورودی‌های شهر را سر و سامان دادیم. برخی پروژه‌ها هم مانند پایانه مسافربری، پروژه تفریحی باغ ایرانی، پلاتو تئاتر و سالن همایش‌های شهرداری به دلیل پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران و کمبود بودجه هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند.
- قبول دارید که برخی از همین پروژه‌هایی که شما از آنها به عنوان کارنامه موفق کاری خود نام بردید با ایراداتی روبرو هستند؟ برای مثال زیرگذر مکی‌‌آباد که غیر از دردسر برای مردم این منطقه، رهاورد دیگری نداشته است.
ما به زیرگذر اعتقاد نداشتیم و معتقد بودیم با یک اصلاح هندسی مشکل حل می‌شود. اما متاسفانه به خاطر فشارهایی که دوستان مکی‌آبادی شورا آوردند مجبور به اجرای زیرگذر شدیم. الان هم اگر مردم همکاری کنند و بحث تملک زمین‌های اطراف حل شود، این پروژه را ظرف دو ماه به اجرا می‌رسانیم.
- پروژه هدایت آب‌های سطحی نیز از سال 87 یعنی یک سال پس از حضور شما در شهرداری عملیات اجرایی آن شروع شده است، اما هنوز با هر ریزش نزولات آسمانی، شهر دچار آب‌گرفتگی شدید معابر می‌شود!
مشکل آب‌گرفتگی معابر به این خاطر است که شهر سیرجان دارای یک برنامه جامع هدایت آب‌های سطحی نبوده است. ما در شورای سوم برای حل این مشکل و برای تهیه نقشه جامع هدایت آب‌های سطحی برای تمام معابر اصلی و فرعی شهر، یک مشاور زبده از تهران آوردیم. اما متاسفانه شورای سوم از پرداخت هزینه 40 میلیون تومانی مشاور امتناع کرد. یادم هست که یکی از اعضای شورا به من گفت: چه کاری است که 40 میلیون تومان به یک مشاور پرداخت کنید. 5 میلیون تومان به بچه‌های شهرداری به عنوان پاداش بدهید و کار را خودتان انجام دهید. هر چه گفتم بچه‌های ما توانایی انجام این پروژه را ندارند، قبول نکردند.
- چرا همان‌زمان این موضوع را رسانه‌ای نکردید؟ حتی می‌توانستید با توجه به چنین فضای مسمومی که وجود داشت استعفا دهید.
یعنی می‌گویید من فقط پس از یک‌سال حضور در شهرداری، به خاطر این موضوع باید استعفا می‌دادم؟
- به هرحال وقتی چنین نگاه مضحکی از سوی شورای سوم به چنین موضوع مهمی وجود داشت، در نهایت با حل نشدن مشکل هدایت آب‌های سطحی، مردم شما را مقصر می‌دانستند.
درست است ولی ما هم دست روی دست نگذاشتیم و سعی کردیم از توان فنی بچه‌های شهرداری استفاده کنیم. آمدیم بررسی کردیم و مسیر 5 کیلومتری بلوار شاهد را لوله‌گذاری کردیم. آب‌ها هدایت شد، از سال 87 تا امروز نیز 6 فاز هدایت آب‌های سطحی اجرا شده است؛ بلوار نماز، بلوار ولایت، بلوار فاطمیه. یعنی عمده مسیرهایی که بحران‌زا بود حل شده است. الان دو فاز دیگر داریم تا پروژه هدایت آب‌های سطحی به اتمام برسد. اما چون مطالبات پیمانکار پرداخت نشده است، کار خوابیده است.
- اما وقتی بارندگی می‌شود، آب کل شهر در مناطق حاشیه‌ای و پایین دست می‌ریزد و انگار آب‌ها هدایت نمی‌شوند، بلکه به آن نقطه که می‌رسند بی‌هدف رها می‌شوند.
خب به هر حال این آب  باید به یک نقطه ای هدایت شود. ضمن این‌که هر متر لوله‌ و کانال حدود یک میلیون و 500 هزار تومان برای شهرداری هزینه دارد. در نهایت ما آب را به  مسیر انتهای ضلع غربی شهر که به کفه نمک منتهی می‌شود هدایت می‌کنیم. ممکن است در این مسیر اندکی آب هم به مناطق حاشیه‌ای هدایت شود که طبیعی است.
- شما در جلسه شورا در اسفند 94 گفتید که تا شهریورماه 95  پروژه پایانه مسافربری به اتمام می‌رسد، اما این وعده هم مثل برخی وعده‌های دیگر عملی نشد.
من قول افتتاح پایانه را دادم اما در آن جلسه شرطی هم گذاشتم و گفتم به شرط تامین اعتبار که بیش از یک و نیم میلیارد است و همچنین تامین مطالبات سه پیمانکار این پروژه، کار را در شهرویور 95 تحویل می‌دهم که متاسفانه این بودجه محقق نشد.
