چهارشنبه, 23 آبان 1397

هفته‌نامه شماره 536:  21 آبان 1397

گزارشی از توزیع نذری در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در روز اربعین
مردم مقصر نیستند باید سطل زباله می‌گذاشتند
- گروه خبر: در پیاده‌روی امسال اربعین سیرجان آن‌گونه که مسئولان می‌گویند بیش از 60 هزار نفر شرکت کرده‌اند. عصر اربعین اما عکس‌هایی از حاشیه این مراسم منتشر شد که همه را متاثر کرد و مسئولان را بر آن داشت که جلسه‌ای را در هفته‌های آینده برگزار کنند تا این موضوع را ریشه‌یابی کنند. اطراف جاده سیرجان - امام‌زاده علی(ع) از لیوان و ظروف یک‌بار مصرف سفید‌پوش شده بود و این در حالی است که امسال استفاده از ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی در مراسم پیاده‌روی ممنوع بود.  به نظر می‌رسد نظارت کافی روی این کار انجام نشده و حالا مسئولان به فکر افتاده‌اند که راهکاری برای سال آینده بیاندیشند.
- جلسه‌ای برای رعایت بهداشت
 قبل از برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین چندین جلسه در فرمانداری برگزار شد و یکی از جلسه‌ها به مسایل بهداشتی مربوط بود. در این جلسه از مضرات توزیع نوشیدنی و غذاهای داغ در ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی گفته شد و قرار بود از توزیع این ظروف جلوگیری شود اما این اتفاق رخ نداد.
- استفاده از ظروف پلاستیکی ممنوع بود
سهراب بهاء‌الدینی معاون سیاسی فرماندار سیرجان در رابطه با این موضوع که چرا از ظرف‌های یک‌بار مصرف پلاستیکی استفاده شده، گفت: قبل از برگزاری پیاده‌روی اربعین چهار کمیته تشکیل شد که یکی از این کمیته‌ها به امور بهداشتی می‌پرداخت. در جلساتی که برگزار کردیم تاکید کردیم از ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی استفاده نشود و حداقل از ظروف کاغذی استفاده کنند. از شهرداری خواستیم در طول مسیر سطل‌های زباله بگذارند اما شهرداری‌ها همکاری نکردند.
- برخی موکب‌داران همکاری نکردند
وی ادامه داد: موکب‌داران می‌بایست برای جمع‌آوری ظروف تمهیداتی می‌اندیشیدند. برخی از آن‌ها برای جمع‌آوری زباله‌ها جایگاهی را تعبیه کرده بودند و برخی این کار را انجام نداده بودند. سهراب بهاء‌الدینی ادامه داد: موکب‌داران از مضرات ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی اطلاع داشتند. برخی از آن‌ها رعایت کرده بودند ولی برخی رعایت نکرده و در ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی نذری توزیع می‌کردند.
- افرادی به صورت خود‌جوش اقدام به توزیع نذری می‌کردند
 بخش زیادی از این ظروف مربوط به افرادی بود که به صورت خود‌جوش اقدام به توزیع نذری می‌کردند. بهاء‌الدینی افزود: قبول داریم ضعف وجود داشت اما در بین 100 هزار نفر این مشکلات به وجود می‌آید.
- جلسه ای را برای آسیب‌شناسی برگزار می‌کنیم
ما طی هفته‌های آینده جلسه‌ای را در فرمانداری برگزار می‌کنیم و به آسیب‌‌شناسی پیاده‌روی می‌پردازیم. از همین الان برنامه‌ریزی برای سال آینده را شروع می‌کنیم و قطعا سال آینده مشکلات را کم می‌کنیم.
