در سالگرد شهادت شهیدعلویان سرهنگ بنی اسدی جزئیاتی از حادثه سرباز را تشریح کرد: انفجار در روز اتحاد

- مصطفی اسفندیارپور: مهرماه 88 حمله‌ا‌ی انتحاری باعث شهادت چندین تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در شهر سرباز سیستان و بلوچستان شد. در این حمله حاج علی علویان فرمانده تیپ صاحب‌الزمان سیرجان که برای ماموریت به این منطقه رفته بود نیز شهید شد. یکی از کسانی که در این ماموریت در کنار شهید علویان حضور داشت سرهنگ اسماعیل بنی‌اسدی فرمانده کنونی تیپ سیرجان است.
- ماموریت در سرباز
در سالگرد شهادت این عزیزان سرهنگ بنی‌اسدی درمورد دلیل ماموریت این تیپ در شهر سرباز و نحوه شهادت فرماندهان سپاه به پاسارگاد گفت: در خرداد ماه سال 88 ماموریتی به تیپ صاحب‌الزمان(عج) با مسافت بیش از 950 کیلومتر از محل استقرار تیپ در سیرجان به فرماندهی سردار شهید علویان واگذار شد. یگان‌های تیپ در محدوده‌ای به وسعت 254 کیلومتر در استان سیستان و بلوچستان مستقر شدند. منطقه تحت پوشش ماموریت تیپ، یکی از محروم‌ترین مناطق آن استان و بلکه کشور بود. هدف ماموریت ایجاد امنیت پایدار برای مردم شریف استان سیستان و بلوچستان و منطقه سرباز بود.
- هدف اصلی ایجاد وحدت
به گفته سرهنگ بنی‌اسدی هدف اصلی سپاه در این ماموریت؛ ایجاد وحدت در بین اهل تسنن و شیعیان آن منطقه بود که در آن برهه از زمان اختلافات بسیار شدیدی در بین آن‌ها وجود داشت. در آن منطقه به‌خصوص منطقه مرزی به چشم دشمن به سپاه نگاه می‌کردند و سپاه را قبول نداشتند. در بین مردم، سپاه را طوری معرفی کرده بودند که سپاه، دشمن آن‌هاست. وی ادامه داد: خدمات سردار شوشتری (فرمانده وقت قرارگاه قدس سپاه) و برخورد شایسته و خداپسندانه وی در آن منطقه باعث شد که بعد از شهادتش در مجالس یاد آن سردار بزرگ هستندو از سپاه به نیکی یاد می‌کنند و امروز شاهد این هستیم که بهترین وحدت در بین نیروهای سنی و شیعه در منطقه سیستان و بلوچستان وجود دارد».
- امنیت پایدار در مرزها
سرهنگ بنی‌اسدی افزود: دومین هدف سپاه‏، امنیت پایدار در مرزهای  جنوب‌شرق و شمال‌شرق بود که توسط سردار شهید شوشتری شروع شد. در سال‌های 86 و 87 و 88 شاهد ناامنی در استان‌های سیستان و بلوچستان و استان کرمان و استان هرمزگان بودیم که نا‌امنی تا مرکز استان کرمان ادامه داشت و تردد شبانه از کرمان به طرف بم، جیرفت، استان هرمزگان و زاهدان با دلهره همراه بود. شاهد درگیری و دادن تلفات جانی و مالی بودیم و شهدای زیادی را در این راه ازتقدیم کردیم. به همین دلیل سردار شوشتری فرمانده قرارگاه قدس سپاه طرح‌هایی را ابلاغ فرموده بودند که با این طرح بتوانند امنیت کامل و خدمت به مردم محروم سیستان و بلوچستان را به نمایش بگذارد.
- نقش سردار علویان در ماموریت
سرهنگ بنی‌اسدی درمورد نقش سردار شهید علویان فرمانده وقت تیپ سیرجان گفت: بنده آن زمان به عنوان فرمانده عملیات تیپ بودم. در جلسه‌ی شورای فرماندهی در جمع‌بندی و آمادگی جهت انجام ماموریت با توجه به بعد مسافت ماموریت از محل استقرار تیپ (سیرجان) به سردار شهید علویان گفتیم که با توجه به این ماموریت مهم، بودجه کافی برای این ماموریت وجود ندارد. شهید لبخندی زدند و فرمودند با توکل به خدا تا هر کجا که توانستیم می‌رویم. ایشان با کم‌ترین هزینه‌ها و با توکل به خدا سخت‌ترین ماموریت‌ها را به نحو قابل قبولی به پایان می‌رساند. ولایت‌مداری و اطاعت‌پذیری، تلاش شبانه‌روزی، حرکت برای خدا و پذیرایی از خطر با آغوش باز به وضوح در روحیه سردار شهید علویان نهادینه شده بود. سردار شهید علویان قبل از این که فرماندهی تیپ صاحب‌الزمان(عج) را به عهده بگیرند 5 سال در استان سیستان و بلوچستان به عنوان جانشین تیپ 110 سپاه انجام وظیفه می‌کرد. با آگاهی شهید به منطقه و روحیه ایثار و از‌خود‌گذشتگی وی توانستیم در آن برهه از زمان سربلند ماموریت را به پایان برسانیم و البته شهید علویان برای همیشه در قلب‌ها جاودانه شدند.