- شما مدعی هستید که دلیل به اتمام نرسیدن برخی پروژه‌ها به دلیل کمبود اعتبارات است. چرا براساس زون‌بندی حرکت نمی‌کنید.  برای مثال یک پروژه را به انجام برسانید و بعد پروژه دیگری را شروع کنید.
حرف شما صحیح است اما چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ مگر شورا نقش سیاست‌گذاری در شهرداری را ندارد. متاسفانه شورا کاری انجام نمی‌دهد و شهرداری هم سیستم ندارد. مسایل سیاسی هم که در این چندسال به شهرداری به شدت آسیب زده است و به قوز بالا قوز تبدیل شده است.
- چقدر با این نکته موافقید که اکثر شهرداران سیرجان با لابی و از طریق گروه‌های سیاسی به شهرداری تحمیل شده‌اند؟
کاملا موافقم. تا زمانی هم که شهردار با لابی‌گری انتخاب شود، این نهاد مدیریتی شهر از این بحران‌ها بیرون نخواهد آمد.
- شهرداران سیاسی چقدر شهرداری را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند؟
تاثیر آنها همین بحران‌هایی است که گریبان شهرداری را در سال‌های اخیر گرفته است. نکته جالب این‌که حتی اگر شهردار از روز اول سیاسی هم نباشد، او را سیاسی می‌کنند.
- این جریانات سیاسی از کجا نشات می‌گیرند؟
آن را دیگر شما بهتر از ما می‌دانید ( با خنده)
- یعنی معتقدید که در درون شهرداری مافیای قدرت وجود دارد؟
به نوعی می‌شود گفت وجود دارند و سمت و سوی اتفاقات شهرداری را تعیین می‌کنند.
- یعنی این‌قدر قدرت دارند؟
به هر حال این قدرت را پیدا کرده‌اند. کاش حالا همان شهرداری هم که می‌آمد و سیاسی‌اش می‌کردند، حداقل 4 سال به او فرصت می‌دادند. متاسفانه این حرکات باعث شده تا قدرت برنامه‌ریزی و نیازسنجی از شهرداری سیرجان گرفته شود.
- چرا بین شورا و شهرداری تعامل وجود ندارد؟
شورا بازوی نظارتی شهرداری است. اما مشکلی که وجود دارد این است که؛ مجموعه شورا و شهرداری خیلی زود از هم فاصله می‌گیرند. ما تا زمانی شورا و شهرداری را به هم نزدیک نکنیم و این دو نهاد احساس نکنند که یک مجموعه هستند، وضعیت فعلی تغییری نمی‌کند. متاسفانه ماه‌عسل‌های شهرداری و شورا بیش از 6 ماه طول نمی‌کشد و بعد اختلافات شروع می‌شود. این اختلافات گاهی آن‌قدر گسترده می‌شود که شهردار دیگر قدرت ادامه کار را ندارد.
- فکر نمی‌کنید بخش عمده‌ای از این موضوع متوجه مدیران شهرداری است؟ زیرا اعضای شورای شهر در اداوار مختلف معتقدند، شهرداران و معاونان شهرداری، توجه‌ چندانی به مصوبات شورا ندارند؟
این‌که بگوییم شهرداری بی‌توجه به شورا کاری می‌کند، بی‌انصافی در حق مجموعه شهرداری است. وقتی شورا طرحی را مصوب می‌کند و فرمانداری تایید می‌کند، دیگر بهانه‌ای نمی‌ماند که شهرداری بخواهد در مورد طرح مذکور کوتاهی کند. هر چند ممکن است به سبب کمبود بودجه برخی مصوبات شورا با تاخیر انجام شود.
- محمدرضا عرب‌گوینی در جلسه روز شنبه شورا گفت ما دنبال شهرداری هستیم که قدرت قلع و قمع نیروهای شهرداری را داشته باشد. به نظر شما منظور وی همان مافیای درون شهرداری است؟
لطفا چالش جدید درست نکنید. در مورد مافیای سیاسی که گفته شد، بنده معتقدم بخشی از آن درون شهرداری است و بخشی هم خارج از شهرداری. از سویی راه‌حل بحران شهرداری قلع و قمع نیروها نیست، بلکه باید به نیروهای شهرداری برای کار کردن انگیزه بدهند.
- شاید منظور ساماندهی نیروها باشد. چون در زمان آقای قاسمی هم قرار بود نیروهای کیف‌به دست، بیل‌به دست شوند که البته عملی نشد.
محقق نشدن ساماندهی نیروها به خاطر بی‌ثباتی مدیریتی است. ما آمدیم کمیته ساماندهی نیروی انسانی تشکیل دادیم اما سه جلسه تشکیل شد و دوباره تعطیل شد. چون خیلی از همین آدم‌هایی که قرار بود جابه‌جا شوند، به جایی وصل هستند. با یک‌سری سفارشات آمده‌اند و با همان سفارشات هم نگه داشته می‌شوند. تا زمانی هم که این موضوع حاکم باشد امیدی به اصلاح سیستم نخواهد بود.
- چرا شهرداری از پتانسیل سازمان عمران استفاده بهینه نمی‌کند؟ برخی معتقدند که شهرداری می‌تواند از بزرگترین پیمانکاران گل‌گهر شود.
این اتفاق می‌تواند بیفتد. اما در سیرجان ابزار در اختیار سازمان عمران نیست. امروز کارخانه آسفالت باید در حوزه سازمان عمران باشد، اما هنوز من باید مشکلاتش را حل ‌کنم. متاسفانه در این چندسال سازمان عمران نتوانسته است رسالت اصلی خودش را انجام دهد. ضمن این‌که به غیر از دو دستگاه، همه دستگاه‌ها با یک سیاست غلط به سازمان موتوری واگذار شده است.
- این سیاست‌های غلط در زمان کدام شهردار اتقاق افتاده است؟
در زمان شهرداران قبلی.
- مشخصا کدام شهردار؟
اجازه دهید اسم نبرم.
- به کارخانه آسفالت هم انتقادات فراوانی وارد است. آیا کیفتی پایین آسفالت معابر شهر به این کارخانه مرتبط است؟
عمده مسایل مربوط به خرابی آسفالت معابر شهر به خاطر مصالح نامرغوب است. شهرداری مجبور است مصالح را از بستر رودخانه‌‌ها فراهم کند. اما کارخانه هیچ مشکلی ندارد.
- در مورد جداول شهر هم همین مشکلات وجود دارد و این جداول کیفیت لازم را ندارند. در این مورد چه توضیحی دارید؟
روزانه ما چندین نامه از راهنمایی و رانندگی داریم که از برخورد ماشین با جداول حکایت می‌کند. خب این موضوع به صورت طبیعی باعث خرد شدن جداول می‌شود. هیچ پیمانکاری بدون شیت آزمایشگاهی اجازه کار ندارد و اگر جدولش مقاومت لازم را نداشته باشد به او اجازه کار کردن نمی‌دهیم.
- اما ما در همین شهر، جداول خیابان طالقانی را داریم که سال 1345 نصب شده‌اند. این جدول‌ها این‌قدر محکم هستند که اگر ماشین هم برخورد کند مشکلی برای‌شان ایجاد نمی‌شود.
داخل این جداول از بتن‌آرمه استفاده شده است. استفاده از بتن‌آرمه نیاز به بودجه میلیاردی دارد. آن زمان سیرجان فقط چهارتا خیابان داشته است ولی امروز با توجه به وسعت شهر استفاده از بتن‌آرمه ممکن نیست.
- گفته می‌شود یک مافیای پیمانکاری هم در شهرداری وجود دارد و همه پروژه‌های شهرداری فقط به یک سری پیمانکاران خاص داده می‌شود؟
در مورد بنده همه اسناد موجود است؛ حتی یک نفر از اقوام درجه 10 بنده نیز به عنوان پیمانکار در مجموعه وجود ندارد. از طرفی ما برای پروژه‌ها مناقصه‌ برگزار می‌کنیم، پاکت‌ها هم تحویل حراست داده می‌شود. وقتی پیمانکاری شرکت نمی‌کند و برخی اوقات فقط همان پیمانکار سابق شرکت می‌کند ما چه کار می‌توانیم بکنیم.
- اما بیشتر مناقصه‌ها به صورت محدود برگزار می‌شود. از طرفی در تمام شهرهای بزرگ جزییات مناقصه و مزایده‌ها روی سایت شهرداری قرار می‌گیرد. اما در شهرداری سیرجان هیچ‌وقت این اتفاق نیفتاده است.
این مسایل بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. مگر بحث اتاق شیشه‌ای را فراموش کرده‌اید، این‌ها همه شعار بودند. ما سه نوع مناقصه داریم؛ عمومی، محدود، ترک تشریفات. ترک تشریفات که رتبه خودش را دارد با توجه به رتبه و درجه شهر انجام می‌شود، اینکه می‌گویید بیشتر مناقصه‌ها محدود بودند، از لحاظ قانونی کار اشتباهی نیست. فقط زمان فرآیند کار را کوتاه می‌کند. بعد هم بلافاصله بعد از اینکه مناقصه انجام شد روی سایت سازمان بازرسی کل کشور قرار می‌گیرد. من فکر می‌کنم برجسته کردن این موارد فقط باعث نگاه بدبینانه مردم به شهرداری می‌شود.
- وقتی شورا و شهرداری روابط حسنه‌ای ندارند و در راستای آن چیزی که قانون تعریف کرده حرکت نمی‌کنند و بعد از دل همین ناهماهنگی‌ها مسایلی چون اختلاس بیرون می‌آید، مردم چگونه می‌توانند نگاه خوبی به شهرداری داشته باشند؟
نمی‌خواهم بگویم اختلاس وجود نداشت. اما یک مقدار بی‌انصافی در حق مجموعه شهرداری شد. آن رفتگری که شب تا صبح کار می‌کند چه گناهی دارد. شاید خطا از من زیدآبادی باشد اما دیگران چه گناهی دارند.
- به هر حال این اختلاس واقعیت داشت و قبول کنید که باعث فلج شدن این نهاد و نوعی ترس در بین نیروهای شهرداری شده است.
قبول دارم.  بعد از مسایلی که توسط سازمان بازرسی اتفاق افتاد بنده اگر قرار باشد به خاطر یک مسئله کوچک بروم سازمان بازرسی، همه می‌گویند نکند زیدآبادی دزدی کرده است. آن اتفاقات سبب شد که قدرت خلاقیت از نیروهای شهرداری گرفته شود.
- یکی از اعضای شورای پنجم این موضوع را مطرح کرده بود که هرکدام از سه گزینه شهرداری برای خودشان تیم دارند و هر کدام شهردار شوند، دو تیم دیگر نمی‌گذارند شهردار کارش را انجام دهد. آیا چنین مساله‌ای وجود دارد؟
چنین چیزی که وجود ندارد. اما آیا آقای جعفرقلیخانی یا بروجردی هم مافیا بودند. آقای عسکری قسم می‌خورد به من رای می‌دهد و نام من را وارد کاندیداهای شورا می‌کند. اما در انتها به من رای نمی‌دهد! یا 6 نفر در مرحله اول به من رای می‌دهند. اما بعد فقط دو نفر رای می‌دهند. این‌ها چه پیامی دارد؟
- آقای فرماندار معتقد است خیلی از کارهای شهرداری نیاز به پول ندارد.
بله ایشان درست می‌گوید. مثلا جمع‌آوری کفی‌های تریلی در کمربندی که پول نمی‌خواهد اما انگیزه نیرو را که می‌خواهد. ولی قبول کنیم شهرداری واقعا مشکلات مالی دارد. در حالی که ما منابع جذب درآمدی خوبی داریم و  فقط اگر می‌توانستیم عوارض شهرداری را دریافت کنیم وضع مالی شهرداری این‌گونه نبود.
* چرا عوارض جذب نمی‌شوند؟ یعنی نهادی خارج از شهرداری باید برود عوارض را وصول کند؟
نه ما بی‌عرضه هستیم.
- تا کی باید این بی‌‌انگیزگی در شهرداری وجود داشته باشد؟
تا زمانی که مدیریت در شهرداری متزلزل نباشد. شهرداری غیرسیاسی باید سر کار بیاید که بداند حداقل چهار سال شهردار است تا برنامه‌ریزی کند و انگیزه را به شهرداری برگرداند.
- شما هم بی‌انگیزه هستید؟ چرا حوزه کاری شما دنبال درآمدزایی نیست؟
بحث بی‌‌انگیزگی نیست. وقتی سیستم مشکل دارد ،کاری نمی‌شود کرد. مگر شهرداری چقدر منابع پایدار دارد. هرچی زمین هم داشتیم فروختیم. باور کنید شهرداری50  قطعه زمین هم ندارد.
- در  بین شهردارانی که با آن‌ها کار کردید، بهترین شهردار چه کسی بود ؟
هر شهرداری نقاط قوت و ضعفی دارد. اما بالشخصه با آقای قاسمی راحت‌تر کار کردم. به واسطه اینکه ایشان به مسایل فنی آشنایی کامل داشت.
- چرا داوود قاسمی استعفا داد؟
به آقای قاسمی بی‌مهری شد. من روزهای آخر خیلی با ایشان صحبت کردم. گفتم به خاطر سیستم گذشت کن. گفت بیشتر از این نگذارید من خراب شوم. دیگر نمی‌توانم کار کنم. چون سیستم قفل است.
- پس هر شهرداری که روی کار بیاید با این سیستم به مشکل برخواهد خورد؟
قطعا کار سختی در پیش دارد. تا زمانی که دوستان شورا، شهردار را با لابی‌گری انتخاب کنند نتیجه همین خواهد بود. شهرداری که شب‌ها بخواهد در خانه این و آن انتخاب شود، قطعا نمی‌تواند موفق باشد.