- ظروف پلاستیکی و آسیب‌هایی که می‌رسانند
در همین رابطه ابو‌القاسم محمودآبادی کارشناس مسئول بهداشت محیط سیرجان گفت: تجزیه پلاستیک بسیار طولانی مدت و آسیب‌رسان است. محمودآبادی افزود: ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی یک آسیب کوتاه‌مدت نیز دارند. اگر مایع داغ بالای 60 درجه سانتیگراد را درون ظروف یک‌بار‌مصرف با پایه پلاستیک بریزیم یک ماده سرطان‌زا به اسم پلی‌استئایرن از ظرف جدا می‌شود. این موضوع ثابت شده است و کم و بیش مردم از آن اطلاع دارند. به گفته محمودآبادی اما موضوعی که مردم کم‌تر از آن اطلاع دارند این است که انجماد هم همین کار را انجام می‌دهد و می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
- از ظروف با پایه کاغذی استفاده کنید
 وی از شهروندان خواست از ظروف یک‌بار‌مصرف که پایه کاغذی دارند، استفاده کنند. وی ادامه داد: قبل از اربعین چندین جلسه برگزار شد و به موکب‌دارها اعلام شد که از ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی استفاده نشود اما جمعیت زیاد بود و به نظر می‌رسد کنترل سخت است.
- برخورد سخت بود
در همین رابطه علیرضا مریدی کارشناس بهداشت محیط هم به پاسارگاد گفت: در روز اربعین دو تیم بازرسی از موکب‌ها بازدیدی کردند اما این تعداد جمعیت قابل کنترل دقیق نبود. وی ادامه داد: برای این کار باید فرهنگ‌سازی شود.
- ظروف کاغذی گران است
موضوع مهم این است که مردم باور ندارند که استفاده از ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اثر خوردن نوشیدنی و یا غذای داغ در ظروف یک‌بار‌مصرف کوتاه‌مدت نیست و به همین دلیل مردم دقت کافی روی آن ندارند. موضوع بعد گران بودن ظروف یک‌بار‌مصرف کاغذی است که مانع از آن می‌شود مردم از این ظروف استفاده کنند.
- هنگام پخش نذری نمی‌شد کاری کرد
مریدی گفت: بسیاری از موکب‌داران پاکت‌هایی را برای جمع‌آوری ظروف گذاشته بودند و یا کسانی ظروف را از روی زمین جمع می‌کردند اما عده‌ای از موکب‌داران رعایت نمی‌کردند. وی ادامه داد: هنگام پخش نذری نمی‌شد کاری را انجام داد و باید قبل از آن از توزیع در ظروف یک‌بار‌مصرف جلوگیری شود.
- در خطر همه نوع سرطان هستید
دکتر محمد موقری رییس مرکز بهداشت هم در این رابطه گفت: مصرف غذا و یا نوشیدنی داغ در ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی باعث جهش‌های ژنتیکی می‌شود و می‌تواند همه نوع سرطان را ایجاد کند. وی ادامه داد: طبق مطالعاتی که انجام شده، سرطان در محل‌هایی که ظروف یک‌بار‌مصرف استفاده می‌کنند بیش‌تر از بقیه جاهاست. وی گفت: توصیه ما این است که از ظروف یک‌بار‌مصرف پلاستیکی برای توزیع غذاها و نوشیدنی‌های گرم استفاده نشود. ما از شهروندان می‌خواهیم از ظروف پایه گیاهی استفاده کنند.
- ظروف به طبیعت صدمه جدی وارد می‌زنند
در همین رابطه محمود علیرضایی رییس اداره محیط‌زیست شهرستان سیرجان گفت: قبل از روز اربعین در جلسات از ما دعوت نکردند اما مدیریت پسماند بین راه‌ها وظیفه‌ شهرداری‌های آن شهرها و دهیاری‌ها است. وی گفت: ظروف یک‌بار‌مصرف به طبیعت صدمه جدی وارد می‌کنند و حداقل 100 سال طول می‌کشد که ظروف یک‌بار‌مصرف تجزیه شوند. وی ادامه داد: مردم هم مقصر نیستند. مسئولان باید سطل زباله در مسیر قرار دهند تا آن‌ها بتوانند زباله‌ها را داخل سطل‌ها بریزند.