سالیانه 15 میلیون تن سنگ آهن از معدن گهرزمین استخراج می‌شود
- پاسارگاد
رییس و اعضای کمیسیون تولید ملی و اشتغال مجلس شورای اسلامی  به همراه جمعی از مسئولین شهرستان سیرجان از جمله ، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و رؤسای برخی ادارات ، دوشنبه هفته گذشته از مجموعه گل‌گهر بازدید کردند.
آن‌ها همچنین از محل معدن سنگ آهن گهرزمین بازدید کردند و  مهندس پوریانی مدیرعامل شرکت در حاشیه این بازدید گفت: با توجه به ذخیره بسیار خوب معدن گهرزمین یعنی چیزی بالغ بر  643 میلیون تن ، این معدن از ذخایر خوب معدنی سنگ آهن کشور و خاورمیانه محسوب می‌شود. وی در ادامه افزود از سال 1383 عملیات استخراج در معدن آغاز گردیده است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده سالیانه 15 میلیون تن سنگ آهن از این معدن استخراج خواهد شد. مهندس پوریانی در ادامه گفت: حداکثر ابعاد پیت معدن در محدوده اولین پله در حال حاضر 1300*1650 متر و عمق معدن حدود 190 متر است.
وی در ادامه بیان کرد: به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار می‌توان با بخشش یک درصد از دریافت سهم سازمانی پایانه‌های کشور در هر بارنامه و یک درصد از پرداخت شرکت گهرزمین به رانندگان و کمک‌رانندگان به تعداد 800 کامیون در گهرزمین و قریب به 3000 دستگاه در مجموعه حدود هشت هزار فرصت شغلی و  با کمترین هزینه ایجاد نمود.
مدیرعامل شرکت گهرزمین ادامه داد؛ با افزایش هر 15000 تن کنسانتره در فرآیند فرآوری می‌توان یک فرصت شغلی ایجاد نمود و برای 5/1 میلیون تن افزایش کنسانتره برای 100 نفر شغل پایدار  ایجاد کرد.
مهندس پوریانی افزود:  با هر 45000 تن عملیات معدنکاری نیز یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد که درنتیجه با افزایش از 15 میلیون تن به 18 میلیون تن استخراج سنگ آهن  می‌توان چهارصد فرصت شغلی جدید ایجاد نمود لذا با این پیش‌فرض‌ها در این حوزه قریب به 2000 فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.