- خدمات سپاه در منطقه
وی در پاسخ به این سئوال که سپاه چه نوع خدماتی به مردم می‌داد گفت: بعضی از مردم روستاهای مرزی شناسنامه نداشتند و در کوه و دره زندگی می‌کردند و بسیار فقیر بودند. به آنها وام‌هایی پرداخت شد. خوراک، پوشاک، ساخت‌و‌ساز، آب‌رسانی، برق‌رسانی، راه‌های مواصلاتی، بهداشتی، بیمارستان‌های صحرایی، بازارچه‌های مرزی، کشاورزی، کارهای صنعتی از جمله کارهایی بود که توسط تیپ صورت پذیرفت. اکنون مردم در وضعیت نسبتا خوبی زندگی می‌کنند و سپاه را خانواده خود می‌دانند.
- جزئیات روز حادثه
سرهنگ‌بنی‌اسدی در مورد روز حادثه گفت: سردار شوشتری برای متحد کردن سران طوایف در سیستان و بلوچستان از هر شهرستانی 10 یا 20 نفر از سران را دعوت می‌کرد و بعد با حضور آنان همایشی با محوریت وحدت بین مردم برگزار می‌کرد. این کار مورد استقبال طوایف و مردم قرار گرفت. فرمانده تیپ سیرجان در مورد جزئیات این حادثه گفت: در روز حادثه با شهید مرادی، سرهنگ احمدی و سرهنگ کمال ستوده‌نیا از قرارگاه شهید فولادی به محل برگزاری همایش رفتیم. سردار شوشتری از غرفه‌های صنایع دستی بازدید می‌کرد. سردار با تشویق طوایف جلو می‌رفت تا به اتاقک چوبی که در آن صنایع دستی بود، رسید. درست 60 متر بعد از غرفه صنایع دستی سالن همایش بود. صدای انفجار مهیبی محل نمایشگاه و سالن همایش را لرزاند. فردی که در غرفه صنایع دستی بود کمربند انتحاری خود را منفجر کرد. در یک لحظه مردم بی‌‌گناه و مظلوم بلوچ، سران و فرماندهان و پاسداران سپاه، فرزندان و کودکان بی‌پناه به خاک و خون افتادند و سندی دیگر بر مظلومیت شهیدان‌مان و پاسداران سبز‌پوش آفرید.
- شهدای استان کرمان
سرهنگ بنی‌اسدی در پاسخ به این سئوال که از استان کرمان چند نفر در این حادثه شهید شدند گفت: در حادثه خونین شهرستان سرباز سهم استان کرمان 6 لاله گلگون‌کفن بود؛ شهید علویان فرمانده دلیر و خستگی‌ناپذیر تیپ صاحب‌الزمان(عج)، سردار شهید حسین مرادی فرمانده قرارگاه شهید فولادی، سردار شهید حسین اسدی معاون روابط‌عمومی و تبلیغات قرارگاه قدس،  سرگرد پاسدار شهید هوشنگ کریمی، شهید هادی محمدی‌سلیمانی و شهید خسرو شمس‌الدینی در این حادثه به مقام شهادت نایل آمدند که 4 نفر از این عزیزان از پاسداران تیپ حضرت صاحب‌الزمان(عج) سیرجان بودند. وی ادامه داد بزرگداشت سالگرد شهدای وحدت پنج‌شنبه این هفته ساعت هشت صبح در مهدیه سردار شهید علویان تیپ صاحب‌الزمان برگزار می‌شود.
- سپاه کنارمردم ایستاده است
وی در رابطه با اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تحریم سپاه هم گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس ما با دست خالی و با انقلابی نوپا در مقابل استکبار و زیاده‌خواهی ایستادیم. امروز که به برکت خون شهیدان مجاهدت رزمندگان و تلاش علمی جوانانمان در بالاترین سطح آمادگی هستیم اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا باورپذیری در بین مردم ندارد. سپاه همواره در کنار مردم و دیگر نهادهای نظام مقدس جمهوری اسلامی آماده خدمت‌رسانی و دفاع از تمامیت ارزی میهن عزیزمان و آرمان بلند امام شهدا